| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Телевизор Опера 3  (Прочетена 6485 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен Борислав

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 106
  • Населено място: Габрово
Телевизор Опера 3
« -: 25 Януари, 2017, 20:14:05 »
Здравейте приятели. Имам един въпрос. Дайте ми съвет. Имам наследствена Опера 3 на която знам историята и правените ремонти по нея. За цялата и служба са подменяни два пъти незнам как се казва,да го нарека модул за превключване на каналите. Искам да си я направя и да си я сложа за действаш телевизор точно до новия. Нямам намерения да я човъркам защото не разбирам от тази техника и ще рискувам да я повредя. Телевизора работи има си звук но една трета от картината в долния край неможе да я разгъне,не реагира и на командата за разгъване. Замислил съм да и подменя всичките лампи с нови. Какво ще ме посъветвате , добра ли е идеята за лампите?
Какъв е този телевизор или радио, на който не може да спи котка?

Неактивен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3520
  • Населено място: Варна
Re: Телевизор Опера 3
« Отговор #1 -: 25 Януари, 2017, 20:16:45 »
Чак всичките да ги сменяш за тази работа няма смисъл.Виж някой от форума който е наблизо ако може да ти помогне.

Неактивен Борислав

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 106
  • Населено място: Габрово
Re: Телевизор Опера 3
« Отговор #2 -: 25 Януари, 2017, 20:19:36 »
 Да вярно ще потърся.Аз имам едно приятелче техник но ще потърся и тук.
Какъв е този телевизор или радио, на който не може да спи котка?

Неактивен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3520
  • Населено място: Варна
Re: Телевизор Опера 3
« Отговор #3 -: 25 Януари, 2017, 20:28:01 »
Тоя сандък е бил доста популярен.Има тука хора които се занимават.Имаше и теми за него,огледай темите във форума.

Неактивен lz1tka

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 596
  • Населено място: Костинброд
Re: Телевизор Опера 3
« Отговор #4 -: 25 Януари, 2017, 20:48:02 »
Дръж  я  за сандък за  нищо друго  не става!!
Тука бъркаш,имах идея подобно нещо да включа към ретро игра ПОНГ и да се сложи в заведение.Или Супер Марио,ще предизвика интерес при децата които ще потеглят майките а от там и продажбата на кафета.Обаче идеята се провали защото собственика се оказа доста плиткоумен,когато искаш да помогнеш на хора,те си мислят че искаш да ги прекараш....български манталитет.
73!

Неактивен lz1tka

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 596
  • Населено място: Костинброд
Re: Телевизор Опера 3
« Отговор #5 -: 25 Януари, 2017, 20:55:32 »
Засметка на това на друго заведение подарих доста плочи,няколко видеокасети и бронзов лик на Сталин.Сега майка която стъпва в баничарницата показва на детето плочите и обяснява че навремето така са слушала музика,а по напредналите сочат към лика на Сталин и казват че само той ще оправи България.
73!

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Телевизор Опера 3
« Отговор #6 -: 25 Януари, 2017, 20:56:59 »
Не сменяй лампите. Проблема най-вероятно е в утечни хартиени кондензатори от които изобилства този телевизор. Те трябва да се сменят до един, но не те съветвам да сменяш наред без разбиране.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен Борислав

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 106
  • Населено място: Габрово
Re: Телевизор Опера 3
« Отговор #7 -: 25 Януари, 2017, 21:02:02 »
Да благодаря колега за съвета ще те послушам и ще се посъветвам с техник.
Какъв е този телевизор или радио, на който не може да спи котка?

dakata.radio

  • Гост
Re: Телевизор Опера 3
« Отговор #8 -: 25 Януари, 2017, 21:04:16 »
Нека да се види какво не е наред, да се ремонтира и да се приведе в работоспособно състояние. След това може да свържеш декодер и да гледаш цифрова телевизия.
И аз имам една такава "Опера" в неработоспособно състояние и я ползвам само като сандък, както казва Грую. За жалост не разбирам и не смея нищо да правя по нея. Ти поне познаваш някой, който може да се справи с тази тежка задача, а аз - не.

Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3307
  • Населено място: София
Re: Телевизор Опера 3
« Отговор #9 -: 26 Януари, 2017, 00:02:00 »
Това за ежедневна употреба не става , вярвай ми.   

Подмяната на всички лампи, ще доведе до пълна НЕ работоспособност на уреда, настроен е за комплекта, който е в него. Ще разстроиш всички стъпала като ги смениш и става за ремонт верно накрая.

Наличните елемнти по схемата са толкова стари че , даже и да смениш всички кондензатори, почват резисторите да се предават... После се оказва, че в кинескопа няма много живот и тн...

Ако толко искаш да гледаш телевизия, Намери си една кутия от Опера 3 обрана, вгради едно LCD 15-17" зад рамката  и задай компа от който подавш сигнал да ти пуска черно бял  образ, имат я всички видеокарти тая настройка, и си готов.

Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Телевизор Опера 3
« Отговор #10 -: 26 Януари, 2017, 11:55:21 »
ЕЕееее стига де! Не му говори такива неща, те също трябва да са забранени в този форум или да си има отделен раздел за тях. Съгласен съм че за ежедневно гледане трудно става този телевизор, но не съм съгласен с това че всички резистори ще се предадат. Но наистина трябва да се пипа от много добър и опитен специалист в областта за да се приведе в изряден на 100% вид в който е възможно да се гледа. И както казват в оная реклама - грижата по дома е цял живот, тук същото, периодически ще иска профилактика, донастройка, дребни ремонтчета, няма как, почти два пъти по-възрастен е от половината от членовете на форума. Ремонтите много често може да стигнат и до необходимостта за изработване на дадени детайли ръчно. Наистина ежедневната експлоатация ще е трудно осъществима но не невъзможна, но самия ти трябва да знаеш как да си го ремонтираш.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Активен styrshel

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1526
  • Населено място: Варна
Re: Телевизор Опера 3
« Отговор #11 -: 26 Януари, 2017, 13:39:49 »
Ако обърнете внимание човека казва че телевизора работи, само дето има някакъв проблем. Ако някой разбира и може да му помогне да го оправи, не виждам защо да не става за гледане, да си го пуснеш веднъж - два в годината, да се изкефиш!!! Уж сме конструктивен форум пък се убеждаваме как няма да станат нещата. Много по-стари апарати от преди войната и в безнадеждно състояние се връщат за живот от наши колеги. Вярно че това е по-сложен апарат, но не е толкова страшно. Пожелавам успех на колегата! :)

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Телевизор Опера 3
« Отговор #12 -: 26 Януари, 2017, 13:43:57 »
Той Оги има предвид че не става всеки ден да го гледаш по 3 часа примерно. Иначе става естествено, то и по 3 часа става ама ще прави проблеми от време на време.
Работата сега с ремонта е такава че тези хартиени кондензатори са за смяна, и рано или късно ще сдадат багажа т.е. трябва да бъдат сменени. Сега конкретния проблем може да се оправи с много малко, но за да се гарантира изрядната и безопасна работа на телевизора по-продължително време трябва да се пипне сериозно тук и там.
А иначе аз най-обичам да казвам че всичко може да се оправи в зависимост от желанието на собственика му.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен lz2lx

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 407
  • Населено място: България
Re: Телевизор Опера 3
« Отговор #13 -: 26 Януари, 2017, 13:47:12 »
   що не питате   инж. Апостол Апостолов   https://www.sandacite.bg/wp-content/uploads/televizorat-opera.mp4?_=1

Неактивен vilsa

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 41
Re: Телевизор Опера 3
« Отговор #14 -: 26 Януари, 2017, 16:25:22 »
Не унищожавайте уникалния работещ 54 годишен телевизор !

Едно на десет хиляди е  да се намери в наши дни ОРИГИНАЛЕН, НЕБЪЗИКАН ОТ "МАЙСТОРИ" И РАБОТЕЩ ТЕЛЕВИЗОР "ОПЕРА", и момчето, трябва да оцени "късмета" си,  да не се стреми да го пуска и да прави от него "видео-играчка". Този телевизор, в това му състояние, оценен и с уникалността си не трябва да бъде докосван от некомпетентни ръце. Предвид ликажните му кондензатори (абсолютно всичките) и поради това, че голяма част от резисторите му са "неработещи", трите важни силови стъпала не работят в нормален режим. Това са Хоризонтално Отклонение, Вертикално Отклонение, Крайно Стъпало на Звук. Работата на телевизора повече от десетина минути може да доведе до повреда на крайните лампи на трите стъпала, което все пак не е най-страшното. Най-страшното ще настъпи, когато неизбежно ще изгори повишаващата бобина, а след нея и товарната на ТХО-то и с това се прекратява завинаги атракцията с нещастния телевизор. И отново, както в предишната тема за Операта веднага цъфнаха майсторските съвети към момчето как по-бързо да унищожи този уникат ! А момчето нека знае, че има уникат в ръцете си и че е на милиметри от загубата му. Добре е, "реставрацията" на Оперката да спре до тук. Това, което трябва да се направи, е телевизора да не се пипа повече и ако трябва да се направи да работи нормално, е  да се даде само в ръцете на истински реставратор, не по-млад от 60 години (изключително важно условие), което е минимална гаранция, че той е работил в младостта си върху такава - лампова, телевизионна техника и по-специално да разбира технологията на ламповите телевизори !
Операта не е за всяка уста лъжица.
Момчето да не забравя, че шасито  се офазява и този факт е извънредно опасен и за живота на бърникащия в него.
Колкото до  "съветите" на някои съветници, характеризиращи се с очевидна липса на познания в чудесните наука"радио и телевизионна техника" - те, съветите могат да направят така, че този телевизор да бъде унищожен много бързо.
А момчето, собственик на телевизора, да знае,че след като телевизорът бъде повреден, вероятността той отново да тръгне да работи клони към нула.

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |