| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Удвояване на отоплителното напрежение  (Прочетена 11398 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Активен mano

  • Администратор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1303
  • Населено място: Пазарджик
  • LZ5TA
    • manofoto
Здравейте,

искам да удвоя отоплителното напрежение на 12.6 волта и да го изправя. Няма да откажа примерна схема с елементи как става това. Мисля, че ще е нещо като онова, което правих за анодното, но с по-малки кондензатори. И по-скоро ме интересува какви стойности да са кондензаторите.

Благодаря.



Четох и за удвоител на Латур.


При него май направо излиза изправено напрежение или се лъжа ?
« Последна редакция: 05 Февруари, 2013, 11:01:06 от mano »

Активен mano

  • Администратор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1303
  • Населено място: Пазарджик
  • LZ5TA
    • manofoto
Re: Удвояване на отоплителното напрежение
« Отговор #1 -: 05 Февруари, 2013, 11:15:53 »
Реших да ползвам 1000uF / 25V и 4007 и мисля, че няма да има проблем.

Неактивен imagination

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 120
  • Населено място: Варна
Re: Удвояване на отоплителното напрежение
« Отговор #2 -: 05 Февруари, 2013, 12:09:44 »
Здравей,
с капацитет от 1000 uf  и ток 300 ma при 50 hz ще имаш пулсации от около 5 в на изхода. За какъв ток смяташ този удвоител ?
Поздрави,
Константин

Активен mano

  • Администратор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1303
  • Населено място: Пазарджик
  • LZ5TA
    • manofoto
Re: Удвояване на отоплителното напрежение
« Отговор #3 -: 05 Февруари, 2013, 13:13:20 »
Отоплителното мисля е около 4 ампера, но на мен ще ми трябва няколко милиампера. С него ще храня таймер 555 и реле на 12 волта, което ще ползвам за отложен старт на анодното напрежение.

Неактивен imagination

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 120
  • Населено място: Варна
Re: Удвояване на отоплителното напрежение
« Отговор #4 -: 05 Февруари, 2013, 18:03:22 »
Здравейте,
за такава цел би трябвало да стане. Като се замисля след изправяне (с грец) напрежението ще е около 8.4 волта. В зависимост от релето може да включи и без удвоител.
Поздрави,
Константин.

Неактивен regreed

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 453
  • Населено място: Анкх-морпорк.
  • Пустиняк и дърт темерутин
Re: Удвояване на отоплителното напрежение
« Отговор #5 -: 06 Февруари, 2013, 04:55:48 »
Доколкото си спомням 555, може да работи и на 3 волта напрежение, според мен, не му е нужно по-високо напрежение. Ако искаш, пробвай да намериш някаква друга схема за този таймер. По принцип е универсален и има доста предложения, ако разбира се не държиш конкретно на тази.
Колкото до консумацията, тя май зависи само от крайния транзистор който ще ползваш, таймерът е икономичен.
Омраз!

Активен mano

  • Администратор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1303
  • Населено място: Пазарджик
  • LZ5TA
    • manofoto
Re: Удвояване на отоплителното напрежение
« Отговор #6 -: 06 Февруари, 2013, 08:11:27 »
Взех схемата от сайта на Стоян Цонев и вече напечатих платките. Може би по-скоро заради релето, което е на 12 волта ще удвоя напрежението и ако му дойде в повече ще го стабилизирам с 7812



Неактивен Ангел Симеонов

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 818
  • Населено място: Русе
Re: Удвояване на отоплителното напрежение
« Отговор #7 -: 06 Февруари, 2013, 11:48:17 »
За тази схема можеш да ползваш безтрансформаторно захранване.Диктувам:кондензатор неелектролитен 470 нано на 400 волта,последователно диод 1N4007,анод към кондензатора,от катода ценер за 12 волта към маса,от общия край на ценера и диода вадиш + 12 волта към маса,масата е другия край на мрежата.Значи захранването е между кондензатора и маса.ГАЛВАНИЧНО НЕ Е ОТДЕЛЕНА МРЕЖАТА-БИЕ ТОК!!!!На теб не ти трябва галванично разделяне от мрежата.Успех-пробвано е много пъти. :D

Неактивен RETROTRONICS.info

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 333
  • Населено място: София
Re: Удвояване на отоплителното напрежение
« Отговор #8 -: 06 Февруари, 2013, 21:01:02 »
вече напечатих платките

По лазерно-ютиената технология ли?

Активен mano

  • Администратор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1303
  • Населено място: Пазарджик
  • LZ5TA
    • manofoto
Re: Удвояване на отоплителното напрежение
« Отговор #9 -: 06 Февруари, 2013, 21:17:51 »
По лазерно-ютиената технология ли?

Не, реших да се доверя на един човек който ги прави с някаква машинария и стават много хубави. Малко скъпо взима, но пък има добър резултат и аз съм доволен.

Неактивен RETROTRONICS.info

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 333
  • Населено място: София
Re: Удвояване на отоплителното напрежение
« Отговор #10 -: 06 Февруари, 2013, 21:50:41 »
Добре са станали  :yes:
Може ли малко повече информация - колко взима, за колко време стават, в какъв формат иска файловете, има ли миимално количество и т.н. :)

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Удвояване на отоплителното напрежение
« Отговор #11 -: 15 Февруари, 2013, 12:16:40 »
Платките най-добре стават в домашни условия с технологията с лазерен принтер, но не ютия а ламинатор. Внедрих го преди около година, много съм доволен. Струваше 60 лв ламинатора но се е изплатил вече многократно. Платките стават от раз, качеството е изумително - писта от 0.2мм не е проблем и отсъства човешкия фактор, както при метода с ютията. Описвам как става, принтира се на прозрачно фолио за шрайб проектор, поставя се върху платката и платката се прекарва през ламинатора 10тина 15 пъти след което се оставя да изстине. След това прозрачното фолио се отлепва - то почти само си пада, а върху платката остава тонера. Единственото което трябва да се направи е леко да се вдигне температурата на ламинатора - паралелно на терморелето съм свързал димер за ламБа. Повтаряемостта на резултатите е 99%. Ето последната ми платка по тая технология: http://img209.imageshack.us/img209/7444/img1353ik.jpg
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен LZ3NF

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 42
  • Населено място: Yambol
Re: Удвояване на отоплителното напрежение
« Отговор #12 -: 15 Февруари, 2013, 13:48:51 »
Дай данни за този ламинатор и кажи каква дебелина текстолит може да се ползва.Благодаря предварително ! :hi:
<< гръбно токи Icom-215 >>
---------------------------------
http://lz3nf.wordpress.com

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Удвояване на отоплителното напрежение
« Отговор #13 -: 15 Февруари, 2013, 15:09:39 »
Ами ламинатора е Сигма, нищо особено обикновен ламинатор. Използвам платки 1.5мм. Но имай предвид че ламинатора не е предвиден за такива дебелини, и единствената причина поради която успяват да преминат е това че гумените валяци са от мека гума и се сплескват. Общо взето го чакам да се счупи, защото определено не е предвиден да работи така, но засега работи. Принципно е добре да се модифицира да бъде с пружини които да притискат един към друг валяците... та това е.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен TheHungry

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 475
  • Населено място: Пловдив
Re: Удвояване на отоплителното напрежение
« Отговор #14 -: 15 Февруари, 2013, 23:50:58 »
Подсказка :

  Може да се ползва и печка от стар лазерен принтер със съответната механика:)
"I really do like SOLDERING as my programming language."  Bob Pease

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |