| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Обратно към клас D - 10W АМ възбудител  (Прочетена 15774 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен didov

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 592
  • Населено място: Попово
Re: Обратно към клас D - 10W АМ възбудител
« Отговор #30 -: 28 Декември, 2015, 19:04:15 »
Благодаря за информацията във връзка с генератора.

Неактивен ahedproductions

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1976
  • Населено място: София
  • LZ1SWE
    • Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
Re: Обратно към клас D - 10W АМ възбудител
« Отговор #31 -: 28 Декември, 2015, 22:01:47 »
 :drinks:
Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
www.aetherlab.org

Неактивен ahedproductions

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1976
  • Населено място: София
  • LZ1SWE
    • Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
Re: Обратно към клас D - 10W АМ възбудител
« Отговор #32 -: 02 Януари, 2016, 00:10:54 »
Направо трябва да сменим заглавието на темата!!! Днес имах голям успех с клас Е топологията! Нека започна с постигнатото КПД - 90%. И това е преди доизкусуряване на схемата. Но нека карам подред.
Реших да опитам класическата топология на клас Е с трансформатор за напасване на товара към изходния импеданс на стъпалото. Както виждате от сметките, съпротивлението е 3.3 ома.

41921-0

Навих 4 различни трансформатора, но със всичките имах проблеми и големи загуби. Не можах да изкарам повече от 2-3 вата от стъпало, което трябваше да ми даде поне 7 носеща. Реших да пробвам друг вариант - заграждащ филтър за втория хармоник. Използвах оптимизираните формули на Деайвид Крипе NMØS, които може да си свалите удобно накичени в екселски файл. Освен удобството на калкулатора, имам възможност и да променям стойности, за да ги напасна към наличните чаркове. Възползвах се изцяло! Направих изчисленията за захранващото без модулация (9 волта).

41923-1

Наместих 10 нанофарада за изходния филтър от което се получиха удобните 3.3 нано за С4, натамъних бобинките и пробвах. Резултатът е много по-добър! При консумация 2А и захранващо напрежение 19.1В вкарвам 38.2 вата в машинката, от която получавам при около 92% модулация 120 волта от връх до връх на товара, което по моите сметки е 34.5 вата! От тук и КПД от 90%. Е наздраве!!! (На осцилоскопа съм му бутнал калибровъчния бутон, че да попобера вълната в екрана за снимката, иначе се губи нагоре и надолу, мерих я като свалих нулата на долната линия и гледах нагоре половин вълна.)
 8)

41925-241927-3
41929-441931-5
41933-6

Голямо удоволствие е този клас Е. Цената за лесното построяване и настройка е в относително тесния полезен обхват без пренастройка на стойности, в моя случай от 1160 - 1240 кХц, като най-правилна за класа форма на дрейновото напрежение има на 1210кХц. Разликата идва от малки толеранси в стойностите на чарковете, но това се оправя. Следва игра и донастройка, обмислям да го оформя по-добре и в една кутия да заляга, но ще видим. Много съм доволен от ШИМ модулатора, загубите върху него са минимални и бачка съвсем студен, както си и трябва.
 :hi: :drinks:
« Последна редакция: 02 Януари, 2016, 00:37:04 от ahedproductions »
Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
www.aetherlab.org

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Обратно към клас D - 10W АМ възбудител
« Отговор #33 -: 02 Януари, 2016, 12:02:05 »
Радвам се че се е получил добре клас Е. Интересно обаче защо все още се наблюдават нелинейни изкривявания на модулацията? Относно мощността, не съм сигурен че е коректно сметната ефективността, защото до колкото разбрах смяташ при 90 процента модулация с амплитудата на носещата във върховете на модулацията. Това не е средната изходна мощност а пиковата, средната мощност си остава същата както с 0 процента модулация докато мериш входящата средна мощност. Така че според мен трябва да смяташ КПД със 0 процента модулация. Извинявам се ако не съм разбрал нещо около постановката и сметките ти.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен ahedproductions

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1976
  • Населено място: София
  • LZ1SWE
    • Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
Re: Обратно към клас D - 10W АМ възбудител
« Отговор #34 -: 02 Януари, 2016, 14:42:40 »
Ами да помислим, може и да греша. Нека  за да елиминираме ефекта на модулацията, изчислим RMS мощността. Напрежението ми е 120в-в, което според Vrms=Vp*0.3535, от където имаме 42.42 волта. Това на квадрат върху товарното дава (42,42*42,42)/52 = 3 :)60 вата. Това е енергитичния заряд, който ми грее резистора в дъмито. Входната мощност си е все тая, 38.2 вата.
Ако греша ме поправете... :)
Намерих един документ, ще пробвам по-късно друг метод на изчисление, по-точен.
Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
www.aetherlab.org

Неактивен ahedproductions

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1976
  • Населено място: София
  • LZ1SWE
    • Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
Re: Обратно към клас D - 10W АМ възбудител
« Отговор #35 -: 02 Януари, 2016, 15:52:59 »
Не зная как съм написал безмислицата горе, имам пред вид 34.6 вата.
Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
www.aetherlab.org

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Обратно към клас D - 10W АМ възбудител
« Отговор #36 -: 02 Януари, 2016, 18:09:16 »
120V от връх до връх носещата без модулация ли е или това е в пика на модулацията? Защото по мои сметки ако това е амплитудата на носещата изходната мощност трябва да е 120/2 = 60волта амплитуда / 50 ома = 1.2 ампера амплитуда * 60 волта амплитуда = 72вата пикова мощност /2 = 36 вата ефективна мощност. Деля на 2 което е (sqrt(2))^2 вместо да деля отделно напрежението и тока на по 1.41...
Това е вярна сметка за КПД на стъпалото в случай че имаш носеща без модулация 120 волта от връх до връх. Ако това е във върха на модулацията не е коректно сметнато КПД защото следва полупериода в който носещата е почти 0. Средната изходна мощност няма да бъде равна на пиковата. С модулатор клас Д мисля че най-коректно ще е да определиш КПД на стъпалото с нулева модулация. Грешката ще е минимална, а най-лесно и точно ще стане според мен. Но това е мое мнение, не твърдя че е общовалидно правило или че е 100% коректно.
P.S. Сега видях че товара ти е 52 ома а не 50 от където и идва малката разлика между твоите и моите сметки но така или иначе принципно въпроса остава същия.
« Последна редакция: 02 Януари, 2016, 18:17:04 от origo »
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен ahedproductions

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1976
  • Населено място: София
  • LZ1SWE
    • Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
Re: Обратно към клас D - 10W АМ възбудител
« Отговор #37 -: 02 Януари, 2016, 20:31:38 »
Абе и аз не знам вече, може и да си прав. Спирам модулацията, остават ми 9 волта захранване на 1.6А за носеща, 30 волта половината са 8,62 вата или 59.86% КПД. Ама пък с пълна модулация ефективната ми мощност е вярна и там КПД е 90%, това си е вярно - 34.6 вата. Клас Е имат много аспекти, които все още не познавам добре и един от тях е, че КПД зависи от 100 неща, освен от настройката за добра форма на дрейна. Какви ли не обяснения съм чел. Малко по-късно ще се опитам по тия сметки да мина - http://bulletin.pan.pl/%2855-4%29411.pdf . Човек се учи докато е жив!  :drinks:
Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
www.aetherlab.org

Неактивен ahedproductions

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1976
  • Населено място: София
  • LZ1SWE
    • Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
Re: Обратно към клас D - 10W АМ възбудител
« Отговор #38 -: 02 Януари, 2016, 20:51:53 »
Освен това тия 9 волта... те са от модулатора. При запълване към 46% стигам 9 волта, гледах го на осцилоскопа какво излиза - има някакви пулсациики, но са нищожен процент. Не зная какъв е изходния импеданс на модулатора, че да го сметна за източник на постоянно напрежение чиста монета, с нисяък импеданс. Много бих се зарадвал някой от колегите по инициал да изкоментират и да приключат мъките ми по въпроса, че и твоите, Ориго. :)
Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
www.aetherlab.org

Неактивен ahedproductions

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1976
  • Населено място: София
  • LZ1SWE
    • Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
Re: Обратно към клас D - 10W АМ възбудител
« Отговор #39 -: 20 Януари, 2016, 13:51:06 »
Привет на всички!
Реших да опростя конструкцията, избирайки фиксирана честота. В клас Е практически пренастройката не става лесно. Избрах ХО в миниатюрен корпус на 1.554МХц от Фарнел и единичен драйвер MCP1416 за МОСФЕТ транзистор - http://ww1.microchip.com/downloads/en/DeviceDoc/20002092F.pdf . По този начин задаващия генератор и драйвера ще заемат заедно със стабилизатора 3.3 волта за осцилатора само около 2 кв.см., като смятам да запоя тяхната платчица директно до мосфета на главната. Към момента съм завършил основната платка с усилвателя. Като я подкарам ще я окомплектовам с ШИМ модулатора и захранването за един комплектен СВ предавател!

43244-0
Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
www.aetherlab.org

Неактивен ahedproductions

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1976
  • Населено място: София
  • LZ1SWE
    • Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
Re: Обратно към клас D - 10W АМ възбудител
« Отговор #40 -: 21 Януари, 2016, 00:30:17 »
Пуснах симулация на горната схема на LTSpiceIV, резултатът очаквано добър.

43305-0
Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
www.aetherlab.org

Неактивен ahedproductions

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1976
  • Населено място: София
  • LZ1SWE
    • Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
Re: Обратно към клас D - 10W АМ възбудител
« Отговор #41 -: 23 Януари, 2016, 01:11:02 »
Привет сандъкчии!
Ех че хубаво стъпалце стана! Но да караме подред...
Първо на малка експериментална платка запоих стабилизатора 3.3 волта, осцилатора и драйвера за мосфета. Може да видите драйвера в дясно под SMD електролита 1мФ, захванат отгоре му.

43357-0

Платката запоена към усилвателя. Добавих ценер 18 волта за защита на гейта при обърквации.

43359-143361-2

След като махнах вярната ми основа за тестване на ключови усилватели, монтирах новото стъпало и го свързах за модулатора.

43363-3

Всико си тръгна както се очакваше, че и отгоре! Компактния монтаж на ВЧ тракта и точната настройка на LC веригите в изхода казаха своята дума. 1.8А консумация при 9 волта (носеща) - 16.2 вата.

43365-4

Форма на сигнала върху товара, платката с филтъра отгоре НЕ СЕ ИЗПОЛЗВА, каквото излиза от стъпалото е на осцилоскопа. След като сложих едно малко вентилаторче да духа радиатора схемата разгъна малко и достигна 76 волта от връх до връх, 38 половинката или 13.8 вата, или 85.2%. Не е лошо начало, но определено може още. Тепърва ще си поиграя със стойностите на LC веригата.

43367-5

И модулация за красота...

43369-6

Още малко електроника и ще стане компактен и стабилен предавател - предусилвател/филтър за аудиото, автоматичен сикуенсър, който да пуска крайното след като е тръгнал осцилатора и ВЧ амперметър на изхода за лесна настройка на антените.
Това е за днес,
бъдете здрави!
Билян
 :drinks:
Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
www.aetherlab.org

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Обратно към клас D - 10W АМ възбудител
« Отговор #42 -: 23 Януари, 2016, 12:39:40 »
Поздравления, стъпалото работи прекрасно! Отлична форма на изходния сигнал без филтър и се вижда и как модулацията сега е МНОГО по-линейна, бих казал вече напълно достатъчно линейна!
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен ahedproductions

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1976
  • Населено място: София
  • LZ1SWE
    • Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
Re: Обратно към клас D - 10W АМ възбудител
« Отговор #43 -: 23 Януари, 2016, 19:54:08 »
Мерси!
Въпреки хубавия сигнал трябва още малко филтрация. Мисля един филтър от седми ред до 1700кХц ще изправи и малкото останали кривини и ще изчисти спектъра. Тази вечер започвам с останалите компоненти.
 :)
Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
www.aetherlab.org

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Обратно към клас D - 10W АМ възбудител
« Отговор #44 -: 23 Януари, 2016, 23:35:39 »
Да, разбира се на око на осцилоскопа не се виждат нелинейни изкривявания под 1-3 процента а в случая се интересуваме от доста под 40 децибела хармоници извън излъчваната лента така че има необходимост от филтър, но е хубаво че дори без него не е много зле положението.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |