| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Замяна на селенов блок с диоди.  (Прочетена 4727 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3520
  • Населено място: Варна
Замяна на селенов блок с диоди.
« -: 02 Декември, 2016, 18:55:15 »
В един руски сайт видях нещо интересно,замяна на селенов блок с диоди.Платката е фабрично направена и серийно произвеждана ориентировъчно през края на 70-те,началото на 80-те години на миналия век.
http://offtop.ru/dustyattic/v1_720390_25_.php

Неактивен rkounev

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 542
  • Населено място: София
Re: Замяна на селенов блок с диоди.
« Отговор #1 -: 02 Декември, 2016, 23:09:26 »
Често съм си мислил за такава платка,за да реша кардинално проблема със селените.
Струва ме се ,че баластното съпротивление е изведено извън платката. Това ,което е на снимката е много малко по мощност за да изпълнява ролята на баластно.

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Замяна на селенов блок с диоди.
« Отговор #2 -: 02 Декември, 2016, 23:54:39 »
Аз също съм го мислил, не е нужна и платка може да се разглоби оригиналния селенов изправител и в корпуса му да се вкарат диоди + 4 резистора по 2 вата по един последователно на всеки диод. Мощността ще се разсейва лесно като е разпределена на 4 резистора а освен това 4 отделни резистора лесно се събиат в корпуса на стария селен. Но си мисля че селенови изправители все още се намират и не е необходимо да се стига до такива мерки. Още си слушам моя Акорд 104 със селеновия изправител и защо да го сменям като си работи добре?
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен rkounev

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 542
  • Населено място: София
Re: Замяна на селенов блок с диоди.
« Отговор #3 -: 03 Декември, 2016, 00:03:16 »
Имам няколко радиоапарата,които са за селен.Пробвах и варианта с изпърбушения селен-но ми се струва непрофесионално да тъпча диоди и резистори в кутийката на селена.

Неактивен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3520
  • Населено място: Варна
Re: Замяна на селенов блок с диоди.
« Отговор #4 -: 03 Декември, 2016, 16:43:31 »
Не става дума за смяна на работещи селенови блокове с диодни еквиваленти.Нито за маскиране на нови диоди в селенов пакет,тази платка е фабрично направена и до колкото е ясно е слагана в Ригонда или аналогичен приемник серийно в заводски условия.Вероятно тогава са имали някаъв проблем с качеството или доставката на ABC-80-260M в големи количества щом са минали на диоден вариант на изправителя.Просто споделям нещо което рядко се среща.

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Замяна на селенов блок с диоди.
« Отговор #5 -: 03 Декември, 2016, 17:35:10 »
Да, разбира се, интересна рядкост е.
А по отношението на тъпкането на диоди и резистори в корпуса на стария изправител - не виждам нищо непрофесионално. Това е реставрация и ако имаме желание да запазим автентичността на вида на монтажа трябва да се правят такива неща. Кажи какъв модел са изправителите които ти трябват, мисля че все още се намират лесно чисто нови незапоявани.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3520
  • Населено място: Варна
Re: Замяна на селенов блок с диоди.
« Отговор #6 -: 03 Декември, 2016, 18:56:35 »
Такова нещо аз за пръв път виждам,немците са сменяли вакумен диод със селен има такива модели от 50-те и 60-те.Аз вече не търся нищо,имам една кутия 80 и 120 милиамперови селенови блокове.Преди време спасих от боклука кутия за обувки пълна със селенови блокове.

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Замяна на селенов блок с диоди.
« Отговор #7 -: 03 Декември, 2016, 19:34:21 »
Да, въпроса беше към rkounev
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен ditronix

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 421
  • Населено място: Провадия
Re: Замяна на селенов блок с диоди.
« Отговор #8 -: 03 Декември, 2016, 21:56:19 »
И аз на времето серийно ги произвеждах подобни платки- точно по размера на селеновия пакет, с Д226Б че друго нямаше на пангара. ;) И повече не ги виждах радиоапаратите да ми дойдат на гости.
DRL  модули за всички видове автомобили!

Неактивен радиото

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 754
  • Населено място: Лом
Re: Замяна на селенов блок с диоди.
« Отговор #9 -: 03 Декември, 2016, 22:18:41 »
И аз на времето серийно ги произвеждах подобни платки- точно по размера на селеновия пакет, с Д226Б че друго нямаше на пангара. ;) И повече не ги виждах радиоапаратите да ми дойдат на гости.
Чудно ми е , защо изобщо ги слагаха тия селенови  пакети ? Дефектираха често , и ставаха причина за смяна на мрежов . Като подправят предпазителя,  де. Диодите. Д226 и д7ж , си бяха съвсем добри за тая цел . По късно и на телевизорите , пак ги правеха със  селени - едни черни..

Неактивен ditronix

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 421
  • Населено място: Провадия
Re: Замяна на селенов блок с диоди.
« Отговор #10 -: 04 Декември, 2016, 09:42:32 »
Ами това е имало, след лампите първите полупроводникови диоди-масови- са били селенови. Били са все пак по-добри от лампите- няма отопление, няма температури високи, но пък самият материал старее бързо и не понася изцепки. После беше германият, докато дойде силицият.... Нещата си вървят напред и толкова.
DRL  модули за всички видове автомобили!

Неактивен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3520
  • Населено място: Варна
Re: Замяна на селенов блок с диоди.
« Отговор #11 -: 04 Декември, 2016, 11:01:20 »
През 50-те е било постижение да направиш свестен и дълготраен полупроводников диод.Селените са издържали повече от кенотроните,имали са сравнително голямо вътрешно съпротивление в права посока и са били по близо до кенотроните в сравнение с полупроводниковите диоди.Да направиш сравнително високоволтов пакет за около 250-300 не е било сложно.

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |