| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: За любителите на АМ-обхвата  (Прочетена 25658 пъти)

0 Потреб. и 2 Гости преглежда(т) тази тема.

Неактивен bxd

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 275
  • Населено място: София
Re: За любителите на АМ-обхвата
« Отговор #60 -: 11 Март, 2020, 19:12:19 »
Уау, това с Хоризонт на ДВ е интересно. Ще слушам и аз :)
Иначе понякога, като се поизчисти ефира ми прави впечатление, че 5-6 от станциите, които се хващат на СВ си съответстват на надписите на ламповите радия. Не съм сравнявал със списъка по-горе, но е яко че тези обозначения всае още означават нещо. Сега се сещам за Атина и Скопие, но имаше и други приятни съвпадения.
*** Търся: Telefunken 664WK *** Реставрирани: Хармония 20; Концерт; Симфония; Tesla 606 A; VEF Radio; Ригонда Моно-> Стерео; Мелодия 11; Романс; Мелодия 14 стерео *** Чакащи за реставрация: Loewe Opta 2367W *** Чакащи реставрация: <<няма>> :( ***

Неактивен styrshel

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1527
  • Населено място: Варна
Re: За любителите на АМ-обхвата
« Отговор #61 -: 11 Март, 2020, 19:15:57 »
Този румсънски предавател на тази честота на ДВ  съм го хващал няколко пъти и само като пипна копчето за настройка отива в ''Хоризонт'', в смисъл не се смущават, но са адски близо. Скоро ще направя подробен видеозапис на това което се лови за да си направя по-точна представа кои предаватели слушам. ;)
Да не, ползвате за антена линията на радиоточките и така да слушате точката...  :) :(

Неактивен styrshel

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1527
  • Населено място: Варна
Re: За любителите на АМ-обхвата
« Отговор #62 -: 11 Март, 2020, 19:21:12 »
Уау, това с Хоризонт на ДВ е интересно. Ще слушам и аз :)
Иначе понякога, като се поизчисти ефира ми прави впечатление, че 5-6 от станциите, които се хващат на СВ си съответстват на надписите на ламповите радия. Не съм сравнявал със списъка по-горе, но е яко че тези обозначения всае още означават нещо. Сега се сещам за Атина и Скопие, но имаше и други приятни съвпадения.
Между другото, вечер на дълги вълни след антена сателор, хващам една станция на арабски, после една на френски, после е Варшава(доста силно), после още 2 на френски и накрая една чешка. Хоризонт на средни се хваща в зависимост от времето, понякога доста добре.

Неактивен Radio208

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 510
  • Населено място: Пазарджик
Re: За любителите на АМ-обхвата
« Отговор #63 -: 15 Март, 2020, 15:53:37 »

Иначе понякога, като се поизчисти ефира ми прави впечатление, че 5-6 от станциите, които се хващат на СВ си съответстват на надписите на ламповите радия. Не съм сравнявал със списъка по-горе, но е яко че тези обозначения всае още означават нещо. Сега се сещам за Атина и Скопие, но имаше и други приятни съвпадения.
На скалата на "Ворошилов-504" се виждат радиостанции, които излъчват на съответните честоти повече от 70 години и се чуват в България.
На дълги вълни: Брашов-153kHz, Варшава-225, Прага-270.
На средни вълни: Будапеща-540kHz, Прага-639, Букурущ-855, Милано-900.
На други български радиоапарати са отбелязани и Тимишоара, Атина, Скопие, Бърно(Прага)-954kHz и т.н.

Неактивен bxd

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 275
  • Населено място: София
Re: За любителите на АМ-обхвата
« Отговор #64 -: 15 Март, 2020, 17:18:35 »
Яко, мерси за инфото. Сега ще опитвам по-целеустремено да ги хващам :)
*** Търся: Telefunken 664WK *** Реставрирани: Хармония 20; Концерт; Симфония; Tesla 606 A; VEF Radio; Ригонда Моно-> Стерео; Мелодия 11; Романс; Мелодия 14 стерео *** Чакащи за реставрация: Loewe Opta 2367W *** Чакащи реставрация: <<няма>> :( ***

Неактивен Radio208

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 510
  • Населено място: Пазарджик
Re: За любителите на АМ-обхвата
« Отговор #65 -: 03 Март, 2021, 20:55:06 »
БНР на 576kHz вечер в Атина.
http://sv1rvl.ddns.net:8901/


Неактивен runner

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 9
  • Населено място: Варна
Re: За любителите на АМ-обхвата
« Отговор #66 -: 16 Септември, 2021, 01:53:20 »
Добра вечер на всички колеги! Да повдигна леко темата, и да дам и моите 2 ст. Хоризонт от Видин се чува в Баренцово море. От 73°N до около 62°N се чува прилично, много лек фонов шум. В SSB mode праема е по-разбираем от AM mode. Приемниците са FURUNO FS2570 и FURUNO FS5075. Качеството е еднакво и на двата приемника. Южно от 62°N са две станции на една честота, някаква испанска има там. От време на време избива и нещо на гръцки език, но много слабо. Качеството варира от приемливо, до отдръпване от време на време на Хоризонт. Тогава само по народната музика може да се разпознае, че още е там. По някое време пак се надига сигнала. В този район вече FS5075 отстъпва на FS2570. Когато се слиза още повече на юг, приемането само се влошава. А уж дистанцията намалява!! Има дни, когато всичко е само шум. Антените са някакви уипове, доста дългички са. Не зная точната им дължини, но ако е интересно за някой - ще поразровя из бумагите да проверя го проверя това.
Толкова от мен. Здраве за всички вас и семействата ви!!!
LZ2RUN
73!

Неактивен ahedproductions

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1976
  • Населено място: София
  • LZ1SWE
    • Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
Re: За любителите на АМ-обхвата
« Отговор #67 -: 16 Септември, 2021, 08:33:16 »
Благодаря за интересния репорт!
Интересен и като локации, и като приемници, и като антени.
Спокойни води!
 :hi: :drinks:
Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
www.aetherlab.org

Неактивен runner

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 9
  • Населено място: Варна
Re: За любителите на АМ-обхвата
« Отговор #68 -: 16 Септември, 2021, 16:37:41 »
Откривам неточност в поста си по-горе. Не съм ги видял добре моделите на приемниците през нощта. Южно от 62°N FS 2570 отстъпва на FS 2575C.
Поздрави!
LZ2RUN
73!

Неактивен bxd

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 275
  • Населено място: София
Re: За любителите на АМ-обхвата
« Отговор #69 -: 16 Септември, 2021, 18:10:04 »
Уау, много интересна информация, благодаря! Аз мога да кажа, че Хоризонт на 576кХц от Радомир се приема малко по-зле отколкото от София, Орлов мост (4ти етаж). Приемът в София е от Ригонда (модел 1966) с ФА, а от Радомир - радиола ВЕФ РАДИО (99% като Ригондата) пак с ФА. Качеството е средно към добро с кратки пропадания от порядъка на 5 секунди. Примемам предимно нощем, но и през деня сигналът е ОК.
*** Търся: Telefunken 664WK *** Реставрирани: Хармония 20; Концерт; Симфония; Tesla 606 A; VEF Radio; Ригонда Моно-> Стерео; Мелодия 11; Романс; Мелодия 14 стерео *** Чакащи за реставрация: Loewe Opta 2367W *** Чакащи реставрация: <<няма>> :( ***

Неактивен bobi mw

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 577
  • Населено място: Плевен
Re: За любителите на АМ-обхвата
« Отговор #70 -: 17 Септември, 2021, 08:30:06 »
Не може ли рапортите за приемане да бъдат отбелязани в темата която е специално направена за този предавател?

Неактивен bobi mw

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 577
  • Населено място: Плевен
Re: За любителите на АМ-обхвата
« Отговор #71 -: 27 Септември, 2021, 16:10:19 »
Вчера неделя 26 септември се наложи да пътувам до Елин Пелин и на връщане към Плевен се стих,че в село Столник имаше предавателна станция с голяма техническа сграда и антени,но тъй като не знаех точно къде се намира използвах навигация и като ме отведе на точно място останах потресен.Голямата масивна сграда е съборена до основи и няма помен че някога е имало нещо там.А в нейно съседство има изградено огромно хале и явно терена е закупен и новия собственик е съборил всичко.След тази покъртителна гледка ми стана любопитно какво е състоянието на предавателна станция Стара Загора до село Могила и не само там.Посетил съм станция Пъдарско и Драгоман и мога да кажа че е руйна.

Неактивен ahedproductions

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1976
  • Населено място: София
  • LZ1SWE
    • Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
Re: За любителите на АМ-обхвата
« Отговор #72 -: 27 Септември, 2021, 17:40:12 »
Всичките РПС са унищожени...
РПЦ Пъдарско беше бижуто в короната на НУРТС някога.
http://www.predavatel.com/bg/3/brezovo
Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
www.aetherlab.org

Неактивен bobi mw

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 577
  • Населено място: Плевен
Re: За любителите на АМ-обхвата
« Отговор #73 -: 27 Септември, 2021, 19:15:08 »
В Кърджали още стоят антените и сградата.В Плевен терените са закупени от човек който отглежда грозде и целият терен е засят с лозя сградите са санирани и ремонтирани и се произвежда вино и се продава.В антените къщи се съхранява инвентар лопати,мотики и какво ли още не.Вакарел е ясно човека в какво ще го превърне.Столник и тухла не е останала.Шумен където е бил предавателя на "Христо Ботев" сградите са там но е направен плац и голямо хале и има доста камиони.След седмица ми се очаква пътуване и ако има време ще видя другият предавател какво се случва.Не известно в Кресна,Стамболийски,Хасково,Добрич и Петрич дали са закупени или са оставени на саморазруха Питам за Стара Загора защото нямам информация,а съм сигурен че има колеги от този район да кажат.

Ето какво е останало от черешката на тортата
/>И от Драгоман какво е останало

Неактивен navi

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 366
Re: За любителите на АМ-обхвата
« Отговор #74 -: 27 Септември, 2021, 22:30:14 »
Майко България,
Циганите са ни криви. На какво прилича това? Отговор на въпроса има ли държава?!
Приятелски Поздрав!
Иван

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |