| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Чудовището от Мотала  (Прочетена 4329 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен lager

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 903
  • Населено място: село Обидим, обл Благоевград, общ. Банско
Чудовището от Мотала
« -: 02 Ноември, 2018, 18:35:05 »
След не много малкото бижу 522А ви показвам един наистина внушителен салонен радиограмофон от Швеция.Произведен е 1941 или 42-ра и не е внасян у нас,поне не официално,затова се блазня от мисълта че може би съм единствен притежател на този модел.За него открих само един клип в тубата ,има го и в списък на някакъв шведски музей, но трябва регистрация.Всъщност документация няма да ми е нужна, защото въпреки доста опърпания вид той работи.Може би ще имам проблеми с грамофона-автомат с игла за шевна машина!!!

Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3307
  • Населено място: София
Re: Чудовището от Мотала
« Отговор #1 -: 02 Ноември, 2018, 18:52:00 »
E Браво, страхотно откритие, много време търсех нещо такова за над 78 оборота със шкаф и лампи ама не попаднах и накрая сам си направих.

Мотора на грамофона  задълже го разглоби и му поднови смазката!

Относно иглите- Тази тема ще ти е много полезна , може да си направиш от китайски бамбукови пръчки за шиш от магазин за 1 лев . подрязаш подостряш и вариш в парафин!!!
Също все още се намират метални руски игли нови в продавалниците за тия грамофони. НО даже и стари игли да имаш може да ги подостриш на шмиргел и 1000p водна шкурка.
https://www.sandacite.com/forum/index.php?topic=6133.msg46321#msg46321

Само внимавай че тия игли са САМО за ШЕЛЛАК/Бакелитени плочи -тежките, през винила минават като пирон.!!! Иглите са за 2-3 просвирвания ако са нови и после се затъпяват и не стават. Трябва да се подострят- за металните говоря фабричните.
Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

Неактивен regreed

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 453
  • Населено място: Анкх-морпорк.
  • Пустиняк и дърт темерутин
Re: Чудовището от Мотала
« Отговор #2 -: 02 Ноември, 2018, 20:21:52 »
От тия иглички имам, ще пратя по човек... Само провери размера моите бяха 2,3mm май... Утре ще погледна.
Успех с реставрацията!
Омраз!

Неактивен lager

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 903
  • Населено място: село Обидим, обл Благоевград, общ. Банско
Re: Чудовището от Мотала
« Отговор #3 -: 02 Ноември, 2018, 21:12:02 »
Имам половин килограм нови игли,проблем е дозата,която работи с такава игла и автоматиката, която трябва да позиционира рамото.Грамофонът не е работил поне десет години и всичко трябва да се почисти и смаже,не ми е ясен алгоритъма на действието му.Трябва да гледам няколко пъти клипа който открих и да се ориентирам в проблемите.

Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3307
  • Населено място: София
Re: Чудовището от Мотала
« Отговор #4 -: 02 Ноември, 2018, 21:29:58 »
Дозата е дебела мазна намотка от тънък проводник в постоянен магнит, в центъра на всичко това седи иглата в парче гума. Като се клати иглата в канала на плочата прави промени в магнитното поле и в 2 та края на намотката  почва да танцува звуков сигнал- това е принципа. Ако намотката не е  прекъснала  значи си в джаза, даже сигнала от тия рамена е доста сериозен. Автоматиката за рамото няма да ти е проблем , автоматиката за смяна на плочите обаче може да те озори.
Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

Неактивен Laic

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 155
  • Населено място: Пазарджик
  • Петър Петров
Re: Чудовището от Мотала
« Отговор #5 -: 02 Ноември, 2018, 23:28:56 »
Страхотно попадение, Честито!
МОМЧЕТАТА НЕ ПОРАСТВАТ,САМО ИГРАЧКИТЕ ИМ СТАВАТ ПО-СКЪПИ.

Неактивен Лъчо Минков

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1124
  • Населено място: София
Re: Чудовището от Мотала
« Отговор #6 -: 03 Ноември, 2018, 09:23:02 »
Наистина  нещо уникално!

Неактивен dinev66

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 453
  • Населено място: Пловдив
Re: Чудовището от Мотала
« Отговор #7 -: 03 Ноември, 2018, 12:40:25 »
Знаеш ли кой точно е модела? Ума ли заден капак?

Неактивен lager

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 903
  • Населено място: село Обидим, обл Благоевград, общ. Банско
Re: Чудовището от Мотала
« Отговор #8 -: 03 Ноември, 2018, 13:41:39 »
Днес времето позволи да се работи навън и аз успях почти напълно да го разглобя.За да не ме вземат някои колеги на присмех със заглавието-размерите му в сантиметри -73/72/40 .Както писах усилвател и радио работят,има висяща метална корда с пружина и засега се настройва с ръчно въртене на променливия кондензатор.Включвах го и на позиция "Грамофон" но няма никой .Ще покажа дозата-снимка отдолу, както я описва Пичагата, но може би е прекъснала намотката.И пак както той казва сериозния проблем ще бъде с автоматиката на шасито- то е модел HW на  Luxor.Иначе мотора върти,има вдървена гума, която може да се намери-О пръстен.За колегата Динев-има заден капак, модела е LUXOR 907W .Ще имам и проблем с лака на горния капак-трябва да се смени,започнах да го свалям ,но шведите са използвали някакъв трик-фурнира е или байцван,или горен и на местата на чеповете е по-тъмен.Колкото и внимателно да го стържа тази обработка се нарушава.Вероятно като нов е изглеждал изключително ефектен.Платното отпред също не изглежда много добре-трябва да се смени или да се изтъче отново, но аз нямам възможностите на нашия колега , който може да прави подобни неща.

Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3307
  • Населено място: София
Re: Чудовището от Мотала
« Отговор #9 -: 03 Ноември, 2018, 18:48:12 »
Не е прекъснала намотката- спокойно. Няма причина тия намотки да прекъсват . Извади я дозата от рамото, и премери с мултимер точно на спойките между дозата и кабелите  за проводимост, може някой кабел от тия в рамото да се е окислил много или със спукана изолация да ходи на маса, това го имаше при моята доза.  Иначе Вътре самата намотка в дозата е на куп и проводника не е хипер тънък, тоест е възможно да се пренавие или ди си навиеш  копие на нова макара. 

Относно плата- сменяй го Мяза на тапицерия за мебели мнооого скъпа ако трябва днеска да купиш такава-произвежда се иначе става и със зебло за чували...

Само имай търпение- попаднал си на комплектен екземпляр и ядовете му са развлечение за теб, колкото повече, толкова повече. САмо спокойно и бавно, щом всичко е налично ще се справиш.

Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

Неактивен lager

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 903
  • Населено място: село Обидим, обл Благоевград, общ. Банско
Re: Чудовището от Мотала
« Отговор #10 -: 04 Ноември, 2018, 13:41:10 »
Днес свалих дозата и я премерих-прекъсната е .Ще трябва да я разглобя,хем ще пусна снимки и за колегите, които имат интерес.Не съм отчаян, защото имам два съветски грамофона с дози от същия тип-все някак се ще успея да монтирам заместител, ако не успея в ремонта на оригиналната. А тя е американска, оказа се .Няма представа какъв сигнал-колко миливолта трябва да прави тази глава,но в рамото последователно има резистор 180килоома? .Да, ламповият предусилвател иска високо вътрешно съпротивление на източника ,но тази груба система трябва да
 генерира поне десетки, ако не стотина миливолта-както пиезодозата. Автоматиката може и да заработи , но незнам за какво служат тези джаджи от двете страни на тавата-най-явероятно определят раязмера на плочите, но къде се нареждат засега нямам идея. Гледах клипа за същия модел-най-вероятно нищо не работи ,само е лъснат за да се снима и той върти камерата назад-напред за да натрупа 1,5 минути.

Неактивен Лъчо Минков

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1124
  • Населено място: София
Re: Чудовището от Мотала
« Отговор #11 -: 04 Ноември, 2018, 14:17:19 »
     Плат ще може би ще намериш намериш в магазините за дрехи втора употреба. От там съм намирал подходящи платове. Но това е за финала.

Неактивен slavi

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1201
  • Населено място: Ботевград
Re: Чудовището от Мотала
« Отговор #12 -: 04 Ноември, 2018, 14:56:08 »
Не съм виждал такова чудо, но относно грамофона според мен е пълен автомат. Струва ми се, че плочите се нанизват на шпиндела и лягат върху по-големите планки, а тези "сърпове" отброяват поредната плоча, която трябва да падне надолу. Но това е съчинение по картинка, след като промиеш и смажеш механиката може като я пуснеш да ти разкрие "алгоритъма"?
0888981645, 072365106

Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3307
  • Населено място: София
Re: Чудовището от Мотала
« Отговор #13 -: 04 Ноември, 2018, 15:31:36 »
@slavi Съчинението ти по картинка е абсолютно вярно.  Проблема е друг в случая, Че Бакелитените/Шеллаковите плочи не могат да издържат такъв процес на държане за ръба  и на падане- вече са прекалено стари и много чупливи. Та препоръчвам на автора да го възстанови тоя механизъм но да не си прави илюзията, че даже може да го тества или пък ползва без да има жертви от плочите.

@lager -гарантирам ти, че бобината е здрава, Махни нитовете стигни до бобината , махни спойките- стават непроводими с времето и проводниците и се заиграй да мериш- мисля че, до мегаом - спокойно ще я хванеш. ДА сигнала и е доста голям. Освен ако тая не е някаква модерна, като и гледам малкия размер. Моята на Дуала беше сигурно 4 пъти по-голяма

Може и друго да направиш , но няма да се наложи и си е кощунство: може да вземеш една нова китайска керамична доза, да и сложиш игла за 78 оборота- купуват се отделно и така да си свириш плочите, но ще береш ядове с настройката на тежестта на рамото, аз на моето го правих тоя номер и за да докарам 3 грама на колкото работят тия дози -1во цялата механика на самото рамо я разкачих защото излизаше иглата от каналите- механиката е много тежка на автостопа. И при идеално смазана и почистена тръба, по която се върти рамото, сложих и по твърда пружинена пластина и на кантарче настройвах дължината и към грамаж и- абе изключително много разправии- че да може това рамо да работи на 3 грама настиск с керамична доза и даже с винилови плочи на 78 оборота- при това положение ще може да ползваш и Автоматичното зареждане на плочи евентуално ако е достатъчно лека механиката , че да я запазиш и не ти изскача иглата при просвирване.

Тия дози С металните игли работят при натиск 50-100грама в бакелитени и шеллакови плочи .

Пази си Сребърния винт за иглата че е на инчова американска резба и е мек,та ако го загубиш няма намиране на такова



Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

Неактивен lager

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 903
  • Населено място: село Обидим, обл Благоевград, общ. Банско
Re: Чудовището от Мотала
« Отговор #14 -: 04 Ноември, 2018, 16:41:45 »
Сърповете са фиксирани с винтове, които съм напръскал с WD40 преди два дни.Този размер не задържа шеллакови, а 30 см. винил.Да ама едва ли са стъргали подобни с тези игли.Долу на дъното на кутията намерих една пластмасова и много по-тънка.Може би с подобни са свирили през последните години на ползването му.По скалата и шасито имаше около 2 мм черен прах, което ме кара да мисля че е ползван в ресторант или подобно заведение.Аз винаги питам за съдбата на апаратите, които купувам, но малко са ми казвали нещо смислено или истинско.ЧОВЕКЪТ от когото го купих (не вярвам да не знае за този форум)и да чете това което пиша ми каза че най-вероятно е пристигнал в карго на наш посланник с истекъл мандат. След това как е стигнал до него не сподели.

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |