| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Домашен средновълнов предавател  (Прочетена 15229 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен Boian Mitov

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 39
  • Населено място: Moorpark
    • Mitov Software
Re: Домашен средновълнов предавател
« Отговор #15 -: 19 Ноември, 2016, 05:33:18 »
Привет Бояне,те тия грамофонни предавателчета са били голям хит в щатите.......някога,преди повече от половин век :) Все още могат да се намерят оригинални в Pawn shop-овете.
Привет lz2xl сигурен съм :) Аз не си падам чак толкоз по стара техника, сигурно знаеш с какво се блъскам, но много ме кефи като видя хора дето все още я ценят, и се опитват да правят интересни неща. То в днешно време е лесно. Купуваш готови модули, връзваш ги и готово, ама друго си е да правиш детекторен приемник, или както тук лампово предавателче, а пък зв големия проект за мощен предавател, да не говорим. Направо е убиец :) Желая само успех и дано да се завърши и да се уреди правната страна :)

Късмет на всички експериментатори, мераклий, и съхранители на историята на тази техника! :)

Неактивен ahedproductions

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1976
  • Населено място: София
  • LZ1SWE
    • Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
Re: Домашен средновълнов предавател
« Отговор #16 -: 19 Ноември, 2016, 08:37:51 »
Големия движи бавно, но славно, а сега работя върху магнитната версия на Вензел с лууп антена - http://www.techlib.com/electronics/amxmit.htm тук най-долу. Че с тия жични антени не става като хората. Както е писал той - "Електрическата съставна се окъсява дори от слабо проводящи предмети между предавателя и приемника". Тъй че мисля, ако тоя вариант наистина е толкова ОК, колкото твърди Чарлс, ще го документирам добре и за всички!  :drinks:
Не забравяйте - АНТЕНАТА Е ВСИЧКО!!! Сигнал се генерира по 10000 начина, а се излъчва по 3-4. Ето няколко снимки да ви раздразня въображението! Кварца е на 1МХц, класика.
61705-061707-1
61709-261711-3
61713-4
« Последна редакция: 19 Ноември, 2016, 08:43:00 от ahedproductions »
Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
www.aetherlab.org

Неактивен Кръстан

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 135
  • Населено място: Пасарел, Плевен, Копенхаген - тризвучието на географията
Re: Домашен средновълнов предавател
« Отговор #17 -: 19 Ноември, 2016, 14:08:44 »
Красота  :bravo:

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Домашен средновълнов предавател
« Отговор #18 -: 19 Ноември, 2016, 16:30:01 »
Биляне, и аз правих опити с рамковата антена от края на страницата която си посочил, даже още ми стои рамка от медни тръби метър на метър. Но не успях да го подкарам. Може би защото опитвах на 1 мегахерц а авторът препоръчва честота в горния край на обхвата. Или може би не са ми били подходящи двата кондензатора с които се вкарва в резонанс рамката и се съгласува със изхода, той препоръчва слюдени, аз нямах и пробвах с полипропилен и керамика ама все нищо. Не можах да хвана максимум на основния хармоник, като че го подкарах по едно време на втори хармоник, но не можа на 1 мегахерц да влезе в резонанс, ще се радвам да споделиш опит ако си успял да го подкараш, че и на мен ми е интересно моята версия е че кондензаторите трябва да са с много малки загуби за да не се сваля значително Q на кръга и да има амплитуда все пак а това е трудно в случая защото тока циркулиращ в рамката е няколко ампера. Иначе в момента също го карам с рамкова антена, но съдържа десетина навивки с диаметър 60 см.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен ahedproductions

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1976
  • Населено място: София
  • LZ1SWE
    • Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
Re: Домашен средновълнов предавател
« Отговор #19 -: 19 Ноември, 2016, 17:11:27 »
Сигурен, че схемата ти е работила ок?
Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
www.aetherlab.org

Неактивен ahedproductions

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1976
  • Населено място: София
  • LZ1SWE
    • Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
Re: Домашен средновълнов предавател
« Отговор #20 -: 19 Ноември, 2016, 19:40:04 »
Кажи ми друго - колко микрохенри ти беше лупа? И с какви кондери го тества, смисъл стойност?
Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
www.aetherlab.org

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Домашен средновълнов предавател
« Отговор #21 -: 19 Ноември, 2016, 19:47:15 »
Абсолютно никакви съмнения в схемата, изпълнявал съм я повече от 3 пъти в различните й конфигурации предложени в сайта, почти всички модификации съм правил на един или друг етап. Индуктивността на луупа не си спомням колко беше (мисля че не съм го мерил защото по онова време имах само уред за измерване на индуктивност на който най-ниският обхват беше 2 милихенри и при дискретност 1 микрохенри и дрейф още 5-6 микрохенри е невъзможно да измеря със задоволителна точност стойности от този порядък).
За стойностите на кондензаторите вече слабо си спомням защото цялата тази работа се разиграваше преди 3 години сигурно вече, но ги въртях около въпросните 8 нанофарада, мисля че ползвах по 4.7 нанофарада в паралел два броя и две такива двойки последователно, разбира се променях капацитета около стойността с цел да се опитам да го вкарам в резонанс но нямаше успех. Сега имам и сигналгенератор и точен измервател на индуктивност (онзи същия твоя от Ибей) така че вероятно ако отново се захвана с работата ще му намеря проблема къде е, но тогава не успях!
Ще трябва да докарам луупа и пак да се почовъркам с него да видя какво се случва. Ти кажи прави ли вече експерименти с луупа от коаксиал, как стават нещата с него?
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен ahedproductions

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1976
  • Населено място: София
  • LZ1SWE
    • Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
Re: Домашен средновълнов предавател
« Отговор #22 -: 19 Ноември, 2016, 20:08:02 »
Не, поръчал съм хубави керамици от Фарнел и ги чакам тая седмица. Стигнал съм точно до снимките както е. Моя луп е 3.15мкХн, трябва да резонира с 8нФ, т.е. ми трябват 2 по 16нФ за псоледователния делител. Като дойдат и го вържа ще споделя. Мерил ли си си изхода на генератора как е? Лупа от коаксиал ще е кат медния, само че ще е с малко по-висока индуктивност от него - и е. Е, и моя е с друга форма. Не става добре луп с много навивки, получава се голям собствен капацитет, само за приемане.
Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
www.aetherlab.org

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Домашен средновълнов предавател
« Отговор #23 -: 19 Ноември, 2016, 20:50:06 »
Да, съгласен съм че не е добре с много навивки, просто това е засега временно решение което е значително по-добре от антената „жица“. Но все още си държа на голямата медна рамка, да видим само какъв й е бил проблема.
Изхода на кой генератор питаш дали съм мерил?
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Активен styrshel

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1528
  • Населено място: Варна
Re: Домашен средновълнов предавател
« Отговор #24 -: 19 Ноември, 2016, 21:13:46 »
Не, поръчал съм хубави керамици от Фарнел и ги чакам тая седмица.
КСС (слюдено сребърни), не са ли по-добро решение? Имам много от тях! Или сребърно - слюдени!  :) :) :)

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Домашен средновълнов предавател
« Отговор #25 -: 19 Ноември, 2016, 21:14:35 »
Мисля че са най-доброто решение те!
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Активен styrshel

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1528
  • Населено място: Варна
Re: Домашен средновълнов предавател
« Отговор #26 -: 19 Ноември, 2016, 21:16:13 »
Ами защо никой не иска???

Неактивен ahedproductions

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1976
  • Населено място: София
  • LZ1SWE
    • Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
Re: Домашен средновълнов предавател
« Отговор #27 -: 19 Ноември, 2016, 21:40:44 »
Е, браво... аз платих 15 кинта преди 2 часа...  :D
Какви стойности имаш? Трябват ми 2 групи по 16 нано на мен, например 2х(3х4.7н + 1.5н + 0.33н).
Керамиците дето съм ги викнал са добри.
Не са ли КСО? Ако са сребърни плочките имат буква Б, В или Г, като последните са най-стабилни. Иначе няй-великите са КСМ!
« Последна редакция: 19 Ноември, 2016, 21:47:34 от ahedproductions »
Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
www.aetherlab.org

Активен styrshel

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1528
  • Населено място: Варна

Неактивен ahedproductions

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1976
  • Населено място: София
  • LZ1SWE
    • Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
Re: Домашен средновълнов предавател
« Отговор #29 -: 19 Ноември, 2016, 22:42:52 »
Супер са, обаче няма да ми се поберат в кутията. Ще трябват 16 броя в 2х8х2000пФ. Иначе бих си взел по 10 от всеки да имам.
http://www.sandacite.com/forum/index.php?topic=5147.msg38517#msg38517
Ако имаш ми прати! Имаш 20% отстъпка? :drinks:
Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
www.aetherlab.org

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |