| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: радиостанция КСТ  (Прочетена 6272 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен lz1wvm

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 36
  • Населено място: в Гората
радиостанция КСТ
« -: 24 Май, 2013, 14:06:44 »
Наскоро открих в нета това.
http://lz2zk.com/page82/page94/index.html
Не съм и предполагал,че имаме такава солидна изработка по времето на Царя.
Дали шасито е правено в България.Гледам че информацията  в нета е доста оскъдна.

Неактивен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3525
  • Населено място: Варна
Re: радиостанция КСТ
« Отговор #1 -: 24 Май, 2013, 14:18:56 »
Ако не бяха надписите на български щеше да е съвсем по немски.Отлято алуминиево шаси и стабилна масивна изработка.Всичко останало от тоя период руски,американски и английски модели са с щанцовани алуминиеви или железни шасита.Вижте раздела Wehrmacht Equipment на Мillitary radio  :) Немстата техника винаги е била еталон.Ordnung ist ordnung :)

http://www.milradio.com/werhmacht_equipment.htm

Неактивен lz1wvm

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 36
  • Населено място: в Гората
Re: радиостанция КСТ
« Отговор #2 -: 25 Май, 2013, 21:41:07 »
Като се загледах в снимките,контактите на релето са досущ като на централите на сименс А29.

Неактивен Vladislav

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 94
Re: радиостанция КСТ
« Отговор #3 -: 25 Май, 2013, 21:58:51 »
Извънредно любопитно, красиво радио.
На табелката с номера освен означението на типа на радиостанцията гледам, че има и инициали "ИСФ". Какво ли означават?

Неактивен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3525
  • Населено място: Варна
Re: радиостанция КСТ
« Отговор #4 -: 25 Май, 2013, 22:27:09 »
Надявам се да се видим с Койчо в Казанлък и ще го питам за тази радиостанция :)

Неактивен lz1wvm

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 36
  • Населено място: в Гората
Re: радиостанция КСТ
« Отговор #5 -: 26 Май, 2013, 20:49:15 »
Тук намерих информация за Българските военни радиостанции.Предполагам че PDM може да каже нещо по темата,като колекционер на стари техники.
http://forum.bfra.org/viewtopic.php?f=31&t=367

Неактивен PDM

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 388
  • Населено място: Велико Търново
  • LZ2PDM
Re: радиостанция КСТ
« Отговор #6 -: 26 Май, 2013, 21:59:35 »
За съжаление военната техника българско производство почти не е застъпена при мен. Имам само един приемник ПС-4,  но дори и той не е точно армейски. Усилено търся приемника Сигнал или Р-22, който е транзисторния му наследник, но за сега без успех. Има няколко интересни книги в тази тематика, но все още не съм се снабдил с тях. Намирането на довоенна българска техника направо е в сферата на фантастиката.

Неактивен vvb

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 28
Re: радиостанция КСТ
« Отговор #7 -: 22 Юли, 2013, 08:18:21 »
Най- подробни данни има в книгата на Проф.Млеченков -"Радиоподразделенията и радиостанциите на Българската войска от 1912г.до 1955г". Книгата е част от осемте монографии които професора предаде на музея на ФЖ-ка и в тях е отразена историята на Военното радио от времето на Освободителната война до наши дни.

Неактивен PDM

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 388
  • Населено място: Велико Търново
  • LZ2PDM
Re: радиостанция КСТ
« Отговор #8 -: 22 Юли, 2013, 10:34:51 »
Най- подробни данни има в книгата на Проф.Млеченков -"Радиоподразделенията и радиостанциите на Българската войска от 1912г.до 1955г". Книгата е част от осемте монографии които професора предаде на музея на ФЖ-ка и в тях е отразена историята на Военното радио от времето на Освободителната война до наши дни.
Надявам се скоро да се сдобия с някои от тези книги. Сигурен съм, че те ще дадат отговори на доста въпроси.

Неактивен bokok

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 43
  • Населено място: Пловдив
Re: радиостанция КСТ
« Отговор #9 -: 22 Юли, 2013, 14:33:02 »
Аз имам молбата ако някой има достъп до тази книга (книги) да ми съдейства и аз да се сдобия с тях.

Неактивен Любо Божков

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1619
  • Населено място: с. Ресен общ. В.Търново
Re: радиостанция КСТ
« Отговор #10 -: 28 Юли, 2013, 23:24:39 »
Аз имам молбата ако някой има достъп до тази книга (книги) да ми съдейства и аз да се сдобия с тях.

Телефон за връзка с автора: 0898 606 539
http://forum.boinaslava.net/showthread.php?6699-%D1%E2%FA%F0%E7%EE%F7%ED%E8%F2%E5-%E2%EE%E9%F1%EA%E8-%ED%E0-%C1%FA%EB%E3%E0%F0%E8%FF-1878-1944&p=284448&viewfull=1#post284448

Неактивен Vladislav

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 94
Re: радиостанция КСТ
« Отговор #11 -: 25 Август, 2013, 22:55:41 »
Здравейте, днес открих още една радиостанция КСТ. Намира се във Военно-историческия музей. Извънредно съм впечатлен от прецизността на изработката, макар че не зная кои части от радиото са правени у нас. Попитах дали мога да го снимам и едва измолих да ми разрешат да направя една снимка.

На самата радиостанция има малка табелка, както и на сниманата по-горе, на която пише "КСТ" и № 080. На музейната табелка пише, че това е радиостанция БРК-8, произвеждана в Държавната военна фабрика в София от 1938 г. Един от уредниците ми каза, че е била на въоръжение в БА до 50-те години, но е рядка, защото е произведена в малко бройки. Също така каза, че във фонда имат и друга по-голяма българска радиостанция от 30-те години, но не можа да си спомни модела. Каза, че миналата година са правили съвместно с Български пощи изложба, в която били представили доста свързочна техника от фонда на музея, но тази изложба, която е била по повод юбилея на пощите, е била много слабо рекламирана и аз не съм чул за нея (за мое съжаление). Нямало и издаден каталог. Остана ми удоволствието да видя на живо и дори да пипна това старо и красиво българско радио.


 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |