| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Домашен средновълнов предавател  (Прочетена 15195 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен styrshel

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1527
  • Населено място: Варна
Re: Домашен средновълнов предавател
« Отговор #45 -: 25 Ноември, 2016, 19:00:31 »
Абе момчета, не трябва ли за резонансен кръг с висок качествен фактор, индуктивността и капацитета да са в някакви съотношения?
Прекалено се доверявате на тоя Чарлз ли е Ханс ли е...
В  приемниците индуктивност-капацитет е в съвсем други съотношения при същия честотен диапазон.
Може би това което се получава с тази медна тръба е нормално при 1 мегахерц, при 100 мегахерца сигурно ще е много по-добре.

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Домашен средновълнов предавател
« Отговор #46 -: 25 Ноември, 2016, 21:13:47 »
Точно това мисля че е проблема, и при 1.6 мега ще е малко по-добре, при 10 мега още по-добре. Не знам, като цяло ми е малко изнасилено с този метод точно, по-добре да се направи някоя класическа предавателна антена тип рамка (има разни конструкции в нета) и да се свърже към стандартен 50 омов изход. По тоя „изчанчен“ метод май толкова.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен ahedproductions

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1976
  • Населено място: София
  • LZ1SWE
    • Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
Re: Домашен средновълнов предавател
« Отговор #47 -: 25 Ноември, 2016, 21:35:25 »
Няма нищо изчанчено в метода, попрочетете за предавателни лупове малко и ще видите, че си е напълно валиден метода. Налепих кило КСО-та, смених индуктивността в колектора с дебела 1мхН, сложих керамици паралелно на фолийните 0.1 микро и напрежението скона до 16В в-в! Всичко е въпрос на качествен фактор тук. Кръговете в приемниците служат за друго, да концентрират енергия в себе си, тук идеята е да имаме по-високо съпротивление на излъчване и реално да се предава, така че двете нямат общо.
В понеделник ще проверя на симеон при Микова дали има дебели КСО-та, ако не викам от Пентод ООД за 12 лева 4 броя (8.2н и 7.5н х 2 всеки). Тайната е не само да се докара стойността, а да е с възможно най-малък брой кондензатори.
Освен това няма как да се оспори успеха на човека, снимката от осцилоскопа му е пределно ясна.
Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
www.aetherlab.org

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Домашен средновълнов предавател
« Отговор #48 -: 26 Ноември, 2016, 11:43:13 »
Естествено, идва въпроса какви са пустите му кондензатори. И под „изчанчен“ имах предвид именно това че трудно се докарва висок Q фактор в тази конфигурация. Трябват „магически“ елементи почти. Аз пък си мислех друго - дали ако получа 8 нанофарада от паралелно свързани керамики по 100 пико NP0 примерно (евтини са и цената не е проблем) дали това няма да разтовари от към ток всеки индивидуален кондензатор и да повиши общия качествен фактор? Може би разсъждението ми не е правилно но имам чувството че 10 паралелни керамики ще имат по-добри параметри от една 10 пъти по-голяма керамика... не знам. Следя с интерес, кажи и какво ти е отговорил авторът.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен lz2lx

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 415
  • Населено място: България
Re: Домашен средновълнов предавател
« Отговор #49 -: 26 Ноември, 2016, 12:29:23 »
разкрепости се малко. при 4 (8+8)нанофарада за резонанс 1 мхз трябва да  имаш 6.33 микрохенри луп тръба. ако щеш я посребряваи няма да помогне. на тези честоти след като генератора е с определена мощност... ако целта е намаляване загубите от диелектрика на кондензаторите то тогава защо е вързан този резистор 10 к паралелно на кръга? предлагам да избегнеш разноските по кондензаторите и да приложиш автотрансформаторно съгласуване 1/2 на импеданса щото точно това се цели при даденото свързване на частите... от мене толкова ...аман от любители дето не знаят какво правят че и този ''автор''от нета...Вензел ли беше:))

Неактивен ahedproductions

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1976
  • Населено място: София
  • LZ1SWE
    • Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
Re: Домашен средновълнов предавател
« Отговор #50 -: 26 Ноември, 2016, 14:31:02 »
lz2lx:
Грешиш. Луп антената при резонанс е система с много висок качествен фактор. Резонанса е толкова остър, че честотната лента се свива и няма как да се прекара музика. За тази цел трябва да се свали КФ до под 240, което се прави с този резистор. За това и казах - прочети малко за предавателни лупове и тогава съди конструкцията. Освен това свързването няма общо с импеданси, а е капацитивен делител на напрежение. Всичко си е описано ясно на сайта. Не бих казал, че Чарлс Вензел не знае какво прави.
origo:
Не знам, и аз това мислех! В моемнта съм на грозд точно, има сума ти кондери в паралел. Признавам, по-добре е само с КСО-тата, металните КСС нещо не стана с тях добре. Ще видим Микова и Пентод, мисля, че има начин да се вдигне КФ още бая. Не е въпрос на магии, просто правилна комбинация от елементи. :)
Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
www.aetherlab.org

Неактивен lz2lx

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 415
  • Населено място: България
Re: Домашен средновълнов предавател
« Отговор #51 -: 26 Ноември, 2016, 15:03:02 »
Поначало с тези размери на тази честота е утопично да се постигне огромен Q фактор. делител на напрежение си е но служи като развързване на лупа от товара за да не може да шунтира компексното изходно съпротивление на генератора трептящия кръг. предлагам да замериш напрежението със и без резистора  а така също да опиташ различни пропорции на делителя с цел да шунтираш кръга минимално. аз лично от раз бих сложил дву виткова рамка и направил делителя автотрансформаторен . после ако се налага да шунтирам с резистор след като настроя рамката с гриддипмер.съмнявам се че автора е проектирал устроиството за къси вълни в началото и после сменил кварца и е допълнил с кондензатори.

Неактивен ahedproductions

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1976
  • Населено място: София
  • LZ1SWE
    • Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
Re: Домашен средновълнов предавател
« Отговор #52 -: 27 Ноември, 2016, 19:51:28 »
И от един от последните мейлове от Чарлс разгадаваме защо е използвал еднонавивков луп!!!
"I'm just remembering the reason I stuck with one turn in the loop is that I wanted to comply with the strictest interpretation of the FCC
rules. A multi-turn coil might be considered N times longer."

Или на БГ, федералната комуникационна комисия дава ограничение за дължината на антената+земното при LPAM предаватели (3м) и той е взел пред вид факта, че луп с повече навивки може да се счита за антена с голяма дължина, надвишаваща позволената! Ти да видиш, луди хора...
Още тая вечер намотавам 3 навивки и тествам пак!
 :drinks:
Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
www.aetherlab.org

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Домашен средновълнов предавател
« Отговор #53 -: 27 Ноември, 2016, 20:29:31 »
Със 3 навивки съм сигурен че ще станат нещата и то отлично! Може да поизпържиш и транзисторите за по-висока изходна мощност, но в повечето случаи може и да не се наложи това. Ако навивките ти са с разстояние помежду си по 1см да кажем изобщо няма защо да се притесняваш от паразитни капацитети. Основната причина поради която не се използват често многонавивкови рамкови антени за предаване до колкото знам е че лесно се разстройват от честотата и това може да доведе до повреда на крайното стъпало на радиостанцията. В твоя случай няма риск от повреда в какъвто и да било режим така че това не е толкова съществено. А иначе еднонавивков лууп ще стане, но ако намериш методика за изчисление и го сметнеш за честота 1 мегахерц ще видиш че размера няма да е този а доста по-голям.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен ahedproductions

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1976
  • Населено място: София
  • LZ1SWE
    • Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
Re: Домашен средновълнов предавател
« Отговор #54 -: 27 Ноември, 2016, 22:09:22 »
МАЛИИИ!!!  :D
Хващам като луд да променям лупа, навивам и меря, изкарвам 23.6 микро с 3 навивки 3х0.75 мрежов, смятам 1 нано за резонанс (я па ти!!!), слагам 2 броя по 2 от слюдата и пускам! История в картинки:

62250-062252-1
Кабели и кондери, вързан е един променлив за донастройка, като гледам съм сбъркал някъде 70-90 пико, хубаво!

62254-262256-3
Носещата е на 20 волта този път! Оттеглям резонанса, за да модулирам. Гладко и звучно, 20Вв-в в пиковете.

62258-462260-5
Като вдигна още към резонанса напрежението става твърде високо за този клас драйвер, както е писал Чарлс, и се започва кривеж. Дясната снимка е на пика на резонанса, но ми трепка осцилоскопа - толкоз, става ясно.

62262-662264-7
Реших да вдигна захранващото до 40 волта да видим какво ще стане! Резултат - 33 волта в-в и топъл изходен транзистор. Не се задържах дълго на това напрежение, просто пробвах.

И на 20 волта В-В сигнала из апартамента е ЖЕЛЕЗЕН. Сега ще си пусна музика и ще се разходя с радиото да видим как звучи и дали ще се налага да смъквам КФ, но като гледам тия 20 волта в кръга - надали!
Ще пиша пак!
 :drinks:
Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
www.aetherlab.org

Неактивен ahedproductions

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1976
  • Населено място: София
  • LZ1SWE
    • Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
Re: Домашен средновълнов предавател
« Отговор #55 -: 28 Ноември, 2016, 00:14:33 »
Получих още един мейл, давам превод:
"Трябва ти шунтовия резистор, за да можеш да настроиш до пик в резонанса без да криви. Той прави лупа по-нечуствителен. Изглежда, че при теб изхода ограничава по рано по някаква причина. Провери дали колектора на долния транзистор седи някъде на 4.5 волта и всяка от базите е на горе-долу същото нарежение. Можеш да спреш осцилатора, за да си сигурен че схемата е балансирана - просто окъси базата към земя. Сякаш напреженията при теб са над 5 волта и това ограничава колко може да се размахва колектора. Ако искаш да увеличиш мощността може да захраниш с 40 волта и да увеличиш 10 килоомовите резистори на 18 килоома, за да подържаш базите под 5 волта. Това ще позволи колектора на изходния да се размахва по на високо без да се стига до ограничаване. Също така измери всички постоянни напрежения на колекторите при спрян осцилатор."
Сега се усещам, че един път не съм измерил по схемата преднапреженията и колекторите. Пнякога имам чуство, че не се занимавам с това от 20 години, а от 2 месеца... :blush:
Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
www.aetherlab.org

Неактивен ahedproductions

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1976
  • Населено място: София
  • LZ1SWE
    • Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
Re: Домашен средновълнов предавател
« Отговор #56 -: 28 Ноември, 2016, 01:14:07 »
Измерих всичко. Няма как базите да са на под 5 волта с 10К към +! Сложих още по 3.3к и сега базите са на 4.7В, както си трябва. Има някаква ВЧ генерация в близост до резонанса... сега я бистрим.
Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
www.aetherlab.org

Неактивен ahedproductions

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1976
  • Населено място: София
  • LZ1SWE
    • Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
Re: Домашен средновълнов предавател
« Отговор #57 -: 28 Ноември, 2016, 01:33:01 »
31.1Вв-в под резонанса! СТАНА! Дизайна работи. Сондата ми ме предаде!!! Утре си купувам нова, че съм бесен...  :hi:
Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
www.aetherlab.org

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Домашен средновълнов предавател
« Отговор #58 -: 28 Ноември, 2016, 12:43:29 »
Мдаа, отлични резултати, вижда се колко е висока линейността на модулацията! Може и да се наложи да свалиш малко качествения фактор за да не се стига до ограничение при точна настройка на резонанс (ако това става в момента) или пък да вдигнеш захранването със съответната промяна на режимите за придобиване на по-голям динамичен диапазон, ако имаш желание за по-голяма мощност но едва ли ще ти е необходима по-голяма, сигурен съм че и така ще е достатъчно силен сигнала из целия апартамент. Чакам отзиви от за качество на приемания сигнал с различни приемници батерийни и с мрежово захранване, както и колко чист е сигнала в целия апартамент, появяват ли се брумове на някои места (ел инсталации, интернет кабели и т.н.) И аз ще разформировам медната тръба и ще направя един тринавивков лууп.
P.S. Ако имаш проблеми с подгенериране от време на време може да увеличиш стойността на кондензатора колектор - база на крайния транзистор, а ако нямаш изобщо такъв да сложиш.
« Последна редакция: 28 Ноември, 2016, 13:21:01 от origo »
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен rolling_heads

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1897
  • Населено място: Пловдив
Re: Домашен средновълнов предавател
« Отговор #59 -: 28 Ноември, 2016, 21:52:46 »
Следя темата с интерес.
Надявам се като се избистри концепцията да ми помогнете и аз да си направя такава антена за моето предавателче, което е по същата схема.
Предполагам, че са важни размерите и материала?

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |