| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Балкантон  (Прочетена 23286 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен bobi mw

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 577
  • Населено място: Плевен
Re: Балкантон
« Отговор #45 -: 31 Октомври, 2016, 16:14:07 »
Сега ще ви покажа най-масовите етикети които се срещат в плочите на Балкантон. Имаше различия само в цветовото оформление.Първия етикет се пояявил в началото на 70-те години като се среща дори и в плочите до 90-те макар и по рядко.Вторият етикет също е масов но той изчезва към 80те години където го заменят други типове етикети които ще споделя по нататък.За специални издания Балкантон прави специални етикети като пример рециталите на Борис Христов.

Неактивен bobi mw

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 577
  • Населено място: Плевен
Re: Балкантон
« Отговор #46 -: 03 Ноември, 2016, 10:08:04 »
В средата на 80-те години Балкантон има нова визия на етикетите като са се стремяли всеки жанр музика да има отделно оформление и цвят.Използват също и по старите етикети в зависимост от тиража и преиздание.

Неактивен bobi mw

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 577
  • Населено място: Плевен
Re: Балкантон
« Отговор #47 -: 11 Ноември, 2016, 17:10:55 »
В този период също са правени специални етикети за специални албуми.Ще ви покажа тези които имам в личната колекция.

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Балкантон
« Отговор #48 -: 11 Ноември, 2016, 20:37:50 »
Не знам защо пишеш тоя етикет масов:



но аз никога не съм виждал плоча с такъв тип етикет още по-малко на живо. Имам много балкантонски плочи в интервала от началото на 60-те до към края на 80-те но такъв етикет не съм срещал. За мен не е масов.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен Кръстан

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 135
  • Населено място: Пасарел, Плевен, Копенхаген - тризвучието на географията
Re: Балкантон
« Отговор #49 -: 12 Ноември, 2016, 00:32:16 »
Преди няколко години четох един материал за нашите фабрики, който пройзвеждат плочи. Още работи една фабрика, мисля че е в София. Имаше и снимки в материала дето четох. Купена е от някаква източноевропейска фирма, която притежава фабрики в някои източноевропейски страни. Не мога да се сетя чешка ли беше или полска фирма. Дори не мога отново да го намеря материала в нета.

Неактивен bobi mw

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 577
  • Населено място: Плевен
Re: Балкантон
« Отговор #50 -: 12 Ноември, 2016, 09:59:15 »
Не знам защо пишеш тоя етикет масов:
но аз никога не съм виждал плоча с такъв тип етикет още по-малко на живо.
Провери си в колекцията си от грамофонни плочи дали имаш тези заглавия със съответните номера:
ВТА 1781 - Superlove
ВТА 1793 - Диско 4
ВТА 1794 - Трио Еленик
ВТА 1795 - Пух
ВНА 10220 - Оркестър "Хоро" Русе
ВТА 10384 - Познахте ли
ВТА 10696 - Мими Иванова и СТАРТ

Това са плочите които се сещам разликата може да е в цвета им.После сподели дали ги имаш и гаранция че имаш някои от изброените.

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Балкантон
« Отговор #51 -: 12 Ноември, 2016, 12:36:02 »
Нито една от изброените нямам в колекцията си :) Имам на Мими Иванова и Старт обаче е друг номер. Ако бях виждал такъв етикет щях да го запомня, имам добра визуална памет, просто за пръв път на снимката която ти си публикувал го виждам. Иначе голяма част от останалите етикети са ми познати и имам, но този определено не. Предполагам че е пребивавал за кратко на „сцената“.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен lager

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 903
  • Населено място: село Обидим, обл Благоевград, общ. Банско
Re: Балкантон
« Отговор #52 -: 12 Ноември, 2016, 22:25:52 »
Тази вечер прочетох повечето от постовете в темата за Балкантон и на няколко места срещнах името на Тома Спространов. И аз знам твърдо че това е човек с големи заслуги за популяризацията на световната и в частност българска поп музика .Той все още е водещ на радиопредавания , поне последните две издания на Банско джазфест съм го гледал и наслаждавал на перфектната му работа. Присътвал съм на негови дискотеки в родното ми село още през седемдесетте години-водеше го един мой познат и негов съученик. Намесвам се в темата защото си спомням , но не точно кога беше , може би юли-август се появи обява за продажба на някакви лампи от потребител с никнейм ТомиТоми . Беше сложил и адрес за контакт и там се представяше като Тома Спространов . Прегледах обявите в двата раздела но не ги открих . Може би администраторите могат да ги открият по някакъв начин- колеги искаха да установим контакт с него за да пише за Балкантон и други неща.

Неактивен NKK

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 273
  • Населено място: Пловдив
    • eshop-bg
Re: Балкантон
« Отговор #53 -: 12 Ноември, 2016, 22:58:34 »
Цитат
Прегледах обявите в двата раздела но не ги открих

http://www.sandacite.com/forum/index.php?topic=8700.0

Неактивен lager

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 903
  • Населено място: село Обидим, обл Благоевград, общ. Банско
Re: Балкантон
« Отговор #54 -: 12 Ноември, 2016, 23:30:59 »
Писах с главни Т-затова не съм открил обявата , но действително става въпрос за Т. Спространов . Сега някой от колегите да се престраши и да му пише . Не че аз не бих могъл , но моите интереси са  не винили , а шеллак .

Неактивен Лъчо Минков

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1124
  • Населено място: София

Неактивен bobi mw

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 577
  • Населено място: Плевен
Re: Балкантон
« Отговор #56 -: 26 Декември, 2016, 09:27:58 »

Неактивен freestate

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 1
  • Населено място: Плевен
Re: Балкантон
« Отговор #57 -: 30 Юли, 2017, 18:36:30 »
За всички които се интересуват от записите на Балкантон, представям ви единственият засега онлайн каталог - http://www.balkanton.su/ . В него, след регистрация можете да добавяте снимки на обложки и етикети ако има липсващи, също така и албуми (има липсващи номера), да търсите плоча по номер и т.н. Каталога се поддържа от двама човека събрали всичката информация за албумите и плочите.

Неактивен marlowe

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 2
  • Населено място: София
Re: Балкантон
« Отговор #58 -: 31 Август, 2017, 11:53:01 »
Здравейте, аз се регистрирах в този форум едва снощи, и може би не всичко за форума ми е известно, като например има ли форума структура на отговори към конкретен пост и потребител, или просто пишеш най-отдолу в темата.

За Балкантон мога да кажа, че само в редки случаи съм попадал на що-годе качествени плочи. И то лошо беше не толкова качеството на звука, колкото най-дразнещото поне за мен беше прекомерното пукане и характерен шум. Нещо, което в качествените западнопроизведени плочи почти го нямаше, или го имаше, но в много по-малка степен. Също така понякога съм забелязвал т.нар. копир ефект - изпреварващо звучене, песента започва един оборот преди реално да започне, но с много ниско ниво - заради технологията за променлива стъпка на браздата, според нивото на звука в съседните бразди.

Учудвам се, че в темата никой не е споменал нищо за ФСБ - групата, чието име е свързано с грамофонната компания, и чиито плочи като правило бяха записвани на 45 оборота в минута, и винаги бяха много качествени. Освен това аз имам лично пристрастие - много харесвам ФСБ и тяхната музика.
Не знам за какво ви е да ровите в някакви каталози на издаваните плочи, някъде бях намерил доста подробен онлайн каталог. Балкантон и сега съществува като фирма, и като повечето подобни фирми се изхранва от отдаване под наем на помещения на други фирми, които реално изкарват някакви пари. Аз работих няколко години в такава фирма, помещаваща се в задния двор на Балкантон. Подобна е съдбата и на друга фирма от онова време - Българско видео, чийто наследник е сега Аудиовидео Орфей, и там отдавна издръжката идва от отдаване на помещения под наем. За Българско видео съм по-запознат какъв е бил производствения процес, и с какви мощности са разполагали, ако някой се интересува, мога да разкажа повече подробности.

Отплеснах се малко - думата беше за Балкантон. Не знама защо си мислите, че Тома Спространов, или Йордан Георгиев са именно хората, които са най-знаещи за Балкантон. И двамата са радиоводещи, дисководещи, меломани и т.н. т.е. хора, отдадени предимно на музиката, не толкова на технологиите.
Специално за Тома Спространов, когото срещнах лично веднъж преди доста години мога да кажа, че е съвсем земен и скромен човек, не виждам защо да не му пишете щом имате желание, и какво толкова има да се престрашавате. Единственият път, когато го видях на живо беше в дома му, той беше с домашна престилка и миеше чинии - обясни, че в тяхното семейство имали нещо като дежурства и сега точно бил неговия ред. Годината беше 1988.

Извинете, че пиша малко разпокъсано и рахвърляно. Чета ви, че пишете - еди какво си било направено с оглед на по-високото качество. Нищо подобно. Имам доста години зад гърба си опит в професионалната сфера - имам предвид професионално производство на видео и аудио продукция. Впечатленията ми са, че първо - масово тези, които се занимават професионално не са кой знае колко компетентни, голяма част от "знанията" им са митове и легенди, които се разпространяват между хора от бранша. Второ - не им пука кой знае колко какво ще чуе и види драгия слушател, зрител и т.н. Просто има някаква технология, тя се спазва горе-долу, целта е да мине работното време, да се изкара заплатата и това е. Убеден съм, че и в Балкантон не е било по-различно. Да, спазвали са се някакви технологични правила, но и никой не се е вживявал прекалено. Качеството - при социализма нямаше кой знае колко качествени неща и без друго.

Някой спомена, че лентите и магнетофоните, от които са се мастерирали грамофонните плочи били без шум. Това е невъзможно. Разбира се, че са имали шум. Просто отношението сигнал/шум им е било достатъчно високо, за да не се чуе този шум от плочите, а това не е било трудно за постигане - самите плочи си бяха шумни както вече споменах. Добра динамика и отношение сигнал/шум се постига с широки пътечки и висока скорост. Но не забравяйте и факта (ако го знаете), че при висока скорост на лентата, се получава ограничаване на честотната лента откъм ниски честоти до към 70 Hz, че и по-високо. Това се получава заради ефектът на шунтирането на магнитните вълни с голяма дължина (ниска честота) на магнитната лента от самия корпус на магнетофонната глава.

Последно ще спомена за съветската марка за плочи Мелодия. Честно казано, учудих се, че някои хора тук твърдят, че били качествени. Моите лични впечатления са, че руските плочи са некачествени. Като честотна лента и динамика не са добри, а дори и понякога като съвсем ясно чуваеми изкривявания. На запис на пиано много ясно се усеща. Освен това повечето от тях, по незнайни причини за мен са предимно МОНО. Дори на плочата да пише СТЕРЕО, реално записаната звукова картина е монофонична. Имало е и случаи отделни песни да са стерео, а останалите моно. Изобщо при руснаците стереото навлезе доста късно. Това беше доста дразнещо за мен.

Спирам дотук Поздрави.
« Последна редакция: 31 Август, 2017, 12:05:46 от marlowe »

Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3307
  • Населено място: София
Re: Балкантон
« Отговор #59 -: 01 Септември, 2017, 01:56:29 »
Тази вечер прочетох повечето от постовете в темата за Балкантон и на няколко места срещнах името на Тома Спространов. И аз знам твърдо че това е човек с големи заслуги за популяризацията на световната и в частност българска поп музика .Той все още е водещ на радиопредавания , поне последните две издания на Банско джазфест съм го гледал и наслаждавал на перфектната му работа. Присътвал съм на негови дискотеки в родното ми село още през седемдесетте години-водеше го един мой познат и негов съученик. Намесвам се в темата защото си спомням , но не точно кога беше , може би юли-август се появи обява за продажба на някакви лампи от потребител с никнейм ТомиТоми . Беше сложил и адрес за контакт и там се представяше като Тома Спространов . Прегледах обявите в двата раздела но не ги открих . Може би администраторите могат да ги открият по някакъв начин- колеги искаха да установим контакт с него за да пише за Балкантон и други неща.

Не мисля че е реално той, поради обявената взраст, снимката на траф на драгон и приист аудио,предполагам DJпопа си прави бъзик но поне пощата и скайпа си е кръстил на него. Абе де да знаеш.
 ей  я обявата
https://www.sandacite.com/forum/index.php?topic=8715.msg61300#msg61300


« Последна редакция: 01 Септември, 2017, 14:12:56 от Gabo »
Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |