| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: двуполярно захранване от еднополярен източник  (Прочетена 2521 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен regreed

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 453
  • Населено място: Анкх-морпорк.
  • Пустиняк и дърт темерутин
Здравейте колеги!
Налага ми се да ползвам двуполярно захранване, но се оказа, че трафчето което имам имам е с една намотка.
Номерът с кондензаторен делител не знам дали ще сработи в случая, става въпрос за ток 40V/5A, някой ако има идея или се е сблъсквал с нещо подобно, моля да сподели опит.
Благодаря предварително! :hi:
Омраз!

Неактивен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3522
  • Населено място: Варна
Това пробвай

Неактивен ahedproductions

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1976
  • Населено място: София
  • LZ1SWE
    • Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
Първата схемка:
https://www.bristolwatch.com/ele/power_supplies.htm
Капацитета трябва да се удвои спрямо схемата със средна точка и Грец.
 :hi:
Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
www.aetherlab.org

Неактивен ftest

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 365
  • Населено място: София
Да разбираме ли че става въпрос за захранване с
постояннотоков  двуполярен изход 2 Х 40V / 5A ?
Тоест със сумарна изходна мощност 400W ?

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Дааа уви май мощността е доста голяма. При такива мощности такъв род схеми са по-нежелателни, но все пак ако са идеално симетрично натоварени + и - захранващите шини би трябвало да не стане проблем, но нека се тества.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен BatKoce

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 495
  • Населено място: Ракитово
    • velevel
Да разбираме ли че става въпрос за захранване с
постояннотоков  двуполярен изход 2 Х 40V / 5A ?
Тоест със сумарна изходна мощност 400W ?
Ако трансформаторът е 40V / 5A, тогава мощността е 200W. Ако го направим 2 Х 40V, вече ще можем да черпим по 2,5А от рамо. Иначе ще постигнем "генератор на свободна енергия"  :) 

Неактивен ikarlo

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 221
  • Населено място: София
Здравейте колеги!
Налага ми се да ползвам двуполярно захранване, но се оказа, че трафчето което имам имам е с една намотка.
Номерът с кондензаторен делител не знам дали ще сработи в случая, става въпрос за ток 40V/5A, някой ако има идея или се е сблъсквал с нещо подобно, моля да сподели опит.
Благодаря предварително! :hi:
Терминът "трафче" за нещо, което има изход 40V при ток 5А не ми се струва удачен. Може ли повече информация за това "трафче"?

Неактивен NHB

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 888
  • Населено място: Варна
Да, това с 'трафче'то изглежда несериозно. Нека авторът каже по-подробно какво трябва да захранва и какъв е всъщност трансформаторът, за да видим дали изобщо става за тази работа. Дали говорим за 200 или за 400 вата? Стабилизирано ли трябва да бъде захранването?

Неактивен ftest

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 365
  • Населено място: София
При цялото ми уважение към колегата LZ2XL бих искал
да допълня, че предлаганите от него две схеми се
изпозват за сравнително малки мощности (5 - 10W).
Първата от тях (с двата диода) се използваше
при производството на промишлени стабилизирани
токоизправители тип ТЕС с цифров индикатор -
за захранването на този индикатор.
Като стана въпрос за ТЕС, изходната мощност на
най-големите от тях не превишава 150W - например
ТЕС14 (30V / 5A)  и ТЕС15 (15V / 10A).
 

Неактивен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3522
  • Населено място: Варна
Въобще съгласен с ftest,схемата беше дадена повече като примерна.При тая заявена мощност както и да го въртим без подходящ трансформатор няма да стане.

Неактивен hris

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 66
  • Населено място: Варна
.. Иначе ще постигнем "генератор на свободна енергия"  :)


ето генератор на свободна енергия E=0.5*C*U*U

Принципа: Натиска се бутона SB1 - зарежда се С1, след отпускане на бутона се зарежда и С2. И ако сумираме Енергията запасена в С1 + С2 след еднократно натискане и отпускане на бутона ще получим повече Е от колкото сме консумирали от акумулатора 12B с натискането на бутона SB1.


« Последна редакция: 29 Юли, 2023, 13:10:29 от hris »

Неактивен NHB

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 888
  • Населено място: Варна
Това не е сериозно.

Неактивен BatKoce

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 495
  • Населено място: Ракитово
    • velevel
(Връзка към прикаченият файл)
ето генератор на свободна енергия E=0.5*C*U*U

Принципа: Натиска се бутона SB1 - зарежда се С1, след отпускане на бутона се зарежда и С2. И ако сумираме Енергията запасена в С1 + С2 след еднократно натискане и отпускане на бутона ще получим повече Е от колкото сме консумирали от акумулатора 12B с натискането на бутона SB1.
Ако някой има такава апаратура, да заповяда у нас! Той ще монтира и обслужва апаратурата, а аз ще му стана клиент. Условието е, аз да заплащам само енергията, която съм консумирал, по справедливо договорена между нас цена. Всяка цена, по-ниска от тази на ЕРП-то, ме устройва. Отдавна каня такива хора, но нещо не идват... :unknown:
« Последна редакция: 29 Юли, 2023, 15:02:19 от BatKoce »

Неактивен regreed

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 453
  • Населено място: Анкх-морпорк.
  • Пустиняк и дърт темерутин
Еха, ама дискусия се е разразила докато ме нямаше!  :o
Да поясня: имам налична алуминиева кутия в която няма много място.
Имам траф (тороидален) който е фабричен и е от промишлена апаратура. дава 32V/5A около 40V след изправяне.
Да, ама на мен ми трябва симетрично захранване 2Х12-20V / 1,5-2A на канал... това е цялата работа.
Не ми се пренавива траф (това ми е по гадно и от хлебарка) не искам и инвертор (внася невероятни шумове и боклуци),
просто исках  да разбера, има ли някакъв евтин вариант за раделяне на напрежението на изхода на такъв трансформатор на 2.
Забравих... кутията е за малък усилвач с ИС, като идеята е да се ползва целия външен обем за радиатор.
Това е...  :unknown:
Омраз!

Неактивен petromaniq66

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 78
  • Населено място: Варна
Е тая няма как да стане- хем симетрично и хем с плаваща средна точка.

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |