| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: DT9208 смяна на icl7106  (Прочетена 4900 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен rolling_heads

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1916
  • Населено място: Пловдив
DT9208 смяна на icl7106
« -: 04 Юли, 2015, 22:43:18 »
Здравейте колеги.
Днес ме хвана спортната злоба и ето какво сътворих.
32132-0
32134-1
Избодоха ми се очите, ама тръгна.
Много харесвам точно този уред и затова реших да върна към живот.
ето и схемата му:
32136-2
И малко разяснения по платката - номерацията не отговаря на схемата
32138-3
Тази снимка е по стар ремонт. Изрязал съм чипа от уред за 5 лева

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: DT9208 смяна на icl7106
« Отговор #1 -: 04 Юли, 2015, 23:08:18 »
Браво! Добре ти се е получило! Ама ти и при двата ремонта ли сменяш АЦП? Идва въпроса какво правиш с тоя уред че все му гори АЦП-то, или просто може би е боклук и няма защити защото всеки нормален дори нисък клас уред има защита до 250 волта променливо напрежение на всички обхвати и на практика такива неща не им се случват. Използвам UNI-T M890F от 99та година. Много стабилна изработка няма НИЩО общо със съвременните уреди от същата фирма. Та от 99та го ползвам, и повярвай ми аз 99та година бях на 10 години, на практика това е уреда на който съм се учил, какво ли не е видял включван е към ел. мрежата на всички възможни обхвати абе кошмар и въпреки това до ден днешен е в пълна изправност и ми служи вярно, и съвсем точно си мери ВСЕ още за неговия клас на точност, сверявал съм го с лабораторни уреди. Напоследък взе превключвателя да не контактува добре на някои обхвати, трябва да го отворя да видя дали е само въпрос на почистване или се е износило златното покритие. Та мисълта ми е че може би тоя мултицет не заслужава усилията които влагаш в него.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен rolling_heads

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1916
  • Населено място: Пловдив
Re: DT9208 смяна на icl7106
« Отговор #2 -: 05 Юли, 2015, 09:48:47 »
В CRT телевизорите има по високи напрежения от 250V. Все там го горя.

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: DT9208 смяна на icl7106
« Отговор #3 -: 05 Юли, 2015, 12:40:14 »
Ами и ти не си 10 годишен, редно е грешките с обхвата да стават все по-рядко но както и да е, не това е същественото в случая, има и по-скъпи уреди с още по-добри защити до 1000 волта на всички обхвати, така че може би трябва да се замислиш в бъдеще.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3307
  • Населено място: София
Re: DT9208 смяна на icl7106
« Отговор #4 -: 05 Юли, 2015, 18:31:15 »
Тия уруди 1кв не могат да мерят както е написано и горят. 9208 и на мене ми е любим щото мери и капацитет и то до 1000uf.
Интегралката от къде я  купи/ от какво я извади??

АЦП какви са и от къде?

какво модване може да се предложи, за да не гори при високите напрежения?
Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: DT9208 смяна на icl7106
« Отговор #5 -: 05 Юли, 2015, 19:42:09 »
Ами модването трябва да е някакъв ограничител на напрежението на входа на АЦП предполагам, но то проблема при тези уреди е че разстоянията между площадките на превключвателя са малки и не издържат на такива високи напрежения и често се случва да пробие и после трябва да се стърже овъгления материал от платката иначе и 220 волта не можеш да измериш докато стои овъгляването. Относно АЦП то е стандартната ICL7106 с двутактно интегриране и изходи за управление на LCD дисплей стара като света само че тая е в SMD корпус. Същата има и версия за управление на 7 сегментни светодиодни индикатори - ICL7107. В комет имаше наличности преди и аз си накупих доста за да си направя панелни волтметри за различни цели, естествено си стоят в чекмеджето.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен rolling_heads

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1916
  • Населено място: Пловдив
Re: DT9208 смяна на icl7106
« Отговор #6 -: 05 Юли, 2015, 21:21:42 »
АЦП го купих от EBAY. Две за три долара.
Изгарям ги по невнимание. последния път се откачи сондата и уцели някакво високо напрежение.

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: DT9208 смяна на icl7106
« Отговор #7 -: 05 Юли, 2015, 23:20:39 »
Интересно е как не гори нищо преди АЦП а само АЦП... явно хич ги няма защитите на тоя уред.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен rolling_heads

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1916
  • Населено място: Пловдив
Re: DT9208 смяна на icl7106
« Отговор #8 -: 06 Юли, 2015, 09:26:58 »
Да, Няма никакви защити, Единствено Q4 по схемата по горе, защитава при мерене на съпротивление от попадане на напрежение и ефекта е, че окъсява.
Постоянното напрежение отива през делител направо на АЦП.

 

Сходни теми

  Заглавие / Започната от Отговора Последна публикация
3 Отговора
834 Прегледи
Последна публикация 10 Юни, 2023, 06:33:26
от petromaniq66
0 Отговора
436 Прегледи
Последна публикация 18 Декември, 2023, 13:10:20
от Борис Борисов

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |