| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Симетриране на динамичен микрофон  (Прочетена 1321 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен lz2lx

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 414
  • Населено място: България
Искам да попитам някой знае ли защо се прави симетриране на бобината на динамичен микрофон ?
Преди е било така а сегашните на пазара не са симертрирани.

Неактивен ahedproductions

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1976
  • Населено място: София
  • LZ1SWE
    • Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
Re: Симетриране на динамичен микрофон
« Отговор #1 -: 16 Март, 2023, 17:47:24 »
Много просто! С динамиците се работи със слабички сигнали, миливолти, които трябва да транспортираме по дълъг микрофонен кабел до предусилвател. По тази причина се правят изолирани от корпуса и се пускат два отделни проводника и екранировка за кабела. На входа на предусилвателя се слага БАЛ-УН трансформатор, т.е. симетрично към несиметрично, или се подава направо на входа на диференциален усилвател, като по този начин се потискат синфазните смущения, наведени в кабела, и се удвоява напрежението от микрофона.
Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
www.aetherlab.org

Неактивен bobi mw

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 577
  • Населено място: Плевен
Re: Симетриране на динамичен микрофон
« Отговор #2 -: 16 Март, 2023, 18:16:11 »
В радиофикацията задължително се използваше симетрично свързване на микрофоните.Даже входовете се използваше симетричен входен трансформатор,по късно се използваше безтрансформаторен симетричен вход.
Ето и схема на микрофона и на самия усилвател

Неактивен lz2lx

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 414
  • Населено място: България
Re: Симетриране на динамичен микрофон
« Отговор #3 -: 16 Март, 2023, 18:57:25 »
 Чувал съм че оплетката по правило трябва да отива само до корпуса на устройството ако е метален а за сигнала да се ползва отделен проводник- маса до съответния предусилвател (два проводника активен и маса).


Неактивен lz2lx

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 414
  • Населено място: България
Re: Симетриране на динамичен микрофон
« Отговор #4 -: 17 Март, 2023, 17:56:41 »
Понеже няма как и откъде взех че го навих този трансформатор. Върху сърцевина от драйверен на приемник ЕХО. Нискоомната се получи 2x15 ома / 20 милихенри (mH).  Високоомната 2 x600 ома= 1200 ома /10 Хенри (H).
Монтирах трансформатора в стария добър Kenwood MC-43 с капсула 350 ома. Резултати по горната схема:
 При положение че изходните проводници са както е указано в схемата тоест е заземен края на вторичната намотка а изхода е средния край брум има но изчезва при допир със фишката. При обратно включване на проводниците брума се увеличава при допир с куплунга. VOX системата работи нормално значи чувствителността е достатъчна.
Вярно е че трансивъра няма заземление може би това ще оправи нещата съвсем. UW3Dİ -изцяло лампов вариант.

Неактивен lager

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 903
  • Населено място: село Обидим, обл Благоевград, общ. Банско
Re: Симетриране на динамичен микрофон
« Отговор #5 -: 17 Март, 2023, 19:15:45 »
По-лесно беше да погледнеш една моя тема-"Орехче". Имам доста "орехчета.

Неактивен lz2lx

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 414
  • Населено място: България
Re: Симетриране на динамичен микрофон
« Отговор #6 -: 18 Март, 2023, 21:14:40 »
Оказа се че брума има свойството да се прехвърля капацитивно.
Нов микрофон ще реши проблема.

Неактивен Radist

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 151
  • Населено място: Монтана
Re: Симетриране на динамичен микрофон
« Отговор #7 -: 19 Март, 2023, 07:22:07 »
Защо не пробваш трансформаторчето да е на входа на усилвателя и да изпълниш схемата на свързване на микрофона както е показал колегата по горе.По принцип българските микрофони нямат симетриращ трансформатор.

Неактивен lz2lx

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 414
  • Населено място: България
Re: Симетриране на динамичен микрофон
« Отговор #8 -: 19 Март, 2023, 20:43:44 »
 Този е проблемен може и от кабела да е.  На 3,5МHz ми разваля баланса на диодния смесител и се появява носеща на  1,8 7 10 14 21 28 и 28.5 е нормално.
Поръчах нов с по голяма вместимост ще екранирам трансформатора в желязна кутийка.   По приятно е когато тангентата е тежка.
И дросели последователно на сигнала във фишката евентуално по 100uH.
« Последна редакция: 19 Март, 2023, 20:55:10 от lz2lx »

Неактивен lager

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 903
  • Населено място: село Обидим, обл Благоевград, общ. Банско
Re: Симетриране на динамичен микрофон
« Отговор #9 -: 19 Март, 2023, 21:04:27 »
Доста гласове в пустиня, оставете го да прави каквото е намислил.

Неактивен lz2lx

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 414
  • Населено място: България
Re: Симетриране на динамичен микрофон
« Отговор #10 -: 19 Март, 2023, 21:17:43 »
Доста гласове в пустиня, оставете го да прави каквото е намислил.
Да. Както е в дебелите книги :).

Неактивен lz2lx

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 414
  • Населено място: България
Re: Симетриране на динамичен микрофон
« Отговор #11 -: 10 Април, 2023, 19:42:46 »
Кажи село Обидим . За какви орехчета сатава дума нещо ми поръждясаха ушите с тези оджи по жаретата.
В градината имам три дръвчета в електротехниката понятие орехче не съм срещал не се сещам. :) :) :D

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен lager

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 903
  • Населено място: село Обидим, обл Благоевград, общ. Банско
Re: Симетриране на динамичен микрофон
« Отговор #13 -: 10 Април, 2023, 21:26:40 »
Доста неща ти се губят не само от електротехниката, правописа ти също не ми се ще да обсъждам. Обидим го остави на мира, той не ти е виновен.

Неактивен lz2lx

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 414
  • Населено място: България
Re: Симетриране на динамичен микрофон
« Отговор #14 -: 11 Април, 2023, 12:18:28 »
Доста неща ти се губят не само от електротехниката, правописа ти също не ми се ще да обсъждам. Обидим го остави на мира, той не ти е виновен.
Ти сега що се дразниш не разбрах. Не купувам вехти неща събирани от боклука. Не си интересен пиши на лична ако те дразни нещо. Не знам може би си рекламираш стоката и ти си прав.  А правописа е от транслитерацията.  https://www.kredor.com/lat2bg/default.aspx 


Пък за електротехника и електроника за познания и прочее там е друга манджа. Хич не се хаби.
Е то анонимно всеки може да е герой. 
Какво ли се занимавами аз с някой дето не се знае кой и що е струва ли си уважението.

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |