| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Тема за поялници  (Прочетена 2032 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен Борис Борисов

  • Модератор
  • Квантов електрон
  • *****
  • Публикации: 437
  • Населено място: гр.Бяла, обл.Русе / София
  • Борис Борисов
Тема за поялници
« -: 06 Февруари, 2023, 02:59:41 »
Понеже на всички ни се налага да ползваме поялник, било то малко или много, реших да направя тема, в която всеки да споделя мнение за модел, който е ползвал. Ще започна с един поялник, който от лидл. Точният модел е Parkside PLKA 4 A2. Доста удобен и ергономичен, загрява бързо. Белия светодиод също помага доста да видиш какво правиш доста при запояване. Човката е доста остра и върши страхотна работа за smd. Самия нагревател се развива и се сменя с все човка, за разлика от "поялните стации" на  Parkside. Зареждането през usb-c е бързо и батерията държи около 30-40 мин. Като минус мога да отбележа, че веднъж като светне зелено спира да нагрява и човката изстива. Затова се налага да отпускаш и натискаш бутона отново след около 30 сек. Като цяло бих го препоръчал за бюджетен поялник на батерии, но ако трябва да се запои нещо по-масивно е почти невъзможно.

Неактивен ahedproductions

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1976
  • Населено място: София
  • LZ1SWE
    • Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
Re: Тема за поялници
« Отговор #1 -: 06 Февруари, 2023, 06:32:45 »
Имам страхотен опит с тази станция:

165160-0

https://www.tme.eu/bg/details/sp-90b/poialni-stantsii/solder-peak/
Сега е поскъпнала малко, но когато я взимах станцията, 6 допълнителни човки и резервен нагревател ми дойдоха за 248лв. 90 вата е и чвките са в плосък челен контакт с нагревателя, което ми харесва по ред причини. Препоръчвам!
 :hi:
Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
www.aetherlab.org

Неактивен rolling_heads

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1897
  • Населено място: Пловдив

Неактивен CVT

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1300
  • Населено място: София
Re: Тема за поялници
« Отговор #3 -: 06 Февруари, 2023, 08:48:34 »
Чудесна идея за тема за поялниците! Предлагам също да прибавяме снимки на трудни спойки които сме успели да направим с тях.

Моя е ZD-937 и го ползвам вече 10 години. Странното е че тогава го взех за 65 лева като най-евтиния с терморегулатор, а сега под 150 лв. никъде не го виждам, въпреки че само поялника все още се продава в Щайнбергер за 19 лв.

В общи линии съм доволен. Изгоря веднъж, но му взех нов нагревател, който беше 5 лева. Иначе многократно съм го забравял да върви по цял ден, но по-тънките човки за него са евтини, стават за SMD и ги има в Елимекc. Мисля че човката съм сменял само веднъж или два пъти.

Най-трудните спойки които съм успял да направя с него са от типа "dead bug". Горната е на ADS1293 във 28-пинов WQFN корпус, а долната е 12-пинов акселерометър в 2х2 милиметра корпус.

Неактивен lampamp

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 401
  • Населено място: Стражица
Re: Тема за поялници
« Отговор #4 -: 06 Февруари, 2023, 19:37:58 »
Аз имам  2 Български 100 и 250w за груби работи  1   незнайна марка  директен на 220 волта  ама е на много години. Наскоро си взех тоя .
https://www.atten.eu/product/2129817/atten-st-965-60w-soldering-station
Добре работи бързо загрява.

Обмислям да взема и TS100
За мобилно използване с батерия.

Неактивен lz2lx

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 415
  • Населено място: България
Re: Тема за поялници
« Отговор #5 -: 06 Февруари, 2023, 19:52:48 »
 Имам и подобна станция с горещ въздух плюс поялник но не работя с нея от предпазливост. Свикнал съм с разделителен трансформатор винаги и нямам проблеми а тези са без галванично разделяне свети ли фазомера опрян до човката не ми го хвали ако ще и с термометър да е.
 Тези поялници до каква степен са подсигурени срещу утечки през фазата?
Само слюдата в реотана май.

Неактивен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3525
  • Населено място: Варна
Re: Тема за поялници
« Отговор #6 -: 06 Февруари, 2023, 23:20:00 »
Това ползвам аз.Не е кой знае какво,но ми върши работа.

Неактивен pansim

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 617
  • Населено място: Сандански
Re: Тема за поялници
« Отговор #7 -: 07 Февруари, 2023, 08:16:57 »
Е, както сме започнали, да дам и аз мнение :drinks:
165176-0 поялник тип Соломон. Абсолютно желязо. Надежден с голям избор от човки.165178-1препоръчвам с две ръце.
http://iza99.com/
Българска заваръчна техника с 5 години гаранция
Ремонт на заваръчно оборудване - 0887607722

Неактивен pansim

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 617
  • Населено място: Сандански
Re: Тема за поялници
« Отговор #8 -: 07 Февруари, 2023, 08:20:22 »
Още...поялник SH72. Китаец, предимство, може да работи и на акумулатор. Има вградена в дръжката електроника. Използва негов си тип човки, на принципа на Т12 и др. подобни. Стойката която се вижда е само захранване вътре на 18 волта. Моя изработка с ИР2153 и траф от компютърно захранване, БЕЗ пренавиване.
http://iza99.com/
Българска заваръчна техника с 5 години гаранция
Ремонт на заваръчно оборудване - 0887607722

Неактивен pansim

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 617
  • Населено място: Сандански
Re: Тема за поялници
« Отговор #9 -: 07 Февруари, 2023, 08:24:48 »
И още...Поялник Т12. Кутия моя изработка както и захранването вътре пак с ИР2153 и трафче от АТХ захранване. Електрониката за управление се вижда на снимката. Работи великолепно.  Схемата също съм я дал. Някъде от интернет. Всъщност, поялника с прозрачната дръжка SH72 има абсолютно същото управление, само че миниатюрно. Никакви усложнения и дисплей, контролери памети пароли и все такива простотии които имат само и единствено рекламна цел. :drinks:
http://iza99.com/
Българска заваръчна техника с 5 години гаранция
Ремонт на заваръчно оборудване - 0887607722

Неактивен DVS

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 141
  • Населено място: София
Re: Тема за поялници
« Отговор #10 -: 07 Февруари, 2023, 09:40:47 »
Аз разпродадох моите ел. поялници (вкл. станцията) и си оставих само един газов, заедно с малко тинол и колофон. Има опция да се използва и като газово фенерче  за осветление :D

Неактивен pansim

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 617
  • Населено място: Сандански
Re: Тема за поялници
« Отговор #11 -: 07 Февруари, 2023, 11:11:22 »
Аз разпродадох моите ел. поялници (вкл. станцията) и си оставих само един газов, заедно с малко тинол и колофон. Има опция да се използва и като газово фенерче  за осветление :D

Значи не запояваш. Друго обяснение нямам.
http://iza99.com/
Българска заваръчна техника с 5 години гаранция
Ремонт на заваръчно оборудване - 0887607722

Неактивен bxd

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 275
  • Населено място: София
Re: Тема за поялници
« Отговор #12 -: 08 Февруари, 2023, 12:31:16 »
Чудесна идея за тема за поялниците! Предлагам също да прибавяме снимки на трудни спойки които сме успели да направим с тях.

Моя е ZD-937 и го ползвам вече 10 години. Странното е че тогава го взех за 65 лева като най-евтиния с терморегулатор, а сега под 150 лв. никъде не го виждам, въпреки че само поялника все още се продава в Щайнбергер за 19 лв.

В общи линии съм доволен. Изгоря веднъж, но му взех нов нагревател, който беше 5 лева. Иначе многократно съм го забравял да върви по цял ден, но по-тънките човки за него са евтини, стават за SMD и ги има в Елимекc. Мисля че човката съм сменял само веднъж или два пъти.

Най-трудните спойки които съм успял да направя с него са от типа "dead bug". Горната е на ADS1293 във 28-пинов WQFN корпус, а долната е 12-пинов акселерометър в 2х2 милиметра корпус.
Имам същата станция с почти 1:1 опит като твоя. Вендъж й изгоря нагревателя, човки съм сменял 2-3 пъти и като цяло съм доволен. На най-ниската температура съм запоявал алуминиево фолио със съответния флюс.
Иначе любимият ми поялник е "Электропаяльник ЭПСН-25/220", подарен от дядо ми през 1993 та :) Още си работи и въпреки че човката му стана с формата на хралупа, запояването с него е много приятно и лесно дори за по-фини елементи. Даже май точно заради тази форма - така припоят е "скрит" - не виси капка и ако запояваш с върха само може да си доста прецизен...
*** Търся: Telefunken 664WK *** Реставрирани: Хармония 20; Концерт; Симфония; Tesla 606 A; VEF Radio; Ригонда Моно-> Стерео; Мелодия 11; Романс; Мелодия 14 стерео *** Чакащи за реставрация: Loewe Opta 2367W *** Чакащи реставрация: <<няма>> :( ***

Неактивен mjet

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 178
  • Населено място: София
Re: Тема за поялници
« Отговор #13 -: 18 Февруари, 2023, 08:44:59 »
Е, както сме започнали, да дам и аз мнение :drinks:
(Връзка към прикаченият файл) поялник тип Соломон. Абсолютно желязо. Надежден с голям избор от човки. (Връзка към прикаченият файл) препоръчвам с две ръце.

Ползвам същата конфигурация от над 15 години. Имам и 3 други по- нови, но тази е любимата ми. :)
Едно устройство,ако тръгне от раз,значи нещо не е в ред :)

Неактивен mjet

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 178
  • Населено място: София
Re: Тема за поялници
« Отговор #14 -: 18 Февруари, 2023, 08:51:28 »
Това ползвам аз.Не е кой знае какво,но ми върши работа.

И аз го ползвам. Компактно, върши си работата не по-лошо от по- голямите си събратя, които прибрах поради липса на място :)
Едно устройство,ако тръгне от раз,значи нещо не е в ред :)

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |