| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Моят "Хр. Ботев М462"  (Прочетена 22456 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Активен Валери

  • Модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3900
Re: Моят "Хр. Ботев М462"
« Отговор #60 -: 18 Ноември, 2015, 20:40:03 »
Да, опасно е, но може би ще е добре да възпроизведа оригиналната схема  :master2: .

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Моят "Хр. Ботев М462"
« Отговор #61 -: 18 Ноември, 2015, 20:49:12 »
Мисля че поставянето в тази схема на обикновен говорител без траф няма да доведе до чак такива катаклизми освен че разбира се няма да свири особено втория високоговорител. Постояннотоковия режим на крайната лампа няма да се промени драстично, но по променлив ток ще е на късо и при продължително време на максимално усилен в тоя режим е възможно да зачерви анода. Иначе нищо страшно няма.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3522
  • Населено място: Варна
Re: Моят "Хр. Ботев М462"
« Отговор #62 -: 18 Ноември, 2015, 21:01:00 »
С два изходни в паралел ще озори крайната лампа.Говорител директно ще я скапе за много кратко време.Няколко ома вместо няколко килоома е голяма разлика.

Активен Валери

  • Модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3900
Re: Моят "Хр. Ботев М462"
« Отговор #63 -: 18 Ноември, 2015, 21:08:51 »
Иначе, измерих съпротивленията, някои са толкова колкото пише на тях, други доста се разминават. Примерно: 50 КилоОма, е станало 120 КилоОма като го измерих с омметъра  ::) .

Неактивен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3522
  • Населено място: Варна
Re: Моят "Хр. Ботев М462"
« Отговор #64 -: 18 Ноември, 2015, 21:21:21 »
Сменяш.

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Моят "Хр. Ботев М462"
« Отговор #65 -: 18 Ноември, 2015, 23:27:03 »
Килоомите за които говори колегата lz2xl са импеданс. Първичната намотка на трансформатора на външния говорител няма постояннотоково съпротивлене килооми (най-много килоом да има). Освен това лампата е с автоматично преднапрежение, постояннотоковия режим няма да се измени драстично, макар че тока ще нарастне неминуемо. По променлив ток обаче както вече казах ще е на късо и ще има ядове при подаване на сигнал.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен pana

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 340
  • Населено място: Пловдив
Re: Моят "Хр. Ботев М462"
« Отговор #66 -: 19 Ноември, 2015, 09:12:31 »
   Валери като информативно доста се изписа .Аз повня че радиоточките се произвеждаха с трансформатор .Но за това място не ставаха. Според мен най-добре си включи тези клеми паралелно на говорителя. Мисля че никога няма да ги използваш . Освен това апарата е Uсерия лампи  и изводите няма да са в офазената страна. Гледай да свирне това е по важно.

Неактивен ahedproductions

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1976
  • Населено място: София
  • LZ1SWE
    • Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
Re: Моят "Хр. Ботев М462"
« Отговор #67 -: 19 Ноември, 2015, 09:20:15 »
Да, подкрепям пана, препоръчвам да ги свържеш след трафа тия клеми, за всеки случай.
Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
www.aetherlab.org

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Моят "Хр. Ботев М462"
« Отговор #68 -: 19 Ноември, 2015, 10:05:01 »
Абе където иска там да ги свърже, имам Херцъ радио и клемите са в първичната страна на трафа и ме е бил ток от тях, ама няма никакво значение, те тия радиа са така, само съвременната техника е направена за ползване от идиоти и е неприемливо да има високо напрежение някъде по клемите й. Старата техника е правена за мислещи хора които знаят къде, дали и кога да пипат. Как изглежда за всички нас в момента приспособлението за топлене на вода състоящо се в открит реотан върху керамично тяло? Дори на един мой колега от университета като му обяснявах че това е за топлене на вода той ми вика как бе невъзможно то е открито :D ама така е.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Активен Валери

  • Модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3900
Re: Моят "Хр. Ботев М462"
« Отговор #69 -: 19 Ноември, 2015, 13:17:16 »
Означените съпротивления на схемата, правилно ли ги разчитам: R1=1.25 МОма, R2=10 МОма и  R3=R4=125 Ома (в схемата по-долу):

Активен Любо Божков

  • Модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1619
  • Населено място: с. Ресен общ. В.Търново
Re: Моят "Хр. Ботев М462"
« Отговор #70 -: 19 Ноември, 2015, 17:17:13 »
Означените съпротивления на схемата, правилно ли ги разчитам: R1=1.25 МОма, R2=10 МОма и  R3=R4=125 Ома (в схемата по-долу):
Да, точно такива са стойностите. :drinks:

Неактивен yooo

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 182
  • Населено място: София
Re: Моят "Хр. Ботев М462"
« Отговор #71 -: 19 Ноември, 2015, 23:35:58 »
 :)Здравейте колеги.Извинявам се ,че се намесвам в дискусията Ви.Но,темата ме интересува и мен.В момента и аз реставрирам един Хр.Ботев.Само дето не е  U серия.Много ми хареса реставрирането на кутията.Превасходна работа.На мен ми предстои същото,но съм се захванал с по-лесното.Да свирне радиото.Дърводелската част ми се струва по трудната .
Изискваща повече време.Шасито на снимката изглежда добре.Спрея ,който си използвал има ли електро проводимост?
Ако е като обикновенна боя или лак,няма да даде добър ефект на по късен етап.При сабиране на слаботоковата част.
Ако Ви е направило впечатление при подобни уреди,шасито се прави от Al или Fe ламарина.Хромирана или кадмирана,но никога боядисана.Боя,лак ,е изолатор.Предполагам ,че ефекта ще се прояви още при НЧУ.Ще има проблем с 50 Hz шум.При
висаоките честоти има опасност от самовъзбуждане заради лоша екранировка.Реших да споделя това със Вас докато е на такъв етап и поправката е по лесна. Това все пак е мое мнение,може и да го пропуснете.

Неактивен rolling_heads

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1897
  • Населено място: Пловдив
Re: Моят "Хр. Ботев М462"
« Отговор #72 -: 20 Ноември, 2015, 06:56:29 »
Какви общо има боядисвснвто с екранирането. Шасито пак си остава метал, а където се запояват масите се зачиства и се запоява.
Данеби да си мислиш че радиовълните и боята си взаимодействат или , че като боядисаш метал той става неметал.
Скоро рестврах такъв Христо Ботев, шасито му беше бронзирано.

Активен Валери

  • Модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3900
Re: Моят "Хр. Ботев М462"
« Отговор #73 -: 20 Ноември, 2015, 08:01:46 »
Шасито оригинално беше боядисано със сива боя, не беше нито кадмирано, нито поцинковано. Така е както казва колегата rolling_heads, на местата където се запоява, се зачиства. Иначе не съм пробвал дали спрея е електропроводим, най-вероятно няма да е (ще проверя).

Неактивен rolling_heads

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1897
  • Населено място: Пловдив
Re: Моят "Хр. Ботев М462"
« Отговор #74 -: 20 Ноември, 2015, 18:15:39 »
Yooо, моля обясни какво точно имаш предвид, че нещо не схващам.
И бронза не е електропроводим, премери го да видиш.

 

Сходни теми

  Заглавие / Започната от Отговора Последна публикация
3 Отговора
7291 Прегледи
Последна публикация 26 Март, 2014, 15:31:11
от dobringeorgiev
3 Отговора
6941 Прегледи
Последна публикация 23 Март, 2020, 16:13:40
от sve
1 Отговора
4452 Прегледи
Последна публикация 03 Ноември, 2013, 11:49:45
от Gabo
29 Отговора
18305 Прегледи
Последна публикация 28 Септември, 2015, 21:39:39
от сашо
4 Отговора
2289 Прегледи
Последна публикация 30 Май, 2015, 13:10:53
от cmdj7

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |