| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Български довоенен бакелитен радиоприемник?  (Прочетена 6146 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен Vladislav

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 94
Здравейте, винаги съм се чудил дали е имало български бакелитови приемници преди втората световна война или по-точно преди изчезването на частното производство у нас.

Ето какво радио ми попадна неотдавна. Изглежда доста добре запазено, но за съжаление няма заден капак. На шасито има табелка "Херц радио". Много бих се радвал, ако това радио се окаже българско произвоство, но досега не съм чувал или виждал такъв модел. Мога само да кажа, че произвоство на бакелитови изделия у нас е имало през 30-те години, имам например една прекрасна кутийка за машинописна лента от моливната фабрика в Бургас, в София са правени и бакелитови копчета за армейски униформи.

Радиото не съм разглеждал много подробно и не съм го включвал, та не зная какви са елементите под шасито, а останалото се вижда на снимките.






Неактивен mano

  • Администратор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1303
  • Населено място: Пазарджик
  • LZ5TA
    • manofoto
Много, много интересно. Никога не съм чувал за този модел.

Неактивен Валери

  • Модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3900
Аз се съмнявам това да е българско радио, може табелката "Херцъ радио" да е залепена от друго радио. На ламарината на шасито се вижда набит някакъв номер. Според мен това е някое немско радио, не виждам добре надписите на скалата на кирилица ли са?

Неактивен PDM

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 388
  • Населено място: Велико Търново
  • LZ2PDM
Може ли снимки на шасито, извадено от кутията, отгоре и отдолу? Силно ме съмнява, че това е българско радио! Табелката нищо не значи. На Херц табелките са други. Надписи Телефункен вече слагат на каквото им падне, нищо чудно да започнат да "произвеждат" и български апарати. Може и да бъркам, разбира се, и това да е някой рядък апарат. Както се пее в песента "А дано, ама надали".
Сега видях и номера на шасито - 26 298. Номерацията на Туланите едва прехвърля 10 000.

Неактивен mano

  • Администратор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1303
  • Населено място: Пазарджик
  • LZ5TA
    • manofoto
Надписите на скалата не са на български и са доста добре написани и подредени, за да бъде довоенно бг радио.
http://img29.imageshack.us/img29/3103/axy4.jpg

Неактивен Vladislav

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 94
Довечера като се прибера ще извадя шасито и ще го снимам както трябва. Пропуснах в първия пост да спомена, че и на мен ми на рави впечатление, че на табелката няма набит нжмер, а такъв има са шасито. Затова и аз имадопределни съмнения и сложих питанка в заглавието. Ще видим как изглежда шасито.

Неактивен regreed

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 453
  • Населено място: Анкх-морпорк.
  • Пустиняк и дърт темерутин
Радиото е Българско - моето шаси от Херцъ е същото на външен вид.
 Сега ако някой извади отнякъде и Клингзоръ, ама със здрава кутия, направо ще избиете рибата!
Омраз!

Неактивен Vladislav

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 94
Аз имам и Клингзор, че даже две бройки, но няма да мога да ги снимам толкова бързо. А защо ти е?

Неактивен regreed

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 453
  • Населено място: Анкх-морпорк.
  • Пустиняк и дърт темерутин
Ами защото взех един гол (Шаси и високоговорител), господинът ром, обеща кутията, ма нещо забрави да я даде - евентуално за реплициране на сандъка. В мрежата, специално за предвоенните радиоапарати на България информация почти няма!
Омраз!

Неактивен Vladislav

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 94
Re: Български довоенен бакелитен радиоприемник?
« Отговор #9 -: 01 Август, 2013, 13:54:41 »
Съжалявам, че снощи не смогнах да погледна шасито, бях забравил, че съм на един концерт и после стана доста късно.

Днес извадиш шасито, което изглежда боядисано със сива боя. Радиото изглежда поне ремонтирано, защото освен стари елементи с надписи на немски и даже на английски има и следвоенни български елементи, като например електролитния кондензатор. Прилагам снимките с надеждата, че някой ще помогне за присъдата. Включително надявам се, че някой може да разпознае кутията, ако е от вносен модел.






Неактивен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3525
  • Населено място: Варна
Re: Български довоенен бакелитен радиоприемник?
« Отговор #10 -: 01 Август, 2013, 16:28:05 »
Херц както и Тулан са ползвали готови блокове от немски фирми.В някои свои модели.

Неактивен PDM

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 388
  • Населено място: Велико Търново
  • LZ2PDM
Re: Български довоенен бакелитен радиоприемник?
« Отговор #11 -: 13 Август, 2013, 23:02:59 »
Радиото е AEG 421GW с български МЧФ на завод Ворошилов и новонаправена табелка. Вече правят фалшиви български приемници!
« Последна редакция: 13 Август, 2013, 23:10:32 от PDM »

Неактивен Vladislav

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 94
Re: Български довоенен бакелитен радиоприемник?
« Отговор #12 -: 14 Август, 2013, 00:12:12 »
Хе, наистина странна работа. А го взех от стар колекционер. Като стигна пак до него, ще опитам да му отлепя табелката. Наистина не разбирам защо му е на някого да прави такъв фалшификат, но ето аз се излъгах. Ще го питам бай Киро какво си спомня за това радио. Там на място изобщо не ми дойде на ум, че може да има нещо гнило.

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |