| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Детекторен радиоприемник  (Прочетена 62316 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

dakata.radio

  • Гост
Re: Детекторен радиоприемник
« Отговор #90 -: 23 Март, 2016, 21:52:29 »
Само останалото е на 12 волта акумулатор.

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Детекторен радиоприемник
« Отговор #91 -: 24 Март, 2016, 11:05:59 »
Една 4.5 волтова батерия може да прекара 2-5 ампера през това диодче ако го свържеш директно към нея. През крушка ако е било пак около 300 милиампера са минали и може и да се е повредил частично прехода. Така че аз лично не бих разчитал повече на този диод. Намери си друг точков диод за всеки случай и вече тестовете само с мултицета в режим на измерване на диоди. Слушалките също ако ги свързваш към батерия за тестване, трябва да спазваш полярността написана на тях, защото в противен случай ако пускаш постоянен ток през тях с обратна полярност има опасност да размагнитиш магнита в тях и чувствителността им да спадне, така че внимателно с тия неща. Не че после няма начин да се намагнитят пак, ама не ти трябва да се вкарваш в такива филми още от сега.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

dakata.radio

  • Гост
Re: Детекторен радиоприемник
« Отговор #92 -: 24 Март, 2016, 14:55:44 »
Всеки един от говорителите на слушалките поотделно съм тествал, като съм спазил полярността. За диод ще ползвам друг. Имам само Д2, но те не са много добри, а пък и него повредих с батерия. За нищо си не ставам.
Ако пък съм размагнитил слушалките? Как мога да ги проверя? Все пак би ли сподел нещо за намагнитване с 1-2 изречения?Дано само да не съм направил поредната глупост.
« Последна редакция: 24 Март, 2016, 15:12:58 от dakata.radio »

Неактивен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3530
  • Населено място: Варна
Re: Детекторен радиоприемник
« Отговор #93 -: 24 Март, 2016, 17:32:38 »
Ти може да пробваш слушалките с батерийка 1.5 волта за кратко.Пукат ли  нямаш проблеми.Въобще като чета до тук се съмнявам дали имаш читава антена,тя е едно от най важните неща.Пробва се като направиш най простоя възможен детекторен приемник.Нещо такова,слушалки имаш,диода е точков германиев,кондензатора ориентировъчно 5-10 нафофарада.

48365-0
48366-1

Чуеш ли въобще нещо е добре,ако не вдигаш по високо и по дълга.В тая пълна липса на предаватели у нас ще ти е трудничко.Там сърбите са наблизко така че може да се получи,румънците също все още са запазили основните си предаватели.Пробвай и пиши въобще нещо чува ли се.Антената за детекторния приемник като правили трябва да е на височина поне 5-10 метра над замята и дълга поне 20-30 м.Както казва Винипух колкото повече толкова по добре :) Друго правило,антенния проводник не трябва да се допира никъде в нищо което не е добър изолатор.Това важи и за отвода към приемника.Дай да видим какво си направил.Успех :)

Неактивен veso74

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 343
  • Населено място: Силистра
  • LZ2WSG
Re: Детекторен радиоприемник
« Отговор #94 -: 24 Март, 2016, 17:50:08 »
Втората схема няма да "пропее" никога - антената е закъсена с 10 nF :)
Инче диода Д2 си е добър, "пее" с него силно, стига антената да е "голяма", да е опъната високо и да има добро заземление.

Неактивен ahedproductions

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1977
  • Населено място: София
  • LZ1SWE
    • Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
Re: Детекторен радиоприемник
« Отговор #95 -: 24 Март, 2016, 18:03:09 »
Аха, и аз това видях. Ако слушалките са наистина ВИСОКООМНИ, но трябва да си 100% сигурен в това, се намагнитват лесно.
1) Отвиваш капачката с отворите за звука.
2) Махаш мембраната, в повечето случаи е от "стотинка" силициева ламаринка.
3) На нейно място слагаш нещо дебело метално, което да легне хубаво върху полюсите на магнита и да ги покрие добре, нещо като магнитно "късо". Аз ползвах парченце 1.5мм от мека стомана, малко по-малко от мембраната, правоъгълно.
4) Съединяваш слушалките с мрежата за по 1-2 секунди няколко пъти.
5) Махаш желязото, слагаш мембраната и сглобяваш.

Така съм си възстановявал слушалки 4 килоома. Токът, който протича е 57мА и не наврежда на слушалките.
Нека и колегите да си кажат мнението, все пак. Операцията си е рискова и изисква внимание и търпение. Не е сложна, но все пак... Действай на своя отговорност!  :)
Винипух казва "Колкото повече, толкова повече!" ;)
Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
www.aetherlab.org

Неактивен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3530
  • Населено място: Варна
Re: Детекторен радиоприемник
« Отговор #96 -: 24 Март, 2016, 18:11:23 »
Айде пак сега Винипух виновен :flag_of_truce: ,не го слагай кондензатора :D него догледах това.

Втората схема е погрешна.

« Последна редакция: 24 Март, 2016, 20:41:51 от lz2xl »

dakata.radio

  • Гост
Re: Детекторен радиоприемник
« Отговор #97 -: 24 Март, 2016, 18:15:21 »
Ако нещата не стават с опити, стават с много опити. Ще опитам всички схеми и варианти. Слушалките така ще е най-удачно да тествам - с опити.  ;)
А и забравх да допълня - слушалките са си високоомни - 2 по 2000 ома.

Неактивен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3530
  • Населено място: Варна
Re: Детекторен радиоприемник
« Отговор #98 -: 24 Март, 2016, 18:22:53 »
А и забравх да допълня - слушалките са си високоомни - 2 по 2000 ома.

Точно каквото ти трябва.

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Детекторен радиоприемник
« Отговор #99 -: 24 Март, 2016, 18:48:35 »
Намагнитването става както го е описал Билян, но според мен свързването към ел мрежата трябва да стане през диод ориентиран в правилната посока за да се спазва полярността им. Ако ги свържеш към мрежата директно не съм сигурен че ще им помогнеш в намагнитването. И трябва да се свържат през диода за макс половин секунда, после почиват минута, после може пак половин секунда че да не стопиш намотките. Засега това не те съветвам да го правиш, изобщо не си достигнал до там. Тестването на слушалките най-лесно ще стане според мен като съединиш последователно двете капсули (както трябва да бъдат съединение за да слушаш радиото с тях) и единия край свържеш към заземителя, другия край протъркваш с парче метал което държиш в ръка, а същевременно си изолиран добре от земя. Тялото ти като антена за шум и брум ще вкара пращене и евентуално брум който ще чуеш като слушалките са ти на главата. Този тест е добър защото се осигуряваш че имат необходимата чувствителност. Ако не ти се получи обаче не значи гарантирано че не са наред, така че не възприемай нищо на 100%. Експеримента с един единствен детекторен диод няма да ти се получи при слаби сигнали, той става при сигнал в изобилие. Но може да го пробваш.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен ahedproductions

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1977
  • Населено място: София
  • LZ1SWE
    • Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
Re: Детекторен радиоприемник
« Отговор #100 -: 24 Март, 2016, 18:53:32 »
Намагнитването става с променлив ток, не с постоянен.
Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
www.aetherlab.org

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Детекторен радиоприемник
« Отговор #101 -: 24 Март, 2016, 19:05:36 »
Е как биха могли да се намагнитят с променлив ток? По-скоро трябва да се размагнитят според мен. Ако ми опишеш какъв е принципа ще се съглася, но мисля че трябва да е през диод.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен ahedproductions

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1977
  • Населено място: София
  • LZ1SWE
    • Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
Re: Детекторен радиоприемник
« Отговор #102 -: 24 Март, 2016, 20:27:35 »
Абе...да, прав си. Сега се замислих, няма логика никаква. Не, нямам идея как става! Но съм го пробвал. Видях го в една руска книжка. Нещо за селския радиолюбител беше, ама коя от всичките.
Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
www.aetherlab.org

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Детекторен радиоприемник
« Отговор #103 -: 24 Март, 2016, 20:33:20 »
Попринцип при изключване от мрежата няма да го изключиш на нулата точно а ще е в някой от полупериодите и съответно ще остане магнетизация, но все пак по-смислено ми се струва да се намагнитват през диод, някъде в литературата го бях срещал, но не се сещам къде и в момента не го намирам, но точно пишеше през диод към мрежата да се свързват. сигурно има различни методи. Така или иначе мисля че слушалките в случая няма да се нуждаят от намагнитване.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

dakata.radio

  • Гост
Re: Детекторен радиоприемник
« Отговор #104 -: 24 Март, 2016, 20:41:15 »
Попринцип при изключване от мрежата няма да го изключиш на нулата точно а ще е в някой от полупериодите и съответно ще остане магнетизация, но все пак по-смислено ми се струва да се намагнитват през диод, някъде в литературата го бях срещал, но не се сещам къде и в момента не го намирам, но точно пишеше през диод към мрежата да се свързват. сигурно има различни методи. Така или иначе мисля че слушалките в случая няма да се нуждаят от намагнитване.

Значи не съм сгафил?

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |