| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Какъв усилвател да направя с трансформатори ТВ-2Ш?  (Прочетена 10625 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен ahedproductions

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1976
  • Населено място: София
  • LZ1SWE
    • Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
Привет сандъкчии!
Купих си от БатКоце два изходни ТВ-2Ш - http://www.sandacite.com/forum/index.php?topic=6669.msg46400#msg46400
Сега се чудя какво да ги правя. До колкото разбрах са от телевизор, но не мога да намеря данни за схема, в която се ползват. За сметка на това е пълно в нета с информация за трафове ТВ-2Ш-х, които са различни. Еквивалентни ли са на ТВЗ-1-9?? Мисля някакъв усилвател да си напоя и искам съвет какъв. Така че:
1) Нещо простичко, не гоня мощност някаква, по-скоро външен вид. Ниска цена. Искам основните пари да отидат за оформление.
2) Не ми се изпада в полемика за качество на звука и други такива субективни определения. Звукът е въпрос на вкус. Давайте идеи, аз ще пробвам и ще се реши.
3) Без стабилизации на напрежения и подобни. Филтърът на Ориго с RC звената ми изглежда супер.
4) Само лампи, без кристали, освен в изправителя потенциално.
5) Имам следните стъкла: https://www.dropbox.com/s/njix4kax6coy4so/LAMBI.xlsx?dl=0 Някое става ли? 807 най ще ми хареса на окото, но май е големичка за тези железа? 6п14п?
6) Предусилвател с 6н23п/88?

Тъй че помагайте! Очаквам идеи с нетърпение!
 :hi:
« Последна редакция: 05 Ноември, 2015, 10:17:41 от ahedproductions »
Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
www.aetherlab.org

Неактивен ahedproductions

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1976
  • Населено място: София
  • LZ1SWE
    • Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
Ето и стария екселски формат - https://www.dropbox.com/s/4q8v6gem4lra9nq/LAMBI.xls?dl=0
Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
www.aetherlab.org

Неактивен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3520
  • Населено място: Варна
Ползва се в телевизори УЛПТ-61-11-28,лампа 6П14П.Схемите тук.
http://www.qrz.ru/schemes/detail/9201.html
http://www.qrz.ru/schemes/detail/6755.html
ТВЗ-1-9 ги ползват в същата схема на хибриден УНЧ,но в цветните лампово полу проводникови.ТВЗ-1-9 е вероятно по късен вариант на ТВ-2Ш.А когато правих моя усилвател пробвах и едните и другите с 6П6С.Няма разлика ако не си изкл'чителмно капризен аудиоманяк :) Някъде във форума бях пуснал тема.

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Точно правилно си се ориентирал 6н23п/88 в схема SRPP за предусилвател и 6п14п/EL84 за крайна лампа. За схемата ще ти предложа една класика:
39070-0
Начертал съм два варианта на филтрация на анодното напрежение - и двата варианта са тествани и се представят отлично. Ако решиш да ползваш дросел (по-тежко и обемисто) може да ползваш траф за вертикално отклонение от някакъв телевизор за дросел. Ако решиш да ползваш RC филтъра по-скоро ще трябва да ползваш полупроводникови диоди в изправителя защото иначе на кенотрона няма да му хареса такъв голям филтров капацитет за първоначално зареждане при включване. Може да се наложи да промениш стойностите на резисторите (които в момента са 82 ома) до получаване на търсеното анодно напрежение в зависимост от трансформатора който използваш.
Може да се наложи да преизчислиш режима на крайната лампа, може би ще трябва да се понамали малко анодния ток за тези трансформатори, освен това най-добре да се настрои такъв аноден ток че ограничението на амплитудата на положителната и отрицателната полувълна да е максимално симетрично. В случая може би ще е даже по-добре анодното напрежение за крайното стъпало да се увеличи на 280 - 300 волта ако мрежовия трансформатор го позволява, а отделно с резистор и кондензатор да се изработи анодното за предусилвателя и да остане 240 - 260.
Крайната лампа съм я дал в триодно свързване защото обичам триодния режим на лампите - смятам че се представят по-линейно в триоден режим когато усилвателя няма обратна връзка и го предпочитам също така защото характеристиките на  лампата в триодно свързване са уникални - нито един полупроводников елемент няма такива изходни характеристики, докато в пентоден режим лампата си има изх. характеристики като обикновен транзистор :) но това си е лично мое мнение и не го натрапвам. пентодния режим си има предимства - ще изкараш значително по-голяма неизкривена изходна мощност при равни други параметри, потискането на брума от анодното напрежение е по-добро при крайна лампа в пентоден режим, за това и тук прилагам толкова сериозна филтрация на анодното напрежение. Така че тази схема може лесно да се преобразува в пентоден режим като съответно се преизчисли режима на крайната лампа. Успех, и ще се радваме да ни държиш в течение на проекта и на снимки и измервания в процеса на изпълнението му!
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен ahedproductions

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1976
  • Населено място: София
  • LZ1SWE
    • Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
@LZ2XL Мерси за схемите, но са бая усложнени в тези телевизори, че да ги повтарям. По-скоро твоята с 6П6С може.
@origo Мерси за бързия отговор. Нямам против да пробвам и двата режима, ще го видим как ще звучи. Дросели нямам, ще карам на RC.

Какво мислите за Г-807 с тия трафове? В някакъв олекотен режим? Възможно ли е, или да си слагам 6п14п/6н23п и да не се занимавам?

Тепърва трябва да изровя мрежовия и да видя колко волта вадеше. Мисля че съм някъде в предписаните и от двама ви граници. За сега основен остава проекта за лабораторното комбо, като го завърша почвам усилвателя. Може да продължа тема тук или да създам нова.
 :hi:
П.П. Иха че линк!!! - http://igdrassil.narod.ru/audio/tips/
Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
www.aetherlab.org

Неактивен styrshel

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1526
  • Населено място: Варна
Какво се плашиш от дросела? Аз ползвам дросели от луминесцентна лампа, които се намират тук там, пък и да купиш е дребни пари.
С лампа 807 вече има опит - моят проект 807. Тя иска по-височко напрежение и приведен товар около 7к, така че трябва да видиш трафовете...

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Според мен няма проблем да се ползва Г-807 с тези трансформатори, просто ще е малко безсмислено да се ползва тази мощна лампа (с изключение на визуалния ефект). От чисто икономическата страна на нещата е най-добре да си ползваш 6п14п за крайна. Иначе с Г-807 и малко по-високо анодно напрежение може да изкараш и по-голяма мощност в триодно свързнане, но трябва да се види при какъв ток се насищат трансформаторчетата. Не знам тези руските трансформатори за какъв товар са сметнати (не съм им гледал намотъчните данни) но  българските са за 4 ома основно, та като си сложиш 8 ома товар изкарваш даже над 7к аноден товар, ако и тук са смятани за 4ома товар, значи стават идеално, пък и в интерес на истината анодния товар като съпротивление не е толкова критичен в рамките на такива малки вариации, на свирня а и на параметри не видях особена разлика като ползвах PCL86 между аноден товар 5к и 8 - 10к нито като изкривявания нито като нищо. Дроселите за луминесцентна лампа вършат отлична работа, това е вярно, но според мен индуктивността им е относително малка за единичен LC филтър и трябва да се направи двоен LC филтър с тях примерно 47микро, дросел, 47 микро, дросел, 47 микро, тогава вършат по-добра работа от единичен филтър с дросел 15 хенри.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен ONZI

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1034
  • Населено място: Севлиево
  • Митко Матев 0886739549
Тези трафчета са за ток около 40ма.Виж колко е диаметъра на първичната мисля че беше около 0,15мм.Иначе аз ги смятам така; d=0,8.SQRT  I .Зависи и от въздушната междина .
Гледам че има PCL 86 ако искаш пробвай с нея ,ще минеш само с една лампа.
Според мен не му трябват 2 дросела и един ще свърши работа слагъл съм по един на къде по-мощни лампи.В старите цветни тв-руски има подходящи дросели.
« Последна редакция: 05 Ноември, 2015, 13:37:47 от ONZI »

Неактивен ahedproductions

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1976
  • Населено място: София
  • LZ1SWE
    • Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
Ами нищо не им се плаша на дроселите, просто нямам два еднакви. Може да купя за луминисцентни, да. Мерси за предложенията! Само да приключа с модулите и се захващам с ампа. Ще бъде интересно!
 :hi:
Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
www.aetherlab.org

Неактивен ahedproductions

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1976
  • Населено място: София
  • LZ1SWE
    • Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
@origo
Ако игнорираш изходната лампа, схемата на предусилвателката как ще я коментираш? Има филтър между стъпалата. И единия килоом с дросела в решетката на изходната?
Аз ли нещо не вдявам, тоя предусилвател не го загрявам нещо...

39100-0

И тук има един килоом в решетката и филтър между стъпалата. Коментар?

39102-1

Тук има още една подобна схема, но с 2 6п14п в паралел! Интересно - http://mirshem.com/pict/scheme/2500-2999/2832_1.jpg

И тук коментари по варианта - http://vento-caldo.livejournal.com/6034.html?page=1

Просто давам храна за размисъл и задавам въпроси - не критикувам предложенията!
« Последна редакция: 05 Ноември, 2015, 16:16:59 от ahedproductions »
Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
www.aetherlab.org

Неактивен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3520
  • Населено място: Варна
Re: Какъв усилвател да направя с трансформатори ТВ-2Ш?
« Отговор #10 -: 05 Ноември, 2015, 16:47:12 »
Дроселите за луменисцентни лампи нямат въздушна междина,там е проблема че се насищат.
Гледах трансформаторите на Стършела вчера.Отлично се е получило с вит магнитопровод,голяма игра е обаче после кефа е голям :good:
Защо не слагаш октални лампи,ще има ретро изглед.

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Какъв усилвател да направя с трансформатори ТВ-2Ш?
« Отговор #11 -: 05 Ноември, 2015, 21:03:14 »
На първата схема предусилвателя е класически каскод общ катод - обща решетка. Долната лампа е общ катод, горната е все едно заземена решетка (по ниските честоти решетката е с постоянен потенциал нищо че няма шунтиращ кондензатор към маса). Резистора последователно на решетката на крайната лампа а на места и в предусилвателя се нарича grid stopper и служи да намали усилването по висока честота и съответно да предотврати самовъзбуждане. Там играе паразитния капацитет анод - решетка и ефекта на милер. В схемата която съм ти дал също препоръчвам последователно на всяка решетка (включително в предусилвателя) да сложиш по 1к съпротивление, много се подобрява стабилността. Дросела паралелно на резистора във първата схема и той се слагаше за стабилност, ама дали да компенсира допълнително фазовите изкривявания при граничната честота или просто за да осигури по-нискоимедансна връзка по ниска честота не съм сигурен, вероятно и двете.
Относно дроселите от луминесцентна - един може и да е достатъчен за филтрация при по-големичък филтров капацитет, и пентодно свързване на крайната лампа. Но при триодно свързване и стремеж за общ филтров капацитет около 100 микро няма как само с един, брума ще е чуваем (не силен но ясно чуваем), просто триодно свързаната крайна лампа предполага  по-голяма възприемчивост на крайното стъпало към брум, и малкия филтров капацитет не може да осигури достатъчна филтрация.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен ahedproductions

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1976
  • Населено място: София
  • LZ1SWE
    • Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
Re: Какъв усилвател да направя с трансформатори ТВ-2Ш?
« Отговор #12 -: 05 Ноември, 2015, 21:45:21 »
@origo
Благодаря за обясненията. Няма да се занимавам с дросели, по-скоро ще е RC.

@lz2xl
И аз това се чудех. Вариантите за предусилвателката са 1) ЕСС88 2) 6Н8С, а за крайната 1) 6П14П 2) 6П3С 3) Г-807 . Може и да ги комбинирам, например да си сложа 88-цата за предусилвател, а накрая 807. Какво ще кажеш, има ли смисъл?

Общо взето ще тествам. Каквото ми зазвучи най-добре, то ще е. Нямам опит с усилвателите, правил съм някакви, но съм повтарял схеми точно. Ще е забавно.
Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
www.aetherlab.org

Неактивен styrshel

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1526
  • Населено място: Варна
Re: Какъв усилвател да направя с трансформатори ТВ-2Ш?
« Отговор #13 -: 05 Ноември, 2015, 21:53:27 »
Имай предвид, че в тази схема може да превишиш допустимото напрежение отопление-катод. В това отношение 6н23 е по-добра!!!

Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3307
  • Населено място: София
Re: Какъв усилвател да направя с трансформатори ТВ-2Ш?
« Отговор #14 -: 05 Ноември, 2015, 21:58:33 »
Тоя траф НЕ е за Г807/6п3с крайна.  Като желязо е малък за необходимия им ток, Като намотки е малък за необходимото им напрежение...  Ако го направиш така ще слушаш едно мазало.

Само ecc88/6н23п + EL84/6н14п  стават за него или  някоя от комбнинираните новални лампи ECL86, 6ф5п/3п, но и при тях ще е с доста компромиси щото не отговаря на вътрешното съпротивление на лампата.

Тоест това си е траф за EL84/6н14п т акто такъв ще свири най-добре, Ако е и секциониран ще свири чудесно, но на тази малка макара ме съмнява да е... Свали хартията и кажи дали има секции.
« Последна редакция: 05 Ноември, 2015, 22:07:17 от Pichaga933 »
Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |