| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Пионери, Комсомолци. Колекцията от малки БГ бакелитови приемници на Валери  (Прочетена 34644 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен Лъчо Минков

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1124
  • Населено място: София
           Валери, до кога ще правиш скомина на нас, нямащите Комсомолци :)

Неактивен ftest

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 365
  • Населено място: София
Честито, отлична придобивка!

Неактивен Валери

  • Модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3900
Лъчо, как може да не станеш "Комсомолец", сигурно си още "Пионер"  :) .

Неактивен Валери

  • Модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3900
Колеги, може ли някой да ми напечата три-четири скали за "Пионер" на прозрачно фолио, може и несамозалепващо!           
http://www.sandacite.com/scale/
Размерите ще ги измеря от една стара скала.
Измерих 96 х 109 мм в краищата на стъклото.
« Последна редакция: 14 Юли, 2015, 20:04:05 от Валери »

Неактивен Валери

  • Модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3900
Днес от аукциона си купих още един "Пионер"  :) . Бил е батериен, преправян е за мрежа, но такова преправяне не съм виждал  :unknown: !!! Има три лампи, кенотрон 5Ц4С, и два пентода EF9 и EF12. Интересното е, че няма нито една бобина, само няколко съпротивления и кондензатори, даже МЧУ-то е само едно  :-[ , но има допълнителен променлив кондензатор с изведена команда отстрани. Мисле да го възтановя като батериен, но е невъзможно, може би така ще го оставя, може и да работи, но не ми се вярва:

Неактивен Валери

  • Модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3900
Още няколко снимки:

Неактивен Radko

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 350
  • Населено място: София
Интересно, струва ми се, че е преправено на линеен регенеративен приемник, а този допълнителен променлив кондензатор вероятно регулира положителната обратна връзка.
Бобините са в корпуса от междинночестотния филтър. Виж дали се ползват и двете секции на променливия кондензатор, или само едната.

Неактивен Валери

  • Модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3900
Да, Радко е прав, ползва се само едната секция на променливият кондензатор, а бобините са в корпуса на МЧУ-то. Явно е регенеративен приемник, интересно кой обхват покрива СВ или КВ и с какво качество. Ще го оставя така, нека това да е единственият регенеративен "Пионер"  :)

Неактивен Валери

  • Модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3900
Кажи-речи направих рефлексния "Пионер", не е кой знае какво. Хваща всичко на всичко две-три станции. Сглобих го и го оставих при другите. Имам още една кутия на която сложих скалата и капака с батерийните лампи. Ей така, за реставратоската страст, ще ми се да възтановя един батериен "Пионер". Ако някой има такова "батерийно" шаси, ще възтановя цял батериен "Пионер" който все още нямам в колекцията си.

Неактивен Валери

  • Модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3900
Преди няколко дни си купих още един "Комсомолец", единадесети поред  :) . Кутията е счупена на две места, разбира се парчетата липсват. Отгоре дупката е много голяма, направих от тел нещо като арматура, като се поопарича ще купя епоксидна смола и ще възтановя липсващото от кутията. Електрониката я възтанових, работи много добре, а беше сякаш извадено от боклука  :) .

Неактивен styrshel

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1527
  • Населено място: Варна
Прекрасни са ти бакелитниците! :) :) :)
И аз имам вече 6 такива, ама гледам да не купувам счупени, не че вътре не са.
Как лъскаш кутиите, аз като ги измия с обезмаслителя и стават матови, затова после ги лакирам.

Неактивен Валери

  • Модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3900
Голяма грешка, не се лакира бакелита  :nea: . Аз като ги измия, или когато ги ошкуря с водна шкурка ако съм ги лепил, минавам ги с препарат за мебели "Мебелин". Стават сякаш са нови, може и с нещо като течен парафин, но аз употребявам "Мебелин", даже и миришат хубаво  :) .

Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3307
  • Населено място: София
Как не се лакира?!? Няма такова нещо.

 Западняците от едно време когато са били актуални тия уреди и до сега  имат спецялен лак за Бакелит. Забравих му името. Интересно ече самия той участва в състава на  материала , но и се полага отгоре ако се налага.

Най успешно на мене ми се получава лакирането с тия лаковет за Авто употреба дето са епоксидни . Става като стъкло.
« Последна редакция: 25 Септември, 2015, 21:44:40 от Pichaga933 »
Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

Неактивен styrshel

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1527
  • Населено място: Варна
Ще пробвам с мебелин, не изсъхва ли с течение на времето и не събира ли прах, а за лакирането не съм много съгласен, става добре, но е трудно и има голям риск да слееш докато се пръска. Иначе погледни филипса в колекцията ми, на мен ми харесва, просто търся по лесна и устойчива технология, например за дървените кутии, след като открих тиковото масло, нещата много се подобриха!  :)

Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3307
  • Населено място: София
Кажи за тиковото масло, от къде, колко  по колко, как се нанася. Че ще фурнираовам и после май няма да лакирам...
Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |