| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Пионери, Комсомолци. Колекцията от малки БГ бакелитови приемници на Валери  (Прочетена 34471 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен TheMechanic

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 216
  • Населено място: Асеновград
    • www.oldradio.cf
Здравейте,
сдобих се с батериен Комсомолец, обаче нещо не ми е ясно: има 4 кабела, на 2 от тях пише -1.5в и +1,5в, на 3-тия +90в а на 4-тия нищо. Това някаква специална батерия ли е било, има ли някой схема? Ако му подам написаните напрежения /макар, че не се сещам от къде ще извадя 90в/ каква консумация трябва да предвидя?

Неактивен Валери

  • Модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3899
Е, четвъртия е сигурно маса, т.е. -90волта. Най-безопасно за лампите е да си купиш 10 батерии по 9 волта. Дай снимки да го видим  :) .

Неактивен styrshel

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1526
  • Населено място: Варна
Консумацията от 90в е 5-10 mA.

Неактивен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3519
  • Населено място: Варна
Четвъртия е -90 волта,но не е на маса.Има съпротивление и кондензатор към маса иначе ще повредиш DL96.Виж как е на Пионера,там е същата схема.
http://www.kn34pc.com/sch/sch_rx/rx_pioner/sch_rx_pioner_b3_57_1b.pdf

Неактивен TheMechanic

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 216
  • Населено място: Асеновград
    • www.oldradio.cf
Ето и снимки на приемника. Не изглежда зле но чак във сряда-четвъртък ще се занимая с него -  дано работи, защото с лампите не съм много наясно :-( макар, че пак не ми стана ясно - 90в, 10мА, а това 1,4в? на схемата на Пионера е дадено 14в ??, за първи път се сблъсквам с нещо с такова захранване.

Неактивен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3519
  • Населено място: Варна
Какво толкова сложно има,1.4 волта е отоплението на лампите.То е повече от ясно че при печатането запетаята не е излязла.Схемите са почти идентични.На все който му чува петела ще се оправи :) 90 волта 10 ма е анодното напрежение и евентуалната консумация в анодната верига. Ако не можеш да се оправиш търси помощ,това е достатъчно рядко срещан радиоапарат

Неактивен TheMechanic

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 216
  • Населено място: Асеновград
    • www.oldradio.cf

Неактивен Валери

  • Модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3899
Днес довърших вече седмият по ред "Комсомолец"  :blush: . Има фабричен номер "411", т.е. един от първите екземпляри. Смених му електролита, прехвърлящият и катодният електролит на крайната лампа. Наложи се с перманентен маркер да ретуширам скалата защото от времето боята около правоъгълничетата беше избеляла и почти я нямаше. Ето го:

Неактивен radio-hobi

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1055
  • Населено място: София
Много добре се е получило с маркера , трябва и аз да пробвам защото и на няколко от моите се е по обелила боята .  :drinks:

Неактивен rkounev

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 542
  • Населено място: София
Много добре!С какво полира бакелита?

Неактивен Валери

  • Модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3899
Скалата обаче първо залепвам отрязани правоъгълничета от самозапващ се фурнир и тогава минавам с маркера. В старият форум го дискутирахме, ето тук може да се види:
http://valerizd.snimka.bg/radio-amateur/radioaparati-restavracii.632023.25522527
Иначе кутията не съм я полирвал с нищо, измих я много добре и след това с препарат за мебели. Заблестява от препарата, има нещо като парафин в него, мисля "Мебелин" се казва.

Неактивен rkounev

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 542
  • Населено място: София

Неактивен Младенов

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 176
  • Населено място: София
Течен парафин от аптеката за 1 левче,и резултата е страхотен.

Неактивен Валери

  • Модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3899
Има развитие по горните два "Комсомолец"-а, батерийния и мрежовия  :) . С колегата Механик си ги разменихме, много се радвам  :drinks: , днес получих батерийния. Точно такъв е както е на снимките  :good: . Изобщо не е бил ремонтиран, нищо не е пипано по него, ще го освежа и ще го снимам и аз. Има обаче едно "но"както при всичко старо, всичките лампи са с прекъснато отопление  :D , тъй като са свързани успоредно, сигурно някога им е било пуснато по-високо отоплитено напрежения и са заминали в ламповия рай. Та така колеги, търся комплект батерийни лампи, а именно: DK96, DF96, DAF96 и DL96. Надявам се на помощ от Ваша страна  :) .

Неактивен Валери

  • Модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3899
 :)

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |