| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Ремонт на Пирин  (Прочетена 16610 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3307
  • Населено място: София
Ремонт на Пирин
« -: 14 Ноември, 2012, 20:24:51 »
Та така, Един хубав Пирин дойде при мене ... 47-58

С няколко проблема:

1. Проблем по схемата на звуковата лампа пцл86- почервенява и кафеза + добавяни някви резистори по схемата и някакви овъглени


2. Проблем с Вертикалното , Имаше нещо като растер само от средата на екрана надолу....

3. Добавени 2 кондера по схемата на вертикалното , неполярни отзад по латката, явно от мързел да се сменят оргиналните, които са прекъснали


Та реших проблем 2 , Смених квото имаше като неполярни и електролити по Вертикалното и опъна картината , ама иска настройка, че пък е много повдигната нагоре.... Все тая има време и за това...


Снощи се захващам с проблеми 1 и 3. Смянам звуковата ламба(която си бачка въпреки почернения от емисия балон) и добавяните и овъглени резистори -Звука вече работи и лампата Не червенее.

-Премахвам допълнителните кондери по схемата на Вертикалното...

-СЛагам Нови неполярни Wima съобразени по напрежение и капацитет отдолу по шасито по цоклите на лампите за Хоризонтално Отклонение , 2 та кондера на конектора за отклонителната система....

При пускане след последната операция, Телевизора си загрява, отопление работи, Чува се шум от говорителя-намлвявам го докрай) Но в момента в който трябва да се чуе Високочестотното свистене на ТХО на Високото се чува едно Свирене все едно от Сирена/ пиезо зумер и Кинескопа не светва... Мисля че свири от ТХО или кинескопа ма е шубе да си завирам гвалвата щото постепенно се усилва и го дърпм от щепсела, така го пусках за по 10 секунди 3-4 пъти...

Бустерния кондер не съм го сменял. Оригиналния си изглежда добре.

Ако сложа старите кондери по лампите за ХО и по конектора за отклонителната , мисля че проблема ще изчезне, ама не искам да го правя а и искам да разбера защо става така и д аси остане с новите?

КАфеза на Тхо и Високоволтовите лампи не е отварян,

Менния по въпроса?

Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3307
  • Населено място: София
Re: Ремонт на Пирин
« Отговор #1 -: 14 Ноември, 2012, 20:32:42 »
origo    

Сбъркал си мястото или стойността на някой от кондензаторите които си пипал, или си направил някоя друга простотия. Сега ГХО се възбужда на субхармоник. Тези кондензатори отдолу на платката са 2 броя и ФАБРИЧНО СА МОНТИРАНИ ТАМ. Така че огледай хубаво какви си ги сътворил.

simo_
Кондензаторите са там фабрично http://www.kn34pc.com/sch/sch_tv/tv_pirin/tv_pirin_04.jpg

pichaga933

ТОя кондер( оградения със синя рамка 22 нано) не съм го монтирал, мислех , че е слаган при ремонт, чак сега видях, ч его има и на снимката на сислистренския сайт:

Кой номер е той от схемата, че сега не знам къде му се закачва единя крак?

Предполагам че е C517 и от анода на ECH811 към решетката на PL500... и за това без него не тръгва...

pichaga933

От кондензатора беше, като го сложих и светна перфектно, разпънат и хоризонтиран растер... :shock: :D :D :D


Изкарахме картина, остава да я регулираме :D :D :D :


НЧУ Звуковата схема има проблем, прегрява пентода, Откачих му анодното, че да извадя картина. Анодното е 243 а тярбва д ае 220 след изходния траф уж... КАт му сложа резистор да го смъкна почват други ефекти.

Интересното е, че звука в началото тръгава, поне аз си мислех, че е звук, то било само брум, а всчки кондери по схемата са нови а резисторите премерени и дефектните заменени, не съм му мерил какво му идва като вход, явно там има проблем...не идва вход или е някакъв какъвто не трабва да е...

Ricarq

И аз имах проблеми там като го ремонтирах преди години . По-точно проблема беше един , че по схемата за звука беше пипано и отпоявано и запоявано по платката - явно от някой самозван майстор :D И имаше дефвктен електролит (мисля че беше 100 микро)
Ето какви съвети да ти дам да ти помогна Пичага :
- внимавай много при поставянето и махането на PCL86 - 9 крак много лесно се откъсва (3 лампи с счупен 9 крак създадох при ремонта, явно този извод е слабото и място на тази лампа)
- махаш лампата - мериш следните напрежения дали са в границите:
1 - отопление - последователно на останалите лампи. Щом си докарал картина значе ти е наред :)
2 - анодно напрежение - не помня точно стпойността (около +250 - 300V някъде). Коригира се с намаляване или увеличаване на мощните съпротивления в захранването (едно от онези изредените едно под друго долу вляво). Трябва да е със същтата мощност , че даже и повече защото много често прегаря
3 - катодното напрежение

- измерваш веригите на товара - първична намотка на звуковия трансформатор - да няма късо съединение някаде (някоя верига опряля в шасито и т. н. , а може и да е изгорял - нищо чудно. От тази верига е единият от вариянтите да ти товари лампата
- сменяш всички електролитни кондензатори в крайното стъпало НЧ верига
- разкачаш входа на веригата на крайното стъпало (звука , който се подава на лампата) и я поставяш. Измерваш всички напрежения. Следиш дали прекомерно много се зачервява.
- ако всичко е наред допираш с отверка входа на лампата -трябва да се чуе брум :)

pichaga933

И аз имах проблеми там като го ремонтирах преди години . По-точно проблема беше един , че по схемата за звука беше пипано и отпоявано и запоявано по платката - явно от някой самозван майстор :D И имаше дефвктен електролит (мисля че беше 100 микро)
Ето какви съвети да ти дам да ти помогна Пичага :
- внимавай много при поставянето и махането на PCL86 - 9 крак много лесно се откъсва (3 лампи с счупен 9 крак създадох при ремонта, явно този извод е слабото и място на тази лампа)
- махаш лампата - мериш следните напрежения дали са в границите:
1 - отопление - последователно на останалите лампи. Щом си докарал картина значе ти е наред :)
2 - анодно напрежение - не помня точно стпойността (около +250 - 300V някъде). Коригира се с намаляване или увеличаване на мощните съпротивления в захранването (едно от онези изредените едно под друго долу вляво). Трябва да е със същтата мощност , че даже и повече защото много често прегаря
3 - катодното напрежение

- измерваш веригите на товара - първична намотка на звуковия трансформатор - да няма късо съединение някаде (някоя верига опряля в шасито и т. н. , а може и да е изгорял - нищо чудно. От тази верига е единият от вариянтите да ти товари лампата
- сменяш всички електролитни кондензатори в крайното стъпало НЧ верига
- разкачаш входа на веригата на крайното стъпало (звука , който се подава на лампата) и я поставяш. Измерваш всички напрежения. Следиш дали прекомерно много се зачервява.
- ако всичко е наред допираш с отверка входа на лампата -трябва да се чуе брум

pichaga933

АНодното е малко по високо от колкото трябва и го смъквах с резистро ма нищо.

Абе като пипам по анода с уреда се учва шум, ще ми откача входа на триоданта част и ще подам външно сигнал да видя дали ще го просвири...

За изходния траф не съм с есетил да се осъмня...,
ще го мерна.

Големите резистори Май са ок, не изглеждат нагоряли ама ша ги мерна. Проблема е че ползва някой от големите електролити за катоден и там може да се е омазала рабоатата, имам ще ги сменя, подготвил съм се.



ПП, Селена е умрял и имаше сложен диод без гасящо съпротивление, изхвърлих го и сложих съвремннен диод с гасящо 25ома 50вата и сега анодното на триода ми е 110 волта атрябва да е 120..., имам малко пад, надявам се да го оправя с нови електролити на входа, ако не качи повече, ша търся по-малко мощно съпротивление...

Днеска като се Наспя , че тая снимка е правена 5час сутринат, ще седна и ще изватдя каналния избирач и ще го расфасовам, почистя контактите с гумиучка от патината... и ще мерна изходен траф...може и да смажа потенциометърите ако се разглобяват....

Вчера почистих ТХО, Високоволтовата бубина се е сцепила доста мощно и е интересен въпрос колко време ще изкара така?... Търся си чсто нова ест.

ПП НЯкой д акаже от къде мога да си на мря два кондера за ТХО: 1n на 5Kv и 1.5n на 7Kv.

На ВЧ Говорител има вързан неполярен електролит за филтър, с какво да го заменя?

Ricarq

сега ти не четеш внимателно какво съм ти написал ! защо ще му подаваш външен звук , безмислено е. Не знаеш ли един усилвател как се проверява - като допреш отверка или пипнеш с пръст на входа. Смени ли електролитният кондензатор ?
Почни да изпълниш последователно всичко каквото съм ти написал и крайното стъпало ще ти тръгне

pichaga933

Аз сега съм на бачкане бре, това довечера ще се случва,. не е сменен коатодняи 100 микро...Абе за сега като допирам с уреда налли е 3 волта и се чува ама по анодите, не съм се сети лда пипам по решетките :D :D :D ...

Абе то е тръгнало, ама самото то дали получава сигнал...? ША го видя довечера..

origo

Както си разбрал вече, завишените напрежения са се дължали на заменения със силициев диод селенов стълб. Подхода с резистора е правилен, ако все пак напреженията са ниски, сложи резистор с по-малко съпротивление, аз на Стадион съм слагал 15 ома за получаване на точните напрежения. Сега всички резистори които си добавял по схемата ги махни, и научи нещо от мен - схема която е излязла от завода работеща НЕ СЕ РЕМОНТИРА с добавяне на нови елементи, или промяна на стойностите на съществуващите такива, така лекуваш последствията а не причината. Огледай дали всички съпротивления около крайната лампа за звука са със стойностите които са на схемата в силистренския сайт, ако има някой пипан от някой "майстор" да го върнеш във фабричния му вид. И мое лично мнение е че единствената причина да се черви анода на лампата е C254 22нанофарада, прехвърлящ кондензатор от анода на триодната част. Намери и задължително подмени въпросния кондензатор, също виж дали не прекъсва някой крак в цокъла. Обърни внимание също на R252 да не е прекъснал. Неполярния електролитен кондензатор последователно на високочестотния високоговорител замени с два насрещно последователно свързани полярни електролитни кондензатора със същата стойност всеки. Продават се и неполярни електролитни, ама едва ли ти се занимава да поръчваш от Фарнел. И премери режимите на триодната и пентодната част на лампата за звука, така какво стреляме в тъмното, премери и си направи изводите от какво е проблема. И запомни, лампата не се черви от незначително по-високо анодно напрежение, а от значително по-голям ток през нея, което значи че се отпушва по някаква причина, трябва да търсиш тази причина. А ти също май не се научи да не си въртиш носа около работещо ТХО, толкова са остарели че пак ще откъснеш някой извод и ще го скапеш. Това че бобината е сцепена не е голям проблем, търси си нова, но тази не я пипай докато не сдаде багажа, може да изкара още 10тина години така :)

pichaga933

Всчико което съм сменил по схемата като резистори е съсъ здрави от същотото шаси донорно, схемата не се променя в случая!!! иамам малки съмнения чче от мчу не ми идва звук, ша го свирна свъншен лампов амп....да чуя///

ц254 22нано е чисто нов и прди да го сменя и след като го смених пах червенее КАФЕЗА на пентода след известно време работа.

origo

Това дет му викаш кафез е анода на лампата. Премери режимите, така си играем на хвърляне на боб. От МЧУ сигнал почти сигурно идва, но дори да не идва това не е причината лампата да червенее, така че първо отстрани причината за червенеенето, вкарай лампата в режим, пък тогава продължавай нататък.

pichaga933

ок захващам се по схемата на звука

Р239 22k ми се овъглява за втори път, първия го смених....

оказа се че от едната страна на резистора имам 214 волта а от другата 3в, май липсва напрежението на 2 ра решетка на пцф82 от мчу 120в дето трабва д ае ...

Wtf? Всички кондензатори в нано и миро са сменени с чисто нови Вима! Филтровите големите в захранването не съм ги смеянл още...

От висчки кондери нас нимката замо тези в TM3-2 не са сменени щото са в кутийката на филтъра и най вероятно са пико...

lz2xl

А цокъла на лампата :D и те пробиват понякога

origo

Или пукната писта или окъсява нещо някъде като загрее, но просто недоумявам от къде иначе може да се взима това положително напрежение на решетката, при положение че лампата е здрава, и двата прехвърлящи кондензатора са сменени, просто нещо не се връзва....

lz2xl

Ми не се връзва,питах го какво измери на първа решетка.......................2 краче.Това че лампата се отпушва на макс от къде другаде да дойде :?: :?: :?: :?: :?: ама кой да каже,.Това келяво пентодче ако е зачервило анода пиши го бегало,естественно че няма да черви като откачиш анодното,а знаеш ли че като откачиш анода на пентод и оставиш 2-рата решетка под напрежение в половината случай прецакваш лампата







« Последна редакция: 14 Ноември, 2012, 21:01:14 от Pichaga933 »
Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |