| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Мнения за тяло за следните широколентови говорители ?!  (Прочетена 5960 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен stoi

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 221
  • Населено място: Кричим
    • www.ev-bg.com
Да, оригиналните чертежи са за около 20 мм дебела дървесина и въпреки това с 7мм на мен ми идва много добре. А за разположението тъкмо това си мислех да пробвам тази вечер, да монтирам говорителя отзад, както си е предвидено окачването оригинално. А за усилвателя пак ми взе мислите от главата :D За ECL86 или EL34 си мислех. Имам едни Mullard-ки на които се точа отдавна. Другия по-екзотичен вариант е с една PEN45 по тази схема : http://tomo.fine.to/V.World/O-PEN45-J.html

Неактивен stoi

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 221
  • Населено място: Кричим
    • www.ev-bg.com
Малко раздвижване на темата с начални заченки на измервания.
Последните дни си събрах "кит" за измерване на говорители. Състои се от линейната микрофонна капсула на Panasonic wm-61a . Модната с така наречения Linkwitz hack  ( http://www.linkwitzlab.com/sys_test.htm ) Също така направих и пред-усилвателя пак от неговия линк с OPA134.
Прилагам и графики с първи измервания с два различни софтуера ARTA и HOLMImpulse . Двете измервания са направени с едни и същи параметри, като разположение на микрофона и нива на сигнала , но въпреки това имат разлики. Те първа ще нищо защо. Нещо софтуерно ще да е. Направих и измерване на колони телефункен които имам и предвидени като "сверяващи" . Графиките, които получих нямат нищо общо с тези публикувани от други измервания в интернет. Предполагам, защото акустиката в стаята ми е не подходяща за такива измервания. Утре мисля да направя тестове някъде на открито за да избегна отраженията и ще видя какви ще са разликите с измерванията в стая. Трябва да вкарам и калибрационния файл за капсулата , въпреки че по принцип е почти перфектно линейна, като характеристики.


Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3307
  • Населено място: София
@ stoi

Имаш ли още една бройка от тази капсула? Че издиравам от доста време и на всякъде свършили...

Да не си попаднал на менте капсула, дай макро снимка от страна спойки на капсулата.
Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

Неактивен stoi

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 221
  • Населено място: Кричим
    • www.ev-bg.com
@ stoi

Имаш ли още една бройка от тази капсула? Че издиравам от доста време и на всякъде свършили...

Да не си попаднал на менте капсула, дай макро снимка от страна спойки на капсулата.

Взех я преди седмица от Футурела. Имат в наличност още. Принципно малко вероятно е да са ментата там.  http://futurel.bg/index.php?pg_id=2&g_id=21555&sg_id=112367&sid=85b8188391daaf6c785be217cbc994bd&lang=bg
Взех  3 броя , но двете ги развалих по време на интервенцията с хака. Ще видя дали не съм ги изхвърлил за да снимам, че тази която ползвам вече е залепена и няма махане. Ако ще поръчваш и правиш хака , те съветвам да вземеш минимум 2.

Неактивен stoi

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 221
  • Населено място: Кричим
    • www.ev-bg.com
P.s
Намерих едната :


Неактивен stoi

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 221
  • Населено място: Кричим
    • www.ev-bg.com
Малко измервания с учебна цел на широколентов ЛОМО 4А32 в къса хорна ( https://bgaudioclub.org/content.php?163-%D0%9A%D1%8A%D1%81%D0%B0-%D1%85%D0%BE%D1%80%D0%BD%D0%B0-%D1%81-%D1%88%D0%B8%D1%80%D0%BE%D0%BA%D0%BE%D0%BB%D0%B5%D0%BD%D1%82%D0%BE%D0%B2-%D0%B3%D0%BE%D0%B2%D0%BE%D1%80%D0%B8%D1%82%D0%B5%D0%BB-4%D0%9032 )

Тялото (хорната) е направено по размерите и дизайн 1:1 , като  дадените в линка.

Червената графика са измервания е от линка, направени в професионални условия и с професионално оборудване.
Зелената графика е от моите измервания на открито. Доста близки резултати ( вземайки в предвид разликите в мащабите и скалите на графиките. 10 dB за деление в първата и 20 за деления във втората ). Доволен съм ! В ниските има разлика, но тук голямо значение има средата и пространството в което се правят измерванията.
Само не съм разбрал още защо с другия софтуер ( последната графика ) се получават толкова различни измервания в ниските и средните.
« Последна редакция: 27 Февруари, 2017, 10:58:50 от stoi »

Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3307
  • Населено място: София
малко ще те разочавовам, но пък дава онбяснение защо измеравнията не ти отговарят.

Капсулата не е въпросния панасоник, липсва маркиращата точка  и някои други неща:

Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

Неактивен ontheroad

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 46
  • Населено място: Пловдив
stoi, с каква саунд карта правиш измерванията? Тествана ли е за линейност при възпроизвеждане и запис в целия честотен обхват - 20 Hz - 20 kHz?
Аз бих препоръчал да направиш контолно измерване като подаваш сигнал с качествен сигнал генератор, свържеш микрофонния усилвател към осцилоскоп и следиш нивото на сигнала от микрофона на екрана на осцилоскопа. Направи няколко конторлни измервания да кажем на 20, 50, 100, 500, 1000 и тн. херца и сравни с резултатите от компютърната програма.

Неактивен stoi

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 221
  • Населено място: Кричим
    • www.ev-bg.com
С външна звукова M-Audio Audiophile правя измерванията. При тестове на затворен контур дава характеристика близка до перфектната до почти 20kHz

Относно капсулата. Официалноq такива с зелената точка не се правят от няколко години от панасоник. Такива като моите ги дават като новото производство на на WM-61 , но колко е близко като характеристика със спрените от производство със зелената точка, вече никой не може да каже. 
Намерих къде е бил проблема с другия софтуер. Има една отметка в настройките и всичко си дойде на място. Двете програми вече показват почти идентични резултати.

Неактивен stoi

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 221
  • Населено място: Кричим
    • www.ev-bg.com
Намерих една лаборатория в Германия , като за 25 евро прави измерване и ти дават калибрациони фойлове за микрофон които им изпратиш. Замислям се от любопитство дали да не пратя този който направих. Някой ако иска да си направи измервания и на собствени микрофони може да направим партия за транспортните разходи поне. Може да разгледате сайта им. Доста микрофони са минали през ръцете им и наистина има големи разлики в характеристиката на уж продаване за линейни микрофони.

https://hifi-selbstbau.de/grundlagen-mainmenu-35/softwaremesstechnik-mainmenu-66/480-1000-mikrofonkalibrierungen-eine-uebersicht

Интересна е графиката за ECM8000 , които до колкото знам е с WM-61a (тук вече би трябвало да на 100% оригинален Panasonic ) Доста различни характеристики между отделните екземпляри, така че излиза , че "стандартен" калибрационен файл не върши работа. Трябва си индивидуален. 


Неактивен ontheroad

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 46
  • Населено място: Пловдив
Интересна услуга за калибриране на микрофони. Не открих информация, каква е постановката и околната среда при калибрирането.
Имай в предвид, че ако искаш да правиш измервания вътре в помещения, трябва да калибрираш за 40 € (0 ° + 90 °).

Неактивен stoi

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 221
  • Населено място: Кричим
    • www.ev-bg.com
На някой ако му е интересно , пресни измервания от говорителя който имам. http://rutcho.com/speaker_drivers/wharfedale_super_8_rs_dd/wharfedale_super_8_rs_dd.html

Проекта го продължавам с други две перфектно изглеждащи бройки с които се сдобих. Идентични са с този измерения, но са маркирани малко по-рано, през 68-ма.

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |