| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Опит за спасяване на "Ригонда 102"  (Прочетена 1905 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен BatKoce

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 495
  • Населено място: Ракитово
    • velevel
Опит за спасяване на "Ригонда 102"
« -: 20 Ноември, 2019, 16:09:27 »
Намерих до контейнера "Ригонда 102". Личи си, че първоначално е била доста запазена. За съжаление са успели да му нанесат някои странни и доста неприятни поражения.

Кутията е повредена непоправимо.
Високоговорителите са повредени непоправимо.
Задният капак липсва.
Счупена е само една лампа.
Липсва гуменият диск, на който лягат плочите.

Бих искал да предложа останалите неща като подарък на опитен колега от форума.

НО! Проблемът е, че нещата трябва да бъдат задължително получени на място.
Намират се в град Ракитово област Пазарджик. Ако някой желае да дойде на място да пише на лични до два-три дни.

Ако няма желаещи ще се опитам да да направя някакво изпълнение тип "самоделка". Например да пусна НЧУ и грамофонното шаси в някаква импровизирана кутия...

Следват снимки на останките:

Неактивен BatKoce

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 495
  • Населено място: Ракитово
    • velevel
Re: Опит за спасяване на "Ригонда 102"
« Отговор #1 -: 16 Декември, 2019, 21:59:11 »
Тъй като има няколко запитвания относно това радио, давам някои пояснения:

Това не е тема за продажба или подаряване. Ако някой иска да спаси радиото, може да го вземе от място. Ако никой не желае да го вземе, следва че не е толкова ценно и тогава остава при мен за експерименти. Тъй като нямам опит с лампови   радиоапарати, приемам всякакви съвети и идеи...

Неактивен bxd

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 275
  • Населено място: София
Re: Опит за спасяване на "Ригонда 102"
« Отговор #2 -: 17 Декември, 2019, 12:05:44 »
Ехее, аз съм фен на Ригондите, при все че досега не съм чувал нито една в оригиналната кутия.
Затова аз бих се опитал да възстановя кутията (като гледам плоскостите са здрави, просто са разлепени) и да намеря говорителите (4гд-28 и 1гд нещо си, не са редки, чнамират се). Ако наистина е повредена непоправимо, бих пробвал само с отражателната дъска и "басовите" говорители, които имат прекрасни високи...
Относно шасито - минималното е: задължителна смяна на прехвърлящите кондензатори към 6П14П и "трениране" на електролитите (има важна тема тук където е описано как става, но накратко - махаш всички лампи и пускаш радиото през слаба крушка като не е зле да запоиш временно един резистор 1к /2вата последователно на греца, докато се изтренират кондензаторите. Вероятността да тръгне после всичко е доста голяма (поне от моя скромен опит с 3 шасита - и трите тръгнаха от раз, а едното беше видяло доста бой). Може да има някой прекъснал високоомен резистор, но това ще се рабере в последствие.
*** Търся: Telefunken 664WK *** Реставрирани: Хармония 20; Концерт; Симфония; Tesla 606 A; VEF Radio; Ригонда Моно-> Стерео; Мелодия 11; Романс; Мелодия 14 стерео *** Чакащи за реставрация: Loewe Opta 2367W *** Чакащи реставрация: <<няма>> :( ***

Неактивен BatKoce

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 495
  • Населено място: Ракитово
    • velevel
Re: Опит за спасяване на "Ригонда 102"
« Отговор #3 -: 17 Декември, 2019, 13:41:48 »
Кутията няма да може да се възстанови. Има напълно натрошени плоскости. Ако някога подкарам шасито ще правя друга кутия. Грамофонното шаси работи, но не знам доколко ще е качествено. Липсва му гумения диск и не знам какво е състоянието на дозата...

 

Сходни теми

  Заглавие / Започната от Отговора Последна публикация
1 Отговора
4482 Прегледи
Последна публикация 03 Ноември, 2013, 11:49:45
от Gabo
29 Отговора
18347 Прегледи
Последна публикация 28 Септември, 2015, 21:39:39
от сашо
0 Отговора
3316 Прегледи
Последна публикация 02 Февруари, 2016, 21:32:53
от Ricarq
2 Отговора
4340 Прегледи
Последна публикация 14 Юни, 2017, 21:56:53
от Laic
12 Отговора
6440 Прегледи
Последна публикация 09 Октомври, 2017, 01:31:32
от GRIDLIC

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |