| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Регенеративни приемници  (Прочетена 29237 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3525
  • Населено място: Варна
Регенеративни приемници
« -: 17 Ноември, 2012, 18:03:53 »
Понеже в стария форум дискутирахме темата за регенеративния приемник и я докарахме до някъде :D къде успешно къде не съвсем си мисля че няма да е лошо да продължим тука
Общо взето става дума за това


photo sharing

Качено на старо шаси от Христо Ботев придоби такъв вид


upload photos


photo hosting sites


image



Нискочестотния усилвател като за момента беше само с една 6П14П,оказа се че усилването идва малко и след поредица опити :flag_of_truce: се предадох и му сложих предусилвател с EABC80.Това обаче създаде много други проблеми.Главно брум идваш от регенеративната лампа.Оказа се че причината е не съвсем добро качество на самите лампи с които разполагам,прехвърля по капацитивен път между отоплението и катода на ECC85.След поредица проби с лампи на различни производители се оказа че общо взето марката на производителя няма особенно значение.Главно текущото състояние на лампата,с някой има брум с други не.Нови лампи извадени от кутийки брумясваха,а някой много стари ECC85 както се казва "на баба ми от абитуриентската" работят без брум :D Накрая взех че направих изправител за отоплението на лампите и нещата се оправиха.Обаче се наложи да сменя трансформатора.Сега идеята е да вържа останалия неизползван триод на ECC85 нато високочестотен усилвател и да вдигна чувствителността въпреки че не съм много сигурен дали трябва.
С две думи те такава я свърших,монтажа е под всякаква критика разбира се и всичко е правено както казват руснаците с "Настольний хлам" Боклуците по масата :D
Критикувайте  :writer: да видим може да е за добро и да се получи нещо за което не съм се сещал като конструкция
Общо взето регенераторите са ми слабост от много години и искат много да им се бае докато се получи нещо :)
« Последна редакция: 17 Ноември, 2012, 18:05:36 от lz2xl »

Неактивен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3525
  • Населено място: Варна
Re: Регенеративни приемници
« Отговор #1 -: 17 Ноември, 2012, 18:22:14 »
Долу горе такъв вид придоби,схемата не красавица обаче идеята е да даде представа за какво става дума :)
« Последна редакция: 17 Ноември, 2012, 18:25:04 от lz2xl »

Неактивен Валери

  • Модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3900
Re: Регенеративни приемници
« Отговор #2 -: 17 Ноември, 2012, 19:52:03 »
Имам едно-две неща за довършване и ще се захвана да си троша главата  ???:)

Активен mano

  • Администратор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1303
  • Населено място: Пазарджик
  • LZ5TA
    • manofoto
Re: Регенеративни приемници
« Отговор #3 -: 17 Ноември, 2012, 20:01:10 »
Благодаря ти, че захвана темата. И аз съм решил да си чупя главата по това, но сега имам едно две неща с по-висок приоритет от семейна гледна точка. Като поулегнат нещата го почвам. Надявам се до тогава всичко да ми е станало ясно и да съм подготвил необходимите елементи.

Неактивен radio-hobi

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1055
  • Населено място: София
Re: Регенеративни приемници
« Отговор #4 -: 17 Ноември, 2012, 21:14:12 »
Ти направо си го направил както оригинално на това шаси  ::) 8)


Неактивен bojitchko

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 524
  • Населено място: София
Re: Регенеративни приемници
« Отговор #5 -: 17 Ноември, 2012, 21:46:50 »
Абе, май ставаме DIY форум.  :) Толкова свободно време ли имате? Мисля, всички сме затрупани със сандъци, а те трябва да се правят.

Неактивен Валери

  • Модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3900
Re: Регенеративни приемници
« Отговор #6 -: 17 Ноември, 2012, 21:50:09 »
Не ми останаха сандъци за оправяне, всичко оправих  :unknown:

Неактивен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3525
  • Населено място: Варна
Re: Регенеративни приемници
« Отговор #7 -: 18 Ноември, 2012, 12:24:58 »
Де да знам,то всеки има в стопанството си някакое оглозгано шаси :) Просто идея за свободното време,за който го има де.
Мано и другите мераклий,ако нещо аз мога да помогна ще се радвам :)

Неактивен Валери

  • Модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3900
Re: Регенеративни приемници
« Отговор #8 -: 18 Ноември, 2012, 13:26:50 »
Търся шаси и говорител от Пионер. Имам една такава кутия и мисля в нея да направя регенеративния УКВ приемник и евентуално лампов усилвател  :blush:

Неактивен Валери

  • Модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3900
Re: Регенеративни приемници
« Отговор #9 -: 23 Ноември, 2012, 19:39:24 »
Ще използвам ЕСС85, 250 Волта ли трябва да е анодното? А иначе направих си шаси и лампов усилвател за кутията на Пионера, говорител също намерих  :) .

Неактивен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3525
  • Населено място: Варна
Re: Регенеративни приемници
« Отговор #10 -: 23 Ноември, 2012, 19:49:13 »
За нискочестотния усилвател 250 волта,за регенераторното стъпало между 130 и 150 волта :)Добре е да е стабилизирано,но не е задължително

Неактивен Валери

  • Модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3900
Re: Регенеративни приемници
« Отговор #11 -: 23 Ноември, 2012, 20:05:16 »
Точно за регенераторното ми е въпроса, иначе НЧУ-то си работи  :) . Искам да кажа ако взема от захранването на НЧУ-то 250 Волта и захраня с него регенераторното с ЕСС85 ще е проблем ли? (Ако Ви е интересно мога да снимам направеният НЧУ  ::) )

Неактивен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3525
  • Населено място: Варна
Re: Регенеративни приемници
« Отговор #12 -: 23 Ноември, 2012, 20:23:58 »
Ще му дойде много 250 волта,поне го намали през някакво съпротивление и после кондензатор за филтрация.Качи снимки да видим :)

Неактивен Валери

  • Модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3900
Re: Регенеративни приемници
« Отговор #13 -: 23 Ноември, 2012, 21:34:32 »
НЧУ-то изпълнен по тази схема (много си я уважавам  :) ):
http://www.kn34pc.com/construct/ivan_kirilov_tube_amp.html
заедно с променлив кондензатор от Веф 222 намерен на вторични суровини  :blush:
http://valerizd.snimka.bg/radio-amateur/radioaparati-restavracii.632023.29081161
http://valerizd.snimka.bg/radio-amateur/radioaparati-restavracii.632023.29081162
На отделна платка ще бъде регенеративния УКВ-приемник с ЕСС85:
http://valerizd.snimka.bg/radio-amateur/radioaparati-restavracii.632023.29081165

Неактивен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3525
  • Населено място: Варна
Re: Регенеративни приемници
« Отговор #14 -: 23 Ноември, 2012, 21:52:56 »
Аз направих някакво подобие на унч на Акорд  :) съвсем елементарно с един триод EABC80 и EL84 без никакви претенций за високо качество на звука :D просто това имаше подръка :blush:

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |