| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Балун 9:1 за дълга жица  (Прочетена 1928 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен lz2lx

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 415
  • Населено място: България
Re: Балун 9:1 за дълга жица
« Отговор #15 -: 24 Май, 2023, 23:04:19 »
За слушане не са ли много големи тези ферити?   https://www.ebay.it/itm/404245912297?var=674135693459&mkevt=1&mkcid=1&mkrid=724-53478-19255-0&campid=5338722076&customid=&toolid=10050  3kW?

Неактивен lz3sf

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 66
  • Населено място: Чужбина
Re: Балун 9:1 за дълга жица
« Отговор #16 -: 25 Май, 2023, 21:19:06 »
Владимир, ще си позволя да не се съглася с вашето несъгласие по въпроса с използването на разните видове балуни за които колегата задава въпросите си.
Не искам да навлизам в дебрите на фидерните устройства, защото там капацитетите са се изказали вече не веднъж, но само ще попитам колко сериозни производители на антени можеш да цитираш които правят предавателни антени без балуна 1 към 1, независимо токов или напреженов и същия този въпрос за приемните антени, където основното е да има съгласуване по импеданс.Колегата задаващ въпроса не казва къде ще ползва тази приемна антена, дали в условия на сериозни индустриални смущения или на вилна зона или село далеч от QRM и QRN.При желание и търсене на идеални условия, по вашата логика ще му трябва на колегата и QRM eliminator, но мисля че не такъв беше въпроса.
73

Да отговоря на въпроса - ако е за спора, за приемане даже и съгласуване по импеданс не е нужно, това със съгласуването е необходимо най-вече за предаване, да не хвръкне крайното сътпало. Не казвам, че е лощо да бъде съгласувано, а просто че не е толкова необходимо, колкото за предаване. И да, паразитните токове по фидерната линия се гасят с токови балуни и да, това може да се използва и за предаване, но на приемане определно в днешно време се отрязява много повече и то положително.

П.П. Да, за "слушане" въпросните ферити са твърде големи - не че няма да вършат рбаота, а просто си е загуба на пари, да се ползват големи ферити, годни дори за киловати, както се изрази. Билян спомена за приемане какъв ферит е напълно достатъчен.

П.П. Сериозните станции се изграждат с балуни, но не токови, а симетриращи най-вече, като изклучим импедансни, ако се налага съгласуване. Аз личмно не съм виждал много професионални станции с токови балуни, да гасят паразитените токове по фидера - както казах и преди, с това на предаване се живее, виж на приемане на днешно време - трудно.


Поздрави,
lz3sf
« Последна редакция: 25 Май, 2023, 21:27:44 от lz3sf »

Неактивен Radist

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 151
  • Населено място: Монтана
Re: Балун 9:1 за дълга жица
« Отговор #17 -: 28 Май, 2023, 11:51:18 »
Аз за тази цел използвам фабричния Годечки съгласувател който ми върши перфектна работа

Неактивен lz3sf

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 66
  • Населено място: Чужбина
Re: Балун 9:1 за дълга жица
« Отговор #18 -: 29 Май, 2023, 19:16:30 »
Цитат
Аз за тази цел използвам фабричния Годечки съгласувател който ми върши перфектна работа

Това не е ли за дециметрови ТВ антени? Че тук ставаше въпрос за къси вълни, но пък ако върши работа - така да е. 

Поздрави,
lz3sf

Неактивен bobi mw

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 577
  • Населено място: Плевен
Re: Балун 9:1 за дълга жица
« Отговор #19 -: 30 Май, 2023, 09:08:56 »
Едно време в колективните антени в жилищните блокове се използваха точно такива делители https://www.kn34pc.com/construct/b_tzvetanov_dom_radiovyzel/sn_11.jpg

Единият разделяше сигнала за метров и дециметров обхват,а другия разделяше сигнала за АМ и ЧМ сигнали.Лично аз използвам такъв също.При построяването ми на антена тип "дълга жица" фидера ми е коаксиален кабел и когато сложих активното жило в гнездо "Антена" и като сложих ширмовката в гнездо "Земя" слабите станции не се приемаха,като откачих ширмовката се приемаха но смущенията бяха огромни.Тогава се сетих че тези делители имаха филтри за изравняване на импеданса и направих проба и останах много доволен.Вероятно може да има още по добър вариант от този делител.

Неактивен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3525
  • Населено място: Варна
Re: Балун 9:1 за дълга жица
« Отговор #20 -: 30 Май, 2023, 12:00:08 »
Такъв мога да ти дам

Неактивен mano

  • Администратор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1303
  • Населено място: Пазарджик
  • LZ5TA
    • manofoto
Re: Балун 9:1 за дълга жица
« Отговор #21 -: 31 Май, 2023, 10:09:46 »
Такъв мога да ти дам

Един ли имаш ?

Неактивен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3525
  • Населено място: Варна
Re: Балун 9:1 за дълга жица
« Отговор #22 -: 31 Май, 2023, 14:52:55 »
Един такъв имам,от къде съм го свалил вече не помня.Иначе имам ферити за "бинокъл"

Неактивен lz3sf

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 66
  • Населено място: Чужбина
Re: Балун 9:1 за дълга жица
« Отговор #23 -: 31 Май, 2023, 20:50:08 »
Здравейте,
То ферити по цвят не се избират, но както и да е.

 Мога да споделя, освен BN-73-202 на Ферайт, може да се ползват ферити за широколентови трансформатори от TME - матерял 4C65, а за чок балуни - 3E27. За широколентов трансформатор на торойдален ферит - първична (към антената 36 навивки), вторинча (навита отгоре над първичната) - 9 навивки - към фидера. Това за 9:1 трансформатор. Зависи разбира се от честотите, които ни интересуват. Така направения трябва да работи добре от Средни вълни до към над 20-25МХц на КВ.


Поздрави,
lz3sf


 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |