| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Интересна повреда на променлив кондензатор в Hitachi TRK-7000E  (Прочетена 569 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен ton4eff

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 6
  • Населено място: Тополовград
Слюдените изолационни пластинки са се разпаднали и са се превърнали в пясък... Не намерих схема или информация за кондензатора. Надписа на корпуса му е: CAC RS-22 BPT. Ако някой има информация или съвет за аналог някакъв? Искаше ми се да възстановя машинката, аз я отворих за първи път след толкова години и с изключение на този кондензатор всичко друго е наред... 
174026-0174024-1

Неактивен veso74

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 339
  • Населено място: Силистра
  • LZ2WSG
Търсиш подобрен от донор (с надежда, че времето не му се е отразило и е работещ). Търсиш по големина и за наличние на четири тример-кондензатора на горната страна (ДВ-СВ-КВ, хет. ДВ-СВ-КВ, УКВ, хет. УКВ). Максималните стойности на капацитета на моделите са почти еднакви. При необходимост ще донастройваш. УКВ задължително ще мине през нова пренастройка.

В сервизната дейност преди време беше честа срещана практика: диелектрикът "задира" и блокира настройката. Ремонтът беше: замяна на променливия кондензатор със същия или подобрен, свален от кашоните налични платки, останали от предишни дейности ...

Неактивен ton4eff

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 6
  • Населено място: Тополовград
Да, мъртъв донор от средата на 80-те би свършил работа, подозирам, че тези кондензатори са използвани в много подобни модели. Хитачито е сингапурска сглобка. За донастройката няма проблем, имам нужното оборудване... Срещал съм няколко затегнали променливи кондензатори със слюдена изолация преди години, но не бях виждал слюдата да се саморазтроши на пясък от времето... :(
174034-0174032-1174030-2

Неактивен Radio208

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 510
  • Населено място: Пазарджик
Имал съм същия проблем с подобен радиокасетофон Хитачи. Изолацията на променливия кондензатор беше станала на прах.
При стари донори има вероятност да се попадне отново на подобна повреда.
Има нови евтини китайски радиоприемници, но трябва да се внимава, защото някои нямат променливи кондензатори, въпреки че на външен вид имат скали с копчета за настройка и т.н.

Неактивен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3522
  • Населено място: Варна
Това май е същия.

Неактивен lz2lx

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 413
  • Населено място: България
Колко броя са Ви нужни? 10 в Zелено... Честита коледа и весели празници :drinks:.
« Последна редакция: 25 Декември, 2023, 22:27:40 от lz2lx »

Неактивен ONZI

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1035
  • Населено място: Севлиево
  • Митко Матев 0886739549
Това намерих аз.
Ако върши работа пращам.

Неактивен ton4eff

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 6
  • Населено място: Тополовград
Благодаря много на колегите за отзивчивостта и отделеното време! Вече пробвах два подобни кондензатора, с единия даже СВ обхвата даде признаци на живот, но се оказа, че механично няма как да закача скалата/селектора, защото оста е доста по-къса от оригиналната. :( Затова не съм се занимавал с донастройки и оттук нататък ще търся само оригинален заместител с маркировка на корпуса CAC RS-22 BPT... Не ми се занимава с лепене, снаждане или промени по платката (кърпене на гащи :)), защото ми отне твърде много време да доведа машинката до много добър външен вид и да възстановя механизма - сменени тонос, ремъци..., да почистя старата втвърдена смазка... Чаках над месец докато пристигнат всички чаркове. М/у другото за бъдеща справка ето размерите на гумените части, подлежащи на замяна в този модел Hitachi TRK-7000E:
Ремък голям - 1.2мм квадрат, 140мм сгънато състояние.
Ремък малък (за брояча) - 1.2мм  квадрат, 80мм сгънат.
Тонос (гумена притискаща ролка) - 13x8.3x6.5x2.5мм.
Айдлер - 10x2x2mm.

Неактивен rolling_heads

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1897
  • Населено място: Пловдив
В али експрес разгледа ли?
Има много и различни там.
напиши variable capacitor Duplex
https://www.aliexpress.com/w/wholesale-variable-capacitor-Duplex.html?spm=a2g0o.productlist.search.0

 

Сходни теми

  Заглавие / Започната от Отговора Последна публикация
5 Отговора
1486 Прегледи
Последна публикация 25 Януари, 2014, 14:23:28
от nikp
3 Отговора
984 Прегледи
Последна публикация 18 Март, 2014, 16:19:49
от simo_
1 Отговора
920 Прегледи
Последна публикация 04 Октомври, 2014, 16:59:58
от didov
8 Отговора
1587 Прегледи
Последна публикация 13 Април, 2018, 14:23:05
от CecoRx2
8 Отговора
1679 Прегледи
Последна публикация 17 Април, 2020, 15:05:49
от maringodinov

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |