| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Транзисторен "Мамбо"?!  (Прочетена 4504 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен slavi

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1201
  • Населено място: Ботевград
Re: Транзисторен "Мамбо"?!
« Отговор #15 -: 01 Май, 2018, 12:48:26 »
Здравейте и Честит 1-ви май! И по случай празника да свършиме някоя работа: имам въпрос към познаващите машината "Мамбо". По-рано споменах, че имах навремето такъв, ползвах го някъде две години, преди да мина на по-модерен четирипистов, обаче не го бях отварял, просто нямаше защо. Но сега, като се хванах да съживявам един 5а, каква беше първата ми изненада-лампата EF86 е окачена в някакъв кожух! Та, това ми е въпроса: защо е направно така? Какъв е този материал (според мен е била някаква микропореста гума) и сега как да постъпя?
Показвам и няколко снимки, вкл. и такива какво съм правил тези дни. В порядък "преди-след":
0888981645, 072365106

Неактивен styrshel

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1527
  • Населено място: Варна
Re: Транзисторен "Мамбо"?!
« Отговор #16 -: 01 Май, 2018, 12:58:58 »
Вероятно е заради микрофонния ефект от вибрациите на двигателя.

Неактивен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3522
  • Населено място: Варна
Re: Транзисторен "Мамбо"?!
« Отговор #17 -: 01 Май, 2018, 14:05:28 »
Заради микрофонията,както писа styrshel.Шум от двигател и високоговорител в кутията.

Неактивен slavi

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1201
  • Населено място: Ботевград
Re: Транзисторен "Мамбо"?!
« Отговор #18 -: 01 Май, 2018, 14:32:21 »
Благодаря, някак така си обяснявах и аз! Ама сега какво да правя, щото това се е спекло, прилича на колофон? Явно на лампата трябва да и е "меко", какъв съвременен материал би могъл да се ползва? А няма да му е лесно при тази жега, не че и на лампата и е комфортно в този кожух....Друг не е ли имал този проблем?
0888981645, 072365106

Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3307
  • Населено място: София
Re: Транзисторен "Мамбо"?!
« Отговор #19 -: 01 Май, 2018, 14:42:24 »
Демпваща термоустойчива гума ти трабва.

Съвременно решение Червен силикон- държи до 200 градуса без проблем.

Има едни червени силиконови пръстени уплътнителни с различен диаметър за разни уплътнения по механики хидравлики итн... Не са скъпи, купуваш си от въпросния диаметър 15тина броя, надяваш и си готов. Само гледай да са от червените силиконовите, че те са топлоустоичиви,

Или просто си купи червен силикон- за картери и капаци-топлоустойчив има и черен топлоустойчив силикон ама да на малко по-ниска температура май до 180 градуса, намажи я ламбата отвънка с дебелината с която е стария материал после остави да изъхне, ама не ми е ясно как ще топлоотдава.
Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

Неактивен радиото

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 754
  • Населено място: Лом
Re: Транзисторен "Мамбо"?!
« Отговор #20 -: 01 Май, 2018, 15:58:58 »
Демпваща термоустойчива гума ти трабва.

Съвременно решение Червен силикон- държи до 200 градуса без проблем.

Има едни червени силиконови пръстени уплътнителни с различен диаметър за разни уплътнения по механики хидравлики итн... Не са скъпи, купуваш си от въпросния диаметър 15тина броя, надяваш и си готов. Само гледай да са от червените силиконовите, че те са топлоустоичиви,

Или просто си купи червен силикон- за картери и капаци-топлоустойчив има и черен топлоустойчив силикон ама да на малко по-ниска температура май до 180 градуса, намажи я ламбата отвънка с дебелината с която е стария материал после остави да изъхне, ама не ми е ясно как ще топлоотдава.
Трябва да е поресто . Със силикона няма да може да топлоотдава .

Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3307
  • Населено място: София
Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

Неактивен Laic

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 155
  • Населено място: Пазарджик
  • Петър Петров
Re: Транзисторен "Мамбо"?!
« Отговор #22 -: 01 Май, 2018, 16:45:51 »
.. Явно на лампата трябва да и е "меко", какъв съвременен материал би могъл да се ползва? ..

Мисля, че метална "вата" би свършила работа - тази за търкане на загорели кухненски съдове, не теловете, а другото по-финото.
МОМЧЕТАТА НЕ ПОРАСТВАТ,САМО ИГРАЧКИТЕ ИМ СТАВАТ ПО-СКЪПИ.

Неактивен goldib

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 243
  • Населено място: Пловдив
Re: Транзисторен "Мамбо"?!
« Отговор #23 -: 01 Май, 2018, 18:11:08 »
Ако ти върши работа  " Скочбрайт"  имам различни едрини  /може би най грубите са и най- рехави/ :drinks:

Неактивен azop_v

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 260
  • Населено място: Ст.Загора
  • очаквай неочакваното...
Re: Транзисторен "Мамбо"?!
« Отговор #24 -: 01 Май, 2018, 18:27:04 »
Благодаря, някак така си обяснявах и аз! Ама сега какво да правя, щото това се е спекло, прилича на колофон? Явно на лампата трябва да и е "меко", какъв съвременен материал би могъл да се ползва? А няма да му е лесно при тази жега, не че и на лампата и е комфортно в този кожух....Друг не е ли имал този проблем?
Може би ще стане изолацията на топлите тръби за вода..., или за климатиците...
« Последна редакция: 01 Май, 2018, 18:34:32 от azop_v »
Timeo Danaos et dona ferentes...

Неактивен styrshel

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1527
  • Населено място: Варна
Re: Транзисторен "Мамбо"?!
« Отговор #25 -: 01 Май, 2018, 20:17:29 »
Ще стане с изолация за тръби, че и с обикновен дунапрен ще стане. Тази лампа не топли силно, разсейва не повече от 3W.

Неактивен Любо Божков

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1619
  • Населено място: с. Ресен общ. В.Търново
Re: Транзисторен "Мамбо"?!
« Отговор #26 -: 01 Май, 2018, 20:31:04 »
Не е необходимо да се слага изолация около балона на лампата. По скоро е необходим цокъл с алуминиева екранировка за лампата за намаляване на брума, а самият цокъл да се захване към шасито с гумени тампони. Но ми се струва, че може и да няма нужда от демпфериране.  :-[

Неактивен slavi

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1201
  • Населено място: Ботевград
Re: Транзисторен "Мамбо"?!
« Отговор #27 -: 01 Май, 2018, 22:26:53 »
Благодаря на всички  за  съветите! Да не ви изреждам поименно, но аз "се въртя" около два варианта. За да спазя максимално автентичността ще изчакам  утре, вдругиден в една местна фирма да проверят за микропореста гума, но не са сигурни в степента и на температуроустойчивост? Другият ми вариант е да направя демпфиращо окачване между шасито и скоба за лампата (или цокъла и), имам някаква идея, но е по-сложно. Все пак, навремето неслучайно  са приложили това решение. Е, вярно кой ще го види, то и без това платката е скрита в метален екран ама....
0888981645, 072365106

Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3307
  • Населено място: София
Re: Транзисторен "Мамбо"?!
« Отговор #28 -: 02 Май, 2018, 02:24:55 »
Е тука може да разгледаш бая различни идеи за демпфане срещу микрофонене, най ме кефи военния вариант:

http://www.audiotubes.com/damper.htm

94338-094340-1

А това е масовото решение на тоз проблем:

94336-2
аз бих сложил 10 тина прустенчета по на густо, само с 2 броя ми изглежда малко несериозно ама казват че върши работа,,,
Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

Неактивен slavi

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1201
  • Населено място: Ботевград
Re: Транзисторен "Мамбо"?!
« Отговор #29 -: 02 Май, 2018, 11:40:46 »
Благодаря Пичага, много интересно и полезно четиво! То хората ги предлагат, ама ако ги купя и дойдат от Америка ще ми излязат повече от магнетофона? Но поне ни дават насоки за побългаряване, не че някакви подобни идеи не ми минаваха през главата.
0888981645, 072365106

 

Сходни теми

  Заглавие / Започната от Отговора Последна публикация
1 Отговора
4466 Прегледи
Последна публикация 03 Ноември, 2013, 11:49:45
от Gabo
29 Отговора
18327 Прегледи
Последна публикация 28 Септември, 2015, 21:39:39
от сашо
0 Отговора
3311 Прегледи
Последна публикация 02 Февруари, 2016, 21:32:53
от Ricarq
2 Отговора
4336 Прегледи
Последна публикация 14 Юни, 2017, 21:56:53
от Laic
12 Отговора
6433 Прегледи
Последна публикация 09 Октомври, 2017, 01:31:32
от GRIDLIC

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |