| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Още един имплантиран  (Прочетена 485 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен lager

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 903
  • Населено място: село Обидим, обл Благоевград, общ. Банско
Още един имплантиран
« -: 08 Април, 2024, 15:14:13 »
Това е моят доста стар LG LC2RR 42 инчов телевизор който след два месеца очакване и три-четири дни упорит труд получи ново ЛЕД осветление. Оказа се най-тежкия случай защото е правен по доста стари технологии-има много метал, поне 20-30 кг и много винтове. Много внимание за да се извади здрава матрицата и след това сваляне на 20 луминисцентни лампи. След това изрязване на отвори за лентите светодиоди. Тези които купих на по-ниска цена се оказаха без самозалепващо фолио и се наложи пробиване на отвори за закрепване върху ламарината, след това нарязване на резби за винтове. Термичният контакт е много важен за нормален температурен режим.Лентите са с по седем диода за 3 волта. Пробно захранване с регулиране на напрежението показва че светят добре при 20 волта, свързани паралелно консумират около 200 милиампера. Монтаж на матрицата и другите блокове ми отне днешния предобед.Свързах източник към един от входовете, осветлението е все още към ТЕС5020-поръчах димер който ще дойде утре-видях картинката, вие също ще я видите, сипах си 20 грама водка и го оставих да работи два часа. Преди доста време показах първия си опит за такава замяна, той се оказа много добър.За разлика от заводските настрйки на осветлението което е на края на възмопжностите на диодите аз ги облекчавам и  телевизорите работят повече от 5 години. Продавачите на ленти ми пожелават нова среща след 2 години.

Неактивен lager

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 903
  • Населено място: село Обидим, обл Благоевград, общ. Банско
Re: Още един имплантиран
« Отговор #1 -: 08 Април, 2024, 16:05:39 »
Други неща свързани с продължителността на живота на новите телевизори-най-тънките е добре да работят без заден капак.Закономерност- при по- старите ако не се ползват дълго време се случват проблеми-най-вероятно окисляване на контакти при матриците и други съединители с много изводи ,инверторите и лампите от осветлението.

Неактивен pansim

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 617
  • Населено място: Сандански
Re: Още един имплантиран
« Отговор #2 -: 08 Април, 2024, 17:15:40 »
Отлично си се справил.
http://iza99.com/
Българска заваръчна техника с 5 години гаранция
Ремонт на заваръчно оборудване - 0887607722

Неактивен vladimirstanoev

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 103
  • Населено място: Sofia
Re: Още един имплантиран
« Отговор #3 -: 08 Април, 2024, 19:18:55 »
свързани паралелно консумират около 200 милиампера.
Това прави по 66 милиампера на лента, което е около 5 пъти по-малко от номиналния ток на лентите.
Така ще работи не 5, а 50 години но образа няма да е хубав.
Освен това ако окъси само 1 диод, тогава целия ток ще минава през 6-те диода на тази лента, а останалите 14 диода (на другите 2 ленти) изобщо няма да светят.
Свържи лентите последователно и ги пусни на 70% от номиналния ток, около 200-250mA.
Така хем образа ще стане по-хубав и ще работи поне 10 години  :drinks:
 

Неактивен pansim

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 617
  • Населено място: Сандански
Re: Още един имплантиран
« Отговор #4 -: 09 Април, 2024, 10:52:40 »
Това прави по 66 милиампера на лента, което е около 5 пъти по-малко от номиналния ток на лентите.
Така ще работи не 5, а 50 години но образа няма да е хубав.
Освен това ако окъси само 1 диод, тогава целия ток ще минава през 6-те диода на тази лента, а останалите 14 диода (на другите 2 ленти) изобщо няма да светят.
Свържи лентите последователно и ги пусни на 70% от номиналния ток, около 200-250mA.
Така хем образа ще стане по-хубав и ще работи поне 10 години  :drinks:
 

При този ток нищо никога няма да окъси!
Сега по въпроса за качеството на картината - може би искаш да кажеш ЯРКОСТ на картината. Ако колегата е доволен и се гледа в относително не силно осветено помещение...защо пък не и така...той е при телевизора, той да каже...ние само пишем :lol:
http://iza99.com/
Българска заваръчна техника с 5 години гаранция
Ремонт на заваръчно оборудване - 0887607722

Неактивен lager

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 903
  • Населено място: село Обидим, обл Благоевград, общ. Банско
Re: Още един имплантиран
« Отговор #5 -: 09 Април, 2024, 13:26:06 »
Отговарям и на двамата колеги, всъщност потвърждавам това което казва ПанСим- яркостта е достатъчна и може да регулира . Както съм писал светодиодите работят в нормален режим и светят достатъчно силно-както всеки телевизор и този има регулиране на контраст и яркост, което няма нищо общо с осветлението. В момента яркостта е на 45%.Параметрите на матрицата, процесора и паметта определят качеството на картината, не осветлението.Източника на сигнал също-снимките са с клипове от Ютюб с малка ревзолюция и кадри защото са безплатни.За съветстващият ме да свържа диодите последователно че няма да горят -един свърши ли ,всички гаснат.Но  аз съм избрал лентите точно за паралелна работа защото захранващия блок на телевизора  има изход 24 волта и доста ампери за захранване на инверторите, които вече ги няма, иначе трябва да диря допълнителен инвертор за 60-70 волта.

Неактивен vladimirstanoev

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 103
  • Населено място: Sofia
Re: Още един имплантиран
« Отговор #6 -: 09 Април, 2024, 19:21:43 »
Всеки има такъв телевизор и веднага може да прецени каква е разликата при 20% и при 100% задно осветление.
Не случайно на 90% от производителите тока винаги е по-голям (около 120-130%) от номиналния.
Целта им е хем да зарибяват повече клиенти, хем след 2-3 години да си купуват нови телевизори.
При паралелното свързване, ако прекъсне 1 диод се вдига тока на другите ленти, които се опичат и много скоро цялата подсветка е за гюма. 
При последователното свързване, ако прекъсне 1 диод се сменя само този диод и (след ограничаване на тока) лентите работят даже по-дълго от нови (без ограничаване на тока).
Поздравления за положения 99% труд до този момент, но според мен остава още 1%.
Допълнителната инвестиция в случая е от порядъка на 2 евро:
https://www.aliexpress.com/item/1005005655318114.html?spm=a2g0o.productlist.main.99.2be8hmLDhmLDuK&algo_pvid=353930b7-ccc3-46d8-925c-cece94b4a9fa&aem_p4p_detail=2024040907375718938470387118640000306342&algo_exp_id=353930b7-ccc3-46d8-925c-cece94b4a9fa-49&pdp_npi=4%40dis%21EUR%211.98%211.98%21%21%2115.25%2115.25%21%402103080f17126734778651479ebd7e%2112000033905122164%21sea%21FI%210%21AB&curPageLogUid=9dJNSwXtNW5X&utparam-url=scene%3Asearch%7Cquery_from%3A&search_p4p_id=2024040907375718938470387118640000306342_50     

Неактивен pansim

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 617
  • Населено място: Сандански
Re: Още един имплантиран
« Отговор #7 -: 09 Април, 2024, 20:26:17 »
Всеки има такъв телевизор и веднага може да прецени каква е разликата при 20% и при 100% задно осветление.
Не случайно на 90% от производителите тока винаги е по-голям (около 120-130%) от номиналния.
Целта им е хем да зарибяват повече клиенти, хем след 2-3 години да си купуват нови телевизори.
При паралелното свързване, ако прекъсне 1 диод се вдига тока на другите ленти, които се опичат и много скоро цялата подсветка е за гюма.

Аааа....не!
За това че трябва да се купуват телевизори е ясно :D.
Но не вярвам колегата да е направил глупаво решение,  да се променя тока през лентата заради спиране на друга.
 Това е елементаризъм.

Ииии... в първия ти пост се пишеше окъсяване на диод а сега си променил на прекъсване...няма да коментирам.
Още веднъж - поздравления за успешния ремонт на колегата.
http://iza99.com/
Българска заваръчна техника с 5 години гаранция
Ремонт на заваръчно оборудване - 0887607722

Неактивен vladimirstanoev

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 103
  • Населено място: Sofia
Re: Още един имплантиран
« Отговор #8 -: 09 Април, 2024, 20:55:51 »
Но не вярвам колегата да е направил глупаво решение,  да се променя тока през лентата заради спиране на друга.
 Това е елементаризъм.
Наистина е глупаво, но на практика се прилага при 5-10% от телевизорите на Филипс, Самсунг и други.
 
в първия ти пост се пишеше окъсяване на диод а сега си променил на прекъсване...няма да коментирам.
Нищо не съм променял и не е нужно да коментираш, а да прочетеш законите на Кирхов и след това написаното.
Факт е, че и в двата случая (при прекъсване или окъсяване само на 1 диод) паралелните ленти вече са за гюма.

Неактивен lager

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 903
  • Населено място: село Обидим, обл Благоевград, общ. Банско
Re: Още един имплантиран
« Отговор #9 -: 09 Април, 2024, 21:25:46 »
Никъде не се препоръчва смяна на диод, аз също не го правя, смяната е цигания, след седмица" пак същото." "Пак същото" ти казва клиента когато ти го донесе отново да си оправяш циганиите. Старите ленти са текстолитни с медно фолио върху които са запоени диодите, могат да се разпойват или се къртят и отгоре се лепи друг.Всички нови са на алуминий и самозалепващо, имат по-добро топлоотделяне. Аз се изключвам от темата, напълно съм готов и имам още доста "германски" клиенти за оправяне. Утре ще пусна последни снимки, осветлението работи при 14 волта.Ако някой реши да прави подобна операция и иска да има положителен резултат да ми пише, ако не вярва да пита "колегата"

Неактивен lz2lx

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 415
  • Населено място: България
Re: Още един имплантиран
« Отговор #10 -: 10 Април, 2024, 01:20:22 »
Колеги не съм наясно допустимо ли е диодите да се захранват с постоянен ток/модификация/за да не вредят на зрението?


Има ли телевизори без импулсна модулация на осветлението или всички са такива?

Неактивен petromaniq66

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 78
  • Населено място: Варна
Re: Още един имплантиран
« Отговор #11 -: 10 Април, 2024, 02:50:01 »
Всички инверторни(лед драйвери) са импулсна модулация и то kHz стотина изгладена с кондензатор. Ако на някой все още му трепка окото, да пие 20гр водка да гледа 2 часа и ако не се оправи да пие 200. :D Не ви ли трепка прожекцията в киното с 24 херца или знаете само 3д и аймакс.
« Последна редакция: 10 Април, 2024, 03:01:33 от petromaniq66 »

Неактивен CVT

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1300
  • Населено място: София
Re: Още един имплантиран
« Отговор #12 -: 10 Април, 2024, 06:47:28 »
Колеги не съм наясно допустимо ли е диодите да се захранват с постоянен ток/модификация/за да не вредят на зрението?


Има ли телевизори без импулсна модулация на осветлението или всички са такива?

Тези които не вредят на зрението за пак със ШИМ, но честотата е доста висока - поне 480 Hz, като най-новите модели достигат до 4 kHz. Стой далече от тези които са на 120 Hz, или винаги ги дръж на 100% яркост, иначе врядят на зрението.

Още информация от тук: https://www.rtings.com/tv/tests/motion/image-flicker

Неактивен CVT

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1300
  • Населено място: София
Re: Още един имплантиран
« Отговор #13 -: 10 Април, 2024, 07:25:51 »
Корекция: има и такива които са без ШИМ диминг. Те излизат най-отгоре в таблицата, със индекс "Без-трептене" 10, a за ШИМ диминг честота са сложили 0 Hz, което ме обърка:
« Последна редакция: 10 Април, 2024, 07:33:46 от CVT »

Неактивен lager

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 903
  • Населено място: село Обидим, обл Благоевград, общ. Банско
Re: Още един имплантиран
« Отговор #14 -: 10 Април, 2024, 12:27:06 »
Сложил съм димер с PWM,ето последните снимки:

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |