| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Елка 130  (Прочетена 4163 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен Борис Борисов

  • Модератор
  • Квантов електрон
  • *****
  • Публикации: 436
  • Населено място: гр.Бяла, обл.Русе / София
  • Борис Борисов
Re: Елка 130
« Отговор #15 -: 16 Юни, 2022, 21:37:21 »
Да, различава се от обратния полски запис при умножение/деление. Но като гледам примерите в ръководството има някаква логика.

Сега ако успееш да извадиш и ръководство за 130... :D

Неактивен CVT

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1299
  • Населено място: София
Re: Елка 130
« Отговор #16 -: 16 Юни, 2022, 21:55:47 »
Ето го (в DjVu формат)

Той обаче работи повече или по-малко като съвременен калкулатор. Не че и той няма да даде грешен резултат на 4÷9+3÷9+2÷9=
:D
« Последна редакция: 16 Юни, 2022, 22:07:04 от CVT »

Неактивен navi

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 366
Re: Елка 130
« Отговор #17 -: 16 Юни, 2022, 22:22:04 »
...помня, че като студент на гърба и бях залепил едно листче как се вадят и тригонометричните функции, ама как беше, отдавна съм забравил.
При всички случаи един от по-късните модели, май 135 вече имаше клвиши и за тях.
Приятелски Поздрав!
Иван

Неактивен Грет

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 216
Re: Елка 130
« Отговор #18 -: 16 Юни, 2022, 23:29:57 »
При всички случаи един от по-късните модели, май 135 вече имаше клвиши и за тях.
М-даа. ЕЛКА 135 е голяма рядкост. Заедно с нейната по-разпространена разновидност 135М са представители на семейството на научните калкулатори и са били мечта за много хора. Има няколко разлики между двете, но най-съществената е, че 135 поддържа, както стандартна, така и научна нотация.

Неактивен Борис Борисов

  • Модератор
  • Квантов електрон
  • *****
  • Публикации: 436
  • Населено място: гр.Бяла, обл.Русе / София
  • Борис Борисов
Re: Елка 130
« Отговор #19 -: 20 Юни, 2022, 14:36:05 »
Ето го (в DjVu формат)

Той обаче работи повече или по-малко като съвременен калкулатор. Не че и той няма да даде грешен резултат на 4÷9+3÷9+2÷9=
:D

Благодаря за ръководството.

След битака в Пловдив вече мога да се похваля и с Елка 105. Тази е в малко по-лошо състояние, но пък си има и оригиналния адаптер, чиято букса е отскубната. :D Някой знае ли дали се отварят тези букси или са капсуловани. Пробвах, но не се развива. Една от пластинките също се беше счупила и се наложи да я запоя. Интересно впечатление ми направи логото на Оргтехника по двете платки. Консумацията тук е около 100 мА.

Неактивен Грет

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 216
Re: Елка 130
« Отговор #20 -: 20 Юни, 2022, 15:13:56 »
Честито!  :drinks:
Най-готиното в този модел е използването на ниско-волтов вакуумно луминесцентен индикатор NEC LD8133. Има го и в 131.
Буксата се развива, но трябва да се внимава, защото закрепването вътре не е от най-добрите.
А емблемата я има на платките на всички модели. :о)

Неактивен bobo1273

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 9
  • Населено място: София
  • LZ1BNV
Re: Елка 130
« Отговор #21 -: 20 Юни, 2022, 18:02:37 »
Да се включа и аз в темата за любимите ми елки.
През годините съм събрал 6 екземпляра от малките и 4 от големите.
От малките са 103P, 130, 130M, 131, и 2 броя 135М
От големите имам 50М, 51 и 2 броя 1300.
Имам и един касов апарат ЕЛКА 602
Към тях аксесоари - 2 адаптора и един преход за батерии.
И разбира се гаранция за едната елка, ако спре да работи   :D
Две от елките са комплект с кожени калъвчета.
 
Много ме радват дисплейчетата на тези калкулатори.
Даже, преди 15 години ползвах единия в час по математика. Голяма атракция беше  :hi:

Мога да разглобя някоя от тези модели и да снимам вътре, ако колегите нямат точно този модел.  :drinks:


Неактивен Борис Борисов

  • Модератор
  • Квантов електрон
  • *****
  • Публикации: 436
  • Населено място: гр.Бяла, обл.Русе / София
  • Борис Борисов
Re: Елка 130
« Отговор #22 -: 20 Юни, 2022, 18:59:54 »
Страхотна колекция! Кутийките са много добри. Наскоро и аз си мислех да взема една Електроника МК 51 за изпит, но реших да не рискувам да остана без сметало или да ме оплете нещо в сметките. :D
« Последна редакция: 21 Юни, 2022, 00:05:18 от Борис Борисов »

Неактивен Грет

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 216
Re: Елка 130
« Отговор #23 -: 20 Юни, 2022, 23:42:52 »
Да се включа и аз в темата за любимите ми елки.
През годините съм събрал 6 екземпляра от малките и 4 от големите.
От малките са 103P, 130, 130M, 131, и 2 броя 135М
...

Моделът 103Р (най-вляво) е много интересен по няколко причини:
  • На първо място e надписът - "От ЦК на ДКМС, ЦБЩ 1984 год."
  • Технически - изграден е на основата на полския чин МС74007 на Unitra, но поради липса на достатъчно място за бутони се използват само част от неговите функции. За управление на разредите се използва съветския транзистор КТ315Г. На времето е бил легенда... :о)
  • Цветът на корпуса е рядък. Виждал съм само два такива. Другият екземпляр е в A-museum.
Имам една много добре запазена красавица в класически цвят.



Неактивен lager

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 903
  • Населено място: село Обидим, обл Благоевград, общ. Банско
Re: Елка 130
« Отговор #24 -: 21 Юни, 2022, 13:05:59 »
Ето още една ЕЛКА 103Р, 820505118 има на кутията лепенка,не мога да кажа дали е пореден номер.Има и калъф и адаптер.

Неактивен Грет

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 216
Re: Елка 130
« Отговор #25 -: 21 Юни, 2022, 15:08:23 »
...кутията лепенка,не мога да кажа дали е пореден номер...
Имам една 131-ца с кутия. Номерът върху лепенката на кутията съвпада с този от вътрешната страна на отделението за батерии.
Някой, който е сигурен, че кутията и елката са комплект, може ли да потвърди това?

Отделно съм забелязал нещо интересно в тези, които са с алуминиеви етикети. Номерацията има следната схема:
< цифра >.< три цифри >.< две цифри >, например 8.300.21 на приложената снимка.
Обърнете внимание на двете точки - първата долу и втората горе. Всичките ми калкулатори с алуминиеви етикети са обозначени така. При тези с хартиени лепенки не откривам подобно нещо.
Някой има ли представа, дали и какво означават тези точки?

Неактивен bobo1273

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 9
  • Населено място: София
  • LZ1BNV
Re: Елка 130
« Отговор #26 -: 21 Юни, 2022, 21:15:36 »
За съжаление състоянието на пластмасата на ЕЛКА 103P е лошо.  :-[ Седяла е в коженият калъв и с времето пластмасата се е разтопила в него.
Отделно и външната кутия е пожълтяла, но не е податлива на избелване, заради надписите.
Надписът на предния панел е много интересен. На кой ли са му я подарили. Сигурно подарък от партията след някое заседание.  :writer:
Най вероятно от Софийския битак съм я взел преди години.

За сериините номера, това е положението при мен.

На 103P e 84120533, хартиен стикер на кутията и при батериите. И двата стикера са еднакви.
На 130 е 195119, имам само вътрешния стикер който е хартиен. Забелязвам, че тук шрифта е различен от другите хартиени стикери.
На 130М е 3.13007, хартиен на кутията и метален при батериите.
На 135М е 8.23388, хартиен на кутията и метален при батериите.

Както виждате при мен няма вторите точки горе. Предполагам е нещо неумишлено при печата. Вместо празен печат са сложили обърнат с точка. Обикновенно тези които съм виждал се редят всяко число като на печатарска преса, и щамповаш. Може би тук технологията е по-модерна. Може би нещо като маргаритков принтер.  :D

Друго нещо ми напражи впечатление, боята по винтовете от завода. Предполагам за да се види дали не е отварян калкулатора за гаранцията. За щастие някои от калкулаторите не са отваряни.  :drinks:

На вашите елки съвпадат ли цветовете на капака на батериите и калкулатора?
При мен 1 от 6 не съвпада. Чудно ми е дали така може да е излязла от завода, или просто е подменена по някое време след покупката?  :hi:

Неактивен Грет

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 216
Re: Елка 130
« Отговор #27 -: 21 Юни, 2022, 23:37:57 »
Надписът на предния панел е много интересен. На кой ли са му я подарили. Сигурно подарък от партията след някое заседание.  :writer:
Макар и първо стъпало към партията, ДКМС беше младежка организация $:о). А доколкото ми е известно в случая ЦБЩ означава "Централен Бригадирски Щаб". Предполагам, че е било някаква бригадирска кампания. Тогава ходихме на летни и есенни бригади, но това е друга история :о)


На 103P e 84120533, хартиен стикер на кутията и при батериите. И двата стикера са еднакви.
На 130 е 195119, имам само вътрешния стикер който е хартиен. Забелязвам, че тук шрифта е различен от другите хартиени стикери.
На 130М е 3.13007, хартиен на кутията и метален при батериите.
На 135М е 8.23388, хартиен на кутията и метален при батериите.
Както виждате при мен няма вторите точки горе...
И първата точка е нещо. Моето предположение е следното:
  • В дългите номера с осем цифри първите две сочат годината. Надписът и номерът на 103Р (1984 / 84...) съвпадат
  • В номерата с точка, цифрата преди нея е последната от година на производство, подобно на маркирането на електронните ни елементи. Тук може би попадат калкулатори след 1980
  • Другите номера може би са произведени преди 1980
Както казах, това е само предположение и може да няма нищо общо с истината.


Друго нещо ми напражи впечатление, боята по винтовете от завода. Предполагам за да се види дали не е отварян калкулатора за гаранцията. За щастие някои от калкулаторите не са отваряни.  :drinks:
Боята по винтовете и лепенките на гърба са "защитата" срещу отваряне. На винтовете под лепенките също има боя. Изобщо по всички винтове и на големите калкулатори има боя $:о)


На вашите елки съвпадат ли цветовете на капака на батериите и калкулатора?
При мен 1 от 6 не съвпада. Чудно ми е дали така може да е излязла от завода, или просто е подменена по някое време след покупката?  :hi:
И аз имам един или два с леки нюанси на капаците, и съм сигурен, че това е станало след покупката. Пластмасата старее в зависимост от условията на съхранение. Личи си, когато капакът и калкулаторът са се "събрали" по-късно.

Неактивен Грет

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 216
Re: Елка 130
« Отговор #28 -: 22 Юни, 2022, 00:02:12 »
За съжаление състоянието на пластмасата на ЕЛКА 103P е лошо.  :-[ Седяла е в коженият калъв и с времето пластмасата се е разтопила в него.
Ако следите не са много дълбоки, това може да поправи или най-малкото да се отстрани в голяма степен. За направата на елките са използвали качествен полимер, който и след 45+ години изглежда добре. Може да се обработва с шкурка и да се полира, след което изглежда като нов. Казвам го от личен опит. Друг е въпросът, дали трябва да се прави, все пак това нарушава автентичния вид :о)

Неактивен hricava

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 45
  • Населено място: Ловечь
Re: Елка 130
« Отговор #29 -: 22 Юни, 2022, 10:24:43 »
Аз колекционирам  всичко с надпис ЕЛКА. Моите са над 10 някъде, дори ги нямам на обща снимка, започвайки от Елка 42. Част от малките елки и надпис на елка 135м  8.19231, която ползвам и сега в работата си.

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |