| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Една тройка много западни радиоприемници  (Прочетена 3679 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен Любо Божков

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1619
  • Населено място: с. Ресен общ. В.Търново
Re: Една тройка много западни радиоприемници
« Отговор #15 -: 11 Юли, 2022, 21:19:26 »
Чудесно попадение!  :good:
Че какво му пречи, че работи на 103V? В схемата е посочено, че може да се включи допълнителен адаптер и приемника да работи на 220/230V.

Активен slavi

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1201
  • Населено място: Ботевград
Re: Една тройка много западни радиоприемници
« Отговор #16 -: 12 Юли, 2022, 13:09:41 »
Да Любо, не му пречи, но си мисля, че ако са 110 ще работи по-добре? Не съм специалист, но така смятам. Пък и Кънчо ми каза, че под 100V "гасне"?
 Иначе, адаптера го срещах по писанията, ама де го? Поне аз не съм го видял поне на снимка, камо ли да се предлага. Пък и смятам, че по-чисто и лесно е подходящ траф, вместо да тръгна да възпроизвеждам схемата на Зенит?
 Използвам случая да покажа още един Зенит. Това е мъника ZENITH RE-10 AM, страхотно работещ, но някяк си не го броя, щото е правен в Хонг Конг..Така че за мен са четворка, а не петорка Зенит-и?
0888981645, 072365106

Неактивен dragan

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1170
  • Населено място: Пловдив
Re: Една тройка много западни радиоприемници
« Отговор #17 -: 12 Юли, 2022, 21:23:28 »
честито за придобивката  от мен .

Неактивен styrshel

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1527
  • Населено място: Варна
Re: Една тройка много западни радиоприемници
« Отговор #18 -: 14 Юли, 2022, 10:45:08 »
Е, Слави го знаем с уникалните си колекции! Да му пожелаем успех и 2050г. да се похвали със всички Зенити и да започва нова!  :) :good:

Неактивен Любо Божков

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1619
  • Населено място: с. Ресен общ. В.Търново
Re: Една тройка много западни радиоприемници
« Отговор #19 -: 14 Юли, 2022, 12:25:55 »
Е, Слави го знаем с уникалните си колекции! Да му пожелаем успех и 2050г. да се похвали със всички Зенити и да започва нова!  :) :good:
и да ни покани на откриването на изложбата, после да седнем на една софра и да покажем какви сме юнаци!  :drinks:

Активен slavi

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1201
  • Населено място: Ботевград
Re: Една тройка много западни радиоприемници
« Отговор #20 -: 14 Юли, 2022, 17:23:33 »
Добре Иване, ако не е грешка, излиза, че за стотния ми рожден ден ще спретна една изложба и ще ви поканя всички ;)
Любо, то че няма да правя изложба ми е ясно. Мисля писах, че преди години ме кандърдисваха от нашия музей да ми направят един щанд поне на Грундиг. Ама като си представих каква хамалогия е, а и риск, им отказах. Ама да е живот здраве ще спретна поне фото изложба за вас. Но пак си е разправия, но понеже Янко ме убеди, че трябва да оставя поне някаква следа в историята на българските колекционери и то, в Сандъците, сигурно ще стане!
А пък, който желае да заповяда вкъщи да ги види на живо! И Любо, няма какво да се плашим, ама ще видим кой е по-голям юнак! Е, вече поомеквам :(, ама ще се пробвам?..
0888981645, 072365106

Активен slavi

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1201
  • Населено място: Ботевград
Re: Една тройка много западни радиоприемници
« Отговор #21 -: 29 Юли, 2022, 17:41:00 »
Здравйте!
Преди време, като ви запознавах с Н500 споделих, че нямам захранване 110V. И нали сме тъпи и упорити намерих китайски траф, правен явно за щатите. Е, не може да докара 110, но 108-109 през входа му 240V. Та няколко вечери, обикновено около 21 ч. (в друго време не ми разрешават :()си поиграх да видя възможностите на приемника. Явно в различните дни проходимостта се мени, сравнявах и с двете захранвания дето имам, но особено една от вечерите при 108-9V се яви интересен и необясним за мен ефект и то само на КВ 25 и 31м. и искам вие като специалисти да се произнесете. Иначе, в други дни и напрежения почти го няма в такава степен? Направих си труда да направя клип, за да видите за какво става въпрос:
Невалиден youtube линк
0888981645, 072365106

Активен slavi

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1201
  • Населено място: Ботевград
Re: Една тройка много западни радиоприемници
« Отговор #22 -: 29 Юли, 2022, 17:42:38 »
Пак:
0888981645, 072365106

Неактивен styrshel

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1527
  • Населено място: Варна
Re: Една тройка много западни радиоприемници
« Отговор #23 -: 29 Юли, 2022, 19:07:07 »
Слави, ами тайствени явления се появяват при тебе! Ако имаше осцилоскоп щеше да стане ясно от какво е.

Неактивен shri

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 894
  • Населено място: Германия Берлин
  • LZ2IX
Re: Една тройка много западни радиоприемници
« Отговор #24 -: 29 Юли, 2022, 19:12:36 »
Такова самовъзбуждане се получава при калпава АРУ верига, или механично предаване на вибрации от високоговорителя чрез шасито в променливия кондензатор. При по силен сигнал се самовъзбужда. Така мисля нека и другите да кажат. Едно време това беше често стещан дефект във ВЕФ206 като се скапеше един кондер в тази верига.
Денят е прекрасен, забеляза ли го!

Неактивен silver_bolt

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 101
  • Населено място: София
Re: Една тройка много западни радиоприемници
« Отговор #25 -: 29 Юли, 2022, 20:11:00 »
Според мен а комбинация едновременно и от двата проблема, които shri описва.

Виенето, което се чува около втората минута в клипа си е чиста микрофония, според мен от някоя лампа. Най-лесно проверяваш с един молив, с гумичка на края. Почукваш внимателно с нея по лампите, да видиш коя произвежда шумове.

Вторият проблем, мисля е АРУ. На снимката, която Слави е пуснал един от отбелязаните кондензатори е филтърът за АРУ-то. До колкото съм чел по Хамериканските форуми, този тип кондензатори не стареят добре и е почти задължително да се сменят.

Активен slavi

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1201
  • Населено място: Ботевград
Re: Една тройка много западни радиоприемници
« Отговор #26 -: 31 Юли, 2022, 12:26:56 »
Благодаря колеги!
Накратко нямам какво особено да кажа поради други занимавки. Но,все пак:
styrshel, май се бъзикаш с мен? :( Знаеш, че не съм специалист, осцилоскоп имам под ръка, ама какво да правя с него?
shri, това за предаване на вибрациите ми го сподели и майстора му Кънчо, има логика?
silver bolt, поне започнах с твоя пръв съвет с почукването. Обаче, установих, най вече с DK92 (вм. оригинала 1L6), че причината за разните ефекти не е в лампите, а "халтави" контакти между пиновете и цокъла! Та, искам този проблем да го реша, но без смяна на цокли? Имам някаква идея за шпрегване на контактите, но ако някой е решавал такъв проблем да каже. Тогава ще му мислим за смяна на кондензатори и т.н.
Но основното, дето не ми е ясно, защо това е силно изразено само на 25 и 31 м.? Иначе, на другите обхвати работи прилично. Ето и клипче, как работи на СВ, май го правих на другата вечер след горния?:
0888981645, 072365106

Неактивен silver_bolt

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 101
  • Населено място: София
Re: Една тройка много западни радиоприемници
« Отговор #27 -: 31 Юли, 2022, 15:38:48 »
Слави, проблемът ти май е в лампата DK-92. Разрових из Гугъл и попаднах на тема в този форум от 2009 г.: https://www.antiqueradios.com/forums/viewtopic.php?t=106541 където се обсъжда замяната на 1L6. Някъде надолу в темата един колега е написал, че е пробвал няколко чисто нови DK-92 на мястото на 1L6 и резултатите при всички са нежелани осцилации на високите диапазони. Точно каквото става при теб. Явно двете лампи не са на 100% еквиваленти.

За експеримента, пробвай да сложиш екран на тази лампа. Да видим дали ще повлияе положително на работата. Ако не - май просто ще трябва или да търсиш оригинална лампа някъде от интернет или да му свикнеш на радиото, че високите КВ не работят.


Активен slavi

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1201
  • Населено място: Ботевград
Re: Една тройка много западни радиоприемници
« Отговор #28 -: 31 Юли, 2022, 18:02:34 »
Да колега, прав си! Аз като разбрах, че ще го имам този приемник започнах по-подробно да чета какво пишат и то най-вече за Н500. И тогава разбрах, че 1L6 освен че има къс живот и вече трудно се намира, но за сметка на това е много скъпа :o В Европа почти я няма, а в щатите е поне 50 долара. И като му туриш пренос-превоз ще ми излезе почти наполовина цената на радиото. И чe що годе заместител е DK92. Предлагат се и полупроводникови заместители, хвалят ги, ама пак на такава цена! И добре, че бях купувал DK92 покрай моите грундици та я пратих на Кънчо, пак е по-добре от хич.
Но е и факт, че в момента имам лош контакт и трябва да я закрепвам в "правилното" положение. Тези дни ще направя експеримента с екран (предполагам алуминиево фолио става?)пък ще видим? Поне това упражнение е лесно и безплатно :D А за шпрегването за сега не ми се мисли, че само ваденето на шасито си е приключение. И независимо от резултата май така ще го оставя, все пак е жив....
0888981645, 072365106

Активен slavi

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1201
  • Населено място: Ботевград
Re: Една тройка много западни радиоприемници
« Отговор #29 -: 02 Август, 2022, 21:35:11 »
Днес след обяд намерих време. Обвих я внимателно с алуминиево фолио, но няма положителен резултат... А бе, "козата си сака пръч". Последно повече няма да го барам, пък да сме живи и здрави и се замогнем, ще потърся 1L6 и тогава ще го "троша" и за цокъла? За сега ще кара без 25 и 31 м., въпреки че на тези машини гордостта им са КВ..
0888981645, 072365106

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |