| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Сдобих се с Опера 3 :)  (Прочетена 19182 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен FAMICOM_87

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 964
  • Населено място: София
Сдобих се с Опера 3 :)
« -: 22 Септември, 2016, 02:37:40 »
Здравейте, сдобих се преди извесно време с една Оперка и я изчистих.
Има като цяло доста запазен вид с изключение на няколко драскотини по лака и малко отчупено от решетката за говорителя както и изтърбушен такъв .(случи се докато се опитвах да о развия, отплесна ми се отвертката) :(
Образат също е леко "люшнат" на една страна иначе е със доста задоволително качество, нищо, че не може да се докара контраст като хората.
Направил съм видео и снимки :)

Имам няколко запитвания :
Как да подкарам звук и да оправя образа, да не е наклонен, и евентуално да увелича контраста?
И има ли лесно и бързо решение за драскотините без махане изцяло старият лак и лакиране на ново.
Ще снимам и от вътре ако имате желание да видите как съм го изчистил :)

Неактивен paulwhite

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 0
  • Населено място: Търново
Re: Сдобих се с Опера 3 :)
« Отговор #1 -: 22 Септември, 2016, 10:41:51 »
Поздравления!
Изглежда леко ти е завъртяна отклонителната система. Разхлаби я и я нагласи.
Драскотините ги намажи с ленено масло.

Неактивен radio-hobi

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1055
  • Населено място: София
Re: Сдобих се с Опера 3 :)
« Отговор #2 -: 22 Септември, 2016, 14:38:17 »
Супер е Операта !  Снимай я и вътре да й се порадваме .  :)

Неактивен FAMICOM_87

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 964
  • Населено място: София
Re: Сдобих се с Опера 3 :)
« Отговор #3 -: 22 Септември, 2016, 15:16:49 »
Благодаря , от къде да намеря ленено масло и как точно да наглася отклонителната система?
Ще снимам и от вътре :) тамън ще ми кажете какво точно да направя  :hi:

dakata.radio

  • Гост
Re: Сдобих се с Опера 3 :)
« Отговор #4 -: 22 Септември, 2016, 23:19:45 »
Браво! Телевизорът изглежда страхотно! Щом премахнеш драскотините по кутията, тогава ще си без грешка. Аз лично мисля, че ще е по-добре, ако я изшкуриш и лакираш наново, но по принцип ти си знаеш. Относно контраста - поразръчкай врътките на телевизора и може да се пооправи. Я кажи как изкара картина, че ми е интересно. :)

dakata.radio

  • Гост
Re: Сдобих се с Опера 3 :)
« Отговор #5 -: 22 Септември, 2016, 23:36:19 »
(...) малко отчупено от решетката за говорителя както и изтърбушен такъв (случи се докато се опитвах да я развия, отплесна ми се отвертката). (...)

Преди имах една решетка от "Опера", но за жалост я затрих някъде. :mad:

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Сдобих се с Опера 3 :)
« Отговор #6 -: 22 Септември, 2016, 23:43:25 »
Картина е изкарал на първо място с изправен телевизор дака, по нататък другите подробности. Вижда се че подава сигнал от вградения метров модулатор в конзола Нинтендо.
Отклонителната система се държи за шийката на кинескопа с една кръгла скоба. Разхлаби я така че отклонителната система да може да се върти свободно и както телевизора работи внимателно завърти отклонителната система около оста й да постигане на хоризонтален образ. После стегни отново скобата (не прекалявай със стягането). Само нека се намесят по-започнатите от мен дали това извъртане на образа не може да се получи и от разбутан йонен уловител? Защото съм чувал че ако той се разбута може да се съкрати доста живота на кинескопа и ако е от него е добре той да се намести.
Звук ще изкараш като пренастроиш един метров модулатор да излъчва звука на 6.5мегахерца а не 5.5. Не те съветвам да монтираш в ТВ приставки звук или да пренастройваш неговия канал за звука, но все пак това е лично твое решение.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен FAMICOM_87

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 964
  • Населено място: София
Re: Сдобих се с Опера 3 :)
« Отговор #7 -: 23 Септември, 2016, 12:19:04 »
dakata.radio, благодаря за идеите , но но ми се жули и лакира на ново защото фабричният лак е много запазен не е напукан, не ми се ще само за няколко драскотини на ново, а и няма да успея така добре да го лакирам .
Врътките ги смазах с рециново масло , те не се отварят затова със спринцовла капнах там където илиза оста от самата връцка и едвам едвам влезна и има малко подобрение.
А колкото до картината, ами конзолата си има RF модулатор с ключе отзад (канал-3 канал-4) телевизорът успява да улови канал 4, канал 3 лови ама между 2 позиции на врътката тоест не може да извадя картина ако не го напъвам без да е щракнал. Така,че всяка конзола която има такова ключе става. Успях да подкарам също така PONG конзола швабска, супер нинтендо и нинтендо 64 :)) (първото беше N64 което успях да подкарам хахах) Куриозът е че атари 2600 конзолите дето имам са с ключета (канал-1 канал-2) и съответно не мога да ги подкарам  :D

Origo,  благодаря за помоща пращам снимки , да ми покажете какво точно да направя, ако може да го обясниш малко по като за прост човек, че да разбера кво точно да сторя  :blush:
на снимките се вижда и един кондензатор където едното му краче виси във въздуха, така го заварих, какво да го правя (този дето е най ляво на снимката на, която се виждя целият въздушен монтаж)?

 :flag_of_truce:





Неактивен didov

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 592
  • Населено място: Попово
Re: Сдобих се с Опера 3 :)
« Отговор #8 -: 23 Септември, 2016, 13:32:27 »
За отклонителната система, разхлабваш ето този болт. Хващаш с ръка корпуса на системата, и по посока на часовниковата стрелка завърташ съвсем бавно и малко. После стягаш болта, но не много. Има вероятност да са се скъсали вътрешните връзки, които държат феритите. Но първо пробвай с завъртане на системата. Йонния уловител, другата скоба по назад не я пипай.


Неактивен FAMICOM_87

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 964
  • Населено място: София
Re: Сдобих се с Опера 3 :)
« Отговор #9 -: 23 Септември, 2016, 14:12:33 »
много ви благодаря, момчета :) идеално стана !
Ето и снимка прилагам, сега остана само да видим как точно да го накарам да извади и звук :)

Неактивен FAMICOM_87

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 964
  • Населено място: София
Re: Сдобих се с Опера 3 :)
« Отговор #10 -: 23 Септември, 2016, 14:38:36 »
токущо снимах и материал как лови радио  :lol:

http://www.vbox7.com/play:464404db32

:help:  8) :master2:
« Последна редакция: 23 Септември, 2016, 14:50:38 от FAMICOM_87 »

Активен Radko

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 349
  • Населено място: София
Re: Сдобих се с Опера 3 :)
« Отговор #11 -: 23 Септември, 2016, 16:08:32 »
Относно контраста: На Оперите регулаторите за яркост и контраст се задвижват с корда чрез палците под регулатора за звук и тон - контрастът, и под превключвателя на каналите и фината настройка - яркостта. Често се случва тази корда да се скъса и съответния регулатор да не действа. Ако при въртене на палеца за контраст няма промяна в изображението, то вероятно да е скъсана кордата му. Тогава може на ръка отдолу да се завърти съответния потенциометър и да се установи максимален контраст и така да работи.
И един съвет - винаги върти каналния ключ само по посока на часовата стрелка - иначе рискуваш да счупиш някоя пластина на реглетите.

Неактивен FAMICOM_87

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 964
  • Населено място: София
Re: Сдобих се с Опера 3 :)
« Отговор #12 -: 23 Септември, 2016, 17:31:26 »
Radko, благодаря за съвета ще въртя само по часовниковата стрелка :) иначе кордите са съвсем наред, контраста и яркостта са ми до край, просто се чудех дали е възможно да се подобри още, и фокуса ми е до край , но сигурно това си въсможностите на този екран :)
« Последна редакция: 23 Септември, 2016, 17:37:47 от FAMICOM_87 »

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Сдобих се с Опера 3 :)
« Отговор #13 -: 23 Септември, 2016, 20:41:03 »
Просто вероятно е тръгнал вече кинескопа. Може да се барне малко ускоряващото напрежение (не се сещам кой тример беше) и да се увеличи яркостта. За контраста може да видиш дали видеоусилвателя е в ред, но може и проблема да е пак в кинескопа. Гледам че кондензаторите са оригиналните хартиени - чудя се как работи все още с тях. Имай едно на ум че ще трябва смяна рано или късно. Откачения кондензатор мисля че беше филтриращ за някакво постоянно напрежение - вероятно е пробил или силно утечен и увлича напрежението и затова е откачен, срещал съм и друг път там в тоя район на шасито откачен кондензатор, не е фатален попринцип и затова си позволяват да го оставят така, естествено аз те съветвам да го подмениш. Ще попрегледам по схемата тези дни да видя дали ще го идентифицирам кой е. Кажи междувременно с каква стойонст и за какво напрежение е.
За звука - няма да ти е лесно да постигнеш това което искаш - и двата варианта са трудни - пренастройка на вградения в конзолата модулатор (едва ли ще искаш да бъзикаш конзолата) и монтажа на приставка звук в лампов телевизор също е по-трудно заради липсата на подходящо захранващо напрежение за нея в телевизора.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен радиото

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 754
  • Населено място: Лом
Re: Сдобих се с Опера 3 :)
« Отговор #14 -: 23 Септември, 2016, 20:58:12 »
много ви благодаря, момчета :) идеално стана !
Ето и снимка прилагам, сега остана само да видим как точно да го накарам да извади и звук :)
Операта е перфектна . Много благи ''снежинки'' прави . За звука  Сложи си едно адаптерче за 10-  на волта , слагай приставката за 5, 5 мхц , и това е .

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |