| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Още един "Маестро"  (Прочетена 13282 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен Валери

  • Модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3900
Re: Още един "Маестро"
« Отговор #45 -: 30 Март, 2015, 21:28:58 »
Не е от селена  :nea: , пробвах с един друг диод, пак така пращи  ??? . Може и от някоя лампа да е, кондензатор и т.н. оставям го така засега.

Неактивен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3525
  • Населено място: Варна
Re: Още един "Маестро"
« Отговор #46 -: 30 Март, 2015, 22:05:53 »
Виж при затворен потенциометър пращи ли.Нискочестотната част или напред.

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Още един "Маестро"
« Отговор #47 -: 31 Март, 2015, 11:19:37 »
То че при затворен потенциометър няма да пращи най-вероятно няма, но това не значи че проблема е напред, в смисъл твърде вероятно е да е напред, но не е и за изключване вероятността проблема да е някъде в захранването (хипотетично) Може например малко преискряване (пробив) да генерира смущения които да се улавят от радиото и да се чуват като пращене, а иначе не може да генерира смущения по захранване с такава амплитуда за да се чуят от самото НЧУ. Такива дефекти са най-неприятни и най-трудно се намират, прегледай всички хартиени кондензатори в и около захранването, имал съм случай такъв кондензатор свързан паралелно на мрежата направо да изпуши и да се стопи. Ти като пробва с полупроводников диод махна ли паралелно на него хартиения кондензатор 10 нано или си остана той? Щото ако е останал, вероятността да е в него проблема е голяма, макар и да не е сигурно.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен Валери

  • Модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3900
Re: Още един "Маестро"
« Отговор #48 -: 31 Март, 2015, 13:21:51 »
Да, пращенето намалява с намаляването на звука. Хартиения к-р от 10 нано паралелно на диода го махнах. Всъщност, отпоих кабелчето от жичното съпротивление което отива в селена, новия диод го запоих на съпротивлението и другият му край го запоих на филтриращия електролит. Абсолютно никаква разлика не се появи с новия диод, пръщеше си, сякаш нещо се пържи  :D . Според мен е някой кондензатор, не съм проверил електролита от 4 микро на катода в пентодната част на UCL82. Когато много усиля звука, започва да "пищи", пак си мисля да не е от кондензатора от 10 нано който отива в решетката на триода на крайната лампа. По схема трябва да има трети извод за екран, сложен е друг обикновен кондензатор  ??? .

Неактивен rolling_heads

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1897
  • Населено място: Пловдив
Re: Още един "Маестро"
« Отговор #49 -: 31 Март, 2015, 13:29:45 »
Няма какво да го проверяваш този 4 микро, направо го отваряй и слагай вътре нов.
и катодното съпротивление проври за спукан обръч

Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3307
  • Населено място: София
Re: Още един "Маестро"
« Отговор #50 -: 31 Март, 2015, 16:13:01 »
Катодния електролит е като главния заподозрян при ремонт на лампова техника... Това май ти си ми го казвал. Хич не му се куми, сменяй директно.
Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Още един "Маестро"
« Отговор #51 -: 31 Март, 2015, 19:58:36 »
А, току що се сетих, Валери провери ли мрежовия ключ на апарата да не би да е нагорял и да прецърква? Той на Маестрото нали е вграден в регулатора за сила на звука и се изключва при минималната сила на звука. Та тези ключове често правят проблеми, шунтирай го за пробата и виж дали пък не е от там.
P.S. сега видях че е с клавиш изключването значи ключа е нещо от сорта на този при Орфей и подобните, не знам не съм виждал Маестро на живо, така или иначе шунтирай го за пробата да видим, в случай че вече не си го пробвал това. Ако е с две секции и прекъсва и двата проводника шунтирай и двете секции.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен simo_

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 491
Re: Още един "Маестро"
« Отговор #52 -: 31 Март, 2015, 20:05:54 »
При Маестрото ключа за включване е на клавиш.

Неактивен Валери

  • Модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3900
Re: Още един "Маестро"
« Отговор #53 -: 31 Март, 2015, 20:53:07 »
Катодния електролит е добре, проверих го. Ключа за включване е клавишен, представлява две пластинки, не съм се сетил да ги проверя. Засега го оставям така, друг път ще се занимавам пак с него. Сега чакам следващото радио да пристигне по Еконт  :flag_of_truce: .

 

Сходни теми

  Заглавие / Започната от Отговора Последна публикация
3 Отговора
7303 Прегледи
Последна публикация 26 Март, 2014, 15:31:11
от dobringeorgiev
3 Отговора
6962 Прегледи
Последна публикация 23 Март, 2020, 16:13:40
от sve
1 Отговора
4507 Прегледи
Последна публикация 03 Ноември, 2013, 11:49:45
от Gabo
0 Отговора
2349 Прегледи
Последна публикация 25 Февруари, 2014, 21:10:54
от lz2nk
29 Отговора
18369 Прегледи
Последна публикация 28 Септември, 2015, 21:39:39
от сашо

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |