| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Домашен средновълнов предавател  (Прочетена 15104 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен ahedproductions

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1976
  • Населено място: София
  • LZ1SWE
    • Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
Re: Домашен средновълнов предавател
« Отговор #60 -: 28 Ноември, 2016, 23:54:35 »
Ако е по същата схема, как вече не е с такава антена? Или ти си направил варианта с жична? Че има някои разлики по схемите.
Иначе антената си е бобината на трептящия кръг. Не е толкова важен размера, по-големичка - по-добре. 4 летвички и си готов с рамката. Важно е проводника да е многожилен и по-дебелчък, варианта с инсталационния 3х0.75мм2 си е идеален, евтин е. Изолациите дават необходмо отстояние между навивките и всичко става стегнато и прибрано. Определено ще имаш нужда от 2 неща, за да стане предавателя добре - L/C метър, за да си измериш индуктивността на твоя луп и да сметнеш колко капацитет ще е нужен за резонанс на твоята честота, и да подбереш кондензатори, че дори "точните" с малките проценти не са хич точни и, разбира се, осцилоскоп със сонда 1:10. Егати изречението написах...  :D Останалото е относително лесно. Един НЧ генератор пък ще ти позволи да видиш как модулира, но не е задължително, може и от компа да пусне аудио, има супер програмки. Всички чаркове са в Комет. Никакви екзотики, сумарно 3-4 лева. Само че трябват слюдени кондери. Ще се намерят. ;)
Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
www.aetherlab.org

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Домашен средновълнов предавател
« Отговор #61 -: 29 Ноември, 2016, 11:05:19 »
Да има някои разлики в схемите спрямо тази за антена „жица“ но не са съществени, могат да се направят без проблем на платката, трябва да се сменят няколко резистора и да се добави колекторен дросел на мястото на автотрансформатора. Останалото е ясно но наистина ти трябват уредите които Билян описа, не че иначе няма да стане, но поне сонда 10:1 си трябва.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен rolling_heads

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1896
  • Населено място: Пловдив
Re: Домашен средновълнов предавател
« Отговор #62 -: 29 Ноември, 2016, 15:48:14 »
Само L метър нямам, но май е време да си купя.
Ще разгледам ебея за нещо до 10 лева

Неактивен lz2lx

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 404
  • Населено място: България
Re: Домашен средновълнов предавател
« Отговор #63 -: 29 Ноември, 2016, 20:03:57 »
ahedproductions,
я сложи за проба керамики по 2 нф да видим пада ли амплитудата...?

Неактивен ahedproductions

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1976
  • Населено място: София
  • LZ1SWE
    • Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
Re: Домашен средновълнов предавател
« Отговор #64 -: 29 Ноември, 2016, 20:41:00 »
Да, и аз това си пмислих да пробам. Обаче дори да няма толкоз затихване, определено температурната стабилност ще иде по дяволите. КСО-то е стоманено. Керамиките мръдваха зверски само като духнех в тях...  :negative:
Утре ще тествам, обаче на първо място е ШИМ модулатра с 10 ватовото стъпало - взех му драйвер, че го опуших това проклето 2110 без да искам... точно за 1 наносекунда умира от обръщане на захранването или ако излезнеш от максималните граници. Утре го сменям и искам да измеря нови филтър дали блокира честотата на ШИМ генератора и колко дБ е надолу. И после ще сложа две керамики на лупера да видим как ще се държат и ще докладвам.
Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
www.aetherlab.org

Неактивен ahedproductions

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1976
  • Населено място: София
  • LZ1SWE
    • Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
Re: Домашен средновълнов предавател
« Отговор #65 -: 29 Ноември, 2016, 20:41:33 »
Само L метър нямам, но май е време да си купя.
Ще разгледам ебея за нещо до 10 лева
Малко ми се струват... защо не си вземеш като моя? Идеално си върши работата а и мери малки стойности добре.
« Последна редакция: 29 Ноември, 2016, 21:00:38 от ahedproductions »
Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
www.aetherlab.org

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Домашен средновълнов предавател
« Отговор #66 -: 29 Ноември, 2016, 21:34:46 »
Вярно е че твоя е добър, и аз имам такъв, обаче да те попитам имаш ли проблем при теб при нулиране в обхват за измерване на капацитет? Аз натискам по 5-6 пъти бутончето докато ми го закове на 0 - 0.4 пико. Иначе някои от циклите на нулиране изкарва глупости по неизвестни на мен причини. Дори понякога по 1 нанофарад изкарва непосредствено след нулиране, но най-често между 1 и 0 пико. Бутончето ли не е наред или какво не знам. И другото е безкрайния температурен дрейф, просто си го нулирам на 1-2 минути иначе не става бяга с по някой друг пикофарад на час независимо колко дълго стои включен.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен lz1tka

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 596
  • Населено място: Костинброд
Re: Домашен средновълнов предавател
« Отговор #67 -: 29 Ноември, 2016, 21:37:18 »
Може и да е писано по въпроса,но не съм го видял.До колкото разбирам все още някъде из България се хващат емисии на средни вълни.При нас в Делиормана на средните е пълно радиомълчание.Това обезмисля ремонта  на  старите радиоприемничета.Въпроса ми е ,може ли да се изработи в домашни условия някакъв малък предавател .Да взима някоя УКВ станция и да я преобразува в СВ с много малка мощност.Колкото като направиш нещо старо лампово поне да му чуеш гласа.
Да се намеся по темата за средните и дълги вълни.Радиостанцията в Костинброд всеки божи ден излъчка около 7 емиси на чужди езици.Мощноста е от порядъка на 100 киловата по моя преценка.На мойто питане за честотите и времето на емисиите отговор "фирмена тайна".От наблюдения:подгряване на лампите след 17.45ч и излъчване от 18.00 понякога се измества.Излъчват се основно арабски и английски станции.Познавам винаги по свиренето на тонколонките на компютъра :).Дори понякога се вкарват смущения в 144 и 430 мгх диапазон.СВ то тотално отказва но радиолюбителските на 28 работят.
73!

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |