| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Моята колекция магнетофони  (Прочетена 66004 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен Лъчо Минков

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1124
  • Населено място: София
Re: Моята колекция магнетофони
« Отговор #45 -: 13 Април, 2014, 10:25:55 »
          През 70 -те години на един приятел му донесоха чисто нов Танберг, ама чудо невиждано - три мотора, три скорости, успокоители на лентата, три кристални глави/никога не се износвали и зацапвали/,нещо като сензорни светещи клавиши - клавишите задействаха релета, които управляваха функциите на машината, не си спомням вече колко много звукови ефекти имаше - ехо и други, които може да се включат в записа  и какво ли не още. Тоя магнет си беше изпреварил времето!
           

Неактивен GIBO

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 20
  • Населено място: Чирпан
Re: Моята колекция магнетофони
« Отговор #46 -: 23 Април, 2014, 14:54:18 »
Браво , чудесна колекция и перфектно възстановяване !Между другото как намираш големите ремъци,че ми трябва един квадратен с Ф18 см ?

Неактивен bojitchko

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 524
  • Населено място: София
Re: Моята колекция магнетофони
« Отговор #47 -: 23 Април, 2014, 21:06:00 »
Лоша работа!  :) Какъв размер е квадрата? Впрочем, това, което има по нашите магазини е до 13-14 см в диаметър. Не знам в магазинчето на "Борис" дали имат нещо, но там цените не са за българи.  :)
Имаше един магазин, по спомен в Дружба, бл. 439, където май имаха по-големи ремъци, но подробностти не знам. Разбрах за него от колеги от форума, но не съм ходил там. Ако някой чете това и знае повече, нека сподели.

Неактивен GIBO

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 20
  • Населено място: Чирпан
Re: Моята колекция магнетофони
« Отговор #48 -: 24 Април, 2014, 11:39:04 »
Квадрата е 2х2 като за видео .От твоите ERKEL-а е с подобно голям ремък ,а ми трябва за PHILIPS N4308 .90-те години когато нямаше ремъци никъде съм ходил до Бургас .Там малка фирма ги произвеждаше .Ако някой колега от там знае нещо да пише .

Неактивен bojitchko

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 524
  • Населено място: София
Re: Моята колекция магнетофони
« Отговор #49 -: 29 Май, 2014, 23:08:09 »
Един магнетофон, който получих в много лошо състояние и с много липси. С него се занимавах в почивките от реставрация на другите машини.  :) Очаквах да намеря някаква информация, схеми, части...Нищо! Фирмата е закрита през 1995 и не можах да се свържа с никого от личния й състав. Трябваше да се оправям, както и с каквото мога. А си заслужаваше, защото това е един от първите опити на швейцарците да направят свой репортажен магнетофон. Даже е бил представян като UHERKILLER!  :D  Е, не са успяли и вероятно това ги е накарало да стигнат до Куделски и NAGRA. Магнетофонът е бил притежание на BBC - London (на две места е отпечатано логото) и това беше допълнителен импулс да ме накара, да го реставрирам. След като не успях да намеря никакви оригинални части, трябваше да се оправям с каквото има. Липсваха блок глави, индикаторът за запис, моторът за пренавиване, всичко по синхронизацията с камери, отделно бяха изскубани трафове, бобини, кабелаж...
Направих нов блок с глави, сложих ел. мотор за пренавиване, благодарение на mano имаме индикатор на записа, направих пълна реставрация на усилвателите...За съжаление не съм правил нищо по синхронизацията с камери, защото не беше останало нищо от това. Е, вече не е оригинал, но пък всичко работи, а пък аз държа особено много на това. Казах си, така и така не е оригинал, чакай да добавя и нещо мое.  :D Добавих му възможност да работи и с мрежово напрежение. (оригинално е само на батерии - 12 броя!  :o )Запазил съм само две снимки от това което придобих, но и те говорят достатъчно за състоянието в което го получих.

Та:
PERFECTONE EP6A  Произвеждан между 1950 и 1960 години в неясно количество, но с изключително висока за времето си цена - 2 500 швейцарски франка!

Неактивен bojitchko

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 524
  • Населено място: София
Re: Моята колекция магнетофони
« Отговор #50 -: 29 Май, 2014, 23:19:13 »
Да добавя, има интересен индикатор за включено, на базата на поляризовано реле и с консумация само 2ma. Индикаторът е в средата на лицевият панел, (между системата и говорителя) зад стъклено прозорче. За съжаление няма как да го видите.  :)
Бях предвидил 9 снимки, та ето и нея:


Неактивен bojitchko

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 524
  • Населено място: София
Re: Моята колекция магнетофони
« Отговор #51 -: 04 Април, 2015, 22:44:37 »
Обикновено работя само през зимния сезон, че лятото имам други занимания. Ето какво добавих през изминалата зима:

AKAI 1722W

Произведен 1969 година. Двуглав с три скорости. Фирмата се слави като класен производител и дори в сегашно време, машините и държат високи цени. Моето мнение е малко по-друго - усложнена механика и електроника с хиляди болежки. Но няма да я слушаме! Ще седи на рафта и ако направим музей, посетителите ще цъкат завистливо.  :D


Неактивен gruyo

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 282
  • Населено място: София
  • Конювишки джентълмен
Re: Моята колекция магнетофони
« Отговор #52 -: 04 Април, 2015, 22:50:39 »
Ако  искаш    вземи и  моят  аз  приключих   с  ролковите     http://www.sandacite.com/forum/index.php?topic=5858.0   вече е   музеен  паметник  не го ползвам!!! Имах  и  Ухери  и Ревокс  и  Грундици  всичко замина   този е  последният  !!
Удрииии!!

Неактивен gruyo

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 282
  • Населено място: София
  • Конювишки джентълмен
Re: Моята колекция магнетофони
« Отговор #53 -: 05 Април, 2015, 00:15:09 »
Удрииии!!

Неактивен bojitchko

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 524
  • Населено място: София
Re: Моята колекция магнетофони
« Отговор #54 -: 06 Април, 2015, 21:05:45 »
Снощи нямах ток за дълго време и не можах да покажа следващия магнет.

BSR SPINNEY
Евтина английска машина, със стандартна проста механика, която се използва в много модели произведени на острова. Лампов, четири писти моно. Скорост 9.53см/сек. Не можах да намеря информация за дата на производство, но предполагам 1960 год.

Неактивен styrshel

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1527
  • Населено място: Варна
Re: Моята колекция магнетофони
« Отговор #55 -: 06 Април, 2015, 21:11:20 »
 :good: :good: :good: :good: :good: :good: :good: Каквото и да се каже няма да е достатъчно!!!

Неактивен TheMechanic

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 216
  • Населено място: Асеновград
    • www.oldradio.cf
Re: Моята колекция магнетофони
« Отговор #56 -: 06 Април, 2015, 22:46:59 »
Не съм виждал друга такава колекция, уникална е. Всички са все едно сега произведени - не знам колко време, труд и средства влагате но сигурно са много. Поздравления.

Неактивен bojitchko

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 524
  • Населено място: София
Re: Моята колекция магнетофони
« Отговор #57 -: 07 Април, 2015, 22:00:36 »
Да, работата е доста! Около две седмици за пълно разглобяване, почистване, подмяна на износени елементи, събиране, ремонт на електроника, настройки...Гледам да мина с колкото е възможно по-малко средства, защото не разполагам с неограничени финанси. Пък и няма да се използват, но не мога да ги оставя да не работят.

Следващият:

GARRARD

Английската фирма е позната като производител на грамофони и доста се изненадах, когато попаднах на това чудо. Ето че са произвеждали и магнетофони, но само шаси с мотор и глави. Така се предлага на пазара и всеки купувач решава какво да прави после. Аз попаднах на цял магнетофон, направен от незнаен собственик, (впрочем, добро изпълнение на усилвателя с две интегралки и няколко транзистора - беше сложена и схема, по която е работено) сложен в кутия от неясно какво. Оправих механиката и електрониката, напудрих го малко, сложих надписи, че нямаше нищо и...Отива да се перчи на рафта!  :D  Нямам никакви данни, но предполагам производство между 1958 и 1960 год. Забравих да кажа, работи със специални касети, (показана е на снимка) с които не разполагам, но ще продължа да търся. Чудото работи и с обикновени ролки, както съм показал на снимката.


Неактивен bojitchko

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 524
  • Населено място: София
Re: Моята колекция магнетофони
« Отговор #58 -: 08 Април, 2015, 21:30:27 »
Най-после нещо транзисторно!  :)

PHILIPS 4302

43-та серия включва три магнетофона - 4302, 4307, 4308. И на трите механиката е еднаква. Въпросният 4302 се произвежда през 1969-70 години. Две писти, моно, скорост 9.53см/сек, транзисторен усилвател.

Неактивен radio-hobi

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1055
  • Населено място: София
Re: Моята колекция магнетофони
« Отговор #59 -: 08 Април, 2015, 21:48:13 »
Много интересни машини !  :good:

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |