| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Три новоприсъединени към сбирката  (Прочетена 991 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен lager

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 906
  • Населено място: село Обидим, обл Благоевград, общ. Банско
Три новоприсъединени към сбирката
« -: 23 Август, 2022, 12:55:23 »
Въпреки че снимките бяха мъгляви разбрах че са родни творения и договорих приемливи условия. От съобщението за пристигането им бях неприятно изненадан-42 лв за транспорт и опаковки.Както и да е , вече ги преглътнах.Най-малкият е явна самоделка,регенератор с три лампи, разбишкан и ръждясал. Лампите компенсират разочарованието-едната е 1374d,другата интересна е неизвестна и затова ще ви я покажа.Според мен е някакъв триод, но е поставена на мястото на изправителна.Ако някой я познае нека пише.Най- долното радио също е интересно и почти работещо. Изработката му е по-солидна, но няма надписи. Има сменени лампи-мисля ЕК2 с 6А7 и изправителката RGN-може би с AZ11.Виждал съм подобно, но дали тук не си спомням.

Неактивен argonavt

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 223
  • Населено място: Ботевград
Re: Три новоприсъединени към сбирката
« Отговор #1 -: 25 Август, 2022, 10:26:50 »
Здравейте. Относно триодната лампа използвана за изправител в захранването, най вероятно е RE 134 . Често изправителната RGN 354 е замествана с RE 134 .
 Telefunken 30w e със  Re 134 като изправител.
 Схемата е в сайта :

GfGf-Schaltplansammlung

В радио музеят радиото е дадено като :
 arcolette 30w

Пиша това , само като предположение . Възможно е и друга триодна лампа да е използвана във вашият случай.
0889 926 079 / 0723 66 447

Неактивен lager

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 906
  • Населено място: село Обидим, обл Благоевград, общ. Банско
Re: Три новоприсъединени към сбирката
« Отговор #2 -: 25 Август, 2022, 21:48:38 »
Благодаря Аргонавт за интереса по темата.Не е учудващо  използването на неспециализирана лампа в изправителя, особено в конкретния случай-самоделно радио.По-интересно е използването на RENS-а която е рядка и ценна.Но това е имал човека, това сложил.Аз имам интерес към типа на тази лампа за да мога да я ползвам по предназначението и.RE134 е с директно отопление и хозонтално разположение на електродите-поне при Телефункен. Тази при мен е с индиректно отопляван катод-вижда се на снимката.Най-вероятно катода е вързан с  отоплението, защото не стигат изводите на цокъла.Разгледах доста снимки на подобни, но засега не съм я открил.И един по-съвремен китайски парадокс- в изправителя на антенен усивател бяха включили индикаторния светодиод! Мисля че ако се поровя ще го открия.

Неактивен lager

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 906
  • Населено място: село Обидим, обл Благоевград, общ. Банско
Re: Три новоприсъединени към сбирката
« Отговор #3 -: 27 Август, 2022, 21:21:40 »
Продължавам монолога по темата:тази вечер свалих цокъла на лампата и както предполагах се оказа индиректно отопляван катода. Беше свързан с решетката,а неговият извод изкъртен за да може да влезе в цокъла на шасито.В конструкцията на лампата има специфичен елемент по който тя може да се разпознае-това е една пластина успоредна на анода-незнам какво е предназначението и.Дидо има доста стари лампи но скоро не съм го виждал тук.Е и ако някой друг колега забележи темата нека пише.Най-вероятно и сам ще стигна до отговора на загадката, но тогава какъв е смисъла на форумите?

Неактивен dragan

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1171
  • Населено място: Пловдив
Re: Три новоприсъединени към сбирката
« Отговор #4 -: 31 Август, 2022, 20:34:17 »
Поздравление за придобивките и успехи в реставрацията. :hi:
Ще покажете ли снимки как изглеждат радиоапаратите без заден капак?

Неактивен dido

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 108
Re: Три новоприсъединени към сбирката
« Отговор #5 -: 04 Септември, 2022, 21:14:53 »
Здравейте. обикновено се ползват лампите RES374 и REN1004, но може и нещо друго да са ползвали. В момента лампите не са при мене и не мога да ги сравня със снимките на колегата от форума. Ето ги въпросните радиолампи. В сайта ми съм сложил всички радиолампи които имам като резевни и ако с нещо мога да помогна ми пишете на лични, защото много рядко влизам във форума поради други ангажименти
https://www.antique-items.com/products/show/_id/491
https://www.antique-items.com/products/show/_id/120

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |