| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Възстановяване на стари електронни / електромеханични часовници  (Прочетена 3666 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен DVS

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 141
  • Населено място: София
Не обичам да търся резервни части от лични приятели, защото тези срещи никога не завършват добре.
В последно време, за съжаление, все по-често се налага да правя точно това. Например, намирането на часовник „Радиосинхрон“ не е лесна задача, но намирането на предно стъкло за този радиочасовник е… не е за разправяне какво се случи!

Предпочитам да купувам или да получавам разни неща от непознати колеги, защото тогава всичко е „пито – платено“.

Във връзка с това, ако някой има схемата на майката на часовник „Радиосинхрон“ и по-специално тази част, която управлява релетата, би ли я публикувал – това ще ми спести тежки софри и часове разговори :D
« Последна редакция: 13 Януари, 2024, 17:11:47 от DVS »

Неактивен rolling_heads

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1897
  • Населено място: Пловдив
Всеки стъклар, че ти отреже кръгче от съкло.

Неактивен Private

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 33
  • Населено място: София
А дали ще може да изреже издуто кръгло стъкло (долу вдясно на първата снимка)?
-= All our life, we are beta testers =-

Неактивен rolling_heads

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1897
  • Населено място: Пловдив

Неактивен NHB

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 888
  • Населено място: Варна
...ако някой има схемата на майката на часовник „Радиосинхрон“ и по-специално тази част, която управлява релетата, би ли я публикувал – това ще ми спести тежки софри и часове разговори :D

Прочети тази цялата тема  http://chasove.com/viewtopic.php?f=104&t=7139&p=63702&hilit=%D1%80%D0%B0%D0%B4%D0%B8%D0%BE%D1%81%D0%B8%D0%BD%D1%85%D1%80%D0%BE%D0%BD#p63702 и най-вече съобщението от 26 май 2019 00:09

Неактивен DVS

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 141
  • Населено място: София
А дали ще може да изреже издуто кръгло стъкло (долу вдясно на първата снимка)?

Стъклото с вдлъбнато е около 15-20 мм, дебелината е 2.5 мм.
Интересно е как е било изработено -  нагрято и оформено с някаква матрица или нагрято и поставено върху някаква метална изпъкнала част и се оформило под собствената си тежест. Може и някаква друга стъкларска технология да е била използвана.

Неактивен DVS

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 141
  • Населено място: София
Прочети тази цялата тема  http://chasove.com/viewtopic.php?f=104&t=7139&p=63702&hilit=%D1%80%D0%B0%D0%B4%D0%B8%D0%BE%D1%81%D0%B8%D0%BD%D1%85%D1%80%D0%BE%D0%BD#p63702 и най-вече съобщението от 26 май 2019 00:09

Изпратил съм лично съобщения на автора, качил най-много снимки  ;), но той май не е влизал от 2020 г.
Преди време бях писал и до друг подобен на този форум, само че с (.bg) накрая, но и от там нямам отговор.
Виждал съм 4-5 DIY схеми за управление на този часовник, но ми интересно да видя оригиналното решение на управляващата част.


Неактивен shri

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 894
  • Населено място: Германия Берлин
  • LZ2IX
Най-вероятно е направен чакащ мултивибратор с транзистори.
Денят е прекрасен, забеляза ли го!

Неактивен NHB

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 888
  • Населено място: Варна
Посочих ти отново тази дискусия, с надеждата да разбереш, че това, което наричаш оригинално решение, е направено само в няколко екземпляра и никога не е работило, по простата причина, че по начина, по който е направено, няма как да работи. Тоест - може да е било оригинално, но не е било решение. Никога не е имало работоспособна радиосинхронизация на 'Радиосинхрон'. Всички системи, работили някога, са работили автономно от часовници-майка, каквито е имало най-различни - и съветски, и немски отпреди войната, и български, пак отпреди войната. Използвали са се и самоделни електронни модули за управление, като тези, за които говориш, но правени в по-късни времена от ентусиасти-кипаджии. Защо ти е важно да знаеш как е била направена изходната част? Тя трябва да дава кратки импулси на една минута. Има два вида подчинени часовници - едните са със соленоид и котва, която придвижва храпово колело напред с една позиция при всеки импулс, а другите - със 'стъпков двигател'. За вторите са нужни импулси с редуваща се полярност, а за първите просто импулси, без значение какви. За да могат да се ползват двата вида, управлението трябва да е с разнополярни. Продължителността на импулсите в оригиналното 'решение' вероятно се е задавала от самия радиосигнал. При часовниците -майка с махало, без значение дали са механични, електропървични и т.н., продължителността е обикновено 1 сек. или от сорта - докато палецът на минутното колело мине през контакта да го затвори и после го отваря.

Неактивен DVS

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 141
  • Населено място: София
Защо ти е важно да знаеш как е била направена изходната част? Т

Защото в повечето схеми, които съм виждал, соленоида остава постоянно под напрежение. Доколкото разбрах, в оригиналното решение е имало само кратък импулс за превключване, а после соленоида не е бил под напрежение. И така цикълът се повтаря, но с различен поляритет.
Колегата shri подсказва, че вероятно е чакащ мултивибратор. 




Неактивен NHB

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 888
  • Населено място: Варна
Намотката не трябва да е постоянно под напрежение - най малкото защото ще загрява и харчи мощност от захранването при много часовници в една система.

Неактивен DVS

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 141
  • Населено място: София
Намотката не трябва да е постоянно под напрежение - най малкото защото ще загрява и харчи мощност от захранването при много часовници в една система.

Точно така  :)
Затова ми е интересно да видя схемата и как са го направили с елементите, заградени в червено на снимката по-горе в темата. 

Неактивен veso74

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 339
  • Населено място: Силистра
  • LZ2WSG
В помощ:
"Радио и телевизия", кн. 11 / 1968 г., стр. 335, "Единна градска безжична часовникова система в дециметровия обхват"

Неактивен DVS

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 141
  • Населено място: София
В помощ:
"Радио и телевизия", кн. 11 / 1968 г., стр. 335, "Единна градска безжична часовникова система в дециметровия обхват"

Благодаря! Направо си като машина на времето - списание от 1968 година. Мисля, че тогава още не съм съществувал  8)

С удоволствие ще разгледам тази заплетена схема и ще ми е интересно да разбера мислите в главите на хората, които са я направили преди повече от половин век.

Неактивен shri

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 894
  • Населено място: Германия Берлин
  • LZ2IX
Има логика между това на снимката и схемата в РТЕ. Резонанс на тези ниски честоти е нормално да е с тези чашковидни ферити. Значи просто се е излъчвал импулс, който е задействал релетата. За секундите и минутите или нещо такова. Е такава майка можеш сам да си направиш и да управляваш повече часовници от този тип. Е какво е било точно оригиналното решение остава загадка.
Денят е прекрасен, забеляза ли го!

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |