| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Как се маха ТХО-то от кинескопа?  (Прочетена 8093 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен bxd

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 275
  • Населено място: София
Как се маха ТХО-то от кинескопа?
« -: 06 Февруари, 2015, 12:02:50 »
Здравейте,
понеже никога не съм се занимавал с ТВ техника, задавам този глупав въпрос. Телевизорът е едно старо JVC (набор '85) ,което е АДСКИ замърсено със всякаква гняс и мазньоч и искам да го разглобя на съставни части и да го почистя основно. Обаче този кабел, дето идва от ТХО-то не ми става ясно как да го откача?
*** Търся: Telefunken 664WK *** Реставрирани: Хармония 20; Концерт; Симфония; Tesla 606 A; VEF Radio; Ригонда Моно-> Стерео; Мелодия 11; Романс; Мелодия 14 стерео *** Чакащи за реставрация: Loewe Opta 2367W *** Чакащи реставрация: <<няма>> :( ***

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Как се маха ТХО-то от кинескопа?
« Отговор #1 -: 06 Февруари, 2015, 12:52:08 »
Попринцип повдигаш силиконовата периферия и гледаш вътре как е захванат, обикновено са две като кукички прибутваш с отверка едната и се освобождава, различно е на различните телевизори, но затова повдигни периферията и виж. Внимавай обаче, дори телевизора да е стоял дълго изключен може да е останал заряд, така че първо с отверка свързана към шаси докосни вътре металния контакт, преди да прибегнеш до пипане с пръсти или отверки. И не си давай много зор с разглобяването, внимавай да не смъкнеш нещо което после не можеш да върнеш обратно. Примерно не се опитвай да смъкваш или правиш каквото и да е около отклонителната система на шийката и магнитите, че после не можеш да му докараш сходимостта и геометрията.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен bxd

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 275
  • Населено място: София
Re: Как се маха ТХО-то от кинескопа?
« Отговор #2 -: 06 Февруари, 2015, 15:19:33 »
Ясно, мерси много! Аз се уплаших да не е вакуумирано нещо и да не прецакам кинескопа :) ИНаче ТВ-то е направено много ремонтопригодно - всички платки са с купулунзи и се махат много лесно.
Сега другият въпрос, който възниква: как да измия платките? Аз мисля да ги накисна в спирт за горене и с фина четчица да почна  внимателно да обирам гняста. Дали е безопасен този метод? Какви други препарати биха могли да се ползват?
*** Търся: Telefunken 664WK *** Реставрирани: Хармония 20; Концерт; Симфония; Tesla 606 A; VEF Radio; Ригонда Моно-> Стерео; Мелодия 11; Романс; Мелодия 14 стерео *** Чакащи за реставрация: Loewe Opta 2367W *** Чакащи реставрация: <<няма>> :( ***

Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3307
  • Населено място: София
Re: Как се маха ТХО-то от кинескопа?
« Отговор #3 -: 06 Февруари, 2015, 15:27:27 »
Спирт за горене в никакъв случай- оставя мазен слой.

Сваляш всички платки, оставаш ги да се  се разредят електролитите  1 ден след демонтажа, ако е псукан вчера...

Ако има Ром чипове с прозорче теглиш по едно  добре залепващо тъмно тиксо върху хартията.

Занасяш ги на водоструйка,  Напръскваш обилно от 2-те страни и конекторите  с МЕГЛИО,  чакаш 1-2 минути да разтвори, и минаваш с водоструйката и се кефиш на доброто почистване,.
Аз ползвам водоструйката на Автомивката на OMV понеже е на самообслужване и като ходя да мия колата обикновенно и някое друфо радио шаси или платки измивам по гореспоменатата процедура- Лъсват!
 :nea:
Ако има трансформаторчета , не бих ги мил, или ако е абсолютно наложително после терябва да ги сложиш да съхнат поне за седмица на слънце а то сега няма слънце. Та на сешоар/печка на ниски градуси много часове.

Правешките Дъна няколко човека така ги мием и има само положителни ефекти от процедурата.

Ако има батерийки по платките - махаш.

Отклонителната ситема - НЕ Я ПИПАШ, Кинескопа около нея бършеш с мокри кърпички, вземи си пакет 72 броя- до2лв, ако е страшно положението поне 20 ще отидат.
« Последна редакция: 06 Февруари, 2015, 15:36:10 от Pichaga933 »
Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

Неактивен bxd

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 275
  • Населено място: София
Re: Как се маха ТХО-то от кинескопа?
« Отговор #4 -: 06 Февруари, 2015, 15:35:30 »
Няма логически чипове, всичко е аналогово. Обаче има много МЧ трансформаторчета, които ме е страх да не се разцентроват. Аз принципно досега май нищо не съм измивал - само избърсвам прахта. Където може. Даже по-често си я оставям за автентичност. Обаче тука е някакъв ужас:
24453-0
 30 години в кухнята до печката си казват своето. Въпреки това ТВ-то работи с някои леки проблеми, които съм почти сигурен, че ще се махнат като почистя потенциометрите.

*** Търся: Telefunken 664WK *** Реставрирани: Хармония 20; Концерт; Симфония; Tesla 606 A; VEF Radio; Ригонда Моно-> Стерео; Мелодия 11; Романс; Мелодия 14 стерео *** Чакащи за реставрация: Loewe Opta 2367W *** Чакащи реставрация: <<няма>> :( ***

Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3307
  • Населено място: София
Re: Как се маха ТХО-то от кинескопа?
« Отговор #5 -: 06 Февруари, 2015, 15:41:46 »
Нищо няма да им стане на трафчетата(освен ако не ги оставиш мокри- да змръзнат де), ама ще трябва няколко дена след това по няколко часа да им баеш със сешоар преди даже да си помислиш за включване, това важи и за основата на ТХО-то, където е запоено за платката.

Тия процедури се правят лятото...

Иначе ако не е много зле аз обирам с мокри кърпички, ама след миене много добре се вижда къде има спукани или съсирени спойки "всичко лъсва" така да се каже...

Като гледам е Доволно чист телевизора... Какви сандъци съм виждал- то вътре всчико е в един цвят-графитено черен....

Ако ще го рестварираш за сериозна употреба ти препоръчвам, - направи си списък с електролитите по платките  и после от комет, си поръчай Всчиките - НОВИ -105 градусови. И заменяш. Ама това след като си решил ремонтните проблеми ако има такива, един вид застраховка за дълговечност/рециклиране.

ПП: Меглиото е органичен разтворител- само гмечта ще махне няма да повлияе на елементите, за разлика от спиртове, разредители и тн.
« Последна редакция: 06 Февруари, 2015, 16:20:27 от Pichaga933 »
Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

Неактивен gmateev

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 142
  • Населено място: Пловдив
Re: Как се маха ТХО-то от кинескопа?
« Отговор #6 -: 06 Февруари, 2015, 15:56:30 »
от комет, си поръчай Всчиките - НОВИ -108 градусови. ........

От кога пък има 108 градусови кондензаори ?!  :D
Факта, че медузата е оцеляла 700 милиона години без мозък, дава надежда на много хора....

Неактивен bxd

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 275
  • Населено място: София
Re: Как се маха ТХО-то от кинескопа?
« Отговор #7 -: 06 Февруари, 2015, 16:02:32 »
Ясно, Мерси още веднъж :) Първо ще гледам да го подкарам по тънката лайсна, после като (ако) имам повече време ще го дореставрирам. Кинескопът дава много добър образ и си струва (хитачи е, между другото).
*** Търся: Telefunken 664WK *** Реставрирани: Хармония 20; Концерт; Симфония; Tesla 606 A; VEF Radio; Ригонда Моно-> Стерео; Мелодия 11; Романс; Мелодия 14 стерео *** Чакащи за реставрация: Loewe Opta 2367W *** Чакащи реставрация: <<няма>> :( ***

Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3307
  • Населено място: София
Re: Как се маха ТХО-то от кинескопа?
« Отговор #8 -: 06 Февруари, 2015, 16:23:05 »
Ми то всичките елктролити вътре ще ти излязат макс до 10лв... Това ако не е тънка лайсна... За годинките си ако искаш да го имаш е задължителна процедура, иначе после почват да се скапват и активни елементи и псуването започва...
Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

Активен Любо Божков

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1619
  • Населено място: с. Ресен общ. В.Търново
Re: Как се маха ТХО-то от кинескопа?
« Отговор #9 -: 06 Февруари, 2015, 17:48:05 »
Току що писах по проблема в друга тема - сменяй електролитите само ако си сигурен, че новите са по добри от старите. :)

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Как се маха ТХО-то от кинескопа?
« Отговор #10 -: 06 Февруари, 2015, 20:24:59 »
Точно така, в никакъв случай не прибягвай към смяна на електролити без да си убеден че има проблем със старите. Пример: Новите са много по-малотрайни от старите японски. Има японски уреди от 1965-та с изрядни кондензатори. Дали Фуджикон, върху които всички в този форум имаме наблюдения от максимум 10 години, ще работят добре след 50 години? Затова си направи един уред за измерване на вътрешно съпротивление (ESR) и мери без да ги сваляш, примерно този го имам направен, уникален уред е, просто, не мога да опиша какво дължа на този уред, за 10 минути проверяваш всички електролити в един телевизор и веднага лъсват кои са тръгнали и кои са добре: http://www.qsl.net/iz7ath/web/02_brew/15_lab/06_esr/ Силно го препоръчвам, всяка секунда от времето ти което си употребил да го направиш ще ти се изплати многократно. Та мериш и сменяш само тези със завишен ESR. Относно миенето на платките, консервативен съм по отношение на мокренето на електрониката. Това си е все едно насила да искаш да я скапеш. Да не ти описвам на колко места може да влезе вода и да остане там с месеци, предизвиквайки корозия и други проблеми особено ако го включваш. Знам че много колеги си мият платките, но лично аз не бих мокрил платките. Ще ти препоръчам с памук с 95 процентов спирт да ги изчистиш от всякъде до където имаш достъп и толкова, позабърши ги отдолу върху пистите и солдермаската, отгоре между и около елементите и толкова. Това е съветът ми. Успех!
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3522
  • Населено място: Варна
Re: Как се маха ТХО-то от кинескопа?
« Отговор #11 -: 06 Февруари, 2015, 21:41:24 »
Потвърждавам написаното в предишния пост,уреда работи без грешка.

Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3307
  • Населено място: София
Re: Как се маха ТХО-то от кинескопа?
« Отговор #12 -: 07 Февруари, 2015, 00:02:14 »
Същия си го правих, работата без грешка е относително понятие в случая. Щото нормалния ESR за различните капацитети е различен, Има си табличка по която трабва да се гледа за съответния капацитет  съпротивлението дали е в норма. Ако пък на платката има закачен паралелно и резистор нещата отиват съвсем в зоната на здрача. 

Моя го сглобих, поиграх си , ама  не е удобен като Електронните ESR метри, които  мерят и капацитета и сравняват по програмираната таблица дали е в норма съпротивлението.

На скоро си изавадих платката с елемнтите и изхвърлих кутията и системата, че само я подмятах. Иначе бачкаше...

Е този е доста по-удобен
http://olx.bg/universalen-tester-na-elementi-r-l-c-esr-tranzistori-diodi-tiristori-charkoznav-45lv-i66275778
24669-0
« Последна редакция: 08 Февруари, 2015, 23:31:58 от Gabo »
Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Как се маха ТХО-то от кинескопа?
« Отговор #13 -: 07 Февруари, 2015, 20:46:48 »
Съвсем добре си работи уреда за диагностични цели, и да има паралелно свързан на кондензатора резистор в повечето случаи неговото съпротивление е на порядък по-високо от нормалното вътрешно съпротивление на кондензатора, така че по никакъв начин не отпраща нещата в зоната на здрача. Все едно да свържеш паралелно два резистора единия 1 ом другия 470 ома, еквивалентното съпротивление е 0.998 ома - както виждаш грешката която внася външно свързания резистор е нищожна. Ако все пак има схема в която резистора е със съизмерима стойност със ESR на кондензатора - уреда има за такива случаи светодиод който светва индицирайки че измерването е невъзможно докато кондензатора е във веригата, или че самия той има утечка. Табличката за допустими стойности на ESR е също относително необходима, като измериш 10тина нови кондензатора с различни стойности сам придобиваш представа в какви граници е допустимия ESR за съответния капацитет. Като цяло идеята ми е че уреда е евтин, прост, изпълнява се с достъпни чаркове и върши същата работа която върши и цифровия, и с двата можеш да кажеш кога кондензатора е тръгнал. Това че цифровия показва капацитета е от полза разбира се. От опит казвам че уреда ми върши чудесна работа при диагностиката на повреди и не веднъж с негова помощ в рамките на 10 минути съм отстранявал повреди свързани с дефектни електролити.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен GRIDLIC

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 786
  • Населено място: София
Re: Как се маха ТХО-то от кинескопа?
« Отговор #14 -: 08 Февруари, 2015, 23:11:28 »
"Кинескопа около нея бършеш с мокри кърпички, вземи си пакет 72 броя- до2лв, ако е страшно положението поне 20 ще отидат".                                                         Много ми е интересно как се трие метализация на кинескоп с мокри кърпички? И ТХО на пароструйка?
Енергията на кванта е равна на вибрацията по константата на Планк.

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |