| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Проблем с Китайски волт амперметър  (Прочетена 4671 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен ONZI

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1035
  • Населено място: Севлиево
  • Митко Матев 0886739549
Попадна ми подходяща кутия и тороид и реших да направя регулируем токоизправител.

До тук добре но проблем се оказа този панелен амперметър показва 3 пъти в повече  :help:
Не ми се вярва Китайците да са слагали каквато тел им падне за шунт,та въпроса ми е имали друг начин за тариране понеже това май е нещо с контролер.
Ако няма начин започвам с шунта

Неактивен shri

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 904
  • Населено място: Германия Берлин
  • LZ2IX
Re: Проблем с Китайски волт амперметър
« Отговор #1 -: 20 Март, 2021, 19:14:54 »
А волтметъра, нищо не казваш значи е добре. Шунта е проблема. Първо го отвори внимателно и провери дали шунта не е лошо запоен, студени спойки и тям подобни и после трябва да го коригираш. Аз си купих от същите но само амперметър и дойдоха без шунт защото си поръчах варианта за голям ток и си изработих шунт от дебела медна тел с подбиране на дължината. И да споделя за друг проблем който се получи при мене. Понеже го монирах на едно фабрично захранване. Когато е отворено и панела е отдалечен от трафа всичко е ок. Като го зглобя и започва да се променя стойноста на показанията след запетаята самоволно. Явно магнитното поле на трафа му влияе и трябва да се екранира. Виж и при тебе да не се получи нещо такова.
Денят е прекрасен, забеляза ли го!

Неактивен ONZI

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1035
  • Населено място: Севлиево
  • Митко Матев 0886739549
Re: Проблем с Китайски волт амперметър
« Отговор #2 -: 20 Март, 2021, 19:59:01 »
А волтметъра, нищо не казваш значи е добре. Шунта е проблема. Първо го отвори внимателно и провери дали шунта не е лошо запоен, студени спойки и тям подобни и после трябва да го коригираш. Аз си купих от същите но само амперметър и дойдоха без шунт защото си поръчах варианта за голям ток и си изработих шунт от дебела медна тел с подбиране на дължината. И да споделя за друг проблем който се получи при мене. Понеже го монирах на едно фабрично захранване. Когато е отворено и панела е отдалечен от трафа всичко е ок. Като го зглобя и започва да се променя стойноста на показанията след запетаята самоволно. Явно магнитното поле на трафа му влияе и трябва да се екранира. Виж и при тебе да не се получи нещо такова.

 Да благодаря явно  ще си играя с шунта ще сложа малко по дълък нагънат за проба,трафа е далеко около 10см. освен това е тороид по малко разсеива поле около него.

Неактивен Ангел Симеонов

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 818
  • Населено място: Русе
Re: Проблем с Китайски волт амперметър
« Отговор #3 -: 20 Март, 2021, 20:06:19 »
Изработи външен шунт от месингов латун.Навий на мощен резистор.Увеличаваш показанието като пилиш латуна.Ако привишиш с пиленето заопяваш върху месинга.Изпитано.За какъв ток.

Неактивен ONZI

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1035
  • Населено място: Севлиево
  • Митко Матев 0886739549
Re: Проблем с Китайски волт амперметър
« Отговор #4 -: 20 Март, 2021, 20:16:01 »
Изработи външен шунт от месингов латун.Навий на мощен резистор.Увеличаваш показанието като пилиш латуна.Ако привишиш с пиленето заопяваш върху месинга.Изпитано.За какъв ток.
Да знам го този номер с шунта, ще го ползвам до около 3 ампера,просто ми беше интересно дали има софт калибровка.

Неактивен ONZI

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1035
  • Населено място: Севлиево
  • Митко Матев 0886739549
Re: Проблем с Китайски волт амперметър
« Отговор #5 -: 20 Март, 2021, 20:20:37 »
Изработи външен шунт от месингов латун.Навий на мощен резистор.Увеличаваш показанието като пилиш латуна.Ако привишиш с пиленето заопяваш върху месинга.Изпитано.За какъв ток.

Да този номер с шунта го знам,явно с него ще се забавлявам ,мислех че може да има софт калибровка.
Уреда е до 10 а ще го ползвам до 3а.

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Проблем с Китайски волт амперметър
« Отговор #6 -: 20 Март, 2021, 20:58:04 »
А тези тримери които са обозначени за калибровка по ток и напрежение пробва ли да завъртиш? Макар, че такова голямо отклонение от 3 пъти едва ли ще се коригира разумно с тример, по-скоро няма шанс. Но от друга страна си мисля, че е хубаво да снемеш схемата на уреда, до колкото е възможно, поне около шунта. Възможно е със стойностите на някои елементи да се вкара в норма, а не да се пипа най-ценния елемент - шунта.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен ONZI

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1035
  • Населено място: Севлиево
  • Митко Матев 0886739549
Re: Проблем с Китайски волт амперметър
« Отговор #7 -: 20 Март, 2021, 21:32:15 »
А тези тримери които са обозначени за калибровка по ток и напрежение пробва ли да завъртиш? Макар, че такова голямо отклонение от 3 пъти едва ли ще се коригира разумно с тример, по-скоро няма шанс. Но от друга страна си мисля, че е хубаво да снемеш схемата на уреда, до колкото е възможно, поне около шунта. Възможно е със стойностите на някои елементи да се вкара в норма, а не да се пипа най-ценния елемент - шунта.

с тримера се променя стотина ммилиампера.Иначе схеми в нета има ,но май по добре шунта от колкото смд резистори да подбирам

Активен NHB

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 890
  • Населено място: Варна
Re: Проблем с Китайски волт амперметър
« Отговор #8 -: 20 Март, 2021, 21:38:51 »
Ако тримерът не регулира достатъчно, показанието може да се промени чрез промяна на усилването на операционния усилвател. Той е сложен вероятно само за да усили пада върху шунта до удобна за измерване стойност, съизмерима с референтното напрежение.

Неактивен Ангел Симеонов

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 818
  • Населено място: Русе
Re: Проблем с Китайски волт амперметър
« Отговор #9 -: 20 Март, 2021, 22:26:24 »
Не виждам къде е шунта.Ако е вътре е невъзможно да е за постоянен ток 10 ампера.Няма шунт който да не грее и да го сложиш вътре ще грее електрониката.Шунта явно е външен .

Неактивен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3527
  • Населено място: Варна
Re: Проблем с Китайски волт амперметър
« Отговор #10 -: 20 Март, 2021, 22:43:42 »
Има шунт вътре.

Неактивен Ангел Симеонов

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 818
  • Населено място: Русе
Re: Проблем с Китайски волт амперметър
« Отговор #11 -: 20 Март, 2021, 22:53:01 »
Видях го.

Неактивен mirkata

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 143
  • Населено място: Хасково
Re: Проблем с Китайски волт амперметър
« Отговор #12 -: 21 Март, 2021, 00:00:36 »
Не пипай шунта. Не пипай тримерите.
Давам ти снимка на свързване. Има два варианта:
1. Захранване с два източника, тоест уредчето се захранва  отделно от основния токоизточник.
2. Захранване с един източник
Забележи, че когато използваш един токоизточник, тънкия черен кабел не е свързан никъде.
Който може, го може.

Неактивен ditronix

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 421
  • Населено място: Провадия
Re: Проблем с Китайски волт амперметър
« Отговор #13 -: 21 Март, 2021, 08:28:18 »
Разбутай се из руските форуми. Проблемът е с некадърен дизайн на платката. Имах 2-3 такива прибора, успях да ги пооправя, да сваля грешката до поносими стойности. Ще видя у дома ако има немонтиран такъв да снимам какво съм правил. Но потърси из интернет, ще ти излезе информация. По спомен се дъблираше една тъничка като косъм писта с мост от проводник и нещата се пооправяха.
DRL  модули за всички видове автомобили!

Неактивен ONZI

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1035
  • Населено място: Севлиево
  • Митко Матев 0886739549
Re: Проблем с Китайски волт амперметър
« Отговор #14 -: 21 Март, 2021, 09:24:58 »
Не пипай шунта. Не пипай тримерите.
Давам ти снимка на свързване. Има два варианта:
1. Захранване с два източника, тоест уредчето се захранва  отделно от основния токоизточник.
2. Захранване с един източник
Забележи, че когато използваш един токоизточник, тънкия черен кабел не е свързан никъде.

Да свързал съм го по първата схема, като захранването съм го пуснал през една 7812,за да не топли вътрешният стабилизатор,а и захранването след греца  е 28в.

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |