| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Проект стерео усилвател с ECL86 / някой части от мелодия 14 + екстри /  (Прочетена 26485 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен stoi

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 221
  • Населено място: Кричим
    • www.ev-bg.com
След като събрах всичко, както си му е реда и затворих , на първия тест за THD изкара това . Има промяна в хармониците от предишната графика (предишната страница).... защо не знам. Всички елементи са същите без втория прехвърляш кондензатор (сложих друг 50nF) и това че смених с металослойни резисторите тези на галетния .  От новия кондензатор или от новите резистори  да идват тези нови хармоници ?  Късно е вече, утре ще пробвам със стария кондензатор да видя дали ще се върне предишната графика.

първата графика е с локална обратна връзка (без кондензатор) THD 0.68% , втората с кондензатор (без локална обратна връзка), третата с глобална обратна връзка 0.4% THD
« Последна редакция: 14 Декември, 2015, 01:37:02 от stoi »

Неактивен stoi

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 221
  • Населено място: Кричим
    • www.ev-bg.com
спектограма на брума (обхват на скалата 30-600 hz) –без сигнал на входа на усилвателя)
С тази програмка лесно се вижда каква става в реално време по целия спектър. Ще я ползвам да сведа брума до минимум.

Неактивен ONZI

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1035
  • Населено място: Севлиево
  • Митко Матев 0886739549
След като събрах всичко, както си му е реда и затворих , на първия тест за THD изкара това . Има промяна в хармониците от предишната графика (предишната страница).... защо не знам. Всички елементи са същите без втория прехвърляш кондензатор (сложих друг 50nF) и това че смених с металослойни резисторите тези на галетния .  От новия кондензатор или от новите резистори  да идват тези нови хармоници ?  Късно е вече, утре ще пробвам със стария кондензатор да видя дали ще се върне предишната графика.

първата графика е с локална обратна връзка (без кондензатор) THD 0.68% , втората с кондензатор (без локална обратна връзка), третата с глобална обратна връзка 0.4% THD

Ако е вярна калибровката на спектралният 0дб. да отговарят на около 1волт,то нива под 75-80дб би трябвало да се вземат под внимание и неби трябвало да се чуват осезаемо и да не се усещат в изхода,защото са с твърде ниско ниво.Като гледам имаш хармоници пробвай да ги намалиш бях писал в преден пост как практикувам аз.Всички след 2кхц.трябва да ги свалиш под този праг ако е възможно

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Да, наистина притеснително е това че хармониците не затихват бързо а са като че с константна амплитуда. Пробвай само за опита в триоден режим как ще се промени картинката. При мен след 3-ти хармоник всичко е под -80 децибела.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен stoi

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 221
  • Населено място: Кричим
    • www.ev-bg.com
Тази вечер борих брума. Бях направил една грешка в опроводяването на масите на множителя и стабилизаторите след него и после общата маса. Трябва много да се внимава с множителя на Латур, защото няма обща точка между входа и изхода. Сега 50-то херца в изхода са на -96 dB за разлика от вчерашните -76 . Практически сега брум не се чува, като усиля на 80% без входен сигнал. Трябва да си долепя ухото точно на говорителя и да се заслушаш за да чуеш шума. Под 50% на галетния практически нищо не се чува.  Утре ще се боря с хармониците да видя от къде дойдоха, че не остана време

Неактивен stoi

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 221
  • Населено място: Кричим
    • www.ev-bg.com
С друга лампа и по-големи кондензатори в захранването  :dance:
Пробвах с 4 различни марки лампи и всички изкарват доста различни графики на хармониците. Накрая ще ги приложа и тях.
За сега най-доброто е това с POLAM

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
След стабилизатора ли си увеличил капацитета? Ще видиш че право ти думам че тоз стабилизатор разваля до някъде параметрите на усилвателя. Не забравяй че поддържа изходното си напрежение посредством дълбока ООВ с всичките й недостатъци. Я дай една спектрограма и при затворен контур, нещо не ми харесва това общо завишено ниво което спада след 20к, дали е от звуковата карта или от усилвателя?
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен stoi

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 221
  • Населено място: Кричим
    • www.ev-bg.com
След стабилизатора ли си увеличил капацитета? Ще видиш че право ти думам че тоз стабилизатор разваля до някъде параметрите на усилвателя. Не забравяй че поддържа изходното си напрежение посредством дълбока ООВ с всичките й недостатъци. Я дай една спектрограма и при затворен контур, нещо не ми харесва това общо завишено ниво което спада след 20к, дали е от звуковата карта или от усилвателя?

Затворен контур ? Може ли да ми обясниш какво имаш впредвид.

P.s Загрях :D
Ето:

Неактивен stoi

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 221
  • Населено място: Кричим
    • www.ev-bg.com
Затворен контур ? Може ли да ми обясниш какво имаш в предвид.
А кондензатори сложих по-големи преди стабилизатора, след греца, че преди нямах място и беше само 47uF Промених малко конструкцията и сега набутах 470uF  след греца и преди стабилизатора

P.s Загрях за контура :D
Ето:

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Интересно защо се вдига цялото ниво с едни 20+ децибела като свържеш усилвателя в контура, бял шум може би. Пусни крайната за проба в триоден режим, интересно ми е да видя как се отразява на АЧХ, модификацията е лесна и ще стане бързо и без проблеми.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен stoi

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 221
  • Населено място: Кричим
    • www.ev-bg.com
Тези дни нямах време да се бъзикам , само направих тази проба , като свързах и допълнителната намотка на изходния като дроселна. Още повече се подобриха и изразиха високите честоти. Графиката на нелинейните изкривявания си остана идентична, както преди.

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Пробвай я в триоден режим тая лампа най-сетне да видим как се отразява на АЧХ, нелинейни изкривявания и изходна мощност.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен stoi

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 221
  • Населено място: Кричим
    • www.ev-bg.com
Понеже се наложи бързо да издам усилвателя на човека за които бе предназначен не ми остана време да направя хубави снимки на крайния "продукт" , Но общо взето се получи ето това. Работи вече няколко месеца и радва притежателя си :)

Неактивен ONZI

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1035
  • Населено място: Севлиево
  • Митко Матев 0886739549

Неактивен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3525
  • Населено място: Варна
Голям труд,поздравления :drinks:

 

Сходни теми

  Заглавие / Започната от Отговора Последна публикация
84 Отговора
33660 Прегледи
Последна публикация 18 Април, 2013, 14:16:08
от Валери
9 Отговора
5195 Прегледи
Последна публикация 09 Октомври, 2013, 23:05:52
от mano
1 Отговора
460 Прегледи
Последна публикация 11 Март, 2018, 23:22:26
от DarkPsy
1 Отговора
496 Прегледи
Последна публикация 11 Април, 2018, 19:49:50
от GRIDLIC
1 Отговора
1342 Прегледи
Последна публикация 28 Юли, 2018, 21:09:46
от kenwood1234

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |