| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Избор на радио тунер  (Прочетена 5287 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен bluelemon

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 315
  • Населено място: Пловдив
Re: Избор на радио тунер
« Отговор #15 -: 15 Декември, 2019, 14:33:52 »
Благодаря! Намерих си антената с усивател и ще я пробвам да видим какво ще се получи. Сетих се че преди години бях абонат на булсат и на покрива имам сателитната чиния. Аз съм на последен етаж. Кабела от чинията влиза точно до тунера. Въпроса ми е мога ли да ползвам същия кабел и примерно на покрива да боцна една ей такава антена https://vikiwat.com/antena-fm-ant-fm11-kn.html че и цената и е добра. Пише само че трябва преобразувател ама гледам и те са стотинки.  :drinks:
origo варианта с дипола е супер, обаче бая големичка става антената, а и трябва да и търся място. Не съм я отписал още като вариант, но ако става с по горната антена ще бъде бързо и лесно.

П.С. Забравих да питам. В АМ обхвата нещо читаво хваща ли се?
« Последна редакция: 15 Декември, 2019, 14:40:58 от bluelemon »
Mithrandir

Неактивен Radio208

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 510
  • Населено място: Пазарджик
Re: Избор на радио тунер
« Отговор #16 -: 15 Декември, 2019, 18:36:32 »
Въпроса ми е мога ли да ползвам същия кабел и примерно на покрива да боцна една ей такава антена https://vikiwat.com/antena-fm-ant-fm11-kn.html че и цената и е добра. Пише само че трябва преобразувател ама гледам и те са стотинки.  :drinks:
В АМ обхвата нещо читаво хваща ли се?
При монтаж на покрив,антената от Викиват е напълно достатъчна за приемане на радиостанциите, които излъчват за района на Пловдив. Няма нужда от усилватели.
С качествен тунер няма да има никакви проблеми.
На АМ има много смущения и може да се каже, че няма почти нищо интересно за слушане, освен от радиолюбителска гледна точка.

Неактивен bluelemon

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 315
  • Населено място: Пловдив
Re: Избор на радио тунер
« Отговор #17 -: 15 Декември, 2019, 18:49:16 »
 :hi:
Mithrandir

Активен dinev66

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 453
  • Населено място: Пловдив
Re: Избор на радио тунер
« Отговор #18 -: 15 Декември, 2019, 19:01:21 »
Многоелементната антена има насочена диаграма. За Пловдив не е особено удачна, че излъчването е от няколко локации:  РРТС Здравец, Белащица, Младежки хълм. Аз си слушам с мн. добро качество с парче жица висяща от прозореца на 11 ет (16 етажен блок до панаира) или с антената за АМ, без дори да правя някакво съгласуване. искам да кажа, че сигналът е с достатъчна сила за моите лампови 70 годишни апарати. С по-добрите приемам добре, т.е. съвсем нормално за слушане предаватели от Пазарджик, вр. Ботев и Асеновград, а с не-добро качество приемам и от Карлово, Панагюрище, Хасково, Снежанка (Студенец) Насочената антена ще ти даде голяма разлика в сигнала от различните посоки на излъчване. В този смисъл тази антена от Викиват ми хареса като идея - тя е също сгънат дипол с диаграма на приемане на 360 град., и впредвид цената и си струва да се опита. Кабелът от сателита можеш да ползваш, ако разбира се е читав и не е дърт и нацъвкан. Сугласувай антената с фидера. На АМ няма какво да слушаш качествено, а за да чуеш изобщо някоя станция освен смущения са нужни специални мерки, за което има подробни теми във форума. Зависи и колко е висок блока ти - не си  написал.

Неактивен радиото

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 754
  • Населено място: Лом
Re: Избор на радио тунер
« Отговор #19 -: 15 Декември, 2019, 19:37:41 »
Ползвам отворен дипол , с дължина на двете рамена , по 60 см ., и симетричен кабел .
Всичко хващам , което може да се хване в моя район . Включително и 5 сръбски станций.
Насочената антена , , за мен е неудачна . Дава предимство на 2-3 предавателя , а останалите почти изчезват .  :hi:

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Избор на радио тунер
« Отговор #20 -: 15 Декември, 2019, 19:53:49 »
Да! Антената от Викиват е идеална! Не съм я пробвал, но трябва да е добре! Съгласуването с кабела е задължително! Може пак да стане с U-коляно оразмерено правилно, а не е изключено антената да има в комплекта и балун трансформатор за съгласуване.
Приемането с кабела за сателитна ще стане, в случай, че не е повреден. Диелектрика между централно жило и оплетка трябва да е разпенен. При измерване с отворен край с омметър на обхват 200 мегаома не трябва да показва утечка. Ако не - нов кабел.
Приема с метър кабел провесен може и да е добре за лампови моно приемници, но за стерео прием с достатъчн за Hi-Fi качество според мен си трябва истинска антена. Поне в София в Дружа е така. Ако няма да слушаш само БНР естествено, там мощността компенсира нуждата от читава антена.
За насочена антена не съм говорил никога. Вертикално разположен дипол също приема от 360 градуса. Тази от Викиват не съм сигурен с каква поляризация приема когато е хоризонтална, и какво ще стане ако я монтираш вертикално! Не забравяйте поляризацията на повечето станции в София е вертикална, сигурен съм, че и в Пловдив е така, а неправилно ориентирана според поляризацията антена може да доведе до над 50% по-слаб сигнал. Успех!
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен bluelemon

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 315
  • Населено място: Пловдив
Re: Избор на радио тунер
« Отговор #21 -: 16 Декември, 2019, 15:11:08 »
Оказа се че тази антена от викиват принципно си има балун, който се монтира в пластмасовата кутиика, но го нямат никъде наличен. Има само антената. Викиватците изведнъж вдигнаха и цената.  :) Тука разни приятели като разбраха за моето радио увлечение и взеха да вадят едни антени от мазета и тавани.  :yes: Въпроса е с някаква стара ТВ антена без преработка мога ли да хвана добър сигнал? В крайна сметка мога и да я преработя. Ако имате читава схема на такава антена мога да пробвам. Ето една снимка на едната която мога да взема.

П.С. В крайна сметка мога да си поиграя. Тунера светне ли в зелено стерео сигнала значи съм в играта :)
« Последна редакция: 16 Декември, 2019, 15:38:33 от bluelemon »
Mithrandir

Неактивен veso74

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 339
  • Населено място: Силистра
  • LZ2WSG
Re: Избор на радио тунер
« Отговор #22 -: 16 Декември, 2019, 16:16:39 »
... Въпроса е с някаква стара ТВ антена без преработка мога ли да хвана добър сигнал? ...
Да, едни големи 5-елем. Яги-та за 5-ти канал (93,25-99,75), използвани за приемане на TV в Шуменски регион. Параметрите им са точно за 88-108 MHz, дори само сгънатия вибратор да вземеш от там. Около 1,50 m е.

Неактивен Radio208

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 510
  • Населено място: Пазарджик
Re: Избор на радио тунер
« Отговор #23 -: 16 Декември, 2019, 20:36:31 »
Най-елементарната за изработка FM-антена е отворен дипол с две алуминиеви тръбички с диаметър около 10мм и дължина по 75см.
http://lz4ny.eu/dipol-calculator/

   
« Последна редакция: 16 Декември, 2019, 20:51:00 от Radio208 »

Неактивен slavi

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1201
  • Населено място: Ботевград
Re: Избор на радио тунер
« Отговор #24 -: 16 Декември, 2019, 22:09:37 »
И аз да кажа. Повече от 10 години ползвам дипол като на Радио208 закован вертикално към стената (зад пердето) гледаща към мижавия ретранслатор на Правец, отстоящ въздушно на 7-8 км. И нямам проблеми. Две ал. тръбички хванати към суха чамова летвичка, 3-4 метра коаксилен кабел и това е...
0888981645, 072365106

Неактивен bluelemon

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 315
  • Населено място: Пловдив
Re: Избор на радио тунер
« Отговор #25 -: 17 Декември, 2019, 09:13:01 »
Да, това изглежда много лесен вариант. Мога да взема две такива тръбички от стара антена. Единственото което ме притеснява е понеже ще е напокрива, там ми е най-удобно, няма ли опасност при гръмотевични бури да стане греда?  :master2:
Mithrandir

Неактивен veso74

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 339
  • Населено място: Силистра
  • LZ2WSG
Re: Избор на радио тунер
« Отговор #26 -: 17 Декември, 2019, 10:36:46 »
При пряко попадение нямаш спасение.

За статика: затвореният вибратор е закъсен, отвореният - не. При използване на съгласуване/симетриране с феритен балун, имаш доп. закъсяване и от него. И добрата част е, че най-вероятно входът на тунера ти се предава трансформаторно или автотрансформаторно от антенното грездо към първия RF-усилател. (Може да провериш това с омметър).

По-скоро съм имал проблеми с изравнителни токове по оплетката при ел. инсталация в "земно/нула" на етажа и "земно" на покрива при заземен/занулен контакт/апаратура, заземление на антенното съоръжение на покрива/"заваряване" и свързване електрически на носещата на антената към арматурата на блока.
« Последна редакция: 17 Декември, 2019, 10:59:31 от veso74 »

Неактивен veso74

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 339
  • Населено място: Силистра
  • LZ2WSG
Re: Избор на радио тунер
« Отговор #27 -: 17 Декември, 2019, 10:51:10 »
Набързо можеш да си направиш антена от коаксиалния кабел. Има предимства, както и недостатъци, но в града. слушане на "силни" и "средни" по ниво станции едва ли ще откриеш разлика с други, едноелементни такива антени.

Двата елемента са с дължини λ/4 или 75 или малко по-късо, напр. 72 см. Направи вертикалната за УКВ (а втората във вертиклана поляризация се превръща в първата).
« Последна редакция: 17 Декември, 2019, 11:00:26 от veso74 »

Неактивен bluelemon

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 315
  • Населено място: Пловдив
Re: Избор на радио тунер
« Отговор #28 -: 17 Декември, 2019, 11:00:38 »
Да, може да пробвам този вариант. Имам място на терасата. Мога да го монтирам директно на една PVC тръба, която е хваната за стената. При този вариант има ли нужда от балун? С такава букса ще стане ли http://kvazer.com/rf-adapters/279-saglas-u-vo-300-75ohm-rse.html
Mithrandir

Неактивен veso74

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 339
  • Населено място: Силистра
  • LZ2WSG
Re: Избор на радио тунер
« Отговор #29 -: 17 Декември, 2019, 11:14:12 »
Отвореният дипол/вибратор е 75 Ohm, затвореният: 300. Нуждаят се симетриращо устройство към несиметричен фидер - коаксиален кабел, за да не се изкривява диаграмата  Заграждащото гърне/тръба метална/ в случая върши това. (Затвореният - и от съгласуващо).
« Последна редакция: 17 Декември, 2019, 11:43:46 от veso74 »

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |