| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Проблем при телевизор опера 1  (Прочетена 11614 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен NHB

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 890
  • Населено място: Варна
Re: Проблем при телевизор опера 1
« Отговор #30 -: 04 Февруари, 2020, 18:08:35 »
Абе не му мътете главата...
Едно е изображение и звук, друго е растер. Не му е нужен видеосигнал, нито изобщо синхронизация, за да получи нормален растер.
Не става ясно от видеотата ти какъв е проблемът. Като гледам първото, ми се струва че растерът си е нормален, но някакви тъмни или черни ивици се разхождат нагоре-надолу. Като гледам второто, ми се струва, че е възможно вертикалното отклонение да работи нестабилно. Това обаче не значи че работи по-бавно, както се опитваш да кажеш, а че тръгва за момент и пак спира, и това се повтаря на случаен принцип. Обаче, не разбирам дали наистина е така или само така изглежда... Телефонът записва инертно и не може да предаде това, което се вижда на живо.
Вертикалното отклонение не само се вижда, но също може да се слуша. Звукът му се получава отклонителната система и в трансформатора за ВО.
Откачи оня малък кондензатор, за който ти казах в предното съобщение. Той подава към генератора синхронизиращите импулси. Когато не е подаден видеосигнал, няма и синхроимпулси, има само случайни смущения. Затова откачи кондензатора, за да не влияят смущенията на генератора. Когато решиш проблема с растера, тогава ще го закачиш обратно.
Та, опитай да чуеш работата на ВО. Ако чуваш равномерно и монотонно жужене, значи работи нормално. Ако жуженето е накъсано и нестабилно, проблемът може да е на много места... В захранването, в генератора, в крайното стъпало... Той този занаят изисква осцилоскоп, но като си купиш, ще почнеш пък да питаш и как да го използваш, как да превключваш и избираш режими и какво точно означават дадени несъответствия в осцилограмите, а това си е отделен занаят! Та виж първо дали е нормално захранването и има ли пулсации. За пулсациите приблизително ще те ориентира мултицетът включен като волтметър за променливо напрежение, нищо че ще мериш постоянно такова. Не трябва да показва повече от няколко волта. Работата на блокинггенератора може да провериш с високоомна слушалка, свързана през кондензатор няколко нано. Сигналът от генератора не трябва да е 50 Hz, а по-скоро 45. Трябва да се променя с тримера за ВЧ примерно от 40 до 50 Това се чува и не е проблем да се прецени дали работи стабилно или не.

Неактивен kortex

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 451
  • Населено място: Пловдив
Re: Проблем при телевизор опера 1
« Отговор #31 -: 04 Февруари, 2020, 22:10:19 »
Здравей,
благодаря за ясните обяснения,откачил съм кондензатора,и да,знам че вертикалното се чува,но не се чува нестабилно,а много бавно,с равномерни импулси,но не са 45 Hz а по скоро 10 максимум.Това е проблема...Другите съвети ще ги пробвам непременно :)

Неактивен kortex

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 451
  • Населено място: Пловдив
Re: Проблем при телевизор опера 1
« Отговор #32 -: 05 Февруари, 2020, 21:15:22 »
Пробвах това което ми каза,и импулса си го има,но както казах,по малко от 10 Hz ,не знам как е възможно...Не е от лампите,няколко пъти им сменям местата,пробвах и с други,явно че не е от това,не е и от трафа,измерих го спрямо три други същите,точен си е,възможно ли е да е от самото захранващо напрежение на ВО?Сякаш има нещо отворено което спира импулса ...

Неактивен Любо Божков

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1620
  • Населено място: с. Ресен общ. В.Търново
Re: Проблем при телевизор опера 1
« Отговор #33 -: 05 Февруари, 2020, 21:47:03 »
Като си сменял кондензаторите да не си объркал някоя стойност? Тоя в кръгчето в някои схеми е даден като 220nF, което вероятно е грешно.

Неактивен kortex

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 451
  • Населено място: Пловдив
Re: Проблем при телевизор опера 1
« Отговор #34 -: 05 Февруари, 2020, 21:59:39 »
Като си сменял кондензаторите да не си объркал някоя стойност? Тоя в кръгчето в някои схеми е даден като 220nF, което вероятно е грешно.
Наистина в моята схема е даден 0,22 микро,което е 220,как така еднакви схеми се различават с толкова много??Ще го сменя и ще видя има ли резултат,мале,схемата да е грешна...

Неактивен kortex

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 451
  • Населено място: Пловдив
Re: Проблем при телевизор опера 1
« Отговор #35 -: 05 Февруари, 2020, 22:27:05 »
При мен и в телевизора е по различно от схемата,този 22 нано не се свързва към 1во краче и към трафа както е по схема,свързва се към резистора преди ЧК ,а от другата му страна не е директно към 1во краче а минава през 4,7 К ,който го няма в схемата,да го оправям ли?
« Последна редакция: 05 Февруари, 2020, 22:48:27 от kortex »

Неактивен Любо Божков

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1620
  • Населено място: с. Ресен общ. В.Търново
Re: Проблем при телевизор опера 1
« Отговор #36 -: 05 Февруари, 2020, 22:55:03 »
Вероятно е по схема на Опера 3. Пробва ли с 22nF?

Неактивен kortex

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 451
  • Населено място: Пловдив
Re: Проблем при телевизор опера 1
« Отговор #37 -: 05 Февруари, 2020, 23:14:46 »
Пробвах,ама от другия край,както си е по схема на 1чката,щом е правен така,така ще го оставя и ще си сложа 22ката от правилният край като при 3ката,как може ....Някои неща са по схема на 3ка...пълна обърквация...Ама благодаря че и вие ми помагате,нямаше да се сетя да погледна на 3ка схемата... :D

Неактивен kortex

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 451
  • Населено място: Пловдив
Re: Проблем при телевизор опера 1
« Отговор #38 -: 06 Февруари, 2020, 16:44:21 »
Безкрайни благодарности!!!! Оправиха се нещата,вече си е с точни импулси,значи какво научих аз,някои неща са ги правили по схема на 3ка,която е по различна,а аз гледам схемата на 1чката,на нея ми показва 220 нано, а по схемата на 3ката,по която са правили точно това е 22 нано,смених 220 с 22 и сега работи перфектно.Със 220те по мако от 10 кадъра,със 22ката в норми....Каква голяма разлика ...  Ама и аз никожа нямаше да се сетя да погледна в схема на 3ка...Сега остава да вържа сигнал да видим какво ще изкара :D

Неактивен kortex

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 451
  • Населено място: Пловдив
Re: Проблем при телевизор опера 1
« Отговор #39 -: 06 Февруари, 2020, 17:26:17 »
Ето го вече,надявам се вижда се каква огромна разлика има.... Но сега идва и друг проблем,както и при другата ми 3ка,само статично и черти,мъчи се да хване нещо но не става...И сега??


Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3307
  • Населено място: София
Re: Проблем при телевизор опера 1
« Отговор #40 -: 06 Февруари, 2020, 19:31:24 »
Към автора

ПТК- каналния превключвател- алуминиевата кутия  е голям бъг в тия телевизори както и елементите в нея, пълна е с резистори и кондензатори, Които НЕ трабва да сменяш поголовно защото ще му убиеш заводската настройка и нищо никога няма да хванеш, но трябва да провериш  и само при дефект да подмениш с абсолютно точна стойност, Също така Контактните пластини на барабана и в кутията всичките трябва да ги почстиш от патината с ГУМИЧКА за триене на молив, която не уврежда покритието но маха чернилката. Също така трабва да промиеш с контактен спрей и стегнеш пластините на 2 та цокъла за лампи на ПТК-то, изключително вмимателно понеже са мнооого ама мноого чупливи, и ако счупиш някой просто целия ремонт за тебе приключва.

ПРи ремонт на Такива телевизори особенно 1-цата, ти трябват:

Осцилоскоп 40-100Мхз с Високоволтова сонда за към 600волта или 1киловолт,  да може да гледаш без риск за уреда, като се има предвид че не си опитен.

Капацитетомер, доста читав,с малка грешка, от по скъпите цифрови които са калибрирани от завода стават.Че за кондензаторите в пикофарадни стоности има големи мъки без опит иначе.

Сигнал Генератор и честотомер, за да изтестваш и настроиш всички стъпала.

Задължително Стрелкови Мултимер Руски мисля че Ц43серия с обхват до 1киловолт, щото осреднените стойности на цифровите подвеждат.

Има 4 Кондензатора големи в тоя телезиор около вертикалното отклонение и ТХО за които трябва много да се внимава. 2 от тях трябва да са стирофлексни и за относително виоко напрежение, проблемма че не се произвеждат вече. ДРугите 2 пък са за доста високо напрежение, надписани са за 2 КВ, но релано трабва да са за 4кв....



« Последна редакция: 06 Февруари, 2020, 19:44:29 от Pichaga933 »
Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

Неактивен kortex

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 451
  • Населено място: Пловдив
Re: Проблем при телевизор опера 1
« Отговор #41 -: 06 Февруари, 2020, 20:06:21 »
И ето къде идва и проблема ми,че нямам цялата тази апаратура,и малко го карам на сляпо...Ще почистя контакторите и цоклите и ще ги пръсна с контактен спрей,въпреки че ме съмнява това да е проблема,а за другите неща,нямам апаратура...Ще се опитам да премеря до колкото мога стойности на компоненти със метъра ,стрелкови имам само за mA ,явно рябва да взема и за напрежение...Бая техника изисква този занаят обаче а? :reader: възможно ли е да е от някоя лампа? Ако е ще ми е много по лесен ремонта,макар че и лампомер нямам...

Неактивен Любо Божков

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1620
  • Населено място: с. Ресен общ. В.Търново
Re: Проблем при телевизор опера 1
« Отговор #42 -: 06 Февруари, 2020, 20:30:20 »
Не си разбутвай ПТК_то. Едно изкривяване на изводите на елемент може да доведе до разстройка. Без уреди можеш само да почистиш контактните пластини и пъпките на реглетите. Цоклите едва ли са проблемни.
Както казваше колегата, "козата си сака пръч".

Неактивен kortex

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 451
  • Населено място: Пловдив
Re: Проблем при телевизор опера 1
« Отговор #43 -: 06 Февруари, 2020, 20:32:21 »
Е  да ... В краен случай ще го занеса някъде...Макар че няма да се дам лесно  :master2:

Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3307
  • Населено място: София
Re: Проблем при телевизор опера 1
« Отговор #44 -: 06 Февруари, 2020, 20:32:57 »
Тенкиката, която изисква ремонта на операта е към 20 пъти цената на телевизора ако ще я купуваш нова сега.  Това го казвам при положение, че не си майстор който ги е ремонтирал като са излезнали на пазара. Тия хора така ги познават, че се оправят само с един стрелкови мултимер и толкоз.

Стралковия мултимер, който ти трабва като МИНИМУМ е: ц4352-м1

Все още се произвежда, новото производство са сини на цвят.


За лампите , не е хич вероятно да има проблем там. НО всички стъпала се тестват 1 по 1, по осцилограмите и се настройват. Всъщност това е правилния начин за ремнонт или реставрация на такъв телевизор.

Тоест Ако не си ремонтирал десетилетия на ред такива телевизори ти трябва осцилоскоп, имам предвид истински, а не като тая любителска играчка, която се опитваш да ползваш, извинявай за определението, но и на мен ми мина по време на ремонтите на Опера 3 един такъв през ръцете и се оаказа абсолютно безполезен, после беше сменен с истински.  Всъщност ми се наложи да си ремонтирам един профи 60мхз осцилоскоп за да мога да разгледам операта с него после, да му купя високоволтова сонда итн....

КАто гледам какви са ти изказванията за лампите, по добре не ги пипай, че е серия се намират трудно.  Има си режими на работа при лампите които се проверяват със и без сигнал итн.

Не искам да те отчайвам, по скоро да ти дам нещо да прочетеш, като за начало, ще ти е  изключително недостатъчно за тоя телевизор ама е по-добре от нищо и едно хубаво начало в ламповата схемотехника:

За лампите и как работят
https://www.sandacite.com/biblio/items/show/34

За ламповите телевизори и как работят
https://www.sandacite.com/biblio/items/show/38


Четеш първо първото после второто за да вденеш за какво става дума.






« Последна редакция: 06 Февруари, 2020, 20:39:13 от Pichaga933 »
Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |