| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Уред за точкови заварки на батерии  (Прочетена 3194 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен xborox

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 326
  • Населено място: София
Преди време бяхме подхванали темата с точковите заварки и по спомен някой беше пуснал видео за уред, направен от магнетрон. Чудя се дали да не се захвана да направя по време на лятната почивка нещо такова. Някой има ли опит?

Неактивен BatKoce

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 495
  • Населено място: Ракитово
    • velevel
Re: Уред за точкови заварки на батерии
« Отговор #1 -: 25 Юли, 2022, 18:55:35 »
Не е от магнетрон, а от трансформатор на микровълнова печка: https://www.youtube.com/watch?v=hTaGa93lOGU
« Последна редакция: 25 Юли, 2022, 19:01:14 от BatKoce »

Неактивен Polad112

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 1
  • Населено място: Varna
Re: Уред за точкови заварки на батерии
« Отговор #2 -: 11 Август, 2022, 12:44:31 »
Следя, някои правил ли го е ?

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Уред за точкови заварки на батерии
« Отговор #3 -: 11 Август, 2022, 18:42:57 »
Да, навих трафа, от там нататък няма време за заигравки :)
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен xborox

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 326
  • Населено място: София
Re: Уред за точкови заварки на батерии
« Отговор #4 -: 11 Август, 2022, 21:26:54 »
Сега имам много бачкане и не остава време да се захвана, но мисля септември, октомври да се заиграя :-) Някой случайно да има излишен траф от микровълнова?

Неактивен ahedproductions

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1976
  • Населено място: София
  • LZ1SWE
    • Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
Re: Уред за точкови заварки на батерии
« Отговор #5 -: 12 Август, 2022, 08:10:20 »
Да, навих трафа, от там нататък няма време за заигравки :)
И аз съм на същото ниво!  :D
Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
www.aetherlab.org

Неактивен rolling_heads

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1897
  • Населено място: Пловдив
Re: Уред за точкови заварки на батерии
« Отговор #6 -: 12 Август, 2022, 08:11:29 »
Малее, И аз само го навих.  8) 8) 8)

Неактивен CVT

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1299
  • Населено място: София
Re: Уред за точкови заварки на батерии
« Отговор #7 -: 12 Август, 2022, 09:04:45 »
Не знам защо трансформатора трябва да е точно от микровълнова. Аз имам този китаец и вътре си е с най-обикновен трансформатор:

Неактивен ikarlo

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 221
  • Населено място: София
Re: Уред за точкови заварки на батерии
« Отговор #8 -: 12 Август, 2022, 12:56:59 »
Преди десетина години ми попаднаха платките от чешка машинка за точкови заварки с кондензаторна батерия.При нея не е необходим мощен трансформатор, а дозирането се извършва чрез заряда на кондензаторите. Направи ми впечатление, че се използваше батерия от неголеми (70V 50uF) кондензатори TESLA, свързани към яки шини, въпреки, че същата фирма по това време произвеждаше големи кондензатори (над 1000uF).

Неактивен didov

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 592
  • Населено място: Попово
Re: Уред за точкови заварки на батерии
« Отговор #9 -: 12 Август, 2022, 17:55:37 »
Направих си уред за точкови заварки за батерии и др. преди няколко години. Използвах трансформатор от микровълнова но от по големите мощности. За определяне на времето на заварки, и колко време да бъде самото точкуване, го направих с микропроцесор. Наглася се напр. на колко микро секунди да бъде, и при старт се следи реалното време на заварка. Старта е с педал, и не зависи колко време ще се натисне педала. Достатъчно му е само импулс. Има възможност да се запаметява на какви стойности се работи. Силовите изводи са изведени с кабелни обувки, има стойка която се закрепя на предния панел. На тази стойка са закрепени електродите.  Електродите, понеже са различни като конфигурация, се свързват към кабелните обувки. Когато бях на тази вълна с батериите, от различните опити, които правих и с купешки и други правени машинки, много зависи времето да е точно при заварките за батериите. Ако времето се промени, дори и с малко от секундата, или се получават дупки по батериите, или пък не се заваря добре. Понеже силовия ток, от вторичното напрежение на трансформатора е еднакъв напр. за дълъг импулс или къс импулс. Регулирането става по време. Педала е много голямо удобство, защото ръцете ти са свободни за работа. Бях вземал за проба, едно китайско фабрично. При него пък не му достигаше тока за заварка. Иначе китаеца го направил да му се регулира времето. Но нямаше добър заваръчен ток. Китаеца му спестил трансформатора. Заварките като ги дръпнеш и се отлепят, колкото и повече време да зададеш няма подобрение. Затова после като си правих пробите, трансформаторите от микровълновите ги подбирах с мощност 1000 -1200W.  Тези с мощност 600W, нямат достатъчен прозорец на пакета, и се събират по малко намотки. За да се съберат по вече намотки, трябва да се постави по тънък кабел, от което следва и по малък заваръчен ток. Никеловата лента и тя е с различна дебелина, и оказва влияние, дали ще е ОК заварката на батерията или само наплюта. И снимки на уреда, стойката с електродите ги няма сега. Дадох ги да ги ползват на друг уред. Кутията е от компютърно захранване, но стана много "гъчкано" вътре в нея. Трябва по голяма кития по принцип. Наложи се да екранирам електрониката, заради малката кутия.
« Последна редакция: 12 Август, 2022, 18:20:52 от didov »

Неактивен CVT

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1299
  • Населено място: София
Re: Уред за точкови заварки на батерии
« Отговор #10 -: 12 Август, 2022, 18:12:31 »
На моя не се регулира времето, само тока и дали да пуска един или два импулса, а тока сигурно го регулират пак посредством времетраенето на импулса. Аз го използвам на максимален ток и два импулса и прави перфектни заварки, но не става за по-дебели шини от 0,25 мм. Мога да му сложа по-мощен трансформатор за по-дебели шини без да сменям нищо друго, но не правя чак толкова заварки и за сега не си заслужава времето.
« Последна редакция: 12 Август, 2022, 18:37:35 от CVT »

Неактивен didov

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 592
  • Населено място: Попово
Re: Уред за точкови заварки на батерии
« Отговор #11 -: 12 Август, 2022, 18:42:38 »
На моя не се регулира времето, само тока и дали да пуска един или два импулса. Аз го използвам на максимален ток и два импулса и прави перфектни заварки, но не става за по-дебели шини от 0,25 мм. Мога да му сложа по-мощен трансформатор за по-дебели шини без да сменям нищо друго, но не правя чак толкова заварки и за сега не си заслужава времето.
Затова не харесвам китайските готови машинки. Китаеца все гледа от някъде да икономиса, да не вложи повече пари.
Китайците правят един друг номер, регулират първичната на трансформатора, като вторичната е изстискана на макс по квадратура на жицата. И сега, като намалят на трансформатора по малко входящо напрежение, получават и по малък изходен ток. Времето, микро секундите, уж се регулират ама зависи на какво е входното напрежение. На такъв уред го измервах, и варира от 180 - 230V. И като цяло допълват с тези импулси, накъсани микро импулси, уж да се получи  по "ударна" заварка. Ама накрая като резултат не е ОК.

Неактивен CVT

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1299
  • Населено място: София
Re: Уред за точкови заварки на батерии
« Отговор #12 -: 12 Август, 2022, 18:48:52 »
На мен ми харесва точно това че регулират входното напрежение, така че ако искам да става за по-дебели шини мога просто да сменя трансформатора и готово. Поне има място за 3 пъти по-голям. Иначе и сега си прави перфектни заварки, само че не е предназначен за по-дебели шини. Имат и два пъти по-скъп модел за по-дебели шини и най-вероятно единствената разлика е в трансформатора. Този модел беше над 400 лева.
« Последна редакция: 12 Август, 2022, 19:12:59 от CVT »

Неактивен didov

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 592
  • Населено място: Попово
Re: Уред за точкови заварки на батерии
« Отговор #13 -: 12 Август, 2022, 19:08:16 »
На мен ми харесва точно това че регулират входното напрежение, така че ако искам да става за по-дебели шини мога просто да сменя трансформатора и готово. Поне има място за 3 пъти по-голям. Иначе и сега си прави перфектни заварки, само че не е предназначен за по-дебели шини.
Аз затова казвам, за по яките батерии напр. за разни ел. колелета, колички за децата, триколки и др. си трябва по дебела никелова лента, и съответно по голям заваръчен ток. Иначе за лаптопи, играчки, фенери твоя уред става за тях. Лентите не са дебели. Преди време моя уред го дадох да сменят пакети батерии за тези лед лампи, соларни - градински. Понеже китайските не стават за заварка на по големи батерии за пакета. Човека си купи три уреда, цифрови различни марки и с трите не можа да направи качествена здрава заварка. Накрая ги пусна в ОЛХ да ги продава и се отърва от тях китайските. После си купи какъвто му казах за повече пари, да си върши работата.

Неактивен CVT

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1299
  • Населено място: София
Re: Уред за точкови заварки на батерии
« Отговор #14 -: 12 Август, 2022, 19:18:56 »
Китайците предлагат всякакви опции. Този беше под 200 лева до колкото си спомням. Следващия модел е около 400 лева. Обаче защо да давам два пъти повече пари за уред който може да заварява 0,5 мм шини, когато мога спокойно да сложа 2, 3 или повече 0,25 мм шини една върху друга и резултата е същия??

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |