| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Проект стерео усилвател с ECL86 / някой части от мелодия 14 + екстри /  (Прочетена 26490 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен stoi

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 221
  • Населено място: Кричим
    • www.ev-bg.com
Ако ти е малък изходният траф не можеш да извадиш добри ниски.Анода на лампата трябва да е свързан към вътрешният извод на първичната,който е по близо до ядрото.Ако нямаш обратна връзка от изходният траф към катода на 1-вата лампа е хубаво да имаш (ако си в пентодно свързване ) Пробвай със по-голям електролит в катода на крайната лампа.

От Мелодия 14 са доста малки, да :( Иначе изводите на първичната съм ги свързал както си бяха в радиото. Т.е който си извод си беше към анода в радиото, така го поставих и аз. Ще пробвам и разменени. Електролита на катодния на пентодната част ми е 100 uF , но ще пробвам и с повече.  Измерването е без каквато и да е обратна връзка.

Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3307
  • Населено място: София
Това 1 микро като прехвърлящ е неприемлив от всякъде.  вземи сложи  50нано, 100нано, 220 нано, 470 нано и си харесай.
Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

Неактивен stoi

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 221
  • Населено място: Кричим
    • www.ev-bg.com
Това 1 микро като прехвърлящ е неприемлив от всякъде.  вземи сложи  50нано, 100нано, 220 нано, 470 нано и си харесай.

О, да вече съм със 100 нано , но разлика в честотната характеристика между 1 микро и 100 нано няма почти никаква в моя случай. Не е там проблема.

Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3307
  • Населено място: София
В случая прехвърлящия +  съпротивлението на 1-ва решетка на пентода са ти  Хай-пас филтър.
Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

Неактивен stoi

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 221
  • Населено място: Кричим
    • www.ev-bg.com
В случая прехвърлящия +  съпротивлението на 1-ва решетка на пентода са ти  Хай-пас филтър.
Снощи правих и опит да подам тестовия сигнал направо на решетката на пентода , при разкачен прехвърлящ ..т.е без изобщо да минава през прехвърлящия и да се получава някакъв честотен филтър. Честотната характеристика си остана пак същата с изрязани ниски. Довечера ще метна един изходен траф от Акорд 104 да видим разликата. Той си е направо два пъти по-голям от на Мелодия-та 

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Това с номиналния активен товар ли е натоварен трафа по време на теста т.е. резистор 4 ома? Първо тествай звуковата си карта как се представя чрез затворен контур изход вход, да видиш собствените й неравномерности колко са. После 1. С какви изходни си, премери им индуктивността на първичната намотка. От нейната индуктивност зависи изцяло какво ще е представянето в ниските честоти. Аз съм с трафчета от Пирин с индуктивност на първичната 13 хенри и слизам до 25 херца на -3дб (бях поствал някъде в някоя тема май АЧХ) Естествено както вече са ти казали и електролита в катода на крайната лампа оказва влияние и то голямо, осигури се че е с достатъчно голям капацитет и че не е дефектен или сух. Виж си и стойността на утечния резистор на крайната лампа (този от решетката към маса) премери го да не си сложил на порядък по-ниска стойност случвало ми се е от комет да ми объркат поръчката и вместо 470к примерно да ми дадат 47к, та и там може да е заровено кучето. Относно извода на първичната дали трябва да е вътрешния от към макарата или външния това май има значение за това колко ще излъчва трафа ВЧ сигнали в кутията, аз лично при заземен магнитопровод предпочитам външния извод да е към анода на лампата и да не заземявам вторичната защото тогава са най-малки паразитните капацитети от анода към маса, респективно по-добри високи честоти. При мен пък високите честоти са до около 13к равно и до 15к на -3дб, при теб е доста по-добре във високите, явно трафчетата са съвсем други. Също кажи в какъв режим е крайната лампа, моята е в триоден. Няма да е никак зле да публикуваш схемата дори начертана на ръка за да не гадаем а да си говорим конкретно. Едва ли е някаква тайна, то с тая лампа и тия трафове няма каква тайна да бъде та да не искаш да я публикуваш.
« Последна редакция: 11 Декември, 2015, 20:49:31 от origo »
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3307
  • Населено място: София
Като желязо изходните трафове от мелодия 14 стерео са около 2-2,5 пъти по малки от Пиринския изходен.
Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

Неактивен stoi

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 221
  • Населено място: Кричим
    • www.ev-bg.com
Това с номиналния активен товар ли е натоварен трафа по време на теста т.е. резистор 4 ома? Първо тествай звуковата си карта как се представя чрез затворен контур изход вход, да видиш собствените й неравномерности колко са. После 1. С какви изходни си, премери им индуктивността на първичната намотка. От нейната индуктивност зависи изцяло какво ще е представянето в ниските честоти. Аз съм с трафчета от Пирин с индуктивност на първичната 13 хенри и слизам до 25 херца на -3дб (бях поствал някъде в някоя тема май АЧХ) Естествено както вече са ти казали и електролита в катода на крайната лампа оказва влияние и то голямо, осигури се че е с достатъчно голям капацитет и че не е дефектен или сух. Виж си и стойността на утечния резистор на крайната лампа (този от решетката към маса) премери го да не си сложил на порядък по-ниска стойност случвало ми се е от комет да ми объркат поръчката и вместо 470к примерно да ми дадат 47к, та и там може да е заровено кучето. Относно извода на първичната дали трябва да е вътрешния от към макарата или външния това май има значение за това колко ще излъчва трафа ВЧ сигнали в кутията, аз лично при заземен магнитопровод предпочитам външния извод да е към анода на лампата и да не заземявам вторичната защото тогава са най-малки паразитните капацитети от анода към маса, респективно по-добри високи честоти. При мен пък високите честоти са до около 13к равно и до 15к на -3дб, при теб е доста по-добре във високите, явно трафчетата са съвсем други. Също кажи в какъв режим е крайната лампа, моята е в триоден. Няма да е никак зле да публикуваш схемата дори начертана на ръка за да не гадаем а да си говорим конкретно. Едва ли е някаква тайна, то с тая лампа и тия трафове няма каква тайна да бъде та да не искаш да я публикуваш.

Да, разбира се че не е тайна схемата  :D Ще я драсна набързо ,утре, каква е в момента. Просто постоянно нещо изменям и бях решил да я публикувам накрая когато остане в окончателен вариант. Иначе за измерването, да първо си направих тест със звуковата карта със затворен контур само и там всичко е перфектно, както трябва да бъде. За товарен резистор ползвах 4 ома , за проба и с 5.1 , 10 . Все си е същата характеристиката в ниските. Електролита на крайната ми е 100 uF и са чисто нови. Днес не ми остана време да пробвам с други електролити , а и да пробвам с трафовете от Акорд 104. На крайната лампа утечния ми е  470kOm и е в пентоден режим лампата.

Между другото днес ми дойде един ebay-ски CD player SANYO  втора ръка, понеже все още нямах, обаче малко изненадан останах от изходните нива . 2-3V размах  !???..е това не го бях предвидил за усилвателчето. Понеже грамофонния пред  усилвател ми дава около 100 mV и бях нагласил индикаторите Em84 и техния транзисторен усилвател да работят оптимално с този сигнал преди галетния. Силата на сигнала от компютърната звукова карта също щеше да се подава толкова и да се ползва за ориентир на нивото по показанията на индикатроните EM84 .. Сега с тези 2 V този CD Player направо ми разби сметиките :D Индикаторните направо слепват двете линии и става една цяла черта :D отделно че, дори на първа степен на галетния (който го направих да е с логаритмична крива ) е ужасно силен звука и първия триод естествено излиза  и от режим. Не очаквах да са с такива високи изходи CD-тата. Как се процедира в този случай ? Делител на входа преди галетния само когато е в режим за CD Player ,Line-in входа  ? Понеже съм предвидил само два входа ..грамофонен и Line-in,  които се сменят от двете живачни релета.  :help:
« Последна редакция: 12 Декември, 2015, 05:24:13 от stoi »

Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3307
  • Населено място: София
То повечето източници са около 2-3 волта: PC звукови карти, Таблети, Смартфони, Лаптопи, CD/DVD и тн  все около тая стойност се мотаят.

Направи отделен вход за такъв източник, май ще трябва с делител.

ПП: Как са правени шестоъгълниците в дървото, CNC ?
Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Ами, според мен стандартното изходно ниво за линеен изход е 0.7V RMS или около 1 волт амплитуда. Сега не разбрах ЦД-то Саньо дали изкарва 2-3 волта размах което означава 1 - 1.5 волта амплитуда или изкарва 2-3 волта амплитуда защото ако е второто е твърде много. Варианта според мен е да си сложиш резистивен делител в кабела интерконект с който свързваш СД-то. Единия резистор (последователния на източника) слагаш в чинча от към СД плеъра, а паралелния на входа го слагаш в чинча който ще се включва към усилвателя. Е ще трябва да се отбележиш кой край е към СД-то. Това за мен е най-добрия вариант попринцип ако ще затихваш сигнала. Друг вариант е ако имаш свободни живачни релета да свържеш два изключваеми резистора към маса част от входен делител след галетата примерно и с микроконтролера и някакво бутонче да ги задействаш когато е необходимо за по-ниска чувствителност на входовете.
А относно ниските честоти - явно тези трафчета са малки и това е на което можеш да се надяваш. Имаш в замяна добри високи, но тези ниски на -3дб при около 100 херца не ми харесват лично на мен, не знам дали ще е слушаем.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен stoi

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 221
  • Населено място: Кричим
    • www.ev-bg.com
Направих тест-а с акордския траф. Прилагам графиките. И двете графики са с 220uf електролит на пентода вместо предишния 100 и без обратни връзки.
Вижда се че акордския е по-добър в ниските. Обаче за слушане този от мелодията го превъзхожда. Вокалите са доста по детайлни и изобщо като звучене този от мелодията и по-приятен за слушане. Остава с него.
Относно сигнала от CD-то , да  на осцилоскопа се вижда максимална амплитуда от 1-2 V, което си е много, но ще го лекувам с делител

Шестоъгълниците ги правих на малко CNC което имам , , заедно с надписите , и още доста други детайли по кутията. Накрая ще снимам подробно.

Неактивен ONZI

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1035
  • Населено място: Севлиево
  • Митко Матев 0886739549
Този софтуер за настройка не ми е познат,но трябва да има опция да пусне сигнал примерно 1кхц.
По този начин можеш да видиш какви хармоници освен основният тон избиват.От наличието им много зависи звука на изхода.
Можеш също така да видиш дали се промъква 50 и 100хц от изправителя,тези честоти ако са с високо ниво правят каша .
По този начин можеш доста финно да донастроиш стъпалото.Настройките се извършват като се поставят временно тримери в катода на крайната лампа (като внимаваш да не я претовариш по ток) и в катода на триода.По този начин се стремиш да изчистиш максимално хармониците.Предполагам че имаш електролит в паралел на резистора в триода.

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Не би трябвало да има, усилването на PCL86 е достатъчно без кондензатор в катода на триода, даже е по-добре да го няма защото това линеаризира значително триодното стъпало. Щом крайната е в пентоден режим то как получаваш преднапрежението за втората й решетка? Има ли добра филтрация там? Виж дали не трябва да се увеличи там електролитния кондензатор. Не знам защои с акордския траф изкарваш по-калпави ниски от колкото аз с мойте трафчета от Пирин, явно и акордския изходен е с по-ниска индуктивност на първичната. Може да си потърсиш чифт пирински трафчета ако ти се занимава. Високите обаче са много по-добри от моите и с двата трафа, изглежда че заради по-нискоомния пентоден режим на лампата. За сметка на това АЧХ е по-неравномерна и вероятно ще имаш по-високи нелинейни изкривявания. Може би малко ООВ от вторичната намотка към катода на триода няма да ти се отрази зле. Ако пък искаш без ООВ може да пробваш крайната в триоден режим, може пък да ти хареса звученето, макар че ще загубиш малко от мощността. Струва си да опиташ според мен.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен stoi

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 221
  • Населено място: Кричим
    • www.ev-bg.com
Прилагам една снимка от теста за хармоници с 1кhz , която правих в началото. Дава че THD са 0.4% Това по спомен беше на около 3 сектор на галетния от общо 11 , като тогава не беше още логаритмичен.  Не знам колко е коректна, че имаше и бая хвърчащи жици и не екранирани кабеляци още. Иначе , да имам кондензатор в катода на триода , защото както споменах тестовете правя без нито локални , нито глобална обратна връзка. Мисля усилвателя да се слуша предимно така (въпреки че предвидих ключе от където ще ги пускам), защото след просвирването на няколко плочи  без каквато и да е обратна връзка звучи осезаемо по детайлно и приятно за ухото. Някой песни направо ги преоткрих по този начина, като мисля за първи път ги чух в цялата им прелест.
Това което следва утре е да запоя всички кабели както си трябва обратно, екраниране на всичко, затваря на кутията ,  поставяне на една RC група за първите степени на усилване на галетния да повдигна малко само там басите и пак измерване на всичко, да видим какво ще изкара на графики като окончателен вариант. Ще пробвам и крайната част в триоден режим да видим как ще се отрази на графиката. За втората решетка директно и пускам 250-те волта след стабилизатора. Между другото транзистора в стабилизатора го смених с MOSFET понеже два пъти ми горя по незнайни причини. Сега е OK. Все си мисля и че PCL и ECL не би трябвало да звучат съвсем еднакво ?! Ще взема да бодна и една PCL86 без да променям нищо (освен отоплението)и да видим пак разликата в графиките.
« Последна редакция: 13 Декември, 2015, 00:39:00 от stoi »

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Нелинейните изкривявания са ти добри, но това без изходен затихвател ли е? Ако е изхода направо във входа на звуковата карта то тогава теста е при много ниски нива на мощността и затова е и учудващо ниската стойност от 0.4%. Като цяло е добре, но мисля че не ти трябва кондензатор в катода на триода, просто малко локална ООВ там е от голяма полза, послушай го как звучи със и без тоя кондензатор и ти си реши, но според мен поставянето му е грешка. Относно разликите в звученето на ECL и PCL не смятам че има такива. Още по-малко е възможно да ги забележиш на графиките. Това е една и съща лампа с различно отопление. Т.е. разлики до колкото има ще са колкото и между две ECL86 произведени от различни фирми производители.
За стабилизатора не знам защо ти е горял биполярния транзистор или по напрежение не е бил достатъчно високоволтов, защото по ток и вторичен пробив няма много шанс да го опукаш, зависи де какви са ти филтровите електролити след стабилизатора и какъв базов ток си му осигурявал, забравих каква ти беше схемата на стабилизатора. Но така или иначе MOSFET е МНОГО по-добър вариант от гледна точка на параметрите на стабилизатора.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

 

Сходни теми

  Заглавие / Започната от Отговора Последна публикация
84 Отговора
33662 Прегледи
Последна публикация 18 Април, 2013, 14:16:08
от Валери
9 Отговора
5195 Прегледи
Последна публикация 09 Октомври, 2013, 23:05:52
от mano
1 Отговора
461 Прегледи
Последна публикация 11 Март, 2018, 23:22:26
от DarkPsy
1 Отговора
497 Прегледи
Последна публикация 11 Април, 2018, 19:49:50
от GRIDLIC
1 Отговора
1346 Прегледи
Последна публикация 28 Юли, 2018, 21:09:46
от kenwood1234

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |