| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Моделите на Правец 16  (Прочетена 18353 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен FAMICOM_87

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 964
  • Населено място: София
Re: Моделите на Правец 16
« Отговор #15 -: 19 Февруари, 2014, 23:42:21 »
точно това и аз подозирам :) щеше да е страхотно ако някой имаш е документация , някой път ще кача документазията на моят , той е последният модел с голяма платка, който е с дебелите устройства :)

Неактивен Yassen

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 327
  • Населено място: София
Re: Моделите на Правец 16
« Отговор #16 -: 27 Февруари, 2014, 00:21:10 »
Качвай я смело:) Ако си я сканирал разбира се. Ще е интерсно за всички.

Иначе относно темата. Мисля, че сме имали и платки разработени в Правец с INTEL 80286 процесор, т.е. IBM/AT. Това са последните наши платки, но такъв Правец е много рядко нещо защото го хваща "перестройката" и пазарите изчезват яко дим. Някой ако има подобно нещо може да разкаже/покаже.

Най-интересните български 16 битови персонални машини въобще не са Правеците. Те са масови и са копирани изделия чрез реверсния инженеринг. Нашите български разработки са уникални с изделията МУК и някой ИЗОТИ. Компютрите са произвеждани в София в много по-малки серии от Правец. МУК-16 са модулни 16 битови компютри с повишена надежност, с уникални разширителни слотове (физически много ралзични от ISA) и много подсилена конструкция (платки обкантени с алуминиеви оребрени носещи шини и позлатени куплунзи). Печатните платки са с многократно повишена надеждност. Самата им конструкция е компактна, но много по-добре замислена от IBM ският широк корпус. Използвани са в космическата ни програма, както и за военни цели.  Жалко, че покрай промените в държавата се унищожи цяла индустрия без следа в историята, след време няма да има кой да разкаже подробности за тези машини и за създателите им. А направеното не е никак малко въпреки че се подценява днес, дори е много мащабно за размерите ни.
« Последна редакция: 27 Февруари, 2014, 00:36:34 от Yassen »
Бъдещето принадлежи на онези, които вярват в красотата на мечтите си.

Неактивен FAMICOM_87

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 964
  • Населено място: София
Re: Моделите на Правец 16
« Отговор #17 -: 27 Февруари, 2014, 13:50:38 »
 Това дето спомена звучи страшно интересно, има ли снимки и някаква информация за машините, за който говориш? а документацията като я сканирам заедно с правеца ми, ще направя тема :) 

Неактивен RETROTRONICS.info

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 333
  • Населено място: София
Re: Моделите на Правец 16
« Отговор #18 -: 27 Февруари, 2014, 21:51:09 »
Здравейте

Въпросните снимки съм ги качвал аз - някой в руския форум не беше сигурен какъв Правец има и нямаше възможност да го снима. Затова качих основните модели които имам. Информацията е малко стара и не съвсем точна. Например Правец 16/ ЕС1839 в каталога на правец фигурира като Правец 16А. Каталога е сканиран и качен на 4 части на www.retrotronics.info :
Част I - Микропроцесорни системи / Microprocessor systems
Част II - Средства и системи за автоматизация / Process control
Част III - Средства и системи за измерване / Measurement instruments and systems
Част IV - Програмни продукти / Software products

Правец 16S е с NEC V20 доколкото си спомням. Известен е още и като MT&T-16S и доколкото знам не е имал регистрация в Единната Система. При първа възможност (което може да не е много скоро) ще направя повечко снимки. Колкото до дупката на кутията - предполагам че това възможност да се изведе куплунг на клавиатурата (не конкретно за правец, а по принцип).
Виждал съм снимки на Правец 286 в такава кутия, но го нямам. Снимките на Правец 286 и Правец 386 в каталога са в други кутий.
В зората на частния бизнес в такава кутия е асемблиран компютър с дъно на 8А от пловдивска фирма - http://www.retrotronics.info/modules/news/article.php?storyid=1

По принцип има и други модели на Правец, например Правец 16H. Това е версия на компютъра, за който Yassen споменава - МИК16 (Модулен Индустриален Компютър доколкото си спомням, а не МУК - Малък Учебен/Универсален Компютър. Единия е разработка на ИТКР а другия на ВМЕИ) Според "Компютър за Вас" версия на този компютър е летяла с Александър Александров на станция "Мир". Компютъра има и регистрация в Единната Система. Повечето версии са произвеждани в ИТКР.

...

Неактивен Yassen

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 327
  • Населено място: София
Re: Моделите на Правец 16
« Отговор #19 -: 27 Февруари, 2014, 23:43:59 »
Да, МИК 16 е версията, не е МУК16, моя е грешката. Това са най-надеждните персонални 16 битови произвеждани у нас.

Колкото до учебните имаше и МУК600, в Млад Контруктор беше описан, имаш ли сканиран този лист?
Бъдещето принадлежи на онези, които вярват в красотата на мечтите си.

Неактивен FAMICOM_87

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 964
  • Населено място: София
Re: Моделите на Правец 16
« Отговор #20 -: 28 Февруари, 2014, 01:41:10 »
http://www.retrotronics.info/modules/news/article.php?storyid=1 кутията ми се изясни вече, но клавиятурата ме изненада :) що е толкова странна  :o

Неактивен RETROTRONICS.info

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 333
  • Населено място: София
Re: Моделите на Правец 16
« Отговор #21 -: 06 Март, 2014, 00:34:23 »
Колкото до учебните имаше и МУК600, в Млад Контруктор беше описан, имаш ли сканиран този лист?

Знам за едно приложение на Млад Конструктор - "Как да си направим домашен компютър" от Б. Янков и Витко Меков. За съжаление засега го нямам. Не знам дали е МУК или друг компютър.

Иначе една БГ платка от неизвестен модел на Правец 16, която ми попадна е тази:

Български вариант на тайванската XL-Turbo, която се използва в "SUPER-11". За съжаление до мен достигна само платката и то в доста лошо състояние и нямам представа в кой модел е използвана - някой ако знае да помага... :)

Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3307
  • Населено място: София
Re: Моделите на Правец 16
« Отговор #22 -: 06 Март, 2014, 00:55:22 »
http://www.retrotronics.info/modules/news/article.php?storyid=1 кутията ми се изясни вече, но клавиятурата ме изненада :) що е толкова странна  :o

Такива клавиатури имаше по едно врем в продавалника, де да съм знаел, че са редки да каширам... То който ги е взел в някакъв момент ще се похвали, може и снимки да качи поне оче да оплакнем.
Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

Неактивен FAMICOM_87

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 964
  • Населено място: София
Re: Моделите на Правец 16
« Отговор #23 -: 06 Март, 2014, 16:15:28 »
хехе а дано! (да оплакнем оче) а дъното хех защо няма слотове? сам ли трябва да си ги напоиш, освен това не знаех, че SIMENS правят процесори :)

Неактивен Gabo

  • Злодей
  • Администратор
  • Квантов генератор
  • *****
  • Публикации: 635
  • Населено място: Пазарджик
Re: Моделите на Правец 16
« Отговор #24 -: 06 Март, 2014, 18:01:13 »
Знам за едно приложение на Млад Конструктор - "Как да си направим домашен компютър" от Б. Янков и Витко Меков. За съжаление засега го нямам. Не знам дали е МУК или друг компютър.
Имах го някъде, довечера ще го потърся.

Неактивен Yassen

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 327
  • Населено място: София
Re: Моделите на Правец 16
« Отговор #25 -: 06 Март, 2014, 20:06:43 »
Имах го някъде, довечера ще го потърся.

Красота Габо :) Голямо нещо беше този лист, нещо като метър на метър, че и двустранен не знам как ще го фотографираш добре :) Иначе беше МУК600 по спомен, нямам си на идея как стояха нещата с базовото програмно осигуряване, бяха ли пuбликували нещо? Или само сорса на ROM-a.
Бъдещето принадлежи на онези, които вярват в красотата на мечтите си.

Неактивен TheHungry

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 475
  • Населено място: Пловдив
Re: Моделите на Правец 16
« Отговор #26 -: 06 Март, 2014, 21:20:46 »
Относно българските (86  клавишни ) клавиатури то из и в момента пиша от една такава :) , за мен са си добри .

Та като казахте клавиатури да попитам дали някой не му се намира за  (подаряване - продаване - заменяне)  клавиатура от 16-ка но беше една заоблена и на нея пишеше (made in japan ),  Enter-a и по спомени беше на две нива  копчето.То навремето имаше само двата вида българските и тези , после се появиха други.
"I really do like SOLDERING as my programming language."  Bob Pease

Неактивен RETROTRONICS.info

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 333
  • Населено място: София
Re: Моделите на Правец 16
« Отговор #27 -: 11 Март, 2014, 18:10:55 »
Имах го някъде, довечера ще го потърся.

От третия опит - приложението е налично :)
Ето го въпросния "чаршаф" (засега само на снимка, но се надявам скоро и сканиран):

   

Неактивен Gabo

  • Злодей
  • Администратор
  • Квантов генератор
  • *****
  • Публикации: 635
  • Населено място: Пазарджик
Re: Моделите на Правец 16
« Отговор #28 -: 11 Март, 2014, 21:24:08 »
Намерих го още в четвъртък и аз, ама днес го сканирах ;) Утре ще го залепя и ще го кача, но се чудя, дали да не направим отделна тема за него.
/имам под ръка и А0 скенер, но чак другият вторник мога да го ползвам/

Неактивен lager

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 906
  • Населено място: село Обидим, обл Благоевград, общ. Банско
Re: Моделите на Правец 16
« Отговор #29 -: 10 Ноември, 2015, 12:50:23 »
Моите интереси са малко извън тази тема, но понеже имам доста неща, които мисля че ще са ви интересни слагам малко снимки- колкото поеме поста. При интерес ще допълвам.

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |