| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Опера 3  (Прочетена 5381 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен Борислав

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 106
  • Населено място: Габрово
Опера 3
« -: 09 Септември, 2018, 08:54:17 »
Здравейте отново колеги. Понеже аз не мога да стоя без работа,след направата на Плиската реших да опитам да си рестартирам и наследствената Опера. Днес я започвам.
Какъв е този телевизор или радио, на който не може да спи котка?

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Опера 3
« Отговор #1 -: 09 Септември, 2018, 19:22:50 »
Аз само да те предупредя изключително много да внимаваш! Апарата е в отлично състояние, обаче макар доста сходните схемни решения, Оперите са по-трудни за ремонт от последвалата разработка на печатен монтаж Пирин. Дали заради това че са по-стари не знам, та внимавай защото познавам много хора (включително себе си в ученическите години) които сме опитали безуспешно да подкараме шаси Опера.
Иначе съвета ми е да подмениш всички неполярни хартиени кондензатори в конструкцията. Просто това 100% е необходимо. Препоръчвам бюджетен вариант Wima от Комет, не от другаде, до сега оригинална Wima не съм виждал извън Комет и Фарнел. Как да ги познаеш - къси изводи искащи задължително удължаване, в Плиска-та видях си сложил един с дълги крака - 100% менте. Също така оригиналните ВИНАГИ са червени - сините са менте 100%. Заливката отдолу мисля при MKS и MKP е червена, докато при FKP е жълта, това е задължителен показател също. Общо взето си служи с дейташийтовете и проверявай дали отговарят и по размер, защото често ментетата не се отличават по нищо от оригинала, освен че са по-малки на размер. Та така.
После вече ще се гонят други проблеми и ще се правят настройки. И не забравяй шасито се офазява при едното положение на щепсела!
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен Борислав

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 106
  • Населено място: Габрово
Re: Опера 3
« Отговор #2 -: 10 Септември, 2018, 16:32:00 »
Да за шасито знам че се офазява и внимавам. Днес смених доста кондензатори но останаха още десетина. Незнам не мога да преценя кой елемент е менте и кой не е но се надявам да имам късмет.
Какъв е този телевизор или радио, на който не може да спи котка?

Неактивен Валери

  • Модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3900
Re: Опера 3
« Отговор #3 -: 10 Септември, 2018, 17:14:12 »
Радват ме такива реставрации, браво колега.
 :bravo:

Неактивен ONZI

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1035
  • Населено място: Севлиево
  • Митко Матев 0886739549
Re: Опера 3
« Отговор #4 -: 10 Септември, 2018, 20:31:49 »
А даваше ли признаци на живот телевизора,или не си го включвал.

Неактивен Борислав

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 106
  • Населено място: Габрово
Re: Опера 3
« Отговор #5 -: 10 Септември, 2018, 21:17:55 »
 :empathy2:
О да той си работи и хваща каналите. Болката му е като на Плиската картината му е свита по хоризонтаЛа отдолу.
Какъв е този телевизор или радио, на който не може да спи котка?

Неактивен Борислав

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 106
  • Населено място: Габрово
Re: Опера 3
« Отговор #6 -: 10 Септември, 2018, 21:19:57 »
Какъв е този телевизор или радио, на който не може да спи котка?

Неактивен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3522
  • Населено място: Варна
Re: Опера 3
« Отговор #7 -: 10 Септември, 2018, 21:38:28 »
Похвално е търпението ти и мерака е голям.Първо вземи смени лампата на нискочестотния и вертикалното.Тя е една и съща PCL82.За проба,ако няма ефект ги върни по местата им.Провери първо електролитния кондензатор в катода на пентода на вертикалното и другите елементи които съм оградил.

101493-0

Неактивен Борислав

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 106
  • Населено място: Габрово
Re: Опера 3
« Отговор #8 -: 11 Септември, 2018, 08:07:23 »
Аз се чудя Как като е офазено шасито,Как електролитите веднъж плюса е на шасито втори път минуса е на шасито?
Какъв е този телевизор или радио, на който не може да спи котка?

Неактивен радиото

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 754
  • Населено място: Лом
Re: Опера 3
« Отговор #9 -: 11 Септември, 2018, 09:23:50 »
Аз се чудя Как като е офазено шасито,Как електролитите веднъж плюса е на шасито втори път минуса е на шасито?
Фазата влиза от мрежата , щото няма траф . А минуса е на шаси , спрямо плюса на анодното

Неактивен botacin

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 2
  • Населено място: София
Re: Опера 3
« Отговор #10 -: 11 Септември, 2018, 09:58:36 »
За събирането на образа отдолу :
- не разменай лампите РСL82
- смени с нови кондензаторите С-74  100 нанофарада, минимум на 630 волта,
                                             С-75   68 нанофарада, минимум на 630 волта.
  освен тези, които ти е посочил колегата.
Не трябва да сменяваш големи по размер стари кондензатори с малки нови.
Не случайно производителя е поставял голями. Кондензаторите, освен по напрежение се определят и по ток. И тъй като токът не е обозначен, грубо това се определя по големината му. В Операта има много кондензатори, голями, които са на места с протичащ голям ток. Не повтаряй грешката си от предишния телевизор. Като гледам, пак си накупувал малки по размер кондензаторчета.
Намери си от новите максимално голями ! Телевизора Опера изисква само максимум голями по обем кондензатори !
« Последна редакция: 11 Септември, 2018, 10:31:25 от botacin »

Неактивен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3522
  • Населено място: Варна
Re: Опера 3
« Отговор #11 -: 11 Септември, 2018, 20:54:29 »
Не знам защо колегата не е съгласен със размяната за проба на РСL82.Стари лампи може да имат частично влошаване на вакуума,провисване на решетките и т.н. проблеми присъщи на старите лампи.Провисване на вътрешната структура променя линейността на пентодната част което може да е критично за стъпало в развивката докато в обикновен усилвател може и да не се забележи от неспециалист.Лампомера го хваща провисването,но след продължителен подгрев на катода и не винаги.За това му предложих за проверка да им смени местата.Най напред да провери или смени електролитния кондензатор в катода на пентода.Същия дефект може да се получи и ако катодното съпротивление 510 ома е прегрявало и си е вдигнало малко съпротивлението.Борислав обаче дава крайно малко информация,мерил ли е някакви напрежения по режима на лампата.Като върти линейност горе и линейност долу променя ли се въобще нещо.
Колкото за тока през кондензатора?Ако не се смята тока заряд разред.....за какъв ток става дума?Постоянен ток през кондензатор не тече.И колко максимум големи трябва да са........тока се определял от големината на кондензатора.......обема или капацитета му? или тежината? Има такъв параметър ESR,ако става дума за това.

Неактивен botacin

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 2
  • Населено място: София
Re: Опера 3
« Отговор #12 -: 11 Септември, 2018, 22:15:53 »
Кондензатор

Кондензаторът представлява електронен компонент, който съхранява статически заряд, но пропуска променлив ток.

Основни параметри:

Номинален капацитет — проектната стойност на капацитета на кондензатор, която е означена върху корпуса му;

Работно напрежение — най-голямото напрежение между електродите на кондензатора, което по време на работа не бива да се превишава.

Мощност на кондензатора — максималната реактивна мощност, която може да бъде проведена през кондензатора без повреда.

Неактивен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3522
  • Населено място: Варна
Re: Опера 3
« Отговор #13 -: 11 Септември, 2018, 22:43:30 »
Намери си от новите максимално голями ! Телевизора Опера изисква само максимум голями по обем кондензатори !
Господин Савов,
Аз за това питах,няма ирония във въпроса ми да се палите така.Просто ми се видя интересно :)
Не за капацитет,работно напрежение и т.н.Що се отнася за реактивната мощност която могат да понесат съвременните кондензатори спрямо тия които са били произвеждани преди 40-50 години изобщо няма база за сравнение.Технологиите се развиват и новата елементна база въобще не може да се сравнява с тия от преди половин век и повече.Ще ви дам един пример,един електролитен кондензатор 100 мкф на 450 волта от 60те години има еквивалентно серийно съпротивление около 10-20 ома още при производството си.Става дума за така наречения ESR параметър.За съвременен електролитен кондензатор стойност над 2-5 ома се смята за брак.Реактивната мощност която може да понесе е пряко свързана с тоя параметър.За другите типове кондензатори е същото.Ако сте чели темите за реставрация във форума сигурно сте срещали описание на технологии за монтаж на нови кондензатори във стари корпуси за запазване на автентичноста.Тя за този форум е решаваща.
Нека автора на темата ни извини че малко се отнесохме настрани от темата.

Неактивен rolling_heads

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1897
  • Населено място: Пловдив
Re: Опера 3
« Отговор #14 -: 11 Септември, 2018, 23:19:54 »
Цитат
монтаж на нови кондензатори във стари корпуси за запазване на автентичноста.Тя за този форум е решаваща
Подкрепям запазването на автентичния вид

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |