| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: И аз да се похваля - колекцията на kortex  (Прочетена 8936 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Активен Валери

  • Модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3900
Re: И аз да се похваля - колекцията на kortex
« Отговор #15 -: 04 Ноември, 2020, 13:02:00 »
Мисля, че "ОПЕРА" е много рядък телевизор, честито  :bravo: .

Неактивен dragan

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1170
  • Населено място: Пловдив
Re: И аз да се похваля - колекцията на kortex
« Отговор #16 -: 04 Ноември, 2020, 20:51:44 »
Мисля, че "ОПЕРА" е много рядък телевизор, честито  :bravo: .
Тази вечер  се срещнах в Пловдив с колегата kortex  и му предадох подаръка от радио телевизионните лампи.
При запознанството ми се представи, като младеж на 18 години.
Пожелавам му успехи,а ние ще помагаме.

Неактивен kortex

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 451
  • Населено място: Пловдив
Re: И аз да се похваля - колекцията на kortex
« Отговор #17 -: 04 Ноември, 2020, 20:57:32 »
Благодаря много за думите и за лампите , ще влязат в употреба със сигурност  :hi:   :drinks:
« Последна редакция: 04 Ноември, 2020, 21:04:39 от kortex »

Неактивен kortex

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 451
  • Населено място: Пловдив
Re: И аз да се похваля - колекцията на kortex
« Отговор #18 -: 09 Ноември, 2020, 21:25:51 »
Е такова нещо не бях виждал ... Един колега ми подари опера 3 и едно радио пионер днес   . Телевизора е  без заден капак и добре потънал в прах  :)  .Почнах първо с операта .  Та от интерес я поогледах , видях един счупен кабел във вертикалната област (ВО липсваше) та запоих го , включих я и вертикалното отклонение се появи . Имаше стеснение отдолу , но както винаги това са кондензатори(ако е лампа стеснението е отгоре и отдолу) ... Пуснах и сигнал да видя какво ще покаже . Звука го изкара, картината не ... Само леки смущения . Тръгвам аз да сменям кондензатори и какво виждам ... много повече са от колкото трябва , има размествания и други компоненти . После видях че имам допълнитена лампа , още една EF 80 . Помислих си че може да е добавка както при един колега тук от форума за 5,5 честота на звука . Да , ама до нея гледам и още един допълнителен МЧУИ филтър  :)  На него пише ТМВ 5 . Това в никоя схема го няма ... Възможно ли е да е заводска доработка за 5,5? Но тук идва интересното ... Ако е на 5,5 как тогава свързвайки модулатора на 6,5 получих чист звук? Възможно ли е да е доработка за друх обхват телевизия? Примерно дециметрова  ;)  Дайте  идеи , не съм виждал такова нещо преди ...
« Последна редакция: 09 Ноември, 2020, 21:32:52 от kortex »

Неактивен Radist

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 151
  • Населено място: Монтана
Re: И аз да се похваля - колекцията на kortex
« Отговор #19 -: 10 Ноември, 2020, 08:00:12 »
Този филтър ТМВ-5 и лампата ЕF 80 е едно стъпало което е наречено "дефазатор на смущенията".Той се среща в много малка серия телевизионни приемници "Опера 3" и "Кристал".Той няма нищо общо със звука а е свързан към групата за формиране на сихроипулсите с лампата ЕСН 81 .Самият трептящ кръг е настроен на 3,5MHz.Прикачвам ти и схемичката на това стъпало.При повреда на него няма да имаш стабилни синхронизации.

Неактивен kortex

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 451
  • Населено място: Пловдив
Re: И аз да се похваля - колекцията на kortex
« Отговор #20 -: 10 Ноември, 2020, 17:21:50 »
Готов  :)

Чесно казано , не виждам разлика в образа и в поведението и спрямо другата ми опера 3 ... Те затова са я махнали тази модификация после ... Само ненужни усложнения ...

Образа е добър , трябва да почистя пластинките на каланлия че не дава да го докоснеш  :D

За щастие по шасито няма ръжда ,така че ще мине само с почистване . После един нов лак на кутията и  ще блесне  :D

Между другото търся всичките бели  копчета отпред ... Ако на някой колега му се намират ще съм багодарен да пише цена на лични  ...  :drinks:
« Последна редакция: 10 Ноември, 2020, 17:36:26 от kortex »

Неактивен Петко

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 445
  • Населено място: Чирпан
Re: И аз да се похваля - колекцията на kortex
« Отговор #21 -: 10 Ноември, 2020, 17:43:37 »
И аз имам още една тройка за възстановяване, но и на мен ми липсват копчета. Ако имах в повече бих ви ги предложил.   :unknown:

Неактивен kortex

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 451
  • Населено място: Пловдив
Re: И аз да се похваля - колекцията на kortex
« Отговор #22 -: 11 Ноември, 2020, 11:54:20 »
Е , поне поработи 20 минути  :D .
Изображението избледня , звука постепенно изчезна и образа загуби вертикална синхронизация... Звука го оправих , оказа се че 9та лампа PCF 82 се изтощи по време на работа понеще изчезна постепенно .... Смених я и сега работи. Избледнялата картина се дължеше на лош контакт в цоклите . Поразклатих лампите . Сега вече ветикалната стабилизация...
Първоначално смених лампата на дефазатора за смущенията EF 80 и крайната лампа за ВО . Образа си стабилизира и работи поне още 20 минути  :D  ???
Сега пак го изпусна ... Прави ми впечатление че когато изпусне синхронизацията изображението се размазва ... После пак фокусира но така и не спира да пропада надолу...
« Последна редакция: 11 Ноември, 2020, 12:05:50 от kortex »

Неактивен Петко

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 445
  • Населено място: Чирпан
Re: И аз да се похваля - колекцията на kortex
« Отговор #23 -: 11 Ноември, 2020, 12:06:20 »
Смени ли всички хартиени кондезатори, като подадеш от ласпито сигнал директно на междинната ка е?

Неактивен kortex

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 451
  • Населено място: Пловдив
Re: И аз да се похваля - колекцията на kortex
« Отговор #24 -: 11 Ноември, 2020, 12:11:36 »
Смених ги , само металните електролити не съм . Ако те са проблемни на изображението се вижда изкривяване на образа , това го няма при мен.... С ласпито е същата работа , понеже то подава по силен сигнал от модулаторчето има някаква нищожна синхронизация , но много малка и много нестабилна ... Нещо става но ... Като нямам осцилоскоп да видя ...Напреженията около ECH81 са добри ,макар че това говори малко ...  ??? ???   Мисля че проблема е термичен ... Лампа или някой компонент , понеже винаги работи малко и тогава спира синхронизацията ... Поне последните няколко пъти ...

Неактивен Петко

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 445
  • Населено място: Чирпан
Re: И аз да се похваля - колекцията на kortex
« Отговор #25 -: 11 Ноември, 2020, 12:22:25 »
Контраста  действа ли правилно, нали знаеш че когато е намален  ефекта е същият.

Неактивен Музеят Балкан

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 40
  • Населено място: София-град
Re: И аз да се похваля - колекцията на kortex
« Отговор #26 -: 13 Февруари, 2021, 09:18:13 »
Уникална колекция! Много уважавам колекционерите, които не трупат само, а дори и малкото неща кито имат ги поправят, след което неможеш да ги различиш от тукощо излезли от завода! Браво!  :good:

Неактивен kortex

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 451
  • Населено място: Пловдив
Re: И аз да се похваля - колекцията на kortex
« Отговор #27 -: 15 Април, 2021, 13:41:52 »
Доста проекти завърших а  не съм снимал почти нищо  :D
Поработих върху радиошкафа . Даже име му измислих - Родина ГМРТ 1  :D

 Runner ми подари грамофон автомат .  Реших че ще е по добре да сложа него . Разглобих и махнах първия и сложих този . Колчето  на което се подреждат плочите липсва , но joro ми предложи едно от неговите преди доста време ...Тези дни  трябва да отида да го взема че се излагам  ::) . Ще взема и  едно китайско универсалче - доза с игла и съм готов .
Свалих и радиото малко надолу понеже вече има място .

За магнетофона , благодаря за помощта със схемата . Поиграх си и с него и вече е напълно работещ .Прави запис и оборотите са доста точни. Изненадах се че гумите на предавките все още са меки и са като нови ...А магнетофона е от 63-64та година ... Качеството си казва думата .

/>
Все още търся копчета за телевизора...Накрая май ще си правя някакви самоделки ...  ???

Неактивен kortex

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 451
  • Населено място: Пловдив
Re: И аз да се похваля - колекцията на kortex
« Отговор #28 -: 15 Април, 2021, 14:15:49 »
Следва пирина . Доста време се занимавах с него . Имаше проблем със високоволтовия кабел , със цокъла на DY86 ...  Със аудиото , каналния ...  Захранването ... И със бубината за груба настройка на честотата на редовете  :D Нищо особено , а? ???  Няма да си кривя душата ,вие ми помогнахте доста с половината проблеми така че не беше толкова зле  :)    :drinks:  .

Винаги съм се чудил за какво е  прозрачният пръстен около копчетоза превключването на каналите ... А той отзад имал рефлектор ... т.е. е мислено да има лампа която го осветява ... Сложих  едно малко трафче и една скална лампа и заспа .

Неактивен kortex

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 451
  • Населено място: Пловдив
Re: И аз да се похваля - колекцията на kortex
« Отговор #29 -: 15 Април, 2021, 14:28:25 »
После естествено е ламповото усилвателче  :)
Като за първият ми лампов усилвател изобщо не е зле , нищо че е 2-3 вата :D  .Визията му ми харесва и все още си работи доста добре . Ползвам го със един касетен дек който взех от руския за 10 лева така че ... И да стане нещо с входовете няма да е чак такава голяма загуба . По нататък  мисля за стерео - вече със захранващ траф , който да става за китарата.


 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |