| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: ФМ планка аналоговая на полную шкалу  (Прочетена 5711 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен ahedproductions

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1976
  • Населено място: София
  • LZ1SWE
    • Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
Re: ФМ планка аналоговая на полную шкалу
« Отговор #15 -: 16 Март, 2023, 17:49:11 »
Ми айде успех! Ако ти се опъва много ЕДА-та ми пусни точна схема и ще направя платка.  :drinks:
Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
www.aetherlab.org

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: ФМ планка аналоговая на полную шкалу
« Отговор #16 -: 16 Март, 2023, 20:52:19 »
Даа, доста добре е станал ВЕФ-а.
Ето тук за работата на 7088 с вариакап и контролно напрежение:
https://www.sandacite.com/forum/index.php?topic=5064.msg34802#msg34802
Но действително е добре да не се храни с повече от 3.3 волта. То не пречи само за нея да си има стабилизатор на 3.3. Варикапното нека е друго.
Поздрави!
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен rolling_heads

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1897
  • Населено място: Пловдив
Re: ФМ планка аналоговая на полную шкалу
« Отговор #17 -: 17 Март, 2023, 15:14:34 »
Гледам, че TDA7021 и TDA7088 работят еднакво и не виждам смисъл да усложнявам захранването заради TDA7088

Реших да изчертая схемата и платката в EasyEDA за да поръчам наситени платки направо в jlcpcb
Това е схемата за сега. На снимката се вижда в какви формати може да експортира.
Транзистора за ъсилване на ниската честота все още не е монтиран на макета и не знам как ще се държи заради обърнатото захранване на вефа. Може би трябва да го разгледам по внимателно.
166276-0
За съжаление за пръв път ще ползвам този софтуер и не знам какво точно трябва да направя.
Дано с ваша помощ успея.
И после ще има много вефове и не само с УКВ :)

Неактивен ahedproductions

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1976
  • Населено място: София
  • LZ1SWE
    • Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
Re: ФМ планка аналоговая на полную шкалу
« Отговор #18 -: 17 Март, 2023, 15:50:38 »
https://duckduckgo.com/?q=easyeda+pcb+design&t=brave&iax=videos&ia=videos
Видеа по темата много, гледай и ще се справиш. С думи обяснения няма да стане, дори и някой да знае, ще пропусне нещо.
По-добре пробвай без транзистора и ако не става, го сложи откъм захранващата страна на ВЕФ-а, а не тук на стабилизираното на схемата. И обкрачи чипа на близо до него по захранване с електролит 10-тина микро.
Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
www.aetherlab.org

Неактивен CVT

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1300
  • Населено място: София
Re: ФМ планка аналоговая на полную шкалу
« Отговор #19 -: 17 Март, 2023, 15:58:13 »
...
За съжаление за пръв път ще ползвам този софтуер и не знам какво точно трябва да направя.
...

Ако тепърва ще учиш софтуер ти препоръчвам KiCad.
« Последна редакция: 17 Март, 2023, 16:09:03 от CVT »

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: ФМ планка аналоговая на полную шкалу
« Отговор #20 -: 17 Март, 2023, 16:38:48 »
И аз гласувам за KiCad. Определено е софтуер който си заслужава да бъде изучен. Този предложения от китайците не го знам какъв е, но със сигурност няма да ти бъде от такава полза.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен ahedproductions

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1976
  • Населено място: София
  • LZ1SWE
    • Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
Re: ФМ планка аналоговая на полную шкалу
« Отговор #21 -: 17 Март, 2023, 22:08:37 »
Аз гласувам ПРОТИВ KiCAD по ред причини, за мен това е абсолютна скопена играчка. Не може да цъкнеш върху нещо по една платка, и да трябва да пишеш СКРИПТОВЕ, че да накараш нещото да намери подобни неща други и да ги селектне, например вии. Такъв кошмар и липса на функции не съм виждал дори в ОрелКАД едно време...
Ако искаш да се научиш на Altium Designer, сериозна програма с истински възможности, ползвана по цял свят, само кажи. Получаваш от мен цял видео-курс, който си купих и минах преди време, имам го наличен, както и инсталация на AD18. Ще ти отнеме месец, ако отделяш по час-два на ден да станеш майстор, и на схемите, и на платките. И няма повече да погледнеш назад.
Иначе върховния инструмент в бранша е Mentor Graphics (вече Siemens EDA).
Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
www.aetherlab.org

Неактивен CVT

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1300
  • Населено място: София
Re: ФМ планка аналоговая на полную шкалу
« Отговор #22 -: 17 Март, 2023, 22:29:33 »
Бъркаш аудиторията и калибъра. Тук говорим за безплатни програми които всеки може да усвои в рамките на 3-4-5 часа и да си реализира хоби проектите. Не става дума за професионални програми които струват няколко хиляди и отнемат 50-60 часови курсове да се усвоят.

Неактивен ahedproductions

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1976
  • Населено място: София
  • LZ1SWE
    • Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
Re: ФМ планка аналоговая на полную шкалу
« Отговор #23 -: 17 Март, 2023, 22:57:56 »
Никой не се е научил да прави читави платки за 3-4-5 часа. Ако целта е да се успее за това време, то да, бъркам аудиторията. Калибъра е друга тема.
Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
www.aetherlab.org

Неактивен CVT

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1300
  • Населено място: София
Re: ФМ планка аналоговая на полную шкалу
« Отговор #24 -: 17 Март, 2023, 23:09:05 »
Ами горе долу това беше времето което ми беше нужно да се запозная с достатъчно от функциите на KiCad за да направя моята платка. Единствения опит който имах от преди беше със DesignSpark преди 9-10 години, пак за хоби проект с почти същия брой елементи.

Неактивен ahedproductions

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1976
  • Населено място: София
  • LZ1SWE
    • Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
Re: ФМ планка аналоговая на полную шкалу
« Отговор #25 -: 17 Март, 2023, 23:56:41 »
:)
Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
www.aetherlab.org

Неактивен CVT

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1300
  • Населено място: София
Re: ФМ планка аналоговая на полную шкалу
« Отговор #26 -: 18 Март, 2023, 00:44:16 »
Не виждам някаква особена разлика в комплексността спрямо платката която колегата се опитва да направи и затова смятам че и времето за усвояване на софтуера при него няма да е по-различно. Иначе самата интеграция на JLCPCB в EasyEDA не е кой знае какво, защото е много лесно да се направи и в друг софтуер. Само се добавя едно поле наречено LCSC в принципната схема и в него се слага номера на компонента от сайта им с който да наситят съответния елемент.
« Последна редакция: 18 Март, 2023, 00:55:54 от CVT »

Неактивен didov

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 592
  • Населено място: Попово
Re: ФМ планка аналоговая на полную шкалу
« Отговор #27 -: 18 Март, 2023, 12:10:05 »
Като се вземе предвид, да не е толкова сложна програма за разработване на печатни платки, Sprint-Layout 6.0 е много добра програма. И важното, фирмите за производство на платки, приемат файловете и в гербер, дрил.

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: ФМ планка аналоговая на полную шкалу
« Отговор #28 -: 18 Март, 2023, 14:23:09 »
Да, така е аз съм си фен на Sprint Layout и си я ползвам сериозно, но май няма как да ти наситят китайците по неин проект - не знам как да им оформя кой елемент къде се намира на платката, такъв тип файлове не знам може ли да прави.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен rolling_heads

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1897
  • Населено място: Пловдив
Re: ФМ планка аналоговая на полную шкалу
« Отговор #29 -: 18 Април, 2023, 14:20:05 »
Спретнах една платка, която мисля да поръчам и да експериментирам с нея.

Моля за мнения и коментари.

Като проблеми които не можах да реша са:
Масата ми е много далеч от антената.
И варикапното напрежение е с дълга писта.

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |