| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Домашен средновълнов предавател  (Прочетена 15127 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Активен styrshel

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1526
  • Населено място: Варна
Re: Домашен средновълнов предавател
« Отговор #30 -: 19 Ноември, 2016, 23:00:12 »
ами тия не стават ли, има по няколко нанофарада:
http://www.sandacite.com/forum/index.php?topic=7931.0

Неактивен ahedproductions

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1976
  • Населено място: София
  • LZ1SWE
    • Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
Re: Домашен средновълнов предавател
« Отговор #31 -: 19 Ноември, 2016, 23:09:27 »
Самите кондери са наистина супер, сребро/слюда/херметически, обаче са големи корпусите и освен това не ми се иска да вкарвам толкова метал между крайните точки на лупа. Какви стойности имаш от тях?
Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
www.aetherlab.org

Активен styrshel

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1526
  • Населено място: Варна
Re: Домашен средновълнов предавател
« Отговор #32 -: 19 Ноември, 2016, 23:12:58 »
Не са много големи 30-40мм/30-40мм, 8-10нФ. В понеделник мога да кажа с точност

Неактивен ahedproductions

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1976
  • Населено място: София
  • LZ1SWE
    • Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
Re: Домашен средновълнов предавател
« Отговор #33 -: 19 Ноември, 2016, 23:20:13 »
Еми, що не... ако са по 8 нано, по 2 броя на страна ще дадат 8 нано капацитет в кръга. Може да ми пратиш и 4 броя, трябва всичко да се пробва!  :drinks:
Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
www.aetherlab.org

Неактивен ahedproductions

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1976
  • Населено място: София
  • LZ1SWE
    • Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
Re: Домашен средновълнов предавател
« Отговор #34 -: 24 Ноември, 2016, 21:28:04 »
 :o
Ок, малко съм озадaчен...
Керамиците - зле, около 4 волта връх до връх при резонанс! СРЕБРОТО ОТ СТЪРШЕЛА - СЪЩО ЗЛЕ, ОКОЛО 8 Vpp! Бая сме далеч от 70-тте волта при него!
Нещо тук не е наред...
Боря го активно!
Абе да не би с нашите кварцове да не можем да бутаме добре крайното? Да генерира недостатъчен сигнал осцилатора?
П.П. Наснимах всичко, описах го и писах на Чарлс Вензел. И преди съм си комуникирал с него, много е отзивчив. Дано има някаква идея!!!
« Последна редакция: 24 Ноември, 2016, 22:03:13 от ahedproductions »
Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
www.aetherlab.org

Неактивен ahedproductions

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1976
  • Населено място: София
  • LZ1SWE
    • Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
Re: Домашен средновълнов предавател
« Отговор #35 -: 24 Ноември, 2016, 22:27:09 »
61988-061990-1

Иначе модулацията е ПЕРФЕКТНА. Модулира до 100% без грижи. И не ми гледайте тънките жички между кондерите и лупа, смених ги после с дебели, се тая... Някой да има идея какво се случва?
П.П. И В ТОВА ОКАЯНО СЪСТОЯНИE С 2 ВОЛТА В КРЪГА ГАДИНКАТА СЕ ЧУВА ПРЕЗ 2 СТАИ , 3 СТЕНИ, НА БАЛКОНА ОТ ДРУГАТА СТРАНА НА БЛОКА! БРЕЙЙЙ!
« Последна редакция: 24 Ноември, 2016, 22:34:01 от ahedproductions »
Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
www.aetherlab.org

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Домашен средновълнов предавател
« Отговор #36 -: 24 Ноември, 2016, 23:36:14 »
Мдааа, уви и при теб се повтарят резултатите които аз постигнах - незадоволителни. Кварца бута добре модулатора, нищо ми няма и с керамика е добре, щом модулацията ти е линейна (а точно затова харесвам тази схема заради много линейната модулация) значи амплитудата от генератора е достатъчно голяма за да вкара схемата в чист ключов режим (в какъвто трябва да работи). То не и трябва много амплитуда от към осцилатора, един волт е предостатъчен. Мисля си че тези дросели са с некачествен нискочестотен ферит, индуктивността която трябва не е много голяма, защо не навиеш една въздушна бобина - само за пробата, пък после ще го мислим.
И друго - знаеш че резонансна в паралелен трептящ кръг е високоимпедансен, т.е. се развиват големи напрежения върху кръга и тока в контура е огромен но лесно можеш да понижиш Q фактора на въпросния кръг с паралелно съпротивление или паралелен капацитет с нисък Q. Та си мисля с каква сонда го гледаш това? Ако е 1:1 не е правилно и сигурно го товариш много, пробвай с добра сонда 10:1 с 12 пикофарада входен капацитет трябва да си по-близо до истината. Освен това тук се разчита че импеданса в контура е много нисък - медни тръби! Дали този коаксиал който ползваш е достатъчно нискоомен или има такова съпротивление че „мачка“ качествения фактор? Освен това авторът е написал не случайно че използва честоти близо до горния край на обхвата - може би това също е от значение - трудно е да вкараш в резонанс такава ниска индуктивност на толкова ниска честота, и още повече да имаш висок качествен фактор - смятай какви тоци текат в контура.
Лошото е че и аз със тръбата имах същия неуспех на 1 мегахерц, вече започвам да си мисля за съпротивление на припоя с който запоявах тръбите и т.н. Все пак пробвай го на 1.6 мегахерца от интерес, подай му там от нещо сигнал DDS от каквото и да е, може и LC осцилатор временно. Не е нужно за този модулатор дори да е синусоидално, макар че е по-добре синус. Не знам, следя с интерес темата, защото и аз оставих този проект незавършен.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен lz2lx

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 411
  • Населено място: България
Re: Домашен средновълнов предавател
« Отговор #37 -: 24 Ноември, 2016, 23:38:19 »
Попитаи го колко килоома му е входното съпротивление на волтмера. за средни вълни според мен нещо такова с по малък капацитет ...е по удачно.в смисъл лупа с по голямa относителна индуктивност допринася за по голям Q -фактор и от там по високо напрежение. успех .
« Последна редакция: 24 Ноември, 2016, 23:56:49 от lz2lx »

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Домашен средновълнов предавател
« Отговор #38 -: 25 Ноември, 2016, 10:29:30 »
И аз стъгнах до тази идея с рамка съдържаща няколко навивки, но е интересно дали ще стане с тръбата.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен ahedproductions

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1976
  • Населено място: София
  • LZ1SWE
    • Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
Re: Домашен средновълнов предавател
« Отговор #39 -: 25 Ноември, 2016, 11:05:15 »
Няколко навивки - собствен капацитет ъп. Особенно при тая площ на навивките - не мисля. Чарлс ми отговори, но за сега нищо смислено. Уточняваме моето изпълнение, че да вдене какъв може да е проблема.
Днес ще си направя един експеримент. Ще махна лупа и ще сложа трептящ кръг на СВ, с хубава бобинка и променлив кондер. Да видим колко волта ще вдигна в тоя кръг. При високо кю на бобината, трябва да е съизмеримо. А, да, и ще пробвам с феритна антена! Да видим до къде ще хвърли. Но ще навия бобините с по-дебеличък проводник, да кажем 0.5.
Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
www.aetherlab.org

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Домашен средновълнов предавател
« Отговор #40 -: 25 Ноември, 2016, 12:22:15 »
Пробвай с феритна, но е загуба на време, пробвал съм, хвърля на 3 метра макс даже и толкова май няма. То хубаво теорията по въпроса с паразитните капацитети между навивките на лууп с много навивки, ама така или иначе се постигат по-добри резултати. Но нищо, нека изчакаме и да видим какво се случва дали ще го накараш да работи тоя лууп. Не ми отговори каква сонда използваш на осцилоскопа. Това дребно на глед нещо може да окаже решаващо влияние.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен ahedproductions

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1976
  • Населено място: София
  • LZ1SWE
    • Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
Re: Домашен средновълнов предавател
« Отговор #41 -: 25 Ноември, 2016, 12:25:11 »
1:10
Има дизайни на предавателни феритни, трябва да поровя. Правеха се с повече пръчки някак...на цилиндър става...
Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
www.aetherlab.org

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Домашен средновълнов предавател
« Отговор #42 -: 25 Ноември, 2016, 12:37:50 »
Еми остава да пробваш на по-висока честота (1.5 - 1.6 мегахерца) и туковиж чудото се случи. То друго нищо не остава да не е наред, от работата си личи че всичко по транзисторната схема е точно, ако и постояннотоковите режими си излизат както му е реда, няма причини да търсим проблема другаде. Предполагам че това че на схемата е упоменато „near top of band“ не е случайно. И аз и ти го пробвахме на 1 мегахерц, и сигурно проблема е там. Имаха в Пасат едни кварцове 1.7 мега, за тестовете с осцилоскоп ще стане, по-нататък вече може да го мислиш.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен ahedproductions

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1976
  • Населено място: София
  • LZ1SWE
    • Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
Re: Домашен средновълнов предавател
« Отговор #43 -: 25 Ноември, 2016, 14:35:50 »
Не знам... няма причина да не стане и на 1МХц. Поне аз не виждам. Нека отговори човека да видим.
Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
www.aetherlab.org

Неактивен lz2lx

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 411
  • Населено място: България
Re: Домашен средновълнов предавател
« Отговор #44 -: 25 Ноември, 2016, 15:26:57 »
има начини за оптимизиране на бобина за дадена честота. не мисля че капацитета ще се отрази на системата като се има предвид отношението на кръговия спрамо междувитковия.  с феритни антени се правеха дистанционни управления на времето(отваряне на врати на гаражи) но с по- мощни транзистори.

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |