| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Някой виждал ли е сандък с МР3  (Прочетена 23095 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен simo_

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 491
Re: Някой виждал ли е сандък с МР3
« Отговор #30 -: 16 Януари, 2013, 14:08:15 »
Супер е!
Може да се сложи едно огледало отзад, та да работи по-добре дистанционното.

Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3307
  • Населено място: София
Re: Някой виждал ли е сандък с МР3
« Отговор #31 -: 16 Януари, 2013, 14:13:33 »
Приемника на дистанционното е изнесен с кабели зад скалата и работи ПЕРФЕКТНО  ;)
Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

Неактивен bokok

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 43
  • Населено място: Пловдив
Re: Някой виждал ли е сандък с МР3
« Отговор #32 -: 16 Януари, 2013, 20:59:59 »
И според мен е страхотен, а да видя осъществяването на една идея и то за толкова кратко време си е направо неповторимо.
Благодаря сърдечно на Пичагата за отличната работа и отзивчивоста.

Неактивен bokok

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 43
  • Населено място: Пловдив
Re: Някой виждал ли е сандък с МР3
« Отговор #33 -: 19 Януари, 2013, 21:39:06 »
Получих си радиото и мога да кажа че съм възхитен. Изглежда перфектно, работи перфектно, а звука е СТРАХОТЕН. Свършена е много работа по него и си личи че е пипнато професионално. Толкова съм доволен, че няма накъде повече.

Неактивен bokok

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 43
  • Населено място: Пловдив
Re: Някой виждал ли е сандък с МР3
« Отговор #34 -: 30 Януари, 2013, 19:44:51 »
Сложих му 4гб карта с песни и не го спирам денонощно. Дано да изтрае на натоварването, защото наистина много ми харесва. Покрай разказите ми за него, стана така че слушах за първи път уредба с лампов усилвател и ми демонстрираха разликата с електронния усилвател. Беше страхотно, вярно че уредбата струва над 10 000лв (само ламповия усилвател е 3500лв. а има и още един лампов предусилвател за грамофона) но звука наистина беше върха. 

Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3307
  • Населено място: София
Re: Някой виждал ли е сандък с МР3
« Отговор #35 -: 30 Януари, 2013, 19:55:32 »
Гл, сега. Изходната ти лампа е чисто нова Tesla EL84.  Тя ти е консуматива. Като я изядеш слагаш нова за 10-15лв, много колеги ги продават и продължаваш...  ;) НО за сега няма какво да я мислиш , нова е,  :D ;)

Може да сложиш и 6п14п-ев която е Руския аналог на ЕЛ84 и е с доста по мек звук и по-голяма издръжливост.

Всичко останало в крайното стъпало съм ти го заменил с чисто нови елементи, понеже очаквах, че така ще се случи, да  ползваш яко, та не се притеснявай.
« Последна редакция: 30 Януари, 2013, 20:02:51 от Pichaga933 »
Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

Неактивен serega_

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 4
  • Населено място: plovdiv
Re: Някой виждал ли е сандък с МР3
« Отговор #36 -: 13 Февруари, 2013, 07:15:51 »
Колеги, аз отскоро съм член във Вашия форум и с лампова техника не съм се занимавал, та въпроса ми е следния. Вкъщи имам шаси от радио "Мелодия", което е в много лошо състояние. За щастие трафовете са му в ред. Та гледах тая схема и си мисля дали мога да изолирам  само усилвателя и съответно да си сглобя една кутия, за да мога да го използвам и аз като вас с МП3 примерно? Та мисълта ми е откъде от схемата мога да хвана вход за да вържа какъвто искам източник? Или да търся някакви други схеми с лампите (EL84) и трафовете дето имам?
Благодаря предварително!  :)

П.С. Извинявам се ако мястото на въпроса ми не е за тук...

Неактивен Валери

  • Модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3900
Re: Някой виждал ли е сандък с МР3
« Отговор #37 -: 13 Февруари, 2013, 09:10:04 »
По-добре е да си направите лампов усилвател по някоя схема. В този форум има няколко теми на колеги които са реализирали добри усилватели. Изберете си една схемичка като за начало и я реализирайте, може тази примерно:
http://www.kn34pc.com/construct/petko_petkov_tube_lf_amp_5w.html
Аз лично съм я правил за моя усилвател:
http://valerizd.snimka.bg/radio-amateur/radioaparati-restavracii.632023.28339891
http://valerizd.snimka.bg/radio-amateur/radioaparati-restavracii.632023.28339892
http://valerizd.snimka.bg/radio-amateur/radioaparati-restavracii.632023.28339893
Може да ползвате шасито на Мелодията, но след като нямате кутия според мен е по-добре да си направите усилвателя на друга конструкция, всичко е въпрос на виждане. Не пренебрегвайте и мерките за безопасност, има високи напрежения които са опасни. Успех.

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Някой виждал ли е сандък с МР3
« Отговор #38 -: 13 Февруари, 2013, 15:22:03 »
Браво! Евала много добра работа пичага. Към Мано, спомена че е извел на говорителя само единия канал - не се прави така, свързват се и двата канала през резистори за да чуваш наистина Моно, а не единия канал на стереото, така се губи част от някои песни с добре изразени стереоефекти и звучат неестествено. За това, от изхода за ляв канал един резистор 10к и от изхода за десен канал още един резистор, другите два края на резисторите ги свързваш на късо и в тази точка ти е моно изхода. Относно мп3 модулчетата, много добри са наистина но си искат малко тунинг за да засвирят наистина както трябва. Преди няколко месеца вградих в колата едно такова модулче, стана много елегантно. Значи всички електролитни кондензатори на платката е добре да се шунтират със 100нанофарада керамични кондензатори. Изходните разделящи кондензатори са SMD и са със смешен капацитет не се сещам колко но нещо от порядъка на 470 нанофарада, това при нормален вход 47 килоома СЕРИОЗНО орязва ниските честоти. Съветвам последните да бъдат локализирани и шунтирани, а на тяхно място но извън платката защото на нея няма място да бъдат поставени 10 микрофарада електролити. За захранването, чета тук за изправени анодни, отоплителни напрежения трафчета и така нататък, надявам се след трафчето, греца и филтъра не захранвате директно модула, а слагате интегрален стабилизатор на напрежение 7805 или друг вид стабилизатор на напрежение на 5 волта. Защото тези модули си искат 5 волта и ако ги захраниш с нестабилизирано напрежение, не само че няма да свирят добре, ами може и да изгорят. Та след описаните модификации, така се разсвирва модулчето, че не е истина.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3307
  • Населено място: София
Re: Някой виждал ли е сандък с МР3
« Отговор #39 -: 13 Февруари, 2013, 16:06:29 »
@origo

Има стабилизатор, да 7805 . На Новите Модулчета от последната партида им спестяват електролитите и тярбва сам да си ги редиш... :o :o  8) 8)
+ че пинаута на конектора на модула е променен и  НЕ е описан в опътването-дават ти нов модул със старото упътване!

Ако взимаш пак, Гледай да не ти дадат някоя ръчно събирана бройка- трябваше да я снимам... че аз я върнах в магазина в Студентски на Елимекс- Много ми се извиниха ама не  знам дали са я бракували...

+ А катодния резистор на ЕЛ84 дето е 160 си го подбираш според лампата. Тоест Слагаш пот. въртиш докато ти харесва звука. После закакчваш  ампермер на анода да видиш дали си в рамките на спецификациите и ако  е така,  мериш на каква стойност е пот-а и слагаш такова съпротивление. Подобрява звука значително в сравнение със съпротивлението по PDF. Абе правиш му Bias-ване...  :D

Това за моно сигнала ще се пробва.  ;)

Разделителните ги видях, че са зле ама за сега не съм ги пипал. може да ги смнея на следващия, но с неполярни  примерно 2микро вима полипропилен...

@ serega_

Няма нужда да търсиш други схеми. Наличната е достатъчно добра и свири супер. Трябва да смениш всички елелктролитни и неполярни кондензатори  по схемата на НЧУ: EL84 и EABC80 . Трябва да с мениш двойния кондензатор- алуминиев който филтрира захранването:2*50uf(микрофарада)

Дай снимка на шасито- изкарва ли някакви звуци ?

На шасито отзад имаш грамофонен/магнетофонен вход: 3 дупки, една за силен сигнал , една за салб сигнал и една за маса която отива директно на шаси. На една  от 2-те сигнални през (100нано 400в)-неполярен кондензатор, примерно  подай входен сигнал на  - силен или слаб и виж, от коя ти звучи с подходяща сила, като отпред си натиснал, бутона за грамофон- той е втория - точно до бутона за изключване. или директно през 100 нано  неполярен полипропилен кондензатор, подай на ЕАБЦ 80- вместо 10 нано входа( откачваш 10 нано)  и закакчваш твоя вход. Внимаваш да си ОСТАНЕ закачен към крака резистора, който си е закачен схемно!!!

Тия апарати обикновено са с доста сдухана схема на крайното стъпало, прекъснали или окъсили електролити, скапани неполярни кондензатори, всичко това трябва да се смени, за да не утрепеш лампите на НЧУ при дълга употреба.

Потенциометрите за сила на звука и тон също се сдухват масово и прекъсват напълно или яко пращят. Там реставрацията трябва д ае доста внимателна , щото нямаш право на грешка. Почиства се със спрей за потенциометри, Подгъват се внимателно контактните пластини за да контактуват,  фиксират с еоците с епокси итн... Всчики кондензаторчета дето висят по потенциометрите също се подменянт с нови по схема!!! Чак тогава имаш Реставрирано НЧУ. И Входния голям алуминиев електролит се мери на ESR и КАпацитет и ако е заминал също се смня !!!

До кутията докато стеигнеш има бая време...  :D  А кутии се намират  ;)
« Последна редакция: 13 Февруари, 2013, 19:52:43 от Pichaga933 »
Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

Неактивен serega_

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 4
  • Населено място: plovdiv
Re: Някой виждал ли е сандък с МР3
« Отговор #40 -: 22 Февруари, 2013, 02:13:50 »
Много благодаря на колегата Pichaga933 за изчерпателния отговор, но се отказвам от реставрация на радиото. Предполагам, че може да се оправи, но това определено не е по моите сили и знания. Засега си оставам на предишното положение направата на лампов усилвател. Определено ми хареса схемата, която предлага колегата Валери http://www.kn34pc.com/construct/petko_petkov_tube_lf_amp_5w.html
Засега още събирам елементите и може да ви се стори смешно.... ама какво представлява елемента в кръгче от схемата на захранването  :unknown: , който е вързан след резистора 330К. Може би е някакъв вид товар, за да не се увреди трафа като работи на празен ход ?

Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3307
  • Населено място: София
Re: Някой виждал ли е сандък с МР3
« Отговор #41 -: 22 Февруари, 2013, 06:40:54 »
Има доста по-прости схеми от тази в линка, примерно:
http://pics.data.bg/storage/pics/2490325/36046/b50e10e7151ab62dba40066b7431ba9d







преди няколко дена я правих- страхотна е на звук и мнооого по-лесна.

Елементите са доста по-малко ,става доста по-подредено и е комбинирана лампа: Пред усилвател и крайно стъпало в един и същ стъклен балон)

Комшията не може да спи от както я завърших схемката  8) 8) 8)


Елемента с кръгче точка и 300к, мяза на някакъв индикатор, със все резистора 330к, просто не ги слагай  ;)

« Последна редакция: 22 Февруари, 2013, 07:02:28 от Pichaga933 »
Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

Неактивен doctorZizi

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 55
  • Населено място: София
Re: Някой виждал ли е сандък с МР3
« Отговор #42 -: 22 Февруари, 2013, 08:02:55 »
трябва да е глим лампа- индикатор за наличие на захранване

Неактивен mano

  • Администратор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1303
  • Населено място: Пазарджик
  • LZ5TA
    • manofoto
Re: Някой виждал ли е сандък с МР3
« Отговор #43 -: 22 Февруари, 2013, 09:16:54 »
Аз да ти кажа увивам електролитните кондензатори в станиол от шоколад и върху него увивам тънък картон. Така мисля, че се отстранява някаква част от брума, който може да се яви на тези места.

Към Origo, аз миналата година се опитах да покажа как да се свържат двата канала на стереото, за да се чуват на един говорител, но никой не ми повярва :)

Иначе относно тези модулчета, информацията ти е много ценна и ще я ползвам за в бъдеще.
« Последна редакция: 22 Февруари, 2013, 09:27:00 от mano »

Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3307
  • Населено място: София
Re: Някой виждал ли е сандък с МР3
« Отговор #44 -: 22 Февруари, 2013, 09:31:58 »
@-mano

-Подхода за електролитите е точно обратния- белят ги за да махнат шум... :o
Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |