| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Усилвател 6н3п и 6п14п  (Прочетена 11959 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен Любо Божков

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1616
  • Населено място: с. Ресен общ. В.Търново
Re: Усилвател 6н3п и 6п14п
« Отговор #15 -: 27 Февруари, 2017, 20:22:05 »
За тези, които имат време и желание да попрочетат - ето някои статии от сп."Радио, телевизия, електроника", свързани с отстраняването на мрежовия брум. :flag_of_truce:

Неактивен lz1tka

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 596
  • Населено място: Костинброд
Re: Усилвател 6н3п и 6п14п
« Отговор #16 -: 27 Февруари, 2017, 21:17:44 »
За тези, които имат време и желание да попрочетат - ето някои статии от сп."Радио, телевизия, електроника", свързани с отстраняването на мрежовия брум. :flag_of_truce:
Благодаря.
73!

Неактивен ahedproductions

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1975
  • Населено място: София
  • LZ1SWE
    • Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
Re: Усилвател 6н3п и 6п14п
« Отговор #17 -: 27 Февруари, 2017, 21:22:02 »
Страхотни сте! Докато се наканя да го почна моя и ще сте изяснили всичко! УСПЕХ!  :drinks:
Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
www.aetherlab.org

Неактивен lz1tka

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 596
  • Населено място: Костинброд
Re: Усилвател 6н3п и 6п14п
« Отговор #18 -: 27 Февруари, 2017, 21:25:21 »
Напредвам.
73!

Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3307
  • Населено място: София
Re: Усилвател 6н3п и 6п14п
« Отговор #19 -: 27 Февруари, 2017, 23:58:24 »
Прехвърлящият кондензатор С5 ти е много малка стойност. Сложи поне 100 нано, да не казвам направо 220 нано.  ;)

Не си погледнал стойността на резистора на 1ва решетка на крайната лампа

При C5 22n и R9 150k, се получава вход на 1ва-решетка на лампата всичко над:48hz хай-пас филтър, с 47нано тоя филтър може да се смъкне до 22hz, но надолу100нано 10херца, 220нано ще слуша само шум, което е излишно.
 
Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Усилвател 6н3п и 6п14п
« Отговор #20 -: 28 Февруари, 2017, 10:19:12 »
Оооо да, не бях се сетил за това че има термойонна емисия от отоплението към катода когато катода е с по-висок потенциал! Напълно вярно е това, има смисъл да се повиши напрежението на нишката над това на катода за да се запуши този „диод“. Така или иначе в такъв усилвател мисля последния източник на брум ще бъде отоплението и при работа с такива големи сигнали (над 100 миливолта) такава мярка е по-скоро безсмислена като се има превдид че ще има брум от доста други източници, но наистина има някакъв смисъл. Извинявам се за не достатъчно дълбокото анализиране на цялата постановка.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен lz1tka

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 596
  • Населено място: Костинброд
Re: Усилвател 6н3п и 6п14п
« Отговор #21 -: 02 Март, 2017, 23:56:44 »
Усилвателчето свирна,отново леко се модифицира схемата,остана да попроверя(подбера) режима на лампите.
Засега тествано на малки говорителчета,утре на тонколони.Спазих смемата за изчистване на брума,абсолютно никакъв брум не се чува обаче се чува шипене примерно над 10 кхц.Вероятно се вкарва от преходните конденсатори които са на над 40 г.
Трафа е от Акорд 104 като са премахнати 3 навивики от отоплението за да се постигнат 6,3в.
Напряжението на конденсаторите върху платката(преди това следват греца,конденсатора ,дросела и съпротивление) е точно 275в,малко повече от това по схемата.


73!

Неактивен ditronix

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 421
  • Населено място: Провадия
Re: Усилвател 6н3п и 6п14п
« Отговор #22 -: 03 Март, 2017, 08:22:57 »
По принцип лампите си шумят, едва ли е от кондензаторите.  Как ги чувате тия 10KHz.?   ??? То май и аз ги чувах навремето, ама кога беше ... :D
DRL  модули за всички видове автомобили!

Неактивен Любо Божков

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1616
  • Населено място: с. Ресен общ. В.Търново
Re: Усилвател 6н3п и 6п14п
« Отговор #23 -: 03 Март, 2017, 09:37:29 »
Проверявал ли си тези прехвърлящи кондензатори за ликаж? Независимо, че не са били запоявани вероятността за това е много голяма. Аз имам една кесия с такива 10nF и до сега не съм намерил от нея и един читав. Още навремето този тип кондензатори даваше много дефекти.

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Усилвател 6н3п и 6п14п
« Отговор #24 -: 03 Март, 2017, 13:59:32 »
Да, проверка на кондензаторите за ликаж не е лошо да се направи но това пищене не е от ликаж и от кондензатори. Това е самовъзбуждане, нещо в опроводяването на платката е „гнило“ за да може да стигне до такова самостоятелно самовъзбуждане, или както вече предположиха колегите усилването е много голямо без ООВ и входа като антена приема сигнал от изхода и става генератор. На първо място сложи 1к последователно на първа решетка на предусилвателната лампа и 10к последователно на първа решетка на крайната (даа знам на платка е много трудно аз затова за лампи предпочитам обемен монтаж).
Сега по отношение на отоплението и брума - тъй като аз съм търсещ човек никога не минавам без експерименти, искам да знам лично за себе си всяко нещо как влияе, до колко помага и т.н. та сега ако и ти си като мен те съветвам както си направил отоплението както е по схемата, сега просто да свържеш единия край на отоплителната намотка с масата на усилвателя (временно без нищо да разкачаш, просто един кабел от масата към единия отоплителен проводник) и да кажеш дали при това се появява брум и ако да колко е силен той. Как иначе ще знаеш че няма никакъв брум заради повдигането и симетрирането а не че просто не влиза отоплителен брум в това свързване? Това ще ти помогне при следващи конструкции съответно да повтаряш тази практика с отоплението или просто да си заземяваш единия проводник.
Относно самовъзбуждането - в момента шунтиран ли е с кондензатор катодния резистор на предусилвателната лампа? Ако да, махни кондензатора, хем ще се свали леко усилването и може и самовъзбуждането да изчезне.
Успех!
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен lz1tka

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 596
  • Населено място: Костинброд
Re: Усилвател 6н3п и 6п14п
« Отговор #25 -: 03 Март, 2017, 19:18:26 »
Грешно го описах,бял шум.Понамаля след подмяна на 2 х100nf
(сменени дъртите 22nf) последователно на канал.
Проблема с шума се оказа от изтощена 6п14п,шумеше само единия канал,освен това анодното на същия канал клякаше с 10 в безпричинно както и по-слабо звучене на същия канал.
Лампите са сбирщайн от разни приемници,имам чисто нови 6п14п както и 2 х el84 пазя ги за след тестове.
Няма дори намек за самовъзбуждане.Отново леко модифицирам схемата по съвет на Pichaga933,втората решетка минава на съпротивление към анода.
Дори сега свири страхотно.
« Последна редакция: 03 Март, 2017, 19:23:58 от lz1tka »
73!

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Усилвател 6н3п и 6п14п
« Отговор #26 -: 03 Март, 2017, 19:32:37 »
Като включиш крайната в триоден режим ще имаш по-ниска изходна мощност и по-голяма склонност към проникване на брум от анодното напрежене. Направи си експериментите и реши за себе си как те устройва и ти харесва повече.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен Eltehno

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 392
  • Населено място: Свищов
Re: Усилвател 6н3п и 6п14п
« Отговор #27 -: 03 Март, 2017, 21:19:28 »
Крайната в какъв режим ще я ползваш ? Гледам има ключе за триоден/пентоден режим, но за триоден ти липсва съпротивлението от анода към 2-ра решетка. Примерно 90-100 ома...
Цитат
В пентоден ще има повече мощност, но определено в триоден ще свири по-благо.

Казах му аз, ама кой да слуша.

Неактивен lz1tka

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 596
  • Населено място: Костинброд
Re: Усилвател 6н3п и 6п14п
« Отговор #28 -: 03 Март, 2017, 21:31:41 »
И в двата режима брум няма,вероятно схемата със съпротивленията се грижи затова.Имам и по-добра филтрация от тази в схемата.
Смених дефектната 6п14п и всичко си дойде на мястото.
Съпротивлението от втора решетка включено към захранването даде звук с повишени високи и намалени ниски честоти(синя линия).
Обратен ефект при включване към анода,високите притихнаха но се усилиха ниските(червена връзка).
Аноден ток на двете 6п14п 59 ма...май е множко, напряжение катод-анод 259в(при съпротивление на анода).
Пробвах и с  EL84 разликата се усети,високите и ниските се усилиха без промяна на силата на звука.Звука стана по-динамичен.
Дори при тези евтини трафове нещата са в ползата на EL84.

Ако някой иска да спори с мен по повод звука ще остане разачарован,предишен 6 годишен опит като DJ ме е научил да слушам.

73!

Неактивен lz1tka

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 596
  • Населено място: Костинброд
Re: Усилвател 6н3п и 6п14п
« Отговор #29 -: 03 Март, 2017, 21:48:54 »
По темата...
Греца е с диоди SF36 и конденсатор 100mf/400,това е преди платката.На платката са 8 конденсатора 470mf x 200v вързани 2х2 последователно(4 на канал).
SF36 ги харесвам заради скороста на работа,ползвам ги в импулсни повишаващи напряжение схеми.
Нямам идея колко хенри е дросела но поголемина на магнитопровода се равнява с изходен траф.
Мойте колони за проба са двулентови руски 100-20000 hz(15 AC-221).Доближих плътно ухото и чух едва доловин бръм и бял шум.Все пак бръм има.
 
« Последна редакция: 03 Март, 2017, 21:57:12 от lz1tka »
73!

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |